Мачки (општи дискусии)

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
дечки, бара некој маченце? имам 2, едно црно, едно бело :) ако сакате ПП
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
И јас подарувам, едно кремаво со бело, друго скрос кремаво, другото тигресто, и четвртото сиво.. Едно од овие веќе му имам обеќавано на другар, ќе си одбери и ќе си земи, а другите 3 ги давам на некој што добро ќе се грижи!
 

lo6ko piratot

безобразно реален
Член од
2 април 2009
Мислења
441
Поени од реакции
56
јас подарувам дваесет мачки (сииите од маало што ми се) само да не ги слушам веќе како ми цвичат под прозор додека се парат :mad:
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.453
Поени од реакции
5.861
Чудно но вистинито

Мачка си присвои едно и пол месечно маче . Сега вистинската мајка не се грижи за неа , не сака да ја прифати ... проблемот е што новата мајка нема млеко , но и таа е на ред за породување (можеби денеска ќе се породи пошто мјаука цело време).

Може ли некој да појасни што се случи, зошто мачката мисли дека малата е нејзина? И зошто вистинската мајка после оваа сега не сака да се грижи за неа ?!
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
^^
Има многу мачки кои не ги сакаат некои од малите мачиња кои ќе ги породоат, ама друга мачка да присвои
маче кое не е нејзино немам слушнато.. А тоа дека нема млеко не е некој проблем кога ќе се породи ќе има и млекото нема да му биде доста за нејзините мачина а не за присвоеново, тоа мачето велиш дека е 1 и пол месец, па јас мојава кога ја зедов имаше толку и ја ранев со ситно сечкани виршли и салама, и му давав купено млеко..
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.453
Поени од реакции
5.861
^^
Има многу мачки кои не ги сакаат некои од малите мачиња кои ќе ги породоат, ама друга мачка да присвои
маче кое не е нејзино немам слушнато.. А тоа дека нема млеко не е некој проблем кога ќе се породи ќе има и млекото нема да му биде доста за нејзините мачина а не за присвоеново, тоа мачето велиш дека е 1 и пол месец, па јас мојава кога ја зедов имаше толку и ја ранев со ситно сечкани виршли и салама, и му давав купено млеко..
Не дека не се грижеше вистинската мајка , одлично се грижеше , но одкако оваа новата почна да ја лижи , вистинската не ја сакаше , сето ова се случи за неколку саати денеска, сега гледам мачето го нема, изгледа ја однел негде новата мајка.
Има ли шанси да ја врати пак или можеби да ја остави негде и да ја заборави ?
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Чуден свет е животинскиот :) Мојата туку ги мести малите, од едно место на друго, бара каде и е посигурно... Инаку и мојата ако земам едно од мачињата, одма после долго го лижи сигурно и смета кога се чепкаат. И морам да ја пофалам дека е прекрасна и грижлива мајка, сите 6 ги мази и пази :)
Ако ја прифатила новата мајка, а другата не се буни остави нека се водат по нивниот животински свет, јас велам сигурно се такви законите кај нив :D
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Се е во мирисот на телото на мачето. Ако мачето го изгубило миросот на телото мајката не го препознава, затоа кога ги факате мачињата додека се мали и зависни од мајката ставајте ракавици така нивното тело нема да го поприми нашиот човечки мирис. Посвојувањето не е ништо чудно.
 
Член од
27 јануари 2011
Мислења
70
Поени од реакции
20
мммм, имам маче.. мн е убо. шарено е.. ангорче е и мноооогу си го сакам. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom