Мачки (општи дискусии)

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
19.268
Поени од реакции
46.004
Дечки имам мал проблем, се работи за персиска мачка ја чувам во стан...Земено е од мало месец и пол и веќе има година и некој месец. Преку ден обично спие или лежи, многу многу не се замара и не е хиперактивна, освен ако не прелета некој инсект или птица на прозор. Слабо се мазим, освен ако нема храна или нешто има проблем. Проблемот е што навечер се буди околу 03:00 - 04:00 и почнува да гребе(до тој степен што не се издржува) по се што ќе стигне посебно на врати, а секогаш има вода и храна (значи не е до тоа ако мисли некој дека е гладна).
Ништо чудно, сите мачки се такви... дење спијат, ноќе беснеат :)

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
4.312
Поени од реакции
7.269
Дечки имам мал проблем, се работи за персиска мачка ја чувам во стан...Земено е од мало месец и пол и веќе има година и некој месец. Преку ден обично спие или лежи, многу многу не се замара и не е хиперактивна, освен ако не прелета некој инсект или птица на прозор. Слабо се мазим, освен ако нема храна или нешто има проблем. Проблемот е што навечер се буди околу 03:00 - 04:00 и почнува да гребе(до тој степен што не се издржува) по се што ќе стигне посебно на врати, а секогаш има вода и храна (значи не е до тоа ако мисли некој дека е гладна).
Само што ги опиша 90% од мачките :)

Мачките се ноќни животни (nocturnal animals).

Член од
28 ноември 2011
Мислења
131
Поени од реакции
19
Чаре за гребењево ? Значи по гарнитури никаде не ми гребе воопшто.... Само на врати и тоа дури некогаш мислам пробува да ја откорне :D
Дали овие би помогнале ?

Член од
14 јули 2016
Мислења
99
Поени од реакции
58
Чаре за гребењево ? Значи по гарнитури никаде не ми гребе воопшто.... Само на врати и тоа дури некогаш мислам пробува да ја откорне :D
Дали овие би помогнале ?
A нема ли гребалка?
Стерилизирана е?

Член од
28 ноември 2011
Мислења
131
Поени од реакции
19
A нема ли гребалка?
Стерилизирана е?
Гребалка има ама мерак му е да ја корне лајсната од вратата, креветче има ама мерак му е во саксија да се плесне
Стерилизирана не е ..

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
4.312
Поени од реакции
7.269
Дали овие би помогнале ?
Не му ставај такви глупости на мачето, гревота е.

Најди некоја врвка и нека ја брка, измори го пред легнување и ќе ја истроши енергијата на играчката а не на вратата (hopefully).

Член од
9 јули 2011
Мислења
3.397
Поени од реакции
3.824
И јас имам персиска буквално ја опиша мојата, сем што не гребе во 4 него мјаука толку силно што комшиите сигурно ја слушаат..

Член од
14 јули 2016
Мислења
99
Поени од реакции
58
Гребалка има ама мерак му е да ја корне лајсната од вратата, креветче има ама мерак му е во саксија да се плесне
Стерилизирана не е ..
Препорачувам да ја стерилизираш, ќе се смири.
Таму кај што гребе, залепи од оние двостраните лепливи ленти, мразат да им се лепи нешто по шепите. Однесувањето можеш да пробаш да го корегираш и со прскање со спреј со вода

Член од
28 ноември 2011
Мислења
131
Поени од реакции
19
Препорачувам да ја стерилизираш, ќе се смири.
Таму кај што гребе, залепи од оние двостраните лепливи ленти, мразат да им се лепи нешто по шепите. Однесувањето можеш да пробаш да го корегираш и со прскање со спреј со вода
Каков спреј?

Член од
14 јули 2016
Мислења
99
Поени од реакции
58
Каков спреј?
Во шише со распрснувач стави обична вода, на таков спреј мислев. Кога ќе ја видиш како прави беља прсни ја, мачките мразат вода и за кратко време ќе се одвикне. Исто мразат и кога ќе им дувнеш во лице.

Член од
25 септември 2016
Мислења
431
Поени од реакции
277
Да се пофалам, мачката ми роди нови 6 мачина, само сеуште скоро цела недела ги немаме убаво видено освен кога ги пренесуваше на безбедно од покривот на една помошна просторија на другата... Храната и ја зголемивме, но не е заинтересирана по се да се храни во обилни количини (најверојатно од топлото)....

Сега имам проблем со мачорот, кој е всушност од мачката (не ги напаѓа, не му се приближува) но очите му се полу затворени како со мрежа иако му се отворени, дали е инфикација или тоа му е природно незнам искрено дали некој се соочил со ваков проблем?

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
5.826
Поени од реакции
11.154
Дали некој знае што раса е мачево, дали во Македонија можам да најдам вакво и колку пари би ме чинело?

65194328_2629888870368894_6061071622075318272_n.jpg

Член од
14 јули 2016
Мислења
99
Поени од реакции
58
Да се пофалам, мачката ми роди нови 6 мачина, само сеуште скоро цела недела ги немаме убаво видено освен кога ги пренесуваше на безбедно од покривот на една помошна просторија на другата... Храната и ја зголемивме, но не е заинтересирана по се да се храни во обилни количини (најверојатно од топлото)....

Сега имам проблем со мачорот, кој е всушност од мачката (не ги напаѓа, не му се приближува) но очите му се полу затворени како со мрежа иако му се отворени, дали е инфикација или тоа му е природно незнам искрено дали некој се соочил со ваков проблем?
Живи здрави, големи да растат маченцата.
Цело време му се такви очите на мачорот или кога дреме само? Ако е инфекција, би имал и гнојави гурелки, вака не знам...

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
4.312
Поени од реакции
7.269
Дали некој знае што раса е мачево, дали во Македонија можам да најдам вакво и колку пари би ме чинело?

Прегледај го приврзокот 211406
Можно да е мешанче со Scottish Fold поради ушињата ама пак во фацата е обична мачка "контињерка".

А за шарата се водат како tabby pattern за полесно да ги бараш.

• Ми се допаѓа
Reactions: ob1
Член од
14 февруари 2018
Мислења
69
Поени од реакции
40
Да не знае некој од каде би можел да најдам/купам кутија за храна за моите мачки? Некоја по специјална убава да да е. До сега не видов по пет шоповиве тука Сакам да земам да не ја чувам храната во пакување повеќе. Фала однапред.

Sent from my iPhone using Tapatalk

На врв Bottom