Мачнини во бременост

Член од
16 декември 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Веќе сум 7 недела и 2 дена . Одлабев 5кг не можам ништо да јадам . Сешто ќе помирисам ми мириса на еден ист мирис од кој ми се повраќа. Едвај јадам нешто во текот на денот пробав речиси се , но не бива. Некој совет , премногу ми е мачни едвај издржувам.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.737
Ситуацијата ќе ти остане додека не влезеш во 4-5 месец, за сега земај електролити и prenatal vitamins, и консултирај гинеколог обавезно.
 
Член од
31 јули 2021
Мислења
15
Поени од реакции
15
Веќе сум 7 недела и 2 дена . Одлабев 5кг не можам ништо да јадам . Сешто ќе помирисам ми мириса на еден ист мирис од кој ми се повраќа. Едвај јадам нешто во текот на денот пробав речиси се , но не бива. Некој совет , премногу ми е мачни едвај издржувам.
Буквално иста бев и тоа со трите бремености, првата и втората во болница по недела дена на инфузии, дијазепами инекции за да можам да спијам. Немам совет, освен трпение. И другарка ми беше иста, ама на пример она нешто што можеше да пие да речеме, јас не. Гледај вода по малце, а почесто, или каква било течност што ти одговара, чај можеби, за да не дехидрираш. Не се грижи за слабеењето, ја иста бев, потоа во 4ти месец надокнадував. Ќе видиш како одеднаш ќе почне да ти се подобврува, може само од одредени јадења да ти се гади, а претходно у животот ти биле омилени да речеме. Или јас на пример знаев до 9ти да повратам, ама тоа повраќање со ова почетново се магаре и музика, кој не осетил или видел у близина, тешко да сфати. Советувај се со гинекологот дали треба нешто, не ми текнува сега, мислам за желудник нешто пиев, да не го иритирам многу. Со среќа, ќе поминат уште малце овие мачнини и ќе си уживаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom