Мачки (општи дискусии)

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Многу нелогично оправдување за исчезнувањето на мачорот- во природа на мажјаците не е да седат и да ги хранат малечките туку, спротивно, најчесто ги убиваат. Сурово, но релано. Ја спрема мачката за повторно парење. Еднаш моите малечки беа убиени од проклетиот комшиски мачор...
Мачорот твој не е со мачката ако она е омачена, он си бара друга партнерка. Не се моногамни животни- си работат све што ќе им излезе на пат. Али сигурна сум дека ќе се врати дома од како ќе им мине периодов кој е страшен за слушање....
Фала на исправката и мајка ми ме поправи вчера кога и реков за мачорот дека ги храни малите,јбг не сум до толку навлезен во животот на мачките.

Инаку да се пофалам,ми дојде мачорот вчера вечер,исто така накај 21 часот мртов гладен.
Му дадов месо да јаде,т.е коски ги изеде сите како од шала се напи вода и ми го зафати креветот кај што спијам јас,се истегна како турски паша :pos:

Сега моментално е дома,спие ли спие,на моменти е многу мрзлив...а и вчера кога дојде некако како одвај да одеше,млитаво некако,изгледа од “работата“ ќе да му е :icon_lol:
 
M

Moon Child

Гостин
Фала на исправката и мајка ми ме поправи вчера кога и реков за мачорот дека ги храни малите,јбг не сум до толку навлезен во животот на мачките.

Инаку да се пофалам,ми дојде мачорот вчера вечер,исто така накај 21 часот мртов гладен.
Му дадов месо да јаде,т.е коски ги изеде сите како од шала се напи вода и ми го зафати креветот кај што спијам јас,се истегна како турски паша :pos:

Сега моментално е дома,спие ли спие,на моменти е многу мрзлив...а и вчера кога дојде некако како одвај да одеше,млитаво некако,изгледа од “работата“ ќе да му е :icon_lol:
Мачорите ги убиваат малите мачиња за да може пак да ги парат женките. Затоа женките ги кријат мачињата секогаш откако ќе се омачат:(
Во врска со мислењето на Ивана да додадам дека не само што не се моногамни туку и дека се инцестоидни. Јас чував порано две мачиња од дворот ги прибрав дома, братче и сестриче беа и по нив знам :) Секогаш го тепав тој кога ќе и се качеше, пошто не ми беше логично и неможев да сфатам како може сестра му е а и се качува :pos:
 
L

Lu

Гостин
Знаете ли некој лек за отворени рани? Мојот мачор нон стоп по грбот се чеша и прави рани, многу се грозни:sick: Му ставам Дерматол, ама не помага... Нешто друго? Можам ли да му ставам од она Бетадине?:confused:
Знам дека Бетадинот повеќе се користи за чистење на раните.
А за побрзо заздравување на раните, би ти препорачала да се консултираш со ветеринар и да ти препорача некоја маст или некој препарат што придонесува за побрзо заздравување на раните.
Знам дека ти си од Велес и во Велес немате добри ветеринари, па ако сакаш можам да ти го дадам бројот на Диме па преку телефон да се консултираш со него.
 
Член од
18 јули 2011
Мислења
58
Поени од реакции
20
пред една година дома се појави,дојде од некаде ова маче, се прашувам дали е од Russian Blue--така изгледа. Ја чував дома некое време,но воопшто не се чистеше,а многу се валкаше, не беше ич педантна, па сега надвор си живее.

Прегледај го приврзокот 39482Прегледај го приврзокот 39483Прегледај го приврзокот 39486
Лелеее ама е слаткааа, како мојата мачка е, скроз без ниедна различна дамка :X3:
 
L

Lu

Гостин
Ме интересира дали смеам да му давам што било на мачорот ми, зш не можам да гледам како ме гледа во очи додека јадам и не можам да оддолеам да не му да дадам на тоа муценце, но се плашам дека ќе добие пролив :/. Досега му се има случено тоа од промена на храна...колку Вие сте запознаени со сето ова?!
Несмееш да му даваш што било на мачорот.
Си постојат специјални храни за мачки, а можеш и домашна храна да му даваш, како на пример варен ориз со пилешко месо.
 
Член од
17 октомври 2010
Мислења
33
Поени од реакции
7
Несмееш да му даваш што било на мачорот.
Си постојат специјални храни за мачки, а можеш и домашна храна да му даваш, како на пример варен ориз со пилешко месо.
Ахам, ахам :)... и торта не смеам? :) ама само помалку, многу го сака шлагот од тортата, просто го обожава :)

