Мачки (општи дискусии)

Член од
14 јули 2016
Мислења
99
Поени од реакции
58
Така ми рекоа на ветринар еве го и апчето можеби е поголемо?

Прегледај го приврзокот 215849
Можеби си има причина зошто така рекле, сепак се ветеринари.
Во секој случај, битно е што мачето ги исфрла глистите, значи си делува апчето. Откако ќе ги исфрли, ќе си биде добро мачето, за ден два најмногу

Член од
25 септември 2017
Мислења
9
Поени од реакции
1
Колку чини првата вакцина за мачиња, имам мачорче 5 месеци е, не е вакциниран, и за што е, за беснило претпоставувам! ?

Член од
14 јули 2016
Мислења
99
Поени од реакции
58
Колку чини првата вакцина за мачиња, имам мачорче 5 месеци е, не е вакциниран, и за што е, за беснило претпоставувам! ?
Не, беснило се става после шестиот месец откога ќе завршат другите вакцини.
Првата вакцина е:
Nobivac® Tricat Trio is a live attenuated, freeze-dried vaccine containing the 3 core viruses - feline panleucopaenia virus, feline herpesvirus, and feline calicivirus (од Google). По еден месец ќе му дадат ревакцина, а по еден месец од тоа е вакцината против беснило. Мојот мачор го чипираа при првата вакцина, чипирањето беше бесплатно а вакцината 600-700 денари, не се сеќавам. Му отворија и пасош, и тоа чини 100-150 денари.
Ти советувам кога ќе завршите со вакцините да го кастрираш.

Член од
20 ноември 2008
Мислења
5.995
Поени од реакции
2.422
Му зедов и конзервирана храна за мачево за промена од сувата, се надевам дека е добра?
20190912_151003.jpg 20190912_150928.jpg

Член од
9 јули 2011
Мислења
3.433
Поени од реакции
3.855
Ајде препорачај добра конзервирана храна или паучи, ама да не е еден пауч стоикусур денари?
Гурмет или така некако е мн подобра од Миљор гато. Имаш во Скопје во пет шопови и Леонардо и Фармина сум наоѓал.

Член од
25 февруари 2019
Мислења
99
Поени од реакции
40
Ајде препорачај добра конзервирана храна или паучи, ама да не е еден пауч стоикусур денари?
Deya mislam bese od KAM sina so vkus na riba, taa im e omilena na dvata kaj mene. Imam mnogu probano ama osven ovaa drugite ne gi ni probuvaat.

Член од
14 јули 2016
Мислења
99
Поени од реакции
58
Deya mislam bese od KAM sina so vkus na riba, taa im e omilena na dvata kaj mene. Imam mnogu probano ama osven ovaa drugite ne gi ni probuvaat.
Благодарам, баш оваа ја немам купено. Од Кам мачорот ги јаде тие Athena паштетите, од Jumbo и DM конзерви, ама не е пребирлив, сите ги сака. Само Whiskas паучите не му се баш по ќеф

Член од
22 јуни 2019
Мислења
5
Поени од реакции
3
Ако може помош моето маче кое е старо 7-8месеца пред неколку дена му се пј 20191022_011730.jpg ави црвенило на устата поточно од каде му растат брковите и на носот.Бевме на ветеринар ми даде една бела течност да го мачкам,ама нема никаков ефект.Па ако може некој да ми објасни поточно за што станува збор и како се лекува.

Последно уредено:
Член од
25 февруари 2019
Мислења
99
Поени од реакции
40
Ако може помош моето маче кое е старо 7-8месеца пред неколку дена му се пјПрегледај го приврзокот 220079ави црвенило на устата поточно од каде му растат брковите и на носот.Бевме на ветеринар ми даде една бела течност да го мачкам,ама нема никаков ефект.Па ако може некој да ми објасни поточно за што станува збор и како се лекува.
Смени го садот за храна, нека е керамички и редовно чист, тргни од тоа.
Течноста најверојатно е некој антибиотик. Не го користи долго можи и полошо да направи, види со тоа погоре најбитно.

Последно уредено:

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
19.475
Поени од реакции
46.828
Ако може помош моето маче кое е старо 7-8месеца пред неколку дена му се пјПрегледај го приврзокот 220079ави црвенило на устата поточно од каде му растат брковите и на носот.Бевме на ветеринар ми даде една бела течност да го мачкам,ама нема никаков ефект.Па ако може некој да ми објасни поточно за што станува збор и како се лекува.
Претежно на главата им се појавуваат овие осипи, и на мојов дома истото му се појавуваше. Финтата е тоа местенцето/раната треба прво да го исчистиш убаво со вода и сапунче, па потоа да го мачкаш со белата маст што ти ја препишале на ветеринар. Обично осипот се трга по две недели, али секоја ден треба да го мачкаш додека не заздрави.

Овие осипи се јавуваат претежно ради храната што ја конзумираат, пазете што му давате да јади и мијте му го чинивчето за храна секој втор или трет ден.

Член од
22 јуни 2019
Мислења
5
Поени од реакции
3
Претежно на главата им се појавуваат овие осипи, и на мојов дома истото му се појавуваше. Финтата е тоа местенцето/раната треба прво да го исчистиш убаво со вода и сапунче, па потоа да го мачкаш со белата маст што ти ја препишале на ветеринар. Обично осипот се трга по две недели, али секоја ден треба да го мачкаш додека не заздрави.

Овие осипи се јавуваат претежно ради храната што ја конзумираат, пазете што му давате да јади и мијте му го чинивчето за храна секој втор или трет ден.
Да ама ветеринарот ми рече да го мачкам по целото тело наводно од болви бил осипот о на ушињата има малце како лушпи.Ми нагласи да внимавам да не ја лижи течноста.Затоа и овде побарав мислење
Автоматски споено мислење:

Да ама ветеринарот ми рече да го мачкам по целото тело наводно од болви бил осипот о на ушињата има малце како лушпи.Ми нагласи да внимавам да не ја лижи течноста.Затоа и овде побарав мислење

Последно уредено:
Член од
25 февруари 2019
Мислења
99
Поени од реакции
40
Автоматски споено мислење:

Ако има болви мораш тоа прво да го решиш, земаш ампула што се раствора во вода го прскаш 3-4 пати во интервал од 3 дена и потоа ставаш ампула за на вратот. Потоа треба да му дадеш апче за глисти ќе ти каже ветеринарот колкава доза.
А маче не можиш да го спречиш да не лиже, само ако е на главата каде што не стига со јазикот и таму пак ќе најде начин.
Кај нас беше проблем од пластичниот сад што јадеше, додека беше помал, а на другиот немаше проблеми, најверојатно подобар имунитет има, откако порасна нема ваков проблем.

На врв Bottom