Мачки (општи дискусии)

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
4.323
Поени од реакции
7.288
Да не знае некој од каде би можел да најдам/купам кутија за храна за моите мачки? Некоја по специјална убава да да е. До сега не видов по пет шоповиве тука Сакам да земам да не ја чувам храната во пакување повеќе. Фала однапред.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Од пазарче земи, пластична со вакум поклопец.
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
99
Поени од реакции
58
@Atomic Platonic , јас во стаклени тегли му претурам :) Како што спомна и @Tegla , битно е убаво да е затворена за да биде свежа храната.
Специјални кутии немам видено, но во дуќани со производи за домаќинство веројатно ќе најдеш нешто соодветно. Можеш и од лимените кутии за колачи, шеќер и сл. да купиш, обично од нив има голем избор и различни шари
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
69
Поени од реакции
40
Фала дечки. Се снајдов. Земав од Рамстор тегла 1кг собира ефтини за 59 ден. има убави и баш им се совпаѓа бојата со тањирчињата за храна како и тоалетот. Женски се Е сега имам уште прашање... Вака... Планирам следниот месец Јули веќе да идам на одмор надвор од државата на временски период можеби до 3 месеци. Компанијата Pegasus прифаќа миленичиња за патување но да не знаете некаква информација околу тоа, имаат пасош и чипирани се дали ќе треба друг документ да се земе од ветеринар за патување? Доколку некој знае ако својот миленик го носел странство нека ми даде некоја информација... Едно време размислував и за во Хотел да ги оставам но не сум баш сигурен за кај нас дали има и малку сум скептичен да ги оставам тука поради тоа што луѓето во болници немаат услови за лекување а не пак миленици... или да ги оставам во хотел во државата каде што ќе идам.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
99
Поени од реакции
58
Фала дечки. Се снајдов. Земав од Рамстор тегла 1кг собира ефтини за 59 ден. има убави и баш им се совпаѓа бојата со тањирчињата за храна како и тоалетот. Женски се Е сега имам уште прашање... Вака... Планирам следниот месец Јули веќе да идам на одмор надвор од државата на временски период можеби до 3 месеци. Компанијата Pegasus прифаќа миленичиња за патување но да не знаете некаква информација околу тоа, имаат пасош и чипирани се дали ќе треба друг документ да се земе од ветеринар за патување? Доколку некој знае ако својот миленик го носел странство нека ми даде некоја информација... Едно време размислував и за во Хотел да ги оставам но не сум баш сигурен за кај нас дали има и малку сум скептичен да ги оставам тука поради тоа што луѓето во болници немаат услови за лекување а не пак миленици... или да ги оставам во хотел во државата каде што ќе идам.


Sent from my iPhone using Tapatalk
E, тоа не знам. Најдобро прашај го ветеринарот. Вчера кога бев кај др. Марин дојдоа едни луѓе со самојед за да го припремат за патување, како што рекоа, па претпоставувам дека можеби има некои процедури,или потврди или вакцини кои требаат за одредена земја. Се ми се чини дека вакцина против беснило примена не поодамна од шест месеци и не пократко од пред три недели е задолжителна за некои земји, ама не знам точно. Можеш да прашаш и во конкретната амбасада на земјата кај што патуваш, или ако одиш преку агенција, во агенцијата.
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
69
Поени од реакции
40
E, тоа не знам. Најдобро прашај го ветеринарот. Вчера кога бев кај др. Марин дојдоа едни луѓе со самојед за да го припремат за патување, како што рекоа, па претпоставувам дека можеби има некои процедури,или потврди или вакцини кои требаат за одредена земја. Се ми се чини дека вакцина против беснило примена не поодамна од шест месеци и не пократко од пред три недели е задолжителна за некои земји, ама не знам точно. Можеш да прашаш и во конкретната амбасада на земјата кај што патуваш, или ако одиш преку агенција, во агенцијата.
За беснило имаат примено пред неполни 2 месеци кога и беа чипирани. А инаку не патувам преку агенција но сепак ќе отидам утре до мојот ветеринар па ќе видам што ќе ми каже.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 јули 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дали знае некој крв во столица на маче од 2,5 месеци од што може да биде?
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
69
Поени од реакции
40
Дали знае некој крв во столица на маче од 2,5 месеци од што може да биде?
Утре рано на сабајле на ветеринар однеси го под хитно. Можни се секакви болести за малите мачиња поготово. Не се плаши но веднаш утре на твојот ветеринар. Доколу имаш и други мали мачиња да не биде во близина на нив сега за сега. За да не премине.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
16 февруари 2019
Мислења
20
Поени од реакции
75
Улична мачка омачена пред 4 м , и сакам да ја земам да си ја чувам во домашни услови . Мачката е премногу слаба да препорачате некои витамини за да се поправи и ветеринар за кастрирање ?
 
Член од
7 јули 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, пред некој ден пишав за маче како што се гледа погоре. Докторот ми рече дека има глисти и ми даде апче. Му дадов една четвртина пред 2дена но мачето уште не е прочистено има стомаче.Мало е 2ипол месеци. Пред малку мјаучеше како грчеви да има.Може некој да ми помогме
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
99
Поени од реакции
58
Здраво, пред некој ден пишав за маче како што се гледа погоре. Докторот ми рече дека има глисти и ми даде апче. Му дадов една четвртина пред 2дена но мачето уште не е прочистено има стомаче.Мало е 2ипол месеци. Пред малку мјаучеше како грчеви да има.Може некој да ми помогме
Сигурна си дека го испило апчето, не го исплука или поврати после?
Како и да е, кога има глисти, се дава по четвртина апче на две недели, не смееш почесто да не се затруе. По второто прочистување би требало да е сосема исчистено од глисти. Потоа превентивно еднаш месечно се дава апче против глисти.
Може да е подуено и ако пие кравјо млеко, давај му јогурт или вода.
 
Член од
27 јануари 2018
Мислења
275
Поени од реакции
1.140
Пак јас.

Мојот мачор е повреден во пределот на нозете и грбот, едвај оди, се мачи ама сепак успева да застане, добро е што јаде.
Нема крв на местото но кога ќе го допрам е агресивно. Веќе два дена е така.
Прашавме ветеринар, рече дека нема место за грижа ама сепак не знам.
Повредата не е од тепање со други мачки, си мислев да не го има ударено некој.

Не знам што да правам :( ми се чини ко да дише тешко.
Како со такви повреди и ситуации?
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
1.768
Поени од реакции
1.279
Пак јас.

Мојот мачор е повреден во пределот на нозете и грбот, едвај оди, се мачи ама сепак успева да застане, добро е што јаде.
Нема крв на местото но кога ќе го допрам е агресивно. Веќе два дена е така.
Прашавме ветеринар, рече дека нема место за грижа ама сепак не знам.
Повредата не е од тепање со други мачки, си мислев да не го има ударено некој.

Не знам што да правам :( ми се чини ко да дише тешко.
Како со такви повреди и ситуации?
Носи го кај друг ветеринар.
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
69
Поени од реакции
40
Пак јас.

Мојот мачор е повреден во пределот на нозете и грбот, едвај оди, се мачи ама сепак успева да застане, добро е што јаде.
Нема крв на местото но кога ќе го допрам е агресивно. Веќе два дена е така.
Прашавме ветеринар, рече дека нема место за грижа ама сепак не знам.
Повредата не е од тепање со други мачки, си мислев да не го има ударено некој.

Не знам што да правам :( ми се чини ко да дише тешко.
Како со такви повреди и ситуации?
Ќе биде потребно да му се направи Хray. Душичка А сега гледам од што може така да му биде? Од што се повредил да не знаеш?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
17.385
Поени од реакции
26.981
Gledam na macevo stranicnite zabi malku se pozolteni.
Dali im gi miete, ima li posebna cetka i pasta?
Ke mi dade, ne e problematicno, ama da prasam da ne e teska glupost.
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
848
Поени од реакции
2.947
Gledam na macevo stranicnite zabi malku se pozolteni.
Dali im gi miete, ima li posebna cetka i pasta?
Ke mi dade, ne e problematicno, ama da prasam da ne e teska glupost.

Знам дека не е исто, ама му ги миеме забите на кучето, има четка и паста за кучиња. Логично е да има и за мачки или?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
14 јули 2016
Мислења
99
Поени од реакции
58
Gledam na macevo stranicnite zabi malku se pozolteni.
Dali im gi miete, ima li posebna cetka i pasta?
Ke mi dade, ne e problematicno, ama da prasam da ne e teska glupost.
Јаде ли сува храна? Ако јаде, со самата храна му се чистат наслагите. Никогаш немам миено заби на мачка
 
На врв Bottom