Мачки (општи дискусии)

Дискусија во форумот 'Мачки' започната од faraon, 2 март 2007.

 1. Tegla

  Tegla Interista

  Член од:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  4.255
  Допаѓања:
  7.063
  Од пазарче земи, пластична со вакум поклопец.
   
 2. steff29

  steff29

  Член од:
  14 јули 2016
  Мислења:
  82
  Допаѓања:
  52
  @Atomic Platonic , јас во стаклени тегли му претурам :) Како што спомна и @Tegla , битно е убаво да е затворена за да биде свежа храната.
  Специјални кутии немам видено, но во дуќани со производи за домаќинство веројатно ќе најдеш нешто соодветно. Можеш и од лимените кутии за колачи, шеќер и сл. да купиш, обично од нив има голем избор и различни шари
   
 3. Atomic Platonic

  Atomic Platonic

  Член од:
  14 февруари 2018
  Мислења:
  63
  Допаѓања:
  38
  Фала дечки. Се снајдов. Земав од Рамстор тегла 1кг собира ефтини за 59 ден. има убави и баш им се совпаѓа бојата со тањирчињата за храна како и тоалетот. Женски се Е сега имам уште прашање... Вака... Планирам следниот месец Јули веќе да идам на одмор надвор од државата на временски период можеби до 3 месеци. Компанијата Pegasus прифаќа миленичиња за патување но да не знаете некаква информација околу тоа, имаат пасош и чипирани се дали ќе треба друг документ да се земе од ветеринар за патување? Доколку некој знае ако својот миленик го носел странство нека ми даде некоја информација... Едно време размислував и за во Хотел да ги оставам но не сум баш сигурен за кај нас дали има и малку сум скептичен да ги оставам тука поради тоа што луѓето во болници немаат услови за лекување а не пак миленици... или да ги оставам во хотел во државата каде што ќе идам.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 4. steff29

  steff29

  Член од:
  14 јули 2016
  Мислења:
  82
  Допаѓања:
  52
  E, тоа не знам. Најдобро прашај го ветеринарот. Вчера кога бев кај др. Марин дојдоа едни луѓе со самојед за да го припремат за патување, како што рекоа, па претпоставувам дека можеби има некои процедури,или потврди или вакцини кои требаат за одредена земја. Се ми се чини дека вакцина против беснило примена не поодамна од шест месеци и не пократко од пред три недели е задолжителна за некои земји, ама не знам точно. Можеш да прашаш и во конкретната амбасада на земјата кај што патуваш, или ако одиш преку агенција, во агенцијата.
   
  На Atomic Platonic му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Atomic Platonic

  Atomic Platonic

  Член од:
  14 февруари 2018
  Мислења:
  63
  Допаѓања:
  38
  За беснило имаат примено пред неполни 2 месеци кога и беа чипирани. А инаку не патувам преку агенција но сепак ќе отидам утре до мојот ветеринар па ќе видам што ќе ми каже.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 6. Zorica002

  Zorica002

  Член од:
  7 јули 2019
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Дали знае некој крв во столица на маче од 2,5 месеци од што може да биде?
   
 7. Atomic Platonic

  Atomic Platonic

  Член од:
  14 февруари 2018
  Мислења:
  63
  Допаѓања:
  38
  Утре рано на сабајле на ветеринар однеси го под хитно. Можни се секакви болести за малите мачиња поготово. Не се плаши но веднаш утре на твојот ветеринар. Доколу имаш и други мали мачиња да не биде во близина на нив сега за сега. За да не премине.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Scirea и Zorica002 им се допаѓа ова.
 8. steyls

  steyls

  Член од:
  16 февруари 2019
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  73
  Улична мачка омачена пред 4 м , и сакам да ја земам да си ја чувам во домашни услови . Мачката е премногу слаба да препорачате некои витамини за да се поправи и ветеринар за кастрирање ?
   
  На Agda Beata му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Zorica002

  Zorica002

  Член од:
  7 јули 2019
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Здраво, пред некој ден пишав за маче како што се гледа погоре. Докторот ми рече дека има глисти и ми даде апче. Му дадов една четвртина пред 2дена но мачето уште не е прочистено има стомаче.Мало е 2ипол месеци. Пред малку мјаучеше како грчеви да има.Може некој да ми помогме
   
 10. steff29

  steff29

  Член од:
  14 јули 2016
  Мислења:
  82
  Допаѓања:
  52
  Сигурна си дека го испило апчето, не го исплука или поврати после?
  Како и да е, кога има глисти, се дава по четвртина апче на две недели, не смееш почесто да не се затруе. По второто прочистување би требало да е сосема исчистено од глисти. Потоа превентивно еднаш месечно се дава апче против глисти.
  Може да е подуено и ако пие кравјо млеко, давај му јогурт или вода.
   

Сподели преку: