Мачки (општи дискусии)

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.089
Поени од реакции
9.000
Ќе земам маче месец и нешто е старо, се хранело со сува храна и млеко од мајката, е сега дај кажете по колку храна да му давам дневно и каква, исто дали да му давам некој додатоци и млеко и кога треба да го носам на ветринар за вакцина?
Ќе му купиш од пет шоп храна за мали мачиња (јуниор/китен) или можеш мека храна од оние како паштетчиња или паучи што се со мевце. Пробај со сува храна, ако веќе јадело сигурно е навикнато. Млекото ќе му го прекинеш, не му треба веќе а плус ние што го пиеме млекото може да му предизвика дијареа што е проблем кој сакаш да го одбегнеш. Може нема да ти јаде првиот ден од стрес, ама потоа кога ќе огладне и ќе се поопушти само ќе си дојде до чинијата со храна.

Остави го да се стабилизира неколку дена па однеси го на една проверка на ветеринар, а тој ќе ти каже кога да го донесеш за вакцина и слично.

Освен храна треба и плитка (за почеток) пластична кутуја со песок да му набавиш за физиолишки потреби. :) Немаш други некои големи трошоци, само храброст! :D
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
Ќе земам маче месец и нешто е старо, се хранело со сува храна и млеко од мајката, е сега дај кажете по колку храна да му давам дневно и каква, исто дали да му давам некој додатоци и млеко и кога треба да го носам на ветринар за вакцина?
Се сложувам за се со @Tegla , само да додадам дека количински нека има постојано до кај шест месеци, нека јаде колку сака, си пишува и на самата храна ама обично 40-50 грама дневно јадат
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Се сложувам за се со @Tegla , само да додадам дека количински нека има постојано до кај шест месеци, нека јаде колку сака, си пишува и на самата храна ама обично 40-50 грама дневно јадат
Eпа супер и мене ми е полесно така да си има стално.

Фала ви.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Дечки мачето е дома веќе 3 дена и за 3 дена има изедено само 50 60 грама сува храна и цело време мјаука.. Од ветринар ми дадоа и апче за глисти една четвртина ми рекоја да ја поделам на 4 и да му давам 4 дена по едно парче. Исто и раствор за спреј протоив болви, веќе го испрскав и после 30м го искапив.

Едино ме плаши тоа што малку јаде и тоа што цело време мјаука си викам дане е гладно?

Мачето е родено на 13 јули.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Дечки мачето е дома веќе 3 дена и за 3 дена има изедено само 50 60 грама сува храна и цело време мјаука.. Од ветринар ми дадоа и апче за глисти една четвртина ми рекоја да ја поделам на 4 и да му давам 4 дена по едно парче. Исто и раствор за спреј протоив болви, веќе го испрскав и после 30м го искапив.

Едино ме плаши тоа што малку јаде и тоа што цело време мјаука си викам дане е гладно?

Мачето е родено на 13 јули.
дај му мевце нешто, саламче, не е учено можда на тие кубетите
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
дај му мевце нешто, саламче, не е учено можда на тие кубетите
Учено е, му дадов и салама, и нејзе ја пецна и ја остај.
Сега го заприметив ко какаше во гомцето имаше глисти, веројатно го болит стмак и затоа, вчера му ја дадов првата четвртина од четвртината апче, колку време му треба за да се исчисти?
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
Учено е, му дадов и салама, и нејзе ја пецна и ја остај.
Сега го заприметив ко какаше во гомцето имаше глисти, веројатно го болит стмак и затоа, вчера му ја дадов првата четвртина од четвртината апче, колку време му треба за да се исчисти?
Jac првпат од тебе слушам четири дена по ред да се даваат делови од четвртината o_O
Се дава четвртинка, по една недела пак четвртинка, и потоа по еднаш месечно превентивно се дава четвртинка се до шест месеци. Потоа на секои три месеци се дава половинка апче.
Веројатно не јаде баш затоа што е изнемоштено од глистите
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Jac првпат од тебе слушам четири дена по ред да се даваат делови од четвртината o_O
Се дава четвртинка, по една недела пак четвртинка, и потоа по еднаш месечно превентивно се дава четвртинка се до шест месеци. Потоа на секои три месеци се дава половинка апче.
Веројатно не јаде баш затоа што е изнемоштено од глистите
Така ми рекоа на ветринар еве го и апчето можеби е поголемо?

20190824_161716.jpg
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
Така ми рекоа на ветринар еве го и апчето можеби е поголемо?

Прегледај го приврзокот 215849
Можеби си има причина зошто така рекле, сепак се ветеринари.
Во секој случај, битно е што мачето ги исфрла глистите, значи си делува апчето. Откако ќе ги исфрли, ќе си биде добро мачето, за ден два најмногу
 
Член од
25 септември 2017
Мислења
10
Поени од реакции
1
Колку чини првата вакцина за мачиња, имам мачорче 5 месеци е, не е вакциниран, и за што е, за беснило претпоставувам! ?
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
Колку чини првата вакцина за мачиња, имам мачорче 5 месеци е, не е вакциниран, и за што е, за беснило претпоставувам! ?
Не, беснило се става после шестиот месец откога ќе завршат другите вакцини.
Првата вакцина е:
Nobivac® Tricat Trio is a live attenuated, freeze-dried vaccine containing the 3 core viruses - feline panleucopaenia virus, feline herpesvirus, and feline calicivirus (од Google). По еден месец ќе му дадат ревакцина, а по еден месец од тоа е вакцината против беснило. Мојот мачор го чипираа при првата вакцина, чипирањето беше бесплатно а вакцината 600-700 денари, не се сеќавам. Му отворија и пасош, и тоа чини 100-150 денари.
Ти советувам кога ќе завршите со вакцините да го кастрираш.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Му зедов и конзервирана храна за мачево за промена од сувата, се надевам дека е добра?
20190912_151003.jpg 20190912_150928.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom