Мачки (општи дискусии)

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
И јас имам персиски мачор, мојот е 4 години стар, го носев на кастрација некаде кога беше една година, не сум сигурен дали тогаш бележеше територија или не, така да може е добро да се консултираш со ветеринар.
И јас долго време го хранев со Ројал, пошто во Охрид и нема друга, меѓутоа си земав 20 кг вреќа од Скопје Farmina Matise, и трае доста долго, иначе и јас кога му менував храна, мојот повраќаше, еднаш или двапати, и никогаш не сум слегол со храна подолу од Ројал да го хранам.
Фала ти на одговорот. Се консултирав со ветеринар, ми рече да не се замарам уш месец-два, после ќе мислиме за кастрирање.

Исто, изумив да прашам во минатиот пост - добар чешел за крзно? Не знам дали да давам олку пари за овој http://hadziski.com.mk/product/fureliminatori-661276-beeztees/
 
A

Avenger99

Гостин
Фала ти на одговорот. Се консултирав со ветеринар, ми рече да не се замарам уш месец-два, после ќе мислиме за кастрирање.

Исто, изумив да прашам во минатиот пост - добар чешел за крзно? Не знам дали да давам олку пари за овој http://hadziski.com.mk/product/fureliminatori-661276-beeztees/
Јас имам обичен купен од продавница за миленици, мада, и не го чешлам којзнае колку, почесто го шишам, посебно во лето.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.736
Пред два месеца земавме мачка млада 8 месеци, навечер е бесна турка се живо низ куќа, чаре? Нејќам во кафез да ја затворам, и уште нешто, бањање, колку, како?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.585
Поени од реакции
81.169
Пред два месеца земавме мачка млада 8 месеци, навечер е бесна турка се живо низ куќа, чаре? Нејќам во кафез да ја затворам, и уште нешто, бањање, колку, како?
Мачките се поактивни ноќе, особено кога се помлади. Така беше и со мојот мачор кога беше помлад, знаеше во 3 сабајле да збесне и да бутка ствари низ куќа. Сега е постар, 3.5 години и максимум до 12 вечер е активен, потоа клапнува и заспива.

Единствен лек е сериозно да го растрчаш и разиграш мачето негде накај 10 или 11 вечер за да се умори и побрзо да заспие, друго чаре нема.

За бањање ако живееш во стан и не излага надвор, еднаш месечно, а ако си во куќа и излага надвор почесто
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.736
Мачките се поактивни ноќе, особено кога се помлади. Така беше и со мојот мачор кога беше помлад, знаеше во 3 сабајле да збесне и да бутка ствари низ куќа. Сега е постар, 3.5 години и максимум до 12 вечер е активен, потоа клапнува и заспива.

Единствен лек е сериозно да го растрчаш и разиграш мачето негде накај 10 или 11 вечер за да се умори и побрзо да заспие, друго чаре нема.

За бањање ако живееш во стан и не излага надвор, еднаш месечно, а ако си во куќа и излага надвор почесто
Во куќа сум, ама не излегува надвор воопшто, тоа е знам ама јас сум капната од работа неможам да дотраам до 11, имам топчиња нив ги сака највеќе, да и ги фрлаш по скали и ги враќа назад како кутре :icon_lol:
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
746
Поени од реакции
1.026
имам тазе мачиња денес се родија, да ги раздадам треба ако сака некој
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
112
Поени од реакции
276
Браќа мој верни и сестрички има ли некој информација од Македонија од дека можам да најдам Бенгал маче оригинал
 
Член од
12 јули 2020
Мислења
23
Поени од реакции
38
Пред два месеца земавме мачка млада 8 месеци, навечер е бесна турка се живо низ куќа, чаре? Нејќам во кафез да ја затворам, и уште нешто, бањање, колку, како?
Имав јас два мачора браќа, имаа кога ги земав едниот 3 другиот 5 месеци, не размислував за кастрација се додека не почнаа да рипаат од 3 спрат. Од кога ги најдов одма отидоа под нож, изгледа сурово, и после беа како памук и двајцата. За мачки незнам кога може кастрација. А за бањање еве го тој помладиот сега веќе 15год ужива или не излага од када. Треба да ја навикнеш, да и влезеш во сржта, пошто мачките се малку чудни миленичиња, и сакаат да имаат главешина и што правиш ти тоа го следат.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.736
Имав јас два мачора браќа, имаа кога ги земав едниот 3 другиот 5 месеци, не размислував за кастрација се додека не почнаа да рипаат од 3 спрат. Од кога ги најдов одма отидоа под нож, изгледа сурово, и после беа како памук и двајцата. За мачки незнам кога може кастрација. А за бањање еве го тој помладиот сега веќе 15год ужива или не излага од када. Треба да ја навикнеш, да и влезеш во сржта, пошто мачките се малку чудни миленичиња, и сакаат да имаат главешина и што правиш ти тоа го следат.
Кастрирана е, така ја земавме, тука одма ги средуваат, ретко да најдеш некастрирани, сега помирна е, ама пак ноќта на мачките им е тајм фор фан :)
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
71
Поени од реакции
52
koga pocnuva da jade malo mace ?
moeto pocna 5 nedela no seuste cica, mu davav i jgurt i mleko i meznaeda jade ili ne saka
dosega mackata 3 pati se macese no site macinja i umiraa po otprilika nedela dena, samo ova edno i prezivea i sega neznam kako da go naucam da pocne da jade i samo
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Дечки незнам каде да прашам, па затоа прашувам овде.
Да не има некој заинтересиран да земе мачиња, на другарче мачка му се омачи по незнам кој пат, сега има околу 30 мачиња значи кај него врие од мачиња, неможе сите да ги храни и да ги чува, па затоа кој е заинтересиран нека ми пише ПП ќе ви дадам бројче.
Не ги продава туку ги дава, и не се 30, туку со се тие од претходно, оти претходно на многу повеќе пати му се омачуваше мачката (многу посветен мачор има :D).
Мачињата се 1 месец стари.
Јас ќе го прашам точно колку мачки се родени, колку се машки, женски и што сорта се, па ќе пишам.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
A drugarot da ja sterilizira mackata? Na primer.
Не е баш негова, од комшии почнала кај нив да се вртка, па они си чуваат.

Инаку џабе, кога мачорот у на ѓаволот дупката ќе се пикне само да прцне некое пи4е :D

Ќе му кажам и за ова иначе.
Сега ако има некој заинтересиран за овие нека ми пише ПП слободно. Или ако знаете некој што му требаат мачиња.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom