Мачки (општи дискусии)

A

Avenger99

Гостин
Ајде препорачај добра конзервирана храна или паучи, ама да не е еден пауч стоикусур денари?
Гурмет или така некако е мн подобра од Миљор гато. Имаш во Скопје во пет шопови и Леонардо и Фармина сум наоѓал.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Ајде препорачај добра конзервирана храна или паучи, ама да не е еден пауч стоикусур денари?
Deya mislam bese od KAM sina so vkus na riba, taa im e omilena na dvata kaj mene. Imam mnogu probano ama osven ovaa drugite ne gi ni probuvaat.
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
Deya mislam bese od KAM sina so vkus na riba, taa im e omilena na dvata kaj mene. Imam mnogu probano ama osven ovaa drugite ne gi ni probuvaat.
Благодарам, баш оваа ја немам купено. Од Кам мачорот ги јаде тие Athena паштетите, од Jumbo и DM конзерви, ама не е пребирлив, сите ги сака. Само Whiskas паучите не му се баш по ќеф
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
211
Поени од реакции
689
Ако може помош моето маче кое е старо 7-8месеца пред неколку дена му се пј 20191022_011730.jpg ави црвенило на устата поточно од каде му растат брковите и на носот.Бевме на ветеринар ми даде една бела течност да го мачкам,ама нема никаков ефект.Па ако може некој да ми објасни поточно за што станува збор и како се лекува.
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Ако може помош моето маче кое е старо 7-8месеца пред неколку дена му се пјПрегледај го приврзокот 220079ави црвенило на устата поточно од каде му растат брковите и на носот.Бевме на ветеринар ми даде една бела течност да го мачкам,ама нема никаков ефект.Па ако може некој да ми објасни поточно за што станува збор и како се лекува.
Смени го садот за храна, нека е керамички и редовно чист, тргни од тоа.
Течноста најверојатно е некој антибиотик. Не го користи долго можи и полошо да направи, види со тоа погоре најбитно.
 
Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.494
Поени од реакции
80.558
Ако може помош моето маче кое е старо 7-8месеца пред неколку дена му се пјПрегледај го приврзокот 220079ави црвенило на устата поточно од каде му растат брковите и на носот.Бевме на ветеринар ми даде една бела течност да го мачкам,ама нема никаков ефект.Па ако може некој да ми објасни поточно за што станува збор и како се лекува.
Претежно на главата им се појавуваат овие осипи, и на мојов дома истото му се појавуваше. Финтата е тоа местенцето/раната треба прво да го исчистиш убаво со вода и сапунче, па потоа да го мачкаш со белата маст што ти ја препишале на ветеринар. Обично осипот се трга по две недели, али секоја ден треба да го мачкаш додека не заздрави.

Овие осипи се јавуваат претежно ради храната што ја конзумираат, пазете што му давате да јади и мијте му го чинивчето за храна секој втор или трет ден.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
211
Поени од реакции
689
Претежно на главата им се појавуваат овие осипи, и на мојов дома истото му се појавуваше. Финтата е тоа местенцето/раната треба прво да го исчистиш убаво со вода и сапунче, па потоа да го мачкаш со белата маст што ти ја препишале на ветеринар. Обично осипот се трга по две недели, али секоја ден треба да го мачкаш додека не заздрави.

Овие осипи се јавуваат претежно ради храната што ја конзумираат, пазете што му давате да јади и мијте му го чинивчето за храна секој втор или трет ден.
Да ама ветеринарот ми рече да го мачкам по целото тело наводно од болви бил осипот о на ушињата има малце како лушпи.Ми нагласи да внимавам да не ја лижи течноста.Затоа и овде побарав мислење
Автоматски споено мислење:

Претежно на главата им се појавуваат овие осипи, и на мојов дома истото му се појавуваше. Финтата е тоа местенцето/раната треба прво да го исчистиш убаво со вода и сапунче, па потоа да го мачкаш со белата маст што ти ја препишале на ветеринар. Обично осипот се трга по две недели, али секоја ден треба да го мачкаш додека не заздрави.

Овие осипи се јавуваат претежно ради храната што ја конзумираат, пазете што му давате да јади и мијте му го чинивчето за храна секој втор или трет ден.
Да ама ветеринарот ми рече да го мачкам по целото тело наводно од болви бил осипот о на ушињата има малце како лушпи.Ми нагласи да внимавам да не ја лижи течноста.Затоа и овде побарав мислење
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Да ама ветеринарот ми рече да го мачкам по целото тело наводно од болви бил осипот о на ушињата има малце како лушпи.Ми нагласи да внимавам да не ја лижи течноста.Затоа и овде побарав мислење
Автоматски споено мислење:


Да ама ветеринарот ми рече да го мачкам по целото тело наводно од болви бил осипот о на ушињата има малце како лушпи.Ми нагласи да внимавам да не ја лижи течноста.Затоа и овде побарав мислење
Ако има болви мораш тоа прво да го решиш, земаш ампула што се раствора во вода го прскаш 3-4 пати во интервал од 3 дена и потоа ставаш ампула за на вратот. Потоа треба да му дадеш апче за глисти ќе ти каже ветеринарот колкава доза.
А маче не можиш да го спречиш да не лиже, само ако е на главата каде што не стига со јазикот и таму пак ќе најде начин.
Кај нас беше проблем од пластичниот сад што јадеше, додека беше помал, а на другиот немаше проблеми, најверојатно подобар имунитет има, откако порасна нема ваков проблем.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
211
Поени од реакции
689
Ако има болви мораш тоа прво да го решиш, земаш ампула што се раствора во вода го прскаш 3-4 пати во интервал од 3 дена и потоа ставаш ампула за на вратот. Потоа треба да му дадеш апче за глисти ќе ти каже ветеринарот колкава доза.
А маче не можиш да го спречиш да не лиже, само ако е на главата каде што не стига со јазикот и таму пак ќе најде начин.
Кај нас беше проблем од пластичниот сад што јадеше, додека беше помал, а на другиот немаше проблеми, најверојатно подобар имунитет има, откако порасна нема ваков проблем.
Мачето редовно го носам на ветеринар и тој само ампула му става на мачето ништо друго нема препорачано.Досега болва немам сретнато кај него и од глисти ми е прочистено можеби е тоа што го пуштам и надвор во дворот.Валјда ке се опорави еве и утре кај друг ветеринар имам закажано
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
745
Поени од реакции
1.026
мачорот сабајлево гледам рана има на предна лева рака, не му тече крв вајда се здавил со нешто... да му ставам нешто или?
 
Член од
12 ноември 2019
Мислења
51
Поени од реакции
63
Zdravo decki, na ovaa tema sum nov, pa bi ve zamolil za sovet.
Imam mace, recisi e 2 meseci tocno.
Koga se prvite vakcini i apcinja?
Koga treba da pocnam da go kapam?
Fala vi
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
211
Поени од реакции
689
Zdravo decki, na ovaa tema sum nov, pa bi ve zamolil za sovet.
Imam mace, recisi e 2 meseci tocno.
Koga se prvite vakcini i apcinja?
Koga treba da pocnam da go kapam?
Fala vi
Однеси го на ветеринар таму ке добиеш стручен совет и за понатаму
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
98
Поени од реакции
46
Предлог место за кастрација дечки? За две женски мачки и еден машки мачор се работи. Некој ми го препорача Др. Марин Величковски меѓутоа немам тел број да се јавам заради ситуацијава. Ако знае некој добар ветеринар за кастрација и од прилика која би била цената? Фала ви


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.348
Поени од реакции
24.998
Чувам персиски мачор, сега има околу 9 месеци. Прашањето ми е - кога ќе бидам сигурен дека треба да се стерилизира? Досега не прснал ниту обележувал низ дома, може е најверојатно уште мал.

Исто, во врска со храната - му давав Ројал Канин за мали персиски мачиња, меѓутоа ветеринарката ми предложи да му ја сменам затоа што според неа ројал канинот може да му направи проблеми, ми спомна дека се создавале лојни жлезди итн... ми предложи хилс или фармина. Зедов фармина, меѓутоа секогаш кога пробувам да му сменам храна (сум пробал и претходно) има течна столица и морам да чистам по него. Го вратив на Ројал Канин и пак беше ок, се додека повторно му сменив, овојпат Хепи Кет. Од Ројал Канинот никогаш немал течно, најнормална му е столицата и не се притресувам. Дали му треба време да се прилагоди на нова храна или треба да го носам на ветеринар? Инаку ги јаде и другиве храни (Фармина, Хепи кет), не одбива, ок си е со тоа што ќе му го дадам...
 
A

Avenger99

Гостин
Чувам персиски мачор, сега има околу 9 месеци. Прашањето ми е - кога ќе бидам сигурен дека треба да се стерилизира? Досега не прснал ниту обележувал низ дома, може е најверојатно уште мал.

Исто, во врска со храната - му давав Ројал Канин за мали персиски мачиња, меѓутоа ветеринарката ми предложи да му ја сменам затоа што според неа ројал канинот може да му направи проблеми, ми спомна дека се создавале лојни жлезди итн... ми предложи хилс или фармина. Зедов фармина, меѓутоа секогаш кога пробувам да му сменам храна (сум пробал и претходно) има течна столица и морам да чистам по него. Го вратив на Ројал Канин и пак беше ок, се додека повторно му сменив, овојпат Хепи Кет. Од Ројал Канинот никогаш немал течно, најнормална му е столицата и не се притресувам. Дали му треба време да се прилагоди на нова храна или треба да го носам на ветеринар? Инаку ги јаде и другиве храни (Фармина, Хепи кет), не одбива, ок си е со тоа што ќе му го дадам...
И јас имам персиски мачор, мојот е 4 години стар, го носев на кастрација некаде кога беше една година, не сум сигурен дали тогаш бележеше територија или не, така да може е добро да се консултираш со ветеринар.
И јас долго време го хранев со Ројал, пошто во Охрид и нема друга, меѓутоа си земав 20 кг вреќа од Скопје Farmina Matise, и трае доста долго, иначе и јас кога му менував храна, мојот повраќаше, еднаш или двапати, и никогаш не сум слегол со храна подолу од Ројал да го хранам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom