Мачки (општи дискусии)

Дискусија во форумот 'Мачки' започната од faraon, 2 март 2007.

 1. Scirea

  Scirea Старата Дама

  Член од:
  4 август 2010
  Мислења:
  18.820
  Допаѓања:
  43.953
  Ви се случува на вашиве мачки да им солзат очите?
  На мојов едното око постојано му солзи, понекогаш течноста е обична како солза, понекогаш е бела. Вака нема проблеми со тоа око, нит му е црвено, нит подзатворено, али нон стоп му тече.
   
 2. DanielJoshev

  DanielJoshev

  Член од:
  17 јуни 2019
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  2
  На 15 јуни вечерта некој од комшиите со пушка / пиштол ми го застрелал мачето, на левата страна назад, над ногата некаде. Вечерта мислевме дека е од нешто друго (го приметивме на 16 јуни кај 03:00 некаде). Викнавме ветеринар, тој мисли дека во мачето има дијабола од пиштол/пушка. Го допираше полека ама ништо не сети. И, мачето неможе да гази на таа нога. Ветеринарот му намачка и некоја маст и потоа го прсна со некој спреј (сина боја). Мачето 2 дена одбива да јаде и пие, и постојано лежи. Го храниме со шприц од коа го видовме дека е рането (2 дена), му даваме млеко по малце. Помош некој? Ќе преживее? :( Инаку мачето е одгледано без мајка од многу мало(ја отру истиот комшија, над 24 часа без престан се обидувавме да ја спасиме и бевме со неа). Има можност во дијаболата да има некој отров? :(

  EDIT: Сите 250 страни ги прочитав, нема ниту една слична ситуација, има некој буден за совет, help??
   
  Последно уредено: 17 јуни 2019
 3. Atomic Platonic

  Atomic Platonic

  Член од:
  14 февруари 2018
  Мислења:
  63
  Допаѓања:
  38
   
 4. Atomic Platonic

  Atomic Platonic

  Член од:
  14 февруари 2018
  Мислења:
  63
  Допаѓања:
  38
  За ова треба да има казна веќе тука. Ако пукаш милениче/треба да е исто како и за човек. А кој е тој болен што пука? Се надевам со тешкотии да си оди од овој свет...


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 5. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  9.169
  Допаѓања:
  9.185
  мачки навечер умот ќе ти го дупнат бркајќи се и ебавајќи се,не знам ти кај живееш но кај мене е така, не викам дека пукањето во нив е решение, но треба да има служба што ќе ги решава овие работи, не мачки да ми се ебаваат над глава секој ден.
   
 6. wot

  wot њ

  Член од:
  20 мај 2008
  Мислења:
  17.327
  Допаѓања:
  26.855
  Tocxno
  Ama ne samo macki i lugje ima so mi se ebavaat na glava sekoj den
  I za niv nekoja sluzba aktivno, ne znam i ti kaj zivees ama pukanneto i jas mislam ne e resenie
   
  На Наќо Скопски, Atomic Platonic, Avenger99 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 7. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  9.169
  Допаѓања:
  9.185
  Wot, za cats pravime muab ne za people, u drugi drzavi ovie raboti se reseni mn odamna
   
  На wot му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Krk1

  Krk1

  Член од:
  22 јуни 2010
  Мислења:
  3.447
  Допаѓања:
  5.096

  Сигурно не се решени со убивање.
   
  На Наќо Скопски, Atomic Platonic, Avenger99 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  9.169
  Допаѓања:
  9.185
  Па нормално, него тука е катастрофа, ниедна мерка не превземаат конкретна овие работи со кучиња и мачки да се средат.
  Навечер врвулица кај мене е со мачкиве и тоа све некои ферални неприпитомени, ни мац знае ни ништо, нин стоп сакаат да го изедат папагалот на братучед ми.
   
 10. steff29

  steff29

  Член од:
  14 јули 2016
  Мислења:
  82
  Допаѓања:
  52
  Потполно исто и мене ми се случи. Во саботата вечерта го приметив мачето (4 месеци) дека се лиже многу на задната лева нога. Ми даде да видам, се осеќаше како грутче. Ама, си јадеше и пиеше, беснееше малку, па мислев дека не е ништо итно. Вчера веќе му беше отворена раната и си течеше гној, крв и лимфа. Сабајлево го однесов на ветеринар, му ја исчисти убаво раната и му стави инекција, па утре пак ќе го носам. Докторов исто рече дека е можна дијабола или евентуално угриз, ама да сплавне малку гнојот па веројатно ќе го снима и ако треба оперира. Доброто е што е отворена раната за да истекува гнојот, поопасно е ако е затворена.
  Од Скопје си? Ај пиши ми во инбокс која населба си, да не е истиот идиот со воздушен пиштол.
   
 11. DanielJoshev

  DanielJoshev

  Член од:
  17 јуни 2019
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  2
  Не, од Кавадарци сум.

  Инаку до останатите, побарав побрз совет во врска со мачето и негово подобрување (од сабајле му изрендав малку салама и поткасна ептен малце, сега пак лежи цел ден на исто место и не јаде ништо, ниту пие). А во врска со ненормалниот што пукал, ќе има добра освета, само да ми се стабилизира мачето (тоа ми е најбитна работа). И да, комшијата е пензиониран полицаец. Дајте ми совети за здравје на мачето, а не предрасуди кон мачето или комшијата и судење од ваша гледна точка. :):)

  https://imgur.com/a/3smM6Nv - 17.06 (15:19ч) Фотографија од раната
   
 12. steff29

  steff29

  Член од:
  14 јули 2016
  Мислења:
  82
  Допаѓања:
  52
  Даниел, а има ли како грутче на раната? Отворена ли е раната, истекува нешто?
  Моево ти кажав како е, ама си јаде и пие нормално, оди нормално.
  Треба и твоево секој ден да прима некои антибиотици, а ако има дијабола да се извади, да се оперира.
  Еве ја на моето раната :(
  IMG_20190617_152631265.jpg
   
 13. Scirea

  Scirea Старата Дама

  Член од:
  4 август 2010
  Мислења:
  18.820
  Допаѓања:
  43.953
  Нема што совети да даваме, секој различно ќе ти каже... најдобро е да го однесиш мачето на ветеринар и нека му направат детален преглед со се ренгени и се друго. Ќе прашаш и што храна да му даваш овие денови и тоа е тоа, да се надеваме на најдоброто дека ќе оздрави мачето.
  --- Споено дупло мислење, 17 јуни 2019 ---
  П.С. Која будала пука во домашни миленици, какви ги има во земјава еј
  :facepalm:
   
 14. DanielJoshev

  DanielJoshev

  Член од:
  17 јуни 2019
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  2
  Помина некој ден, мачето што беше повредено е сега подобро. Сеуште неможе да гази на едната нога целосно (криви), но за недела-две ќе му мине и тоа. Веќе јаде нормално и пие што е најважно. Но се јави поголем проблем, бидејќи имам повеќе мачки, брат му (поголем за едно раѓање, од иста мајка), го нема цел ден. Бидејќи е машко, има некоја можност да е тргнат по жени .., ама синоќа кај 03:20 слушнав силно мјаучење и веднаш престана. Истрчав во ходникот каде што лежи повреденото, беше таму и лежеше. Тркнав до улицата да видам ама немаше никој, го побарав секаде околу куќата, го немаше никаде. Дури и другата мачка (уличарка, што ја захранивме, веќе 2 месеци е овде) ја нема цел ден како и Марко (поголемото маче). Моја претпоставка е дека е повреден на истиот начин како и Живко (мачето што беше повредено пред некој ден) и е веднаш собран и фрлен некаде, за да неможе да побара помош. Што се случува со човештвото, зошто толку омраза кон животните, посебно маче, што му згрешиле?...:(
   
  На Neznaeshkojsum и Scirea им се допаѓа ова.
 15. salemk

  salemk

  Член од:
  28 ноември 2011
  Мислења:
  131
  Допаѓања:
  19
  Дечки имам мал проблем, се работи за персиска мачка ја чувам во стан...Земено е од мало месец и пол и веќе има година и некој месец. Преку ден обично спие или лежи, многу многу не се замара и не е хиперактивна, освен ако не прелета некој инсект или птица на прозор. Слабо се мазим, освен ако нема храна или нешто има проблем. Проблемот е што навечер се буди околу 03:00 - 04:00 и почнува да гребе(до тој степен што не се издржува) по се што ќе стигне посебно на врати, а секогаш има вода и храна (значи не е до тоа ако мисли некој дека е гладна).
   

Сподели преку: