Мачки (општи дискусии)

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Луѓе како да го натерам бе мачоров да си влегвит во куќарката? Не сте свесни каква куќа му имам напраено. Со изолација со фасада со се! На чоек да му е мерак да влезит внатре... Пуст мачор мој за жива гла не влегвит, а не знам зошто. Чиста е, нова е, нит мирисат некако нит боцкат ни ништо... Тој над куќа седнал, а знам дека му е ладно само ме нервират!
Стај му нешто меко внатре во куќарката на подот кај што ќе може да си се топли :)
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
@Џонтра Волта абе куќата му е на тераса тој тука цело време си живее :) Имаше и друга куќа пред ова и во неа си влегвеше. Сега е само над куќа, до куќа, покрај куќа ама не влегува внатре не и не. Не знам како можит да не му се свиѓат толкава убајна :giggle: @RickyLFC9 има и перниче внатре со сите тертипи му е куќарката. Му зборувам нежно демек "Ајде Саше ајде мило влези" го подбутнувам малце и после 1 минута го гледам излегол:mad: Само да ме нервират мочко :icon_lol:
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
@Џонтра Волта абе куќата му е на тераса тој тука цело време си живее :) Имаше и друга куќа пред ова и во неа си влегвеше. Сега е само над куќа, до куќа, покрај куќа ама не влегува внатре не и не. Не знам како можит да не му се свиѓат толкава убајна :giggle: @RickyLFC9 има и перниче внатре со сите тертипи му е куќарката. Му зборувам нежно демек "Ајде Саше ајде мило влези" го подбутнувам малце и после 1 минута го гледам излегол:mad: Само да ме нервират мочко :icon_lol:
Абе не гледа тоа естетски убаво да му биде, не му значи ништо него куќарката :D Ти глеј само да му напраиш да му биде топло и удобно внатре и не го терај со сила. Чим види дека внатре е удобно и топло, само ќе се смести. Јас ги имам оние ептен базични такви легла што се крзнени, го оставив у собата и го гледам понекад само си се мести таму да си дреме :)
 
M

Moon Child

Гостин
Како да го превоспитам мачоров да не е толку љубоморен? Има уште еден мачор во дворот, од комшиите, они го хранат и сето тоа, ама ноќе е надвор мачево, а мене ми е жал да мрзне. Вчера го гледам вечерта во дворот, трчка по мене, сака да се гали, јас ќе го приберев ама Фигаро е многу асоцијален, еднаш пробав во дворот да ги спријателам, Фигаро му удри шамар на тоа маче, од љубомора дека го галев.
Што да правам и како да го згрижам тоа маче да не мрзне по ноќите надвор?
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
@Џонтра Волта абе куќата му е на тераса тој тука цело време си живее :) Имаше и друга куќа пред ова и во неа си влегвеше. Сега е само над куќа, до куќа, покрај куќа ама не влегува внатре не и не. Не знам како можит да не му се свиѓат толкава убајна :giggle: @RickyLFC9 има и перниче внатре со сите тертипи му е куќарката. Му зборувам нежно демек "Ајде Саше ајде мило влези" го подбутнувам малце и после 1 минута го гледам излегол:mad: Само да ме нервират мочко :icon_lol:
Па ако е на тераса, сепак е надвор и не му е сигурно местото. Можда се плаши уште, нејќе да ризикува.
Спиел до сега во куќарка?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Како да го превоспитам мачоров да не е толку љубоморен? Има уште еден мачор во дворот, од комшиите, они го хранат и сето тоа, ама ноќе е надвор мачево, а мене ми е жал да мрзне. Вчера го гледам вечерта во дворот, трчка по мене, сака да се гали, јас ќе го приберев ама Фигаро е многу асоцијален, еднаш пробав во дворот да ги спријателам, Фигаро му удри шамар на тоа маче, од љубомора дека го галев.
Што да правам и како да го згрижам тоа маче да не мрзне по ноќите надвор?
Направи му некоја куќарка,постели му нешто топло,и давај му јадење и вода..Друго неможеш да направиш,бидејќи мачките се територијални животни,и освен ако не се братче и сестриче,или да се заедно родени,и заедно да се растени,секоја друга мачка ќе ја гледа како потенцијален непријател,и ќе се бори за територијата..Ти кажувам од искуство,чував мачка долго време,во дворот ниедна мачка не сум видел,и еве веќе е мртва мојата 4-5 месеци,и пак не идат..Ги научила на памет.[DOUBLEPOST=1446762129][/DOUBLEPOST]
Луѓе како да го натерам бе мачоров да си влегвит во куќарката? Не сте свесни каква куќа му имам напраено. Со изолација со фасада со се! На чоек да му е мерак да влезит внатре... Пуст мачор мој за жива гла не влегвит, а не знам зошто. Чиста е, нова е, нит мирисат некако нит боцкат ни ништо... Тој над куќа седнал, а знам дека му е ладно само ме нервират!
Залажи го со мевце..Почни да му даваш храна внатре,и ќе види ќе невиди мора да се пикне.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Како да го превоспитам мачоров да не е толку љубоморен? Има уште еден мачор во дворот, од комшиите, они го хранат и сето тоа, ама ноќе е надвор мачево, а мене ми е жал да мрзне. Вчера го гледам вечерта во дворот, трчка по мене, сака да се гали, јас ќе го приберев ама Фигаро е многу асоцијален, еднаш пробав во дворот да ги спријателам, Фигаро му удри шамар на тоа маче, од љубомора дека го галев.
Што да правам и како да го згрижам тоа маче да не мрзне по ноќите надвор?
Мислам дека е сосема нормално да не се сакаат. Пред неколку години мачката кога ми се омачи и роди 6 мачиња и ми останаа две од нив, едното ми падна од тераса и цела вечер го немаше. После кога се врати се тепаа, се маваа, што ли не, а родени сестрички. Тоа е заради промената на мирисот, пошто тие така се препознаваат кога си живеат заедно и се навикнати едно на друго, а вака мачето му изгледа туѓо и осеќа опасност од него. Па сега зависи од агресијата и колку време ќе трае. Ако не се заколат меѓусебно додека не се адаптираат на мирисот, голема е веројатноста да почнат да си живеат заедно мирно :)
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Ја па имам еден сосема спротивен случај.
Чував една мачка Бенфика, така подолго време и после одреден период донесов друго мало маче и пошто беше зимно време а мораше да спие надвор ми беше страв да не го тепа и избрка оваа.. ама после некое време значи саат-два искачам надвор и гледам се згужвале двете мачиња и си спијат така. И секој ден така, ко мајка го гледаше а не беше којзнае колку постара од него. 1-2 месеци макс.
 
M

Moon Child

Гостин
Многу ми е жал кога помислувам на него дека е надвор срцево ми плаче. А овде во Босна е ужасно ладно уште сега, особено ноќе.
Ќе пробам чим така куќарка некаква да му направам и да ја направам удобна, на некое место кај што не е мнгу отворено.
За преку ден не ми е толку, оти се мотка кај комшииве, убаво му е. Ама навечер леле, уште и не е долгокрзнеста мачка, него обична...
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
@Moon Child ako imas kade da go vneses, pusti go doma. Za mackite e normalno da ne sakaat da se druzat so drugi macki vednas stom ke se sretnat, osobeno vozrasnite macori. Da, ke si ja brani teritorijata, no samo ako se pocustvuva zagrozen i primoran na konfrontacija. Mackite zatoa vsusnost retko se tepaat. Mozes da go pustis drugoto mace doma i se dodeka Figaro ima dovolno prostor da ne go druzi drugoto mace nema da imas problem. Za da izbegnes konfrontacii, daj mu na drugoto mace posebni cinivcinja za hrana i voda, ne tie na Figaro, isto ako koristis i kutija so pesok, posebna za drugoto mace. Taka ke izbegnes konfrontacija. A drugoto e samo prasanje na vreme, moze nema nabrzo da stanat prvi drugari, ama za nekoe vreme ke naucat da se toleriraat. Nekoe vreme za mackite znaci nedeli i meseci. :) A ako Figaro e tolku voznemiren i saka da izbega vo nekoja druga potivka soba, ostavi go i ne go pustaj drugoto mace da odi tamu. Taka Figaro ke ima bezbedno mesto koe ke bide samo negovo ako prisustvoto na drugoto mace go voznemiruva, a drugoto mace ke ima sansa da ja zapoznae kukjata (ostatokot od nea). Mackite ne se kako kucinjata da formiraat prijatelstva uste so prvata sredba, niv im treba vreme da se naviknat edni na drugi. Prijatelstva od prva uspevaat najcesto kaj mladite macinja.
 
Член од
1 мај 2015
Мислења
477
Поени од реакции
657
Љубител сум на кучиња и на мачки, но подолг период чував мачки обични, имав/м проблем со комшиите пошто сите мачки ми ги земаа и последниве две години не чував. Но летово земав маче и другиот ден исчезна подоцна го видов дека го чуваат во соба, исто и сега повторно земав и постојано го викаат знам дека ќе го земат и тоа, не знам како да го заштитам да остане кај мене пошто имам обврски и не сум во можност цел ден да го чувам.
Инаку за комшиите за кои мислам дека се ретардирани или ментално заостанати какво животно и да видат го земаат и потоа го изгладнуваат, мали мачиња врзуваа како кучиња со врвки како ремени, во соба чуваат мачки кои немаат видено бел ден, ниту ги пуштаат ниту ги негуваат, чуваа и еден зајак и не знам што стана со него, до сега се имам расправано но се е залудно и ништо не помага за да биде по трагично мајка и има околку 40 години,а нејзината ќерка е средно другите од семејството се не заинтересирани и ништо не помага, знам дека изгледа смешно ова што го напишав но е многу трагично.

Кажете како да си го заштитам мачето ?
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Како бе го зимат и се прат наудрени? Некој да земе мое маче и да си го видам кај нив, у око ќе им брцнам. Незнам како е кај нас, ама пробај со ветеринар, чип бројче, книшка...И штом малтертират животни, пријави ги.
 
Член од
1 мај 2015
Мислења
477
Поени од реакции
657
Залудно е пријавување и расправање, сум пробувал на сите начини и не само јас и други комшии но нема резултат. Решив да купам голема корпа и да го пуштам само кога ќе бидам во двор, додека да порасне за друго решение не знам.
 
Член од
8 јули 2015
Мислења
118
Поени од реакции
53
Љубител сум на кучиња и на мачки, но подолг период чував мачки обични, имав/м проблем со комшиите пошто сите мачки ми ги земаа и последниве две години не чував. Но летово земав маче и другиот ден исчезна подоцна го видов дека го чуваат во соба, исто и сега повторно земав и постојано го викаат знам дека ќе го земат и тоа, не знам како да го заштитам да остане кај мене пошто имам обврски и не сум во можност цел ден да го чувам.
Инаку за комшиите за кои мислам дека се ретардирани или ментално заостанати какво животно и да видат го земаат и потоа го изгладнуваат, мали мачиња врзуваа како кучиња со врвки како ремени, во соба чуваат мачки кои немаат видено бел ден, ниту ги пуштаат ниту ги негуваат, чуваа и еден зајак и не знам што стана со него, до сега се имам расправано но се е залудно и ништо не помага за да биде по трагично мајка и има околку 40 години,а нејзината ќерка е средно другите од семејството се не заинтересирани и ништо не помага, знам дека изгледа смешно ова што го напишав но е многу трагично.

Кажете како да си го заштитам мачето ?
Ќе мора или да најдеш доволно време за мачето или за жал да го вратиш од каде што си го зел. Или пак како трета опција да го чуваш внатре. Друг избор нема. Знам како ти е моите соседи се бетер, тие ги трујат ни криви ни должни, кучиња, мачиња, врапчиња што стигнат, па затоа сега чувам две мали мачиња внатре и никако не излегуваат надвор. Само ако го чуваш внатре ке мора да му обезбедиш прозорец низ кој цел ден поминува светлина бидејќи мачињата обожаваат да гледаат низ прозорец, тоа им е како психичко опуштање.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.128
Луѓе како да го натерам бе мачоров да си влегвит во куќарката? Не сте свесни каква куќа му имам напраено. Со изолација со фасада со се! На чоек да му е мерак да влезит внатре... Пуст мачор мој за жива гла не влегвит, а не знам зошто. Чиста е, нова е, нит мирисат некако нит боцкат ни ништо... Тој над куќа седнал, а знам дека му е ладно само ме нервират!
А да пробаш со некое парче стара облека од ‘сопственикот‘ (или некој со кого е најприврзан од домашните) внатре во куќарката.Некоја стара блуза, маица, сеедно.Па макар и стари чорапи :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom