Мачки (општи дискусии)

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
17.381
Поени од реакции
26.965
Јаде ли сува храна? Ако јаде, со самата храна му се чистат наслагите. Никогаш немам миено заби на мачка
50-50. Пола сува, пола мокра за мачки. И од месеото од дома понекогаш. :D
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
99
Поени од реакции
58
50-50. Пола сува, пола мокра за мачки. И од месеото од дома понекогаш. :D
Не знам, стварно. Ама не сфаќам па и што се замараш со тоа, ако има воспаление на непцето и не јаде, тогаш е загрижувачко, вака си е ок и нема потреба да му миеш заби
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
17.381
Поени од реакции
26.965
Не знам, стварно. Ама не сфаќам па и што се замараш со тоа, ако има воспаление на непцето и не јаде, тогаш е загрижувачко, вака си е ок и нема потреба да му миеш заби
Искрено и мене не би ми текнало, но првпат чувам маче дома без да шмита. Ми текна дека видов некој гиф како им ги мијат а ова ко у транс од шо му беше убаво. Куик гугл срч и ми најде нешто демек е океј за долга стаза, за понатомошно здравје нешто да не му се развило, и си реков да прашам, све за да му се продужи векот на моето цуи муци цаци маци :love::love::love::love::love::love:
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
99
Поени од реакции
58
Искрено и мене не би ми текнало, но првпат чувам маче дома без да шмита. Ми текна дека видов некој гиф како им ги мијат а ова ко у транс од шо му беше убаво. Куик гугл срч и ми најде нешто демек е океј за долга стаза, за понатомошно здравје нешто да не му се развило, и си реков да прашам, све за да му се продужи векот на моето цуи муци цаци маци :love::love::love::love::love::love:
:D:D:D
Сигурно нема штета да има ако не те мрзи. Да јаде само сува храна сигурно нема потреба да се мие, ама вака не знам. Во секој случај ако се одлучиш треба посебна четка и паста
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
14 мај 2009
Мислења
145
Поени од реакции
64
Дечки имам еден голем проблем.

Имам мало маче 4-5 месеци, вчера паднало од тераса, го однесоа на ветеринар тој им рекол дека кичмата му е скршена и едино што може да се направи е да се успие.

Закажа за понеделник, е сеа го гледам мачево и се освен што неможе да ги движи задните нозе е нормално, игра, шета низ дневна, јаде...

Некој совет што да правам.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Јас ја имам истата ситуација, можеш да ми пишеш во порака сакам да те прашам нешто повеќе.
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
3.397
Поени од реакции
3.823
И јас само сува му давам на мојот, стакло му се забите
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
5.989
Поени од реакции
2.420
Ќе земам маче месец и нешто е старо, се хранело со сува храна и млеко од мајката, е сега дај кажете по колку храна да му давам дневно и каква, исто дали да му давам некој додатоци и млеко и кога треба да го носам на ветринар за вакцина?
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
4.308
Поени од реакции
7.264
Ќе земам маче месец и нешто е старо, се хранело со сува храна и млеко од мајката, е сега дај кажете по колку храна да му давам дневно и каква, исто дали да му давам некој додатоци и млеко и кога треба да го носам на ветринар за вакцина?
Ќе му купиш од пет шоп храна за мали мачиња (јуниор/китен) или можеш мека храна од оние како паштетчиња или паучи што се со мевце. Пробај со сува храна, ако веќе јадело сигурно е навикнато. Млекото ќе му го прекинеш, не му треба веќе а плус ние што го пиеме млекото може да му предизвика дијареа што е проблем кој сакаш да го одбегнеш. Може нема да ти јаде првиот ден од стрес, ама потоа кога ќе огладне и ќе се поопушти само ќе си дојде до чинијата со храна.

Остави го да се стабилизира неколку дена па однеси го на една проверка на ветеринар, а тој ќе ти каже кога да го донесеш за вакцина и слично.

Освен храна треба и плитка (за почеток) пластична кутуја со песок да му набавиш за физиолишки потреби. :) Немаш други некои големи трошоци, само храброст! :D
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
99
Поени од реакции
58
Ќе земам маче месец и нешто е старо, се хранело со сува храна и млеко од мајката, е сега дај кажете по колку храна да му давам дневно и каква, исто дали да му давам некој додатоци и млеко и кога треба да го носам на ветринар за вакцина?
Се сложувам за се со @Tegla , само да додадам дека количински нека има постојано до кај шест месеци, нека јаде колку сака, си пишува и на самата храна ама обично 40-50 грама дневно јадат
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
5.989
Поени од реакции
2.420
Се сложувам за се со @Tegla , само да додадам дека количински нека има постојано до кај шест месеци, нека јаде колку сака, си пишува и на самата храна ама обично 40-50 грама дневно јадат
Eпа супер и мене ми е полесно така да си има стално.

Фала ви.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
5.989
Поени од реакции
2.420
Дечки мачето е дома веќе 3 дена и за 3 дена има изедено само 50 60 грама сува храна и цело време мјаука.. Од ветринар ми дадоа и апче за глисти една четвртина ми рекоја да ја поделам на 4 и да му давам 4 дена по едно парче. Исто и раствор за спреј протоив болви, веќе го испрскав и после 30м го искапив.

Едино ме плаши тоа што малку јаде и тоа што цело време мјаука си викам дане е гладно?

Мачето е родено на 13 јули.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
9.510
Поени од реакции
9.510
Дечки мачето е дома веќе 3 дена и за 3 дена има изедено само 50 60 грама сува храна и цело време мјаука.. Од ветринар ми дадоа и апче за глисти една четвртина ми рекоја да ја поделам на 4 и да му давам 4 дена по едно парче. Исто и раствор за спреј протоив болви, веќе го испрскав и после 30м го искапив.

Едино ме плаши тоа што малку јаде и тоа што цело време мјаука си викам дане е гладно?

Мачето е родено на 13 јули.
дај му мевце нешто, саламче, не е учено можда на тие кубетите
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
5.989
Поени од реакции
2.420
дај му мевце нешто, саламче, не е учено можда на тие кубетите
Учено е, му дадов и салама, и нејзе ја пецна и ја остај.
Сега го заприметив ко какаше во гомцето имаше глисти, веројатно го болит стмак и затоа, вчера му ја дадов првата четвртина од четвртината апче, колку време му треба за да се исчисти?
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
99
Поени од реакции
58
Учено е, му дадов и салама, и нејзе ја пецна и ја остај.
Сега го заприметив ко какаше во гомцето имаше глисти, веројатно го болит стмак и затоа, вчера му ја дадов првата четвртина од четвртината апче, колку време му треба за да се исчисти?
Jac првпат од тебе слушам четири дена по ред да се даваат делови од четвртината o_O
Се дава четвртинка, по една недела пак четвртинка, и потоа по еднаш месечно превентивно се дава четвртинка се до шест месеци. Потоа на секои три месеци се дава половинка апче.
Веројатно не јаде баш затоа што е изнемоштено од глистите
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
5.989
Поени од реакции
2.420
Jac првпат од тебе слушам четири дена по ред да се даваат делови од четвртината o_O
Се дава четвртинка, по една недела пак четвртинка, и потоа по еднаш месечно превентивно се дава четвртинка се до шест месеци. Потоа на секои три месеци се дава половинка апче.
Веројатно не јаде баш затоа што е изнемоштено од глистите
Така ми рекоа на ветринар еве го и апчето можеби е поголемо?

20190824_161716.jpg
 
На врв Bottom