Мачки (општи дискусии)

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Imam 4 macinja,veke potporasnaa moz se nad mesec . Ama so edno imam problem.
Ocite mu se zatvoreni i skoro sekoj den samo so cista krpa toplo navlazneta mu gi brisam i otvaram, potoa cel den igra i jade so drugite no utredenta pak mu se zatvoreni i zalepeni. Duri i tesko so sila mu gi otvaram,zatoa sto se zapeceni-zasuseni.
Care. Ako ima nekoj doma zaostanat lek da ponudi.
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Imam 4 macinja,veke potporasnaa moz se nad mesec . Ama so edno imam problem.
Ocite mu se zatvoreni i skoro sekoj den samo so cista krpa toplo navlazneta mu gi brisam i otvaram, potoa cel den igra i jade so drugite no utredenta pak mu se zatvoreni i zalepeni. Duri i tesko so sila mu gi otvaram,zatoa sto se zapeceni-zasuseni.
Care. Ako ima nekoj doma zaostanat lek da ponudi.
Во очите капни му млеко, помага сигурно, ова е совет од многу искусна бабичка која цел живот чуваше мачиња.
 
Член од
16 февруари 2019
Мислења
50
Поени од реакции
83
Imam 4 macinja,veke potporasnaa moz se nad mesec . Ama so edno imam problem.
Ocite mu se zatvoreni i skoro sekoj den samo so cista krpa toplo navlazneta mu gi brisam i otvaram, potoa cel den igra i jade so drugite no utredenta pak mu se zatvoreni i zalepeni. Duri i tesko so sila mu gi otvaram,zatoa sto se zapeceni-zasuseni.
Care. Ako ima nekoj doma zaostanat lek da ponudi.
Однеси го на ветеринар сиг има инфекција ...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.373
Поени од реакции
38.354
probvam sam da go resam ova, veterinar ako ima negde volonter da odam.
купи хлорамфеникол маст за очи од аптека, ваљда и на мачката ќе и помогне. Тој е за инфекции на очи и слични ствари.
 
Член од
27 декември 2020
Мислења
545
Поени од реакции
1.015
Ако има слуз во очите налик на гној во најголем дел од случаите е бактериска инфекција и ќе треба малку помош од антибиотик. Ако се помали од еден месец јас не би им ставал антибиотици без консултација со ветеринар. Јас на моите им ставав тобрекс капки по една капка два пати дневно ама дури откако наполнија 6 недели и за 3-4 дена целосно им се исчистија очите. Препораката од ветеринар ми беше до тогаш да им ги чистам со памук и топла вода по неколку пати дневно.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
на која возраст се препорачува користење на средства против болви? Мацундето има 3 месеци
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.679
Поени од реакции
19.592
на која возраст се препорачува користење на средства против болви? Мацундето има 3 месеци
На мојата прв пат и ставија на година и пол, ама она е дома нон стоп, не знам твоево дали шетка надвор.

Дај слика да го видиме пуфчето.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
На мојата прв пат и ставија на година и пол, ама она е дома нон стоп, не знам твоево дали шетка надвор.

Дај слика да го видиме пуфчето.
Не седи мирно една асална слика да направам. Иначе надвор ги чувам.
 

Attachments

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.679
Поени од реакции
19.592

Kajgana Shop

На врв Bottom