Знаете ли некој лек за отворени рани? Мојот мачор нон стоп по грбот се чеша и прави рани, многу се грозни:sick: Му ставам Дерматол, ама не помага... Нешто друго? Можам ли да му ставам од она Бетадине?:confused:
Мој совет ти е да се посоветуваш со Марин, прекрасен ветеринар, се надевам ќе ти помогне, ќе ти даде добар совет ;) Да ти го дадам телефонскиот број од нив или пак ќе сакаш да ги посетиш, се наоѓаат веднаш наспроти студиото на Дадар (зад трговскиот Веро) во Скопје се разбира ;)
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
340
Поени од реакции
395
Гледам се разбираш доста околу мачкиве, па да те прашам нешто за да си ја разрешам мистеријата :(
Пред два дена ми умре мачето, е сега сакам да знам од што отприлика умрело и дали некој го отрул...
Ретко кога излегуваше од дома, ама последните два дена, се шуњаше почесто низ двор.
Завчера сабајлето, татко ми ми кажа дека повраќало и не сакало ништо да јаде (исто приметил дека како пења му течело од устата). Пошто неможевме да мрднеме од снегов, се јавивме на ветеринар...
Типката ни рече да му дадеме апче за стомак - РАНИСАН...
Го фативме и со шприц, му дадовме ранисан мешано со вода...
После саат-два гледам мачево повраќа, тргнува напред и лека полека паѓа со затворени очи...
И пак му излегуваше како пења од устата...
Се испаничив, и се обидов пак да му дадам млекце и вода. Го легнав до печка, и после некое време гледам се обидело да пие вода и со главата беше паднато внатре во чашката. Немаше сила ниту да стои :(
Се јавивме пак, и таа ни рече чај од нане да и дадеме. Таман го направивме чајот, мачево почна да има страшни грчеви, со последни атоми мрдаше и мјаукаше и за некои 5-10 минути умре :place:
Бар не се мачеше долго :(
Цела ноќ неможев да спијам од тага, уште неможеме да го прежалиме иако имаме уште еден мачор :place:

Пиши ако знаеш што се случувало со него :(
Претпоставувам дека се отрула негде, пошто комшијава мој знае да става отров кај него во подрум и има некоја шанса таму да залутало. Не верувам дека некој намерно би го отрул, пошто беше ептен домашно маче...
Можно ли е да се глисти? Пошто си пиеше млеко...
Знам порано стариот мачор што ми исчезна, истотака беше 99% мртов, ама го излечивме со парацетамоли и слични работи. И убаво памтам дека јадеше трева од дворот...
Да знам да не му давам млеко на другиов мачор :(
Пења на устата е прв знак за затруеност од отров најверојатно, така да мислам дека маченцето било отруено.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.445
Поени од реакции
68.658
Фала на исправката и мајка ми ме поправи вчера кога и реков за мачорот дека ги храни малите,јбг не сум до толку навлезен во животот на мачките.

Инаку да се пофалам,ми дојде мачорот вчера вечер,исто така накај 21 часот мртов гладен.
Му дадов месо да јаде,т.е коски ги изеде сите како од шала се напи вода и ми го зафати креветот кај што спијам јас,се истегна како турски паша :pos:

Сега моментално е дома,спие ли спие,на моменти е многу мрзлив...а и вчера кога дојде некако како одвај да одеше,млитаво некако,изгледа од “работата“ ќе да му е :icon_lol:
Работат во овој период :D
Мојов го нема по цел ден, ќе дојде, јаде се живо и диво, спие некој саат и одма лета надвор :D
Застанал во двор и мјаука длабоко, а околу него 4 мачки, некои домашни бели :icon_mrgr:
Знае што да боцка <3
 
Член од
20 август 2010
Мислења
149
Поени од реакции
16
Мачкиве мои изгледа се пореметени малце, или малце појќе...имам една сијамка, 7 години ја чувам, ама не се научи кога е февруари и не се научи...уствари за неа 3 пати годишно е февруари :О

Озбилно луѓе, сум чувала мачки претходно, ама не биле такви, се знаело кога се парат. Сте имале ваков проблем? Сте чувале ненаситна мачка дома? Нинфоманка? :O
Иначе, освен ова, немам други замерки, многу е паметна, една од најпаметните мачки што сум ги видела :)

А спомна некој погоре дека биле склони на инцест...И ТОА КАКО!Дома го чувам и синчето на гореспоменатата мачка, и пред некој ден се врткаше околу него, му се прпелаше, како да го заведуваше, му се удвараше и овај ненормалниот и се качи...па ко ги шутнав двајцата (иначе никогаш не кревам рака на нив).
 
С

Сибињанин Јанко

Гостин
Гледам се разбираш доста околу мачкиве, па да те прашам нешто за да си ја разрешам мистеријата :(
Пред два дена ми умре мачето, е сега сакам да знам од што отприлика умрело и дали некој го отрул...
Ретко кога излегуваше од дома, ама последните два дена, се шуњаше почесто низ двор.
Завчера сабајлето, татко ми ми кажа дека повраќало и не сакало ништо да јаде (исто приметил дека како пења му течело од устата). Пошто неможевме да мрднеме од снегов, се јавивме на ветеринар...
Типката ни рече да му дадеме апче за стомак - РАНИСАН...
Го фативме и со шприц, му дадовме ранисан мешано со вода...
После саат-два гледам мачево повраќа, тргнува напред и лека полека паѓа со затворени очи...
И пак му излегуваше како пења од устата...
Се испаничив, и се обидов пак да му дадам млекце и вода. Го легнав до печка, и после некое време гледам се обидело да пие вода и со главата беше паднато внатре во чашката. Немаше сила ниту да стои :(
Се јавивме пак, и таа ни рече чај од нане да и дадеме. Таман го направивме чајот, мачево почна да има страшни грчеви, со последни атоми мрдаше и мјаукаше и за некои 5-10 минути умре :place:
Бар не се мачеше долго :(
Цела ноќ неможев да спијам од тага, уште неможеме да го прежалиме иако имаме уште еден мачор :place:

Пиши ако знаеш што се случувало со него :(
Претпоставувам дека се отрула негде, пошто комшијава мој знае да става отров кај него во подрум и има некоја шанса таму да залутало. Не верувам дека некој намерно би го отрул, пошто беше ептен домашно маче...
Можно ли е да се глисти? Пошто си пиеше млеко...
Знам порано стариот мачор што ми исчезна, истотака беше 99% мртов, ама го излечивме со парацетамоли и слични работи. И убаво памтам дека јадеше трева од дворот...
Да знам да не му давам млеко на другиов мачор :(

Некоја бубачка или пајак случајно да не изело? Мене истото ми се случи. Имав маче од четири месеци. Не го пуштав надвор. И од еднаш почна да повраќа, се тресеше и неможеше да стои. Вечерта почна да му излегува пена од уста. Го оставивме на диета преку вечер, а сабајлето му дадовме чај од нане со сила. Некако заспа, но цело време се тресеше. Му дадовме парацетамол и постепено се смири. Кога се разбуди трчаше ко луд како ништо да не му било. Некако преживеа :unsure:. Изгледа поради тоа дека му давав да јаде фишфингери, а како што ми рече ветеринарот во нив имало многу сол, кромид и адитиви.
 
M

Moon Child

Гостин
Мачкиве мои изгледа се пореметени малце, или малце појќе...имам една сијамка, 7 години ја чувам, ама не се научи кога е февруари и не се научи...уствари за неа 3 пати годишно е февруари :О

Озбилно луѓе, сум чувала мачки претходно, ама не биле такви, се знаело кога се парат. Сте имале ваков проблем? Сте чувале ненаситна мачка дома? Нинфоманка? :O
Иначе, освен ова, немам други замерки, многу е паметна, една од најпаметните мачки што сум ги видела :)

А спомна некој погоре дека биле склони на инцест...И ТОА КАКО!Дома го чувам и синчето на гореспоменатата мачка, и пред некој ден се врткаше околу него, му се прпелаше, како да го заведуваше, му се удвараше и овај ненормалниот и се качи...па ко ги шутнав двајцата (иначе никогаш не кревам рака на нив).
Има апчиња за смирување на хормоните на мачките :pos: Мојата комшика има сијамка женска, ја чува 7-8 години и не е парена досега, и даваат апчиња кога и иде периодот за да не мјаука по дома. Ќе ја прашам како се викаат, и ќе ти кажам :)
И нареден пат сакам Фигаро мој да го парам со таа сијамка има да излезат бонбончиња - мачиња :vozbud:
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
А ако ви кажам дека мачоров мој има преживеано два пати по јадење на отров ? :sneaky:

Не знам со кој сили преживеа,ама на два пати му дадов млеко,а пред тоа јадеше трева во еден двор и после саат-два преспани кога стана беше како нов.
Изгледа мачешки Чак Норис ќе да е :pos:
 
M

Moon Child

Гостин
А ако ви кажам дека мачоров мој има преживеано два пати по јадење на отров ? :sneaky:

Не знам со кој сили преживеа,ама на два пати му дадов млеко,а пред тоа јадеше трева во еден двор и после саат-два преспани кога стана беше како нов.
Изгледа мачешки Чак Норис ќе да е :pos:
Може имал глисти. Јас знам дека мачките кога имаат глисти пасат трева:unsure: Наводно на тревата се лепело тоа и кога какале го исфрлале. Колку е точно - незнам.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Може имал глисти. Јас знам дека мачките кога имаат глисти пасат трева:unsure: Наводно на тревата се лепело тоа и кога какале го исфрлале. Колку е точно - незнам.
Не,не беа глисти бидејќи месец пред тоа му дававме сируп и ги исфрли глистите што ги имаше.
На два пати имаше пена на устата,одвај се движеше беше како испијанет од лута ракија 60 степени :свиркам:
Ме фати страв и паника,го пуштив во двор додека му купам млеко и после кога дојдов баба ми ми рече дека јадел трева и го најдов под сенка легнат одвај дишеше.
Му дадов млеко во едно чинивче го испи и легна пак и после саат два беше како нов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom