Мачки (општи дискусии)

Член од
14 февруари 2018
Мислења
98
Поени од реакции
46
Dehydrated Chicken Protein (42%) :pos::facepalm: неможе полошо од ова[DOUBLEPOST=1559164371][/DOUBLEPOST]
Секоја храна е подобра од Вискас
Секако. Но продажбата за мачиња поготово е на ниво 0 за разлика што има во странство. Гледам дека и по ветеринар продаваат низок квалитет на храна тука.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
A

Avenger99

Гостин
Секако. Но продажбата за мачиња поготово е на ниво 0 за разлика што има во странство. Гледам дека и по ветеринар продаваат низок квалитет на храна тука.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Катастрофа храна има. Иначе по помалите градови тешко се наоѓа квалитетна храна, па затоа сеа планирам да си земам од Скопје 10 кг вреќа од Фармина Н & Д[DOUBLEPOST=1559165314][/DOUBLEPOST]
@Avenger99 , не бе, Ројалот ти е подобра, али троши си ги парите, што да ти кажам (y)
Прегледај го приврзокот 209741 Прегледај го приврзокот 209742
ХААХАХАХАх
Зошто турците не напишале колку од тие проценти на протеин отпаѓаат на животинско потекло и кои органи од животното се додадени во храната .
Иначе да, подобро ќе си ги трошам парите на докажан светски бренд, него на турски но нејм бренд.
Да не се разбереме погрешно, не мислам дека Ројалот е квалитетна храна, меѓутоа од понеквалитетните е најдобра. И да, ако чувам миленик и се грижам за него, нормално дека сакам да му купам најдобра храна.
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
Катастрофа храна има. Иначе по помалите градови тешко се наоѓа квалитетна храна, па затоа сеа планирам да си земам од Скопје 10 кг вреќа од Фармина Н & Д[DOUBLEPOST=1559165314][/DOUBLEPOST]
ХААХАХАХАх
Зошто турците не напишале колку од тие проценти на протеин отпаѓаат на животинско потекло и кои органи од животното се додадени во храната .
Иначе да, подобро ќе си ги трошам парите на докажан светски бренд, него на турски но нејм бренд.
Да не се разбереме погрешно, не мислам дека Ројалот е квалитетна храна, меѓутоа од понеквалитетните е најдобра. И да, ако чувам миленик и се грижам за него, нормално дека сакам да му купам најдобра храна.
E ако сакаш квалитетно, ти кажав, или Оријен или Фармина Н&Д, јас лично Оријен ја префeрирам и користам. Леонардо и Bosch Sanabelle се послаби, само држат цена. И Farmina Matisse не е лоша за цената.
 
A

Avenger99

Гостин
E ако сакаш квалитетно, ти кажав, или Оријен или Фармина Н&Д, јас лично Оријен ја префeрирам и користам. Леонардо и Bosch Sanabelle се послаби, само држат цена. И Farmina Matisse не е лоша за цената.
Апсолутно. Оријенот ми е превисока цена, а Фармина N&D во Фауна 10кг вреќа се наоѓа сега под 5 илјади денари, акцијата трае до 31.05.2019 што за мене е добра цена. Леонардо немам пробано а Бошот слабо ми ја јадеше.[DOUBLEPOST=1559165942][/DOUBLEPOST] farmina.jpg
matisse.jpg

Иначе еве ги ценовниците ако некого го интересира.
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
Апсолутно. Оријенот ми е превисока цена, а Фармина N&D во Фауна 10кг вреќа се наоѓа сега под 5 илјади денари, акцијата трае до 31.05.2019 што за мене е добра цена. Леонардо немам пробано а Бошот слабо ми ја јадеше.[DOUBLEPOST=1559165942][/DOUBLEPOST]Прегледај го приврзокот 209743
Прегледај го приврзокот 209744

Иначе еве ги ценовниците ако некого го интересира.
Јас ги прашував Farmina N&D kitten дали имаат за да го искористам попустов ама не ми одговорија. Во Аеродром немаат kitten сигурно, треба и во Центар да проверам
 
A

Avenger99

Гостин
nacka.jpg

Дали некој знае зошто мачоров јаде лисја од цвеќе? Се случувало неколку пати, си грицка по малку од лисјата. Иначе се работи за персиски мачор стар нешто над 3 години
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
98
Поени од реакции
46
A

Avenger99

Гостин
Овај е доста прибирлив, освен јогурт и многу тенко исечена салама не сака ништо друго да проба. И нормално неговата сува храна. Ама стварно ми е чудно зошто јаде цвеќе
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
Овај е доста прибирлив, освен јогурт и многу тенко исечена салама не сака ништо друго да проба. И нормално неговата сува храна. Ама стварно ми е чудно зошто јаде цвеќе
Да не му требаат растителни влакна за исфрлање на влакната? Треба да му се дава hairball паста или грицки.
Може па од досада грицка, ама внимавајте затоа што некои собни растенија се отровни за мачките.
 
A

Avenger99

Гостин
Да не му требаат растителни влакна за исфрлање на влакната? Треба да му се дава hairball паста или грицки.
Може па од досада грицка, ама внимавајте затоа што некои собни растенија се отровни за мачките.
Му давам од време на врем паста ама тешко ја јаде, му ја мешам со храната. Се случуваше порано да поврати влакна, сега многу ретко Иначе сеа баш на нет гледав дека некои растенија се отровни, појма немам што цвеќе е ова, ќе ја прашам мајка ми утре :D Го грицка веќе некое време, така да не верувам да е отровно.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
maceto mi fati bolvi, a ne e pustano nadvor voopsto, zivee na vtor sprat
ima ogrlica protiv bolvi, go prasam na nekolku denovi so neopetroid(?) mislam bese i mu stavam ampula na sekoi 3 meseci
na veterinar mi rekoa da stavam od prasokot niz sobite, staviv a koga ne sum doma sedi na balkon i sobite gi prskam so pips po zemja za sekoj slucaj
nemam drugi zivotni, ziveam vo grad
moze li celosno da se iscisti macevo i kukjava isto, ne kasaat lugje ama me nervira plus sve sto pravam mi izgleda ko za dzabe
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.492
Поени од реакции
80.551
maceto mi fati bolvi, a ne e pustano nadvor voopsto, zivee na vtor sprat
ima ogrlica protiv bolvi, go prasam na nekolku denovi so neopetroid(?) mislam bese i mu stavam ampula na sekoi 3 meseci
na veterinar mi rekoa da stavam od prasokot niz sobite, staviv a koga ne sum doma sedi na balkon i sobite gi prskam so pips po zemja za sekoj slucaj
nemam drugi zivotni, ziveam vo grad
moze li celosno da se iscisti macevo i kukjava isto, ne kasaat lugje ama me nervira plus sve sto pravam mi izgleda ko za dzabe
А го држеше чисто мачето пред да фати болви?
Јас пример кога бев на ветеринар за мачорот мој ми препишаа шампон Кетоконазол, и ми рекоа да го миеме еднаш месечно. Чудно е навистина како твоево фатило болви, а не е излезено од дома... :unsure:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
А го држеше чисто мачето пред да фати болви?
Јас пример кога бев на ветеринар за мачорот мој ми препишаа шампон Кетоконазол, и ми рекоа да го миеме еднаш месечно. Чудно е навистина како твоево фатило болви, а не е излезено од дома... :unsure:
go zemav na nekolku meseci staro od macka cuvana u stan, treba da e cisto
go banjam samo leto, strav mi e da ne se razboli
ampula mu stavam redovno, prasokov koa vidov deka se cesa
go cuvam celi 3 godini samo ednas mi padna od balkon, niz ulica od eden saat dva odma ako zakacilo... :mad:

samponov od veterinar, pet shop ili nekoja apteka da go baram?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.362
Поени од реакции
38.336
go zemav na nekolku meseci staro od macka cuvana u stan, treba da e cisto
go banjam samo leto, strav mi e da ne se razboli
ampula mu stavam redovno, prasokov koa vidov deka se cesa
go cuvam celi 3 godini samo ednas mi padna od balkon, niz ulica od eden saat dva odma ako zakacilo... :mad:

samponov od veterinar, pet shop ili nekoja apteka da go baram?
Кетоконазол за луѓе е, и како реконазол може да го најдеш, истата ствар е.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Kajgana Shop

На врв Bottom