Мачки (општи дискусии)

Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Ова маченцево шо го најдов некни, погоре шо пишав за него, од кога го најдов си има такво црнко на носето едно, како раничка. Не е габична инфекција, пошто знам дека од габичната инфекција му паѓа влакното. Ова си е такво баш она црничко како рана, и си има влакна озгора, како нормална кожа шо си има. Шо може да е?

Вака изгледа:



Некој имал вакво искуство? :)
 
Член од
20 септември 2014
Мислења
10
Поени од реакции
0
Син ми најде едно мало маченце пред продавница и го завлече за дома искрено не сум љубител но ајде да му помине меракот го земавме го избањавме го наранивме и несакаше да го пуштиме да си оди вечерта спиеше во соба во кутија му ставивме и кебенце...наредната ден па си остана со нас но вечерта направи проблем несакаше во кутијата да спие и таман се ке изгаснам таа станува,и шета а мн ми е шубе така и ја изнесов на тераса потоа ко ненормална се качила на вратата и се отепа од гребење па морав да ја носам во гаража....Ке ве молам за помош дали е штетно да спие во кревет и дали мачката како милениче е опасна...позз
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Син ми најде едно мало маченце пред продавница и го завлече за дома искрено не сум љубител но ајде да му помине меракот го земавме го избањавме го наранивме и несакаше да го пуштиме да си оди вечерта спиеше во соба во кутија му ставивме и кебенце...наредната ден па си остана со нас но вечерта направи проблем несакаше во кутијата да спие и таман се ке изгаснам таа станува,и шета а мн ми е шубе така и ја изнесов на тераса потоа ко ненормална се качила на вратата и се отепа од гребење па морав да ја носам во гаража....Ке ве молам за помош дали е штетно да спие во кревет и дали мачката како милениче е опасна...позз
Не е ниту штетна ниту опасна. Најлошо нешто што може да направи е да те разбуди, ако и тоа. Нема да нападне, не може ништо да пренесе. И тоа ќе сака да одмори па евентуално ќе си најде некое топло ќоше кај што ќе му биде удобно. Никогаш не спијат кај што ние ги тераме да спијат :D
 
Член од
20 септември 2014
Мислења
10
Поени од реакции
0
Готово од нашата маче се двоумев и синока дали да ја пуштам па таа преку масичето си се качила на керамидите и паднала надолу се слушна кога падна керамидата испаднав мјаукаше еве уште рано по сабајле ја бараме кујзнае каде е штета мн беше убавко...
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Готово од нашата маче се двоумев и синока дали да ја пуштам па таа преку масичето си се качила на керамидите и паднала надолу се слушна кога падна керамидата испаднав мјаукаше еве уште рано по сабајле ја бараме кујзнае каде е штета мн беше убавко...
Не паѓа таа на грб,секогаш паѓаат на нозе тие..Не и е ништо..Може да ја има спобркано некој мачор,или некој човек,па има избегано..
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Slushnav deka machkite mozhat da fatat bolest FIV mislam deka se vikashe, od pesokta za machki. Kolku e tochno toa? Kazhuvaat bolesta bila neizlechiva, no zhivotniot vek na machkata ne se krati ako dobiva soodveten tretman. Jas mojata machka ne ja trenirav vo pesok da vrshi nuzhda, koga ima potreba, kazhuva deka saka vo dvor da odi da zavrshi rabota. Chisto informativno prashuvam. :)
 
Член од
3 август 2012
Мислења
431
Поени од реакции
1.012
Нема врска.
FIV заедно со FELV се многу слични на она што е човечката СИДА, и се пренесуваат на истиот начин. Плунка, сексуален чин, значи размена на телесни секрети. Немај гајле, не се фаќа така лесно. :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Feline_leukemia_virus#Transmission

http://en.wikipedia.org/wiki/Feline_immunodeficiency_virus

****

Едно од моиве мачиња има ear mites, ќе го носам во Понеделник на ветеринар, ама ме интересира некој од вас дали досега имал кај мачето, и со што сте ги чистеле. Не знам кој е терминов на македонски за еаr mites, еве слика у спојлер, заклучно со црнкото во ушињата, и здивот му корне, дека се шири и низ грлото.

 

rustyblades

Stiff Upper Lip
Член од
19 февруари 2007
Мислења
611
Поени од реакции
35
На македонски ear mites ветеринарите го нарекуваат ушна шуга. Мојов неколку пати по ред веќе го носам, дека е доста тврдокорен паразит и постојано се враќа. Инаку препорачливо што побргу да го однесеш на ветеринар дека може да се пренесе и кај други миленици.
 
M

Moon Child

Гостин
Jas sepak odluciv da si go zemam so mene macorot. Kje patuvam do Mk so prevoz sto ide skoro sekoj den na istata relacija takada najverojatno nema ni da ima pretres. Jas kje im platam kolku treba, nego kje mu dadam tableta da spie i taka site mirni kje bideme :D
 
Член од
3 август 2012
Мислења
431
Поени од реакции
1.012
^ Ушна шуга, така ми рече ветеринарот, еве само што се вративме ние. :D

Му ги исчистија ушињата со јод, му ги испраа убаво и му ставија капки, и инекција за понатамошна превенција од паразитиве. Big yay за Диме од Капиштец, и го деглистираше, и само 250 денари ми наплати.(y)
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
^ Ушна шуга, така ми рече ветеринарот, еве само што се вративме ние. :D

Му ги исчистија ушињата со јод, му ги испраа убаво и му ставија капки, и инекција за понатамошна превенција од паразитиве. Big yay за Диме од Капиштец, и го деглистираше, и само 250 денари ми наплати.(y)
И јас таму ја носам мачката, супер се сите вработени.
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Женска ми имаше една мачка која се породи кога беше помала од 1 година. Роди 3 женски (3+1 мртво) мачки и по 2-3 недели, таа умре (по се изгледа беше отруена од некои од нејзините комшии). Едвај гледаа, но ги доевме до шеше и мека цуцла. Преживеаа како така и сега многу ми е чудно зошто прават една (за нас) необична работа. Од кога малку потпораснаа, почнаа самите да се цицаат (да ве потсетам, сите се женски). До ден денес (а имаат 7-8 месеци) тие уште се цицаат. Ниедна не пушта млеко, но сепак си ги пукаат капиларите. Дури и како да ги галиш, убаво му е и не ги боли додека ги цицаат, едноставно немаат ништо против... Кажете ми дели е тоа нормално, или тоа го прават бидејќи му фали мајка му?
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
Женска ми имаше една мачка која се породи кога беше помала од 1 година. Роди 3 женски (3+1 мртво) мачки и по 2-3 недели, таа умре (по се изгледа беше отруена од некои од нејзините комшии). Едвај гледаа, но ги доевме до шеше и мека цуцла. Преживеаа како така и сега многу ми е чудно зошто прават една (за нас) необична работа. Од кога малку потпораснаа, почнаа самите да се цицаат (да ве потсетам, сите се женски). До ден денес (а имаат 7-8 месеци) тие уште се цицаат. Ниедна не пушта млеко, но сепак си ги пукаат капиларите. Дури и како да ги галиш, убаво му е и не ги боли додека ги цицаат, едноставно немаат ништо против... Кажете ми дели е тоа нормално, или тоа го прават бидејќи му фали мајка му?
Дали е нормално не знам, ама често е. Мачорот на едни комшии "цицаше" од се и од секој (обично тој што го гали) до трета година, па наеднаш престана. И да, заради тоа што се оделени од мајка им е тоа. Не го прават тоа свесно, рефлекс им е. Ама не е некој проблем ниту за мачината, а зошто би бил и за луѓето што ќе ги чуваат, барем на комшииве мои не им сметаше
 

Kajgana Shop

На врв Bottom