Мачки (општи дискусии)

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.239
Поени од реакции
1.941
Не се квалитетно месо.Содржат состојки кои се штетни ако често се внесуваат.
Иако мачките се месојадци како повеќето луѓе, сепак не можат да го јадат секое месо како нас.
И да не се јават други проблеми(како пролив и повраќање) кај мачето, од качувањето тежина може да има дополнителни.И да не ги навикне, па после нема да јаде мачешка храна.
Не се оброк, колку за награда 2-3 пати неделно само.
Поради тоа да не се даваат често.И кога сакаш да му дадеш виршли прво погледни ги состојките на пакувањето, гуглај ги и потоа одлучи дали да му ги дадеш на мачето.
Кога даваш глеј да се ситни парчиња.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.017
Поени од реакции
19.478
Tesko vas. Ne mu davaj nisto, samo ke si fati glusec ili sto i da mu bara dusata.
Macka e to, instiktot vroden mu e.
 
Член од
27 октомври 2022
Мислења
5
Поени од реакции
2
Zdravo da prasam imam masko mache ke go kastriram za 1mesec ama ono e kako mng voznemireno i ide u wc kaj stigne dali nekoj se soocil so vakvo nesto kako da mu pomognam nekako..
 

Scirea

⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜
Член од
4 август 2010
Мислења
26.047
Поени од реакции
78.143
Zdravo da prasam imam masko mache ke go kastriram za 1mesec ama ono e kako mng voznemireno i ide u wc kaj stigne dali nekoj se soocil so vakvo nesto kako da mu pomognam nekako..
Ако моча насекаде во станот/куќата (обележува територија на овој начин), значи дека му е дојдено време за парење. Што побрзо го однесиш на кастрирање, толку подобро...

Колку ти е старо мачето?
 
Член од
27 октомври 2022
Мислења
5
Поени од реакции
2
Ако моча насекаде во станот/куќата (обележува територија на овој начин), значи дека му е дојдено време за парење. Што побрзо го однесиш на кастрирање, толку подобро...

Колку ти е старо мачето?
Pa neznam tocno go pribrav sig e okolo 1,5 2 god ama prezivea virus stenec i nemozese odma na operacija i sea bukvalno od strav da ne mu bidne nesto na sekoe negovo raspolozenie vnimavam
 

Scirea

⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜
Член од
4 август 2010
Мислења
26.047
Поени од реакции
78.143
Pa neznam tocno go pribrav sig e okolo 1,5 2 god ama prezivea virus stenec i nemozese odma na operacija i sea bukvalno od strav da ne mu bidne nesto na sekoe negovo raspolozenie vnimavam
1,5 до 2 години е веќе возрасен мачор, види консултирај се со ветеринар дали и кога ќе може да го кастрира
 
Член од
27 октомври 2022
Мислења
5
Поени од реакции
2
1,5 до 2 години е веќе возрасен мачор, види консултирај се со ветеринар дали и кога ќе може да го кастрира
Da se slusnav ama povekje mi bese kako da mu pomognam poshto haos mi napravi doma
Ke go kastriram za 1 mesec.
Fala ti
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.659
Поени од реакции
2.474
Првиот мачор мој исклучиво со виршли, салами, колбаси, живо и кафанско месо беше ранет. Тераше околу 12 години и ми умре од тумори во устата, не го оставив да се мачи... Сега две имам и само крекери за мачки му земам.
 
Член од
27 октомври 2022
Мислења
5
Поени од реакции
2
Првиот мачор мој исклучиво со виршли, салами, колбаси, живо и кафанско месо беше ранет. Тераше околу 12 години и ми умре од тумори во устата, не го оставив да се мачи... Сега две имам и само крекери за мачки му земам.
Sekako najdobro e da koristis samo nivna hrana dokolku uslovite ti dozvoluvaat iako tie sakaat se da jadat pogotovo meso virshli najubavo e samo hrana za macinja nekogas znam i da mu dadam jogurt
 
Член од
28 јуни 2009
Мислења
273
Поени од реакции
257
Мачка од надвор доаѓа внатре на посета. Дали кога ќе и се оди во ВЦ ќе се обиде да излезе или на место ќе врши нужда?
 
Член од
27 октомври 2022
Мислења
5
Поени од реакции
2
Мачка од надвор доаѓа внатре на посета. Дали кога ќе и се оди во ВЦ ќе се обиде да излезе или на место ќе врши нужда?
Prvo ke se obide moze da grebe na nekoi mesta ke mnjauci dokolku ne bide zabelezana ke si najde soodvetno mesto obicno nekoe kjoshe.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom