Мачки (општи дискусии)

Член од
9 јули 2011
Мислења
4.036
Поени од реакции
5.130
Ајде препорачај добра конзервирана храна или паучи, ама да не е еден пауч стоикусур денари?
Гурмет или така некако е мн подобра од Миљор гато. Имаш во Скопје во пет шопови и Леонардо и Фармина сум наоѓал.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
242
Поени од реакции
138
Ајде препорачај добра конзервирана храна или паучи, ама да не е еден пауч стоикусур денари?
Deya mislam bese od KAM sina so vkus na riba, taa im e omilena na dvata kaj mene. Imam mnogu probano ama osven ovaa drugite ne gi ni probuvaat.
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
99
Поени од реакции
58
Deya mislam bese od KAM sina so vkus na riba, taa im e omilena na dvata kaj mene. Imam mnogu probano ama osven ovaa drugite ne gi ni probuvaat.
Благодарам, баш оваа ја немам купено. Од Кам мачорот ги јаде тие Athena паштетите, од Jumbo и DM конзерви, ама не е пребирлив, сите ги сака. Само Whiskas паучите не му се баш по ќеф
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
49
Поени од реакции
92
Ако може помош моето маче кое е старо 7-8месеца пред неколку дена му се пј 20191022_011730.jpg ави црвенило на устата поточно од каде му растат брковите и на носот.Бевме на ветеринар ми даде една бела течност да го мачкам,ама нема никаков ефект.Па ако може некој да ми објасни поточно за што станува збор и како се лекува.
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2019
Мислења
242
Поени од реакции
138
Ако може помош моето маче кое е старо 7-8месеца пред неколку дена му се пјПрегледај го приврзокот 220079ави црвенило на устата поточно од каде му растат брковите и на носот.Бевме на ветеринар ми даде една бела течност да го мачкам,ама нема никаков ефект.Па ако може некој да ми објасни поточно за што станува збор и како се лекува.
Смени го садот за храна, нека е керамички и редовно чист, тргни од тоа.
Течноста најверојатно е некој антибиотик. Не го користи долго можи и полошо да направи, види со тоа погоре најбитно.
 
Последно уредено:

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
21.298
Поени од реакции
56.291
Ако може помош моето маче кое е старо 7-8месеца пред неколку дена му се пјПрегледај го приврзокот 220079ави црвенило на устата поточно од каде му растат брковите и на носот.Бевме на ветеринар ми даде една бела течност да го мачкам,ама нема никаков ефект.Па ако може некој да ми објасни поточно за што станува збор и како се лекува.
Претежно на главата им се појавуваат овие осипи, и на мојов дома истото му се појавуваше. Финтата е тоа местенцето/раната треба прво да го исчистиш убаво со вода и сапунче, па потоа да го мачкаш со белата маст што ти ја препишале на ветеринар. Обично осипот се трга по две недели, али секоја ден треба да го мачкаш додека не заздрави.

Овие осипи се јавуваат претежно ради храната што ја конзумираат, пазете што му давате да јади и мијте му го чинивчето за храна секој втор или трет ден.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
49
Поени од реакции
92
Претежно на главата им се појавуваат овие осипи, и на мојов дома истото му се појавуваше. Финтата е тоа местенцето/раната треба прво да го исчистиш убаво со вода и сапунче, па потоа да го мачкаш со белата маст што ти ја препишале на ветеринар. Обично осипот се трга по две недели, али секоја ден треба да го мачкаш додека не заздрави.

Овие осипи се јавуваат претежно ради храната што ја конзумираат, пазете што му давате да јади и мијте му го чинивчето за храна секој втор или трет ден.
Да ама ветеринарот ми рече да го мачкам по целото тело наводно од болви бил осипот о на ушињата има малце како лушпи.Ми нагласи да внимавам да не ја лижи течноста.Затоа и овде побарав мислење
Автоматски споено мислење:

Претежно на главата им се појавуваат овие осипи, и на мојов дома истото му се појавуваше. Финтата е тоа местенцето/раната треба прво да го исчистиш убаво со вода и сапунче, па потоа да го мачкаш со белата маст што ти ја препишале на ветеринар. Обично осипот се трга по две недели, али секоја ден треба да го мачкаш додека не заздрави.

Овие осипи се јавуваат претежно ради храната што ја конзумираат, пазете што му давате да јади и мијте му го чинивчето за храна секој втор или трет ден.
Да ама ветеринарот ми рече да го мачкам по целото тело наводно од болви бил осипот о на ушињата има малце како лушпи.Ми нагласи да внимавам да не ја лижи течноста.Затоа и овде побарав мислење
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2019
Мислења
242
Поени од реакции
138
Да ама ветеринарот ми рече да го мачкам по целото тело наводно од болви бил осипот о на ушињата има малце како лушпи.Ми нагласи да внимавам да не ја лижи течноста.Затоа и овде побарав мислење
Автоматски споено мислење:


Да ама ветеринарот ми рече да го мачкам по целото тело наводно од болви бил осипот о на ушињата има малце како лушпи.Ми нагласи да внимавам да не ја лижи течноста.Затоа и овде побарав мислење
Ако има болви мораш тоа прво да го решиш, земаш ампула што се раствора во вода го прскаш 3-4 пати во интервал од 3 дена и потоа ставаш ампула за на вратот. Потоа треба да му дадеш апче за глисти ќе ти каже ветеринарот колкава доза.
А маче не можиш да го спречиш да не лиже, само ако е на главата каде што не стига со јазикот и таму пак ќе најде начин.
Кај нас беше проблем од пластичниот сад што јадеше, додека беше помал, а на другиот немаше проблеми, најверојатно подобар имунитет има, откако порасна нема ваков проблем.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
49
Поени од реакции
92
Ако има болви мораш тоа прво да го решиш, земаш ампула што се раствора во вода го прскаш 3-4 пати во интервал од 3 дена и потоа ставаш ампула за на вратот. Потоа треба да му дадеш апче за глисти ќе ти каже ветеринарот колкава доза.
А маче не можиш да го спречиш да не лиже, само ако е на главата каде што не стига со јазикот и таму пак ќе најде начин.
Кај нас беше проблем од пластичниот сад што јадеше, додека беше помал, а на другиот немаше проблеми, најверојатно подобар имунитет има, откако порасна нема ваков проблем.
Мачето редовно го носам на ветеринар и тој само ампула му става на мачето ништо друго нема препорачано.Досега болва немам сретнато кај него и од глисти ми е прочистено можеби е тоа што го пуштам и надвор во дворот.Валјда ке се опорави еве и утре кај друг ветеринар имам закажано
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
184
Поени од реакции
244
мачорот сабајлево гледам рана има на предна лева рака, не му тече крв вајда се здавил со нешто... да му ставам нешто или?
 
Член од
12 ноември 2019
Мислења
49
Поени од реакции
62
Zdravo decki, na ovaa tema sum nov, pa bi ve zamolil za sovet.
Imam mace, recisi e 2 meseci tocno.
Koga se prvite vakcini i apcinja?
Koga treba da pocnam da go kapam?
Fala vi
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
49
Поени од реакции
92
Zdravo decki, na ovaa tema sum nov, pa bi ve zamolil za sovet.
Imam mace, recisi e 2 meseci tocno.
Koga se prvite vakcini i apcinja?
Koga treba da pocnam da go kapam?
Fala vi
Однеси го на ветеринар таму ке добиеш стручен совет и за понатаму
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
96
Поени од реакции
45
Предлог место за кастрација дечки? За две женски мачки и еден машки мачор се работи. Некој ми го препорача Др. Марин Величковски меѓутоа немам тел број да се јавам заради ситуацијава. Ако знае некој добар ветеринар за кастрација и од прилика која би била цената? Фала ви


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

џимеј

Модератор
Член од
4 март 2007
Мислења
9.794
Поени од реакции
21.993
Чувам персиски мачор, сега има околу 9 месеци. Прашањето ми е - кога ќе бидам сигурен дека треба да се стерилизира? Досега не прснал ниту обележувал низ дома, може е најверојатно уште мал.

Исто, во врска со храната - му давав Ројал Канин за мали персиски мачиња, меѓутоа ветеринарката ми предложи да му ја сменам затоа што според неа ројал канинот може да му направи проблеми, ми спомна дека се создавале лојни жлезди итн... ми предложи хилс или фармина. Зедов фармина, меѓутоа секогаш кога пробувам да му сменам храна (сум пробал и претходно) има течна столица и морам да чистам по него. Го вратив на Ројал Канин и пак беше ок, се додека повторно му сменив, овојпат Хепи Кет. Од Ројал Канинот никогаш немал течно, најнормална му е столицата и не се притресувам. Дали му треба време да се прилагоди на нова храна или треба да го носам на ветеринар? Инаку ги јаде и другиве храни (Фармина, Хепи кет), не одбива, ок си е со тоа што ќе му го дадам...
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
4.036
Поени од реакции
5.130
Чувам персиски мачор, сега има околу 9 месеци. Прашањето ми е - кога ќе бидам сигурен дека треба да се стерилизира? Досега не прснал ниту обележувал низ дома, може е најверојатно уште мал.

Исто, во врска со храната - му давав Ројал Канин за мали персиски мачиња, меѓутоа ветеринарката ми предложи да му ја сменам затоа што според неа ројал канинот може да му направи проблеми, ми спомна дека се создавале лојни жлезди итн... ми предложи хилс или фармина. Зедов фармина, меѓутоа секогаш кога пробувам да му сменам храна (сум пробал и претходно) има течна столица и морам да чистам по него. Го вратив на Ројал Канин и пак беше ок, се додека повторно му сменив, овојпат Хепи Кет. Од Ројал Канинот никогаш немал течно, најнормална му е столицата и не се притресувам. Дали му треба време да се прилагоди на нова храна или треба да го носам на ветеринар? Инаку ги јаде и другиве храни (Фармина, Хепи кет), не одбива, ок си е со тоа што ќе му го дадам...
И јас имам персиски мачор, мојот е 4 години стар, го носев на кастрација некаде кога беше една година, не сум сигурен дали тогаш бележеше територија или не, така да може е добро да се консултираш со ветеринар.
И јас долго време го хранев со Ројал, пошто во Охрид и нема друга, меѓутоа си земав 20 кг вреќа од Скопје Farmina Matise, и трае доста долго, иначе и јас кога му менував храна, мојот повраќаше, еднаш или двапати, и никогаш не сум слегол со храна подолу од Ројал да го хранам.
 
На врв Bottom