Мачки (општи дискусии)

H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Здраво... имам еден голем проблем со мојот мачор последниве 2 дена мјаучи ептем многу како бебе да плаче.. и постојано оди на едно место значи не седи дома и ништо не јади ни пие... и денес трнав по него да видам каде ке ме однесе и постојано како некој да бараше... незнам што е пробелемот стар е околу 10 месеци... ве молам некој нека ми помогни што може да му биде...
Да не е затруен?
 
Член од
29 март 2013
Мислења
148
Поени од реакции
177
Да не е затруен?
Однеси го на ветеринар.. Јас не сум ти репер затоа што за се нешто мачката ја носам на ветеринар, ама вака да ми прави два дена ќе ја однесев немаше да и мислам многу многу. Два дена ништо да не ти јаде, само по себе ти кажува дека нешто не е во ред.
--- надополнето: 10 мај 2013 во 21:03 ---
П.С Пре пре пре преубави се...
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Мојава ко ке и дојт време за парење, ништо не јајт, и со ништо не можеш да му го одземиш вниманието. Цело време стојт уплашена и точно како да барат некого или чекат некој да ја нападнит. Сигурен сум дека не е за на ветринар туку дека е за парење.
 

maricka

...
Член од
2 ноември 2009
Мислења
175
Поени од реакции
486
Мојот 3 годишен мачор овие 2, 3 денови само проблеми прави, најголем проблем е што врши нужда, т.е. моча насекаде, буквално насекаде. Неможам дома да го пуштам, ете вчера сам си влегол дома, си знае како да ја отвори вратата, и сега многу лошо мириса внатре. А инаку имам и мали мачиња од другата мачка, ги чувам во пакетче, и ете го мачоров отиде кај нив и им се помоча во пакетот :) .
Очигледно обележува територија, но не беше таков порано, незнам што му станало..
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Незнам, за да ти кажам право. Ептен е мало, ама не тек породено, значи оди, скока, истражува, и многу мјаука ако е оставено само, џвака, дури солидно знае да загребе со нокти, ама сепак мало, тромаво, според мои проценки неколку недели, месец дена. Деновиве имаме славење дома, па уште не сум го оставил по соби, а одтаму уште го немам исчистено како за дома. Ќе идев за специјален шампон, па се надевав ќе ме упатат за масти и нешто слично што се користи како што спомна. Ќе му земам и млеко, а за вакцина значи уште малку треба да причека. А нокти им сечат? Дека уште сега е лудо. :D


Доста корисни совети, фала. :)
Ќе гледам да искористам, освен тоа за дома. Ако го оставев на село којзнае дали ќе преживееше, паралелно се породија 2 мачки, едната домашна, а едната ги остави маливе, и секако домашната, баш не го сакаше ова, не го чистеше, не го бранеше.. :)

Ау грешка, СИ за само дома, за тоа сум и јас.

Баш ти завидувам-ја не можам да си зачувам маче...:(

Него, добри совети ти дале претходните форумџики. Ја само би се надоврзала у врска со сечењето нокти-ова е изводливо но, мора да се знае како, бидејќи во самиот нокт постојат нерви и крвни садови (видливи се, како тенка линија во ноктот) кои ако ги повредиш при сечењето може да го осакатиш мачето. Затоа не би ти препорачала таков зафат (барем не самостојно-можеби ветеринар би ти помогнал). Не знам дали е точно, но имам слушнато дека е можно хируршко отстранување на ноктите. Исто, сметам дека мачка без канџа не е мачка-а за да не ти сакати од мебелот-постоји различна опрема и играчки на кои што маче може да си ги "оштри" канџите, така да ти советувам да му ги оставиш ноктите.

Што се однесува до чувањето исклучиво дома, иако не го поддржувам заедно со кастрацијата-би ти рекла дека со кастрација ке се потсмири и нема да има желба за излез и шетање. Но, за кастрација исто така мораш да причекаш, мислам дека е можна после 6-от месец, али најдобро е за све да си напраиш муабет со ветеринар.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Имам мачор 9 месеци е стар, и не знам како да се справам со мирисот од го*ната. Немам тераса и сере кај мене во соба (имам песок и тоа пластичното каде што се става песокот), арно ама мирисов неможам да го поднесам. Дури и да го отстанам гомцето веднаш, останува мирисот барем некои 15-тина минути, а ако на мачотов му текне да сере во 3 сабајле тогаш мирисот останува и неколку часа. Дали има некаков песок кој што би можел да го намали интензитетот на мирисот или да земам оние тоалети што се затворени и имале некакви филтри, само незнам дали навистина функционираат филтриете во намалувањето на мирисот...
 
Член од
29 март 2013
Мислења
148
Поени од реакции
177
Имам мачор 9 месеци е стар, и не знам како да се справам со мирисот од го*ната. Немам тераса и сере кај мене во соба (имам песок и тоа пластичното каде што се става песокот), арно ама мирисов неможам да го поднесам. Дури и да го отстанам гомцето веднаш, останува мирисот барем некои 15-тина минути, а ако на мачотов му текне да сере во 3 сабајле тогаш мирисот останува и неколку часа. Дали има некаков песок кој што би можел да го намали интензитетот на мирисот или да земам оние тоалети што се затворени и имале некакви филтри, само незнам дали навистина функционираат филтриете во намалувањето на мирисот...
Подобро е да купиш затворен тоалет како транспортер (околу 1200 ден. е ) затоа што речиси воопшто не мириса и е многу по хигиенски, а ако сакаш па воопшто да не ти мириса, стави го тоалетот некаде во ходник. Имаш опции за песок со мирис, јас не сум го испробала не знам дали е добро за мачето затоа што има хемикалии во него. Јас го користам тој од КАМ и ептен сум задоволна.
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Имам мачор 9 месеци е стар, и не знам како да се справам со мирисот од го*ната. Немам тераса и сере кај мене во соба (имам песок и тоа пластичното каде што се става песокот), арно ама мирисов неможам да го поднесам. Дури и да го отстанам гомцето веднаш, останува мирисот барем некои 15-тина минути, а ако на мачотов му текне да сере во 3 сабајле тогаш мирисот останува и неколку часа. Дали има некаков песок кој што би можел да го намали интензитетот на мирисот или да земам оние тоалети што се затворени и имале некакви филтри, само незнам дали навистина функционираат филтриете во намалувањето на мирисот...
Влатко, најлошо место за песокот е било која соба. Дома сигурно имата бања, па стај го таму. Плочките лесено се чистат (внимавај со употребата на средства за дезинфекција, пошто мачките ги чистат шепите со лижење-за да не се затруе), а самата бања ако нема природна, тогаш сигурно има вештачка вентилација.

Без разлика дали е отворен садот со песок или затворен (како што ти предлага претходната форумџика), најдобро место му е санитарниот јазол во станот.
Инаку, кога сум чувала мачки, секогаш сум зимала од парфимираниот песок, редовно сум го чистела и обновувала, ал што е право-право е, колку и да чистиш, то смрди и то гадничко.

Ех, што све не правиме за нашите миленици...;)
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Вчера за мачорот купив ампула за против болви. Продавачката ми рече дека треба да се размеша со 1 литар вода и да се испрска целиот со неа, и потоа да не го измијам. т.е да остани така со испрсканата вода.
Нормално мачето почна да се лижи ( чисти ) и еве до денеска нема никакво јадење каснато, ниту пак иди дома.

Дали требаше да го искапам после, или?
 
Член од
26 јуни 2012
Мислења
89
Поени од реакции
57
Вчера за мачорот купив ампула за против болви. Продавачката ми рече дека треба да се размеша со 1 литар вода и да се испрска целиот со неа, и потоа да не го измијам. т.е да остани така со испрсканата вода.
Нормално мачето почна да се лижи ( чисти ) и еве до денеска нема никакво јадење каснато, ниту пак иди дома.

Дали требаше да го искапам после, или?
Ako se raboti za ampula koja se rastvara vo voda i e insekticid ne zboruvam za onie zastitni ampuli koi samo se nakapuvaat na vratot. Da definitivno treba da go isbanjas so cista voda posle 15 min od prskanjeto, no stom se lozel mozno e da e veke intoksicirano, nosi go na veterinar vednas.
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
2
Поени од реакции
0
вака,на моето маче пред некој ден едното око му беше целосно затворено го пребришав со чај од камилица и му се подоотвори окцето но има црвена кожичка до полa око.му ставам капки,и маст 3 пати на ден но сеуште немав можност да га однесам на ветеринар. се повеќе и повеќе му се отвара окцето но долниот дел од окото му е "превртен" и окото му е црвено.незнам што уште да правам,утре ке го носам на ветеринар но дотогаш имате ли некој совет? а сметам дека е инфекција :(
 
Член од
14 мај 2011
Мислења
374
Поени од реакции
388
вака,на моето маче пред некој ден едното око му беше целосно затворено го пребришав со чај од камилица и му се подоотвори окцето но има црвена кожичка до полa око.му ставам капки,и маст 3 пати на ден но сеуште немав можност да га однесам на ветеринар. се повеќе и повеќе му се отвара окцето но долниот дел од окото му е "превртен" и окото му е црвено.незнам што уште да правам,утре ке го носам на ветеринар но дотогаш имате ли некој совет? а сметам дека е инфекција :(
Моето маче имаше сличен проблем, прво црвено окцето и воспалено, па се затвори и му се нафаќање некаква скрама. Реагирав по 3 дена мислејќи дека само ќе помине но најпосле се јавив на ветеринар. Ми препорача капки за очи, што и да имам дома. Првите 3-4 дена му става дексаметазон-неомицин претпладне и навечер. Се оправи но не сосем. Ветеринарот ме советува сега да ги сменам капките за побрз ефект, не е важно кои. Во аптека ми дадоа цитерал, пак двапати на ден по 2-3 капки. За 5 дена помина. Сега е оздравено.
Забелешка: долниот дел не му беше превртен. Сепак е најдобро да се консултираш со ветеринар.
--- надополнето: 14 мај 2013 во 00:26 ---
Во врска со кравјо млеко и млади мачиња. На моето маче по два месеци почнав да му давам 50-50 млеко тетрапак разредено со топла вода комуналка. Првите два дена имаше поретка столица но потоа се адаптира. Во меѓувреме пријаде и коски од риби и остатоци од пилешко. „Каката“ е нормална, средно сува, лесно се прифаќа со песокот (за мачкина нужда) и се фрла со лопатката.
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
2
Поени од реакции
0
Пак му се затворило окцето,и се јавив на ветеринар но тој ми кажа да не му ставам капки него само да продолжам со хлорамфеникол маст и ако не се подобри да го однесам лично да го види..сепак gvinevra фала ова како утеха ми дојде ми е жал да го гледам се надевам дека за брзо ке оздрави :(
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Мачкава од сабајле само мјаукат по цел ден , само месо ако и дајш ќе јадит иначе не јадит ништо друго и само се вртит на грб , давајте чаре што може да биде .. иначе женско е мачево.
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
пукано е бе не се секирај:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom