Мачки (општи дискусии)

Член од
22 јануари 2020
Мислења
17
Поени од реакции
3
Дечки моето маче од сабајле повраќа не му е арно, не јаде, не пие вода и само лежи со подотворени очи. Му дадов реглан апче и пак исто му е. Жал ми е многу не сакам да го изгубам некој да каже што му е. Старо е веќе 10 месеци
 
Член од
7 февруари 2021
Мислења
172
Поени од реакции
499
Дечки моето маче од сабајле повраќа не му е арно, не јаде, не пие вода и само лежи со подотворени очи. Му дадов реглан апче и пак исто му е. Жал ми е многу не сакам да го изгубам некој да каже што му е. Старо е веќе 10 месеци
Иста возраст исти симптоми и моето... Му помина на твоето? Ова поврати како пена ама не бела туку прозирна не е затруено мислам дека има паразити.
 
Член од
22 јануари 2020
Мислења
17
Поени од реакции
3
Иста возраст исти симптоми и моето... Му помина на твоето? Ова поврати како пена ама не бела туку прозирна не е затруено мислам дека има паразити.
Умре на 5 февруари, имаше вирус Панлеукопенија. Многу рано го открив дека е заразено не ни мислев дека имало вирус и никоја мачка што сум ја чувал немало вирус досега
 
Член од
16 февруари 2019
Мислења
50
Поени од реакции
83
Здраво
Пред зградан најдов мачка , највероватно скоро породена , но мачињата ги побарав не можев да и ги најдам . Ама мачкава ја гледам не е како баш најдобра состојба , крвари . До сега немам чувано животни па препорачајте некој ветеринарна каде би можела да ја однесам . Скопје
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Здраво
Пред зградан најдов мачка , највероватно скоро породена , но мачињата ги побарав не можев да и ги најдам . Ама мачкава ја гледам не е како баш најдобра состојба , крвари . До сега немам чувано животни па препорачајте некој ветеринарна каде би можела да ја однесам . Скопје
Nosija na veterinarna klinika vo avtokomanda
 
Член од
30 август 2009
Мислења
575
Поени од реакции
209
Ај малце помош, ранев долго време улична/тука на мое маало мачка, али многу ретко ми даваше да ја галам, одма бегаше едино со јадење малку од малку даваше, е сега ми донесе и малецко, малецкото е многу мирно, се навикна полека со нас, не бега. па планирам двајцата да ги гледам, али сакам да ја носам мачкава на стерилизација. Па имате ли совет некако како да ја ставам во транспортер, оти многу е дива, и дали доколку некој од искуство знае, се јавив по ветеринариве, ми рекоа дека треба да резервирам, е сега јас не можам да гарантирам дали утредента ќе ја фатам да може да ја ставам - планирам да и дадам храна дома колку да ја излажам за да ја фатам. Исто дали е можно некако да ми дадат од ветеринарнава некоја терапија нешто да и ставам во храната колку да може да ја однесам, тоа ми е проблемот, оти оваа за неколку месеци ќе ми донесе па уште некое :D
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
ми дојде едно маче изгледа е затруено. Дали некој од вас знае како да го третирам за до утре сабајле? закажав ветеринар.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.887
Поени од реакции
33.388
...зависи од што е отруена, кај да е највероватно треба да се предизвика повраќање за да излезат неапсорбираниот отров од желудникот со 3% раствор на хидроген пероксид една кафена лажица или 1 мл во шприц, подле 10 мин уште еднаш и пак по 10 мин уште еднаш, максимум 3 дози.

v4-460px-Deal-with-Tooth-Resorption-in-Cats-Step-11.jpg.jpeg

ако исповрати, потоа да се неутрализира другиот неисповратен отров се дава медицински јаглен растворен во вода, 10 g би биле доволни за една доза која ќе се повтори пак со внесување на растворот на медицинскиот јаглен со вода со шприц секој 2 ч, најмногу 4 дози.

STRONG-NATURE-MEDICINSKI-JAGLEN-(ACTIVATED-CHARCOAL)-250mg.jpg medicinski-jaglen-2-300x198.jpg
 
Последно уредено:
Член од
27 декември 2020
Мислења
518
Поени од реакции
1.006
Хидроген пероксид, никако без ветеринар!

Јаглен и вода со шприц додека стигнеш до ветеринар. Што побрзо тоа подобро.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom