Мачки (општи дискусии)

Член од
30 мај 2019
Мислења
1.852
Поени од реакции
3.320
koga pocnuva da jade malo mace ?
moeto pocna 5 nedela no seuste cica, mu davav i jgurt i mleko i meznaeda jade ili ne saka
dosega mackata 3 pati se macese no site macinja i umiraa po otprilika nedela dena, samo ova edno i prezivea i sega neznam kako da go naucam da pocne da jade i samo
Па после 5-6 недели негде отприлика (зависи и од мачето) и можеш да го навикнуваш пополека со тие како паштети за мали мачиња. Малку на прстот ќе ставиш, затоа што е учено да цица уште и од прстот ќе пробува околку ако му оставиш во некое тањирче. Доста материјал има кај Hanna Shaw (kittenxlady на инста, а мислам истото име и е и на youtube и плус си има своја веб страна). Таа доста се разбира и е постојано во контакт со ветеринари и здруженија за спасување мачки и мачиња. Некои што фрлаат мачиња штотуку родени или неколку дена стари, таа ги зема, ги згрижува и ги одгледува (си има и специјални инкубатори за мачиња).
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.584
Поени од реакции
81.168
Денес осетив на своја кожа што значи бранење на територија :sakasuste: Одам накај дома, и случајно една мачка што се чмае низ маало ме следела цело време позади. Отварам јас вратата, а копукот мој дека ме осеќа кога идам секогаш стои пред врата, и кога ја виде мачката позади мене, кога се поду целиот, кога и се фрли, кога почна да вреска и да с'ска, абе да не го фатев партали ќе ја направеше... на крајот ни мачката, ни копукот мој не го извлече подебелиот крај, туку јас зошто ме направи целиот крвови, еве на некои места толку сум длабоко изгребан, што уште крвта неможе да сопре.
Па го осетив потоа уште беше нервозен, не ми се приближуваше, дури и на мене ми с'скаше, па морав да го смирувам со храна, му фукнав некое рипче па да почне пак да се гали од мене.

Страшно еј, никогаш не сум го видел ваков, обично само дреме и јаде по цел ден, прв пат го гледам вака надуен ко Шварценегер :popce:.

 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
98
Поени од реакции
46
Дечки помош. Каде да најдам кај нас вакво УВ големо светло? Да не знае некој во која пет шоп има? Потребно ми е за едно од мачињата. Бељи ми прави :)))




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.584
Поени од реакции
81.168
на крајот ни мачката, ни копукот мој не го извлече подебелиот крај, туку јас зошто ме направи целиот крвови, еве на некои места толку сум длабоко изгребан, што уште крвта неможе да сопре.
Update
- На рацете ми се направи оток
- Сабајлево бев во Државна на Инфективна
- Чистење на рана
- Една вакцина Тетанус на рамо, една во газо
- И апови ми препишаа

Еве вечер ќе морам по Вискас да му одам за да го задоволам животново дома... и така:kafence:
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Дечки, имам едно прашње.

Дали знаете некој што има персиски мачор за парење?

Мачката ми е влезена во heat, а неможам да ѝ најдам партнер. :(
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
353
Поени од реакции
351
Дечки, имам едно прашње.

Дали знаете некој што има персиски мачор за парење?

Мачката ми е влезена во heat, а неможам да ѝ најдам партнер. :(
Провери кај ветеринари, кај нив има огласни табли за такви работи.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Знае ли некој што раса е ова маче? И дали кај нас можи некаде да се најде такво???

cat.jpg
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.047
Поени од реакции
57.270
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Другови и другарице, вчера земав едно маче мало е околу два месеци ама многу е досадно претпоставувам дека првпат е без мајкаму, кога е само не се смирува пишти цела куќа ечи ( тоа уште помалку ми е јасно како толку мало маче вади таков глас), ај го земав со мене во соба не те остава да спиеш цело време саа да се игра, имал некој сличен проблем и ако имал чаре?
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.093
Поени од реакции
9.009
Другови и другарице, вчера земав едно маче мало е околу два месеци ама многу е досадно претпоставувам дека првпат е без мајкаму, кога е само не се смирува пишти цела куќа ечи ( тоа уште помалку ми е јасно како толку мало маче вади таков глас), ај го земав со мене во соба не те остава да спиеш цело време саа да се игра, имал некој сличен проблем и ако имал чаре?
Нормална фаза, ќе ја надмине. Биди трпелив :)
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.433
Поени од реакции
68.568
Другови и другарице, вчера земав едно маче мало е околу два месеци ама многу е досадно претпоставувам дека првпат е без мајкаму, кога е само не се смирува пишти цела куќа ечи ( тоа уште помалку ми е јасно како толку мало маче вади таков глас), ај го земав со мене во соба не те остава да спиеш цело време саа да се игра, имал некој сличен проблем и ако имал чаре?
Секогаш се такви :D
Ќе му помине, па ако го зачуваш долго, ќе ти фалат овие моменти каде што сакало да си игра затоа што после нема да те ферма. Освен кога ќе сака храна :D
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Kako se spravuvate so hair balls? Dali im davate nesto preventivno? Imam persiska i redovno ja ceslam. Go zemav ova podole od DM za anti hairballs, go jade, ama ne mislam deka pomaga mnogu. Maka mi e koga treba da se ispovraka, retko e, ednas u mesec do dva ama epten kako da se maci, rze ko kuce

IMG_20201029_205713.jpg
 
A

Avenger99

Гостин
Kako se spravuvate so hair balls? Dali im davate nesto preventivno? Imam persiska i redovno ja ceslam. Go zemav ova podole od DM za anti hairballs, go jade, ama ne mislam deka pomaga mnogu. Maka mi e koga treba da se ispovraka, retko e, ednas u mesec do dva ama epten kako da se maci, rze ko kuce

Прегледај го приврзокот 272266
Исто и кај мојот се дешава. Еднаш месечно си се исповраќа, и никому ништо, гадно е и жалосно кога повраќа, ама нема чаре. Сум му давал и паста, и такви стапчиња, џабе.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Kajgana Shop

На врв Bottom