Мачки (општи дискусии)

Член од
14 јули 2016
Мислења
99
Поени од реакции
58
Гребалка има ама мерак му е да ја корне лајсната од вратата, креветче има ама мерак му е во саксија да се плесне
Стерилизирана не е ..
Препорачувам да ја стерилизираш, ќе се смири.
Таму кај што гребе, залепи од оние двостраните лепливи ленти, мразат да им се лепи нешто по шепите. Однесувањето можеш да пробаш да го корегираш и со прскање со спреј со вода
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
131
Поени од реакции
19
Препорачувам да ја стерилизираш, ќе се смири.
Таму кај што гребе, залепи од оние двостраните лепливи ленти, мразат да им се лепи нешто по шепите. Однесувањето можеш да пробаш да го корегираш и со прскање со спреј со вода
Каков спреј?
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
99
Поени од реакции
58
Каков спреј?
Во шише со распрснувач стави обична вода, на таков спреј мислев. Кога ќе ја видиш како прави беља прсни ја, мачките мразат вода и за кратко време ќе се одвикне. Исто мразат и кога ќе им дувнеш во лице.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
624
Поени од реакции
552
Да се пофалам, мачката ми роди нови 6 мачина, само сеуште скоро цела недела ги немаме убаво видено освен кога ги пренесуваше на безбедно од покривот на една помошна просторија на другата... Храната и ја зголемивме, но не е заинтересирана по се да се храни во обилни количини (најверојатно од топлото)....

Сега имам проблем со мачорот, кој е всушност од мачката (не ги напаѓа, не му се приближува) но очите му се полу затворени како со мрежа иако му се отворени, дали е инфикација или тоа му е природно незнам искрено дали некој се соочил со ваков проблем?
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
6.339
Поени од реакции
12.676
Дали некој знае што раса е мачево, дали во Македонија можам да најдам вакво и колку пари би ме чинело?

65194328_2629888870368894_6061071622075318272_n.jpg
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
99
Поени од реакции
58
Да се пофалам, мачката ми роди нови 6 мачина, само сеуште скоро цела недела ги немаме убаво видено освен кога ги пренесуваше на безбедно од покривот на една помошна просторија на другата... Храната и ја зголемивме, но не е заинтересирана по се да се храни во обилни количини (најверојатно од топлото)....

Сега имам проблем со мачорот, кој е всушност од мачката (не ги напаѓа, не му се приближува) но очите му се полу затворени како со мрежа иако му се отворени, дали е инфикација или тоа му е природно незнам искрено дали некој се соочил со ваков проблем?
Живи здрави, големи да растат маченцата.
Цело време му се такви очите на мачорот или кога дреме само? Ако е инфекција, би имал и гнојави гурелки, вака не знам...
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
4.470
Поени од реакции
7.625
Дали некој знае што раса е мачево, дали во Македонија можам да најдам вакво и колку пари би ме чинело?

Прегледај го приврзокот 211406
Можно да е мешанче со Scottish Fold поради ушињата ама пак во фацата е обична мачка "контињерка".

А за шарата се водат како tabby pattern за полесно да ги бараш.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ob1
Член од
14 февруари 2018
Мислења
91
Поени од реакции
44
Да не знае некој од каде би можел да најдам/купам кутија за храна за моите мачки? Некоја по специјална убава да да е. До сега не видов по пет шоповиве тука Сакам да земам да не ја чувам храната во пакување повеќе. Фала однапред.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
4.470
Поени од реакции
7.625
Да не знае некој од каде би можел да најдам/купам кутија за храна за моите мачки? Некоја по специјална убава да да е. До сега не видов по пет шоповиве тука Сакам да земам да не ја чувам храната во пакување повеќе. Фала однапред.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Од пазарче земи, пластична со вакум поклопец.
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
99
Поени од реакции
58
@Atomic Platonic , јас во стаклени тегли му претурам :) Како што спомна и @Tegla , битно е убаво да е затворена за да биде свежа храната.
Специјални кутии немам видено, но во дуќани со производи за домаќинство веројатно ќе најдеш нешто соодветно. Можеш и од лимените кутии за колачи, шеќер и сл. да купиш, обично од нив има голем избор и различни шари
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
91
Поени од реакции
44
Фала дечки. Се снајдов. Земав од Рамстор тегла 1кг собира ефтини за 59 ден. има убави и баш им се совпаѓа бојата со тањирчињата за храна како и тоалетот. Женски се Е сега имам уште прашање... Вака... Планирам следниот месец Јули веќе да идам на одмор надвор од државата на временски период можеби до 3 месеци. Компанијата Pegasus прифаќа миленичиња за патување но да не знаете некаква информација околу тоа, имаат пасош и чипирани се дали ќе треба друг документ да се земе од ветеринар за патување? Доколку некој знае ако својот миленик го носел странство нека ми даде некоја информација... Едно време размислував и за во Хотел да ги оставам но не сум баш сигурен за кај нас дали има и малку сум скептичен да ги оставам тука поради тоа што луѓето во болници немаат услови за лекување а не пак миленици... или да ги оставам во хотел во државата каде што ќе идам.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
99
Поени од реакции
58
Фала дечки. Се снајдов. Земав од Рамстор тегла 1кг собира ефтини за 59 ден. има убави и баш им се совпаѓа бојата со тањирчињата за храна како и тоалетот. Женски се Е сега имам уште прашање... Вака... Планирам следниот месец Јули веќе да идам на одмор надвор од државата на временски период можеби до 3 месеци. Компанијата Pegasus прифаќа миленичиња за патување но да не знаете некаква информација околу тоа, имаат пасош и чипирани се дали ќе треба друг документ да се земе од ветеринар за патување? Доколку некој знае ако својот миленик го носел странство нека ми даде некоја информација... Едно време размислував и за во Хотел да ги оставам но не сум баш сигурен за кај нас дали има и малку сум скептичен да ги оставам тука поради тоа што луѓето во болници немаат услови за лекување а не пак миленици... или да ги оставам во хотел во државата каде што ќе идам.


Sent from my iPhone using Tapatalk
E, тоа не знам. Најдобро прашај го ветеринарот. Вчера кога бев кај др. Марин дојдоа едни луѓе со самојед за да го припремат за патување, како што рекоа, па претпоставувам дека можеби има некои процедури,или потврди или вакцини кои требаат за одредена земја. Се ми се чини дека вакцина против беснило примена не поодамна од шест месеци и не пократко од пред три недели е задолжителна за некои земји, ама не знам точно. Можеш да прашаш и во конкретната амбасада на земјата кај што патуваш, или ако одиш преку агенција, во агенцијата.
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
91
Поени од реакции
44
E, тоа не знам. Најдобро прашај го ветеринарот. Вчера кога бев кај др. Марин дојдоа едни луѓе со самојед за да го припремат за патување, како што рекоа, па претпоставувам дека можеби има некои процедури,или потврди или вакцини кои требаат за одредена земја. Се ми се чини дека вакцина против беснило примена не поодамна од шест месеци и не пократко од пред три недели е задолжителна за некои земји, ама не знам точно. Можеш да прашаш и во конкретната амбасада на земјата кај што патуваш, или ако одиш преку агенција, во агенцијата.
За беснило имаат примено пред неполни 2 месеци кога и беа чипирани. А инаку не патувам преку агенција но сепак ќе отидам утре до мојот ветеринар па ќе видам што ќе ми каже.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 јули 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дали знае некој крв во столица на маче од 2,5 месеци од што може да биде?
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
91
Поени од реакции
44
Дали знае некој крв во столица на маче од 2,5 месеци од што може да биде?
Утре рано на сабајле на ветеринар однеси го под хитно. Можни се секакви болести за малите мачиња поготово. Не се плаши но веднаш утре на твојот ветеринар. Доколу имаш и други мали мачиња да не биде во близина на нив сега за сега. За да не премине.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
16 февруари 2019
Мислења
35
Поени од реакции
77
Улична мачка омачена пред 4 м , и сакам да ја земам да си ја чувам во домашни услови . Мачката е премногу слаба да препорачате некои витамини за да се поправи и ветеринар за кастрирање ?
 
На врв Bottom