Мачки (општи дискусии)

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
19.542
Поени од реакции
47.141
Ви се случува на вашиве мачки да им солзат очите?
На мојов едното око постојано му солзи, понекогаш течноста е обична како солза, понекогаш е бела. Вака нема проблеми со тоа око, нит му е црвено, нит подзатворено, али нон стоп му тече.
 
Член од
17 јуни 2019
Мислења
3
Поени од реакции
2
На 15 јуни вечерта некој од комшиите со пушка / пиштол ми го застрелал мачето, на левата страна назад, над ногата некаде. Вечерта мислевме дека е од нешто друго (го приметивме на 16 јуни кај 03:00 некаде). Викнавме ветеринар, тој мисли дека во мачето има дијабола од пиштол/пушка. Го допираше полека ама ништо не сети. И, мачето неможе да гази на таа нога. Ветеринарот му намачка и некоја маст и потоа го прсна со некој спреј (сина боја). Мачето 2 дена одбива да јаде и пие, и постојано лежи. Го храниме со шприц од коа го видовме дека е рането (2 дена), му даваме млеко по малце. Помош некој? Ќе преживее? :( Инаку мачето е одгледано без мајка од многу мало(ја отру истиот комшија, над 24 часа без престан се обидувавме да ја спасиме и бевме со неа). Има можност во дијаболата да има некој отров? :(

EDIT: Сите 250 страни ги прочитав, нема ниту една слична ситуација, има некој буден за совет, help??
 
Последно уредено:
Член од
14 февруари 2018
Мислења
75
Поени од реакции
41
На 15 јуни вечерта некој од комшиите со пушка / пиштол ми го застрелал мачето, на левата страна назад, над ногата некаде. Вечерта мислевме дека е од нешто друго (го приметивме на 16 јуни кај 03:00 некаде). Викнавме ветеринар, тој мисли дека во мачето има дијабола од пиштол/пушка. Го допираше полека ама ништо не сети. И, мачето неможе да гази на таа нога. Ветеринарот му намачка и некоја маст и потоа го прсна со некој спреј (сина боја). Мачето 2 дена одбива да јаде и пие, и постојано лежи. Го храниме со шприц од коа го видовме дека е рането (2 дена), му даваме млеко по малце. Помош некој? Ќе преживее? :( Инаку мачето е одгледано без мајка од многу мало(ја отру истиот комшија, над 24 часа без престан се обидувавме да ја спасиме и бевме со неа). Има можност во дијаболата да има некој отров? :(

EDIT: Сите 250 страни ги прочитав, нема ниту една слична ситуација, има некој буден за совет, help??[/QUOTE

Како прво ова е страшно што го читам... Треба со ренген да се провери дали дијаболата е во мачето во кожата уште или не ако е треба да се извади со операција... Меѓувреме давајте храна со шприц (НЕМОЈТЕ МЛЕКО) ако е повозрасен/а може да давате конзерви паштети за мачиња и мешајте со вода да биде потечно за полесно да јаде. А ако не пие воопшто вода ќе мора да се стави инфузија. Ако е ептен мало маче треба со мачешка формула да се храни.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
75
Поени од реакции
41
За ова треба да има казна веќе тука. Ако пукаш милениче/треба да е исто како и за човек. А кој е тој болен што пука? Се надевам со тешкотии да си оди од овој свет...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.054
Поени од реакции
9.996
За ова треба да има казна веќе тука. Ако пукаш милениче/треба да е исто како и за човек. А кој е тој болен што пука? Се надевам со тешкотии да си оди од овој свет...


Sent from my iPhone using Tapatalk
мачки навечер умот ќе ти го дупнат бркајќи се и ебавајќи се,не знам ти кај живееш но кај мене е така, не викам дека пукањето во нив е решение, но треба да има служба што ќе ги решава овие работи, не мачки да ми се ебаваат над глава секој ден.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
17.402
Поени од реакции
27.022
мачки навечер умот ќе ти го дупнат бркајќи се и ебавајќи се,не знам ти кај живееш но кај мене е така, не викам дека пукањето во нив е решение, но треба да има служба што ќе ги решава овие работи, не мачки да ми се ебаваат над глава секој ден.
Tocxno
Ama ne samo macki i lugje ima so mi se ebavaat na glava sekoj den
I za niv nekoja sluzba aktivno, ne znam i ti kaj zivees ama pukanneto i jas mislam ne e resenie
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.054
Поени од реакции
9.996
Сигурно не се решени со убивање.
Па нормално, него тука е катастрофа, ниедна мерка не превземаат конкретна овие работи со кучиња и мачки да се средат.
Навечер врвулица кај мене е со мачкиве и тоа све некои ферални неприпитомени, ни мац знае ни ништо, нин стоп сакаат да го изедат папагалот на братучед ми.
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
99
Поени од реакции
58
На 15 јуни вечерта некој од комшиите со пушка / пиштол ми го застрелал мачето, на левата страна назад, над ногата некаде. Вечерта мислевме дека е од нешто друго (го приметивме на 16 јуни кај 03:00 некаде). Викнавме ветеринар, тој мисли дека во мачето има дијабола од пиштол/пушка. Го допираше полека ама ништо не сети. И, мачето неможе да гази на таа нога. Ветеринарот му намачка и некоја маст и потоа го прсна со некој спреј (сина боја). Мачето 2 дена одбива да јаде и пие, и постојано лежи. Го храниме со шприц од коа го видовме дека е рането (2 дена), му даваме млеко по малце. Помош некој? Ќе преживее? :( Инаку мачето е одгледано без мајка од многу мало(ја отру истиот комшија, над 24 часа без престан се обидувавме да ја спасиме и бевме со неа). Има можност во дијаболата да има некој отров? :(

EDIT: Сите 250 страни ги прочитав, нема ниту една слична ситуација, има некој буден за совет, help??
Потполно исто и мене ми се случи. Во саботата вечерта го приметив мачето (4 месеци) дека се лиже многу на задната лева нога. Ми даде да видам, се осеќаше како грутче. Ама, си јадеше и пиеше, беснееше малку, па мислев дека не е ништо итно. Вчера веќе му беше отворена раната и си течеше гној, крв и лимфа. Сабајлево го однесов на ветеринар, му ја исчисти убаво раната и му стави инекција, па утре пак ќе го носам. Докторов исто рече дека е можна дијабола или евентуално угриз, ама да сплавне малку гнојот па веројатно ќе го снима и ако треба оперира. Доброто е што е отворена раната за да истекува гнојот, поопасно е ако е затворена.
Од Скопје си? Ај пиши ми во инбокс која населба си, да не е истиот идиот со воздушен пиштол.
 
Член од
17 јуни 2019
Мислења
3
Поени од реакции
2
Не, од Кавадарци сум.

Инаку до останатите, побарав побрз совет во врска со мачето и негово подобрување (од сабајле му изрендав малку салама и поткасна ептен малце, сега пак лежи цел ден на исто место и не јаде ништо, ниту пие). А во врска со ненормалниот што пукал, ќе има добра освета, само да ми се стабилизира мачето (тоа ми е најбитна работа). И да, комшијата е пензиониран полицаец. Дајте ми совети за здравје на мачето, а не предрасуди кон мачето или комшијата и судење од ваша гледна точка. :):)

https://imgur.com/a/3smM6Nv - 17.06 (15:19ч) Фотографија од раната
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
99
Поени од реакции
58
Не, од Кавадарци сум.

Инаку до останатите, побарав побрз совет во врска со мачето и негово подобрување (од сабајле му изрендав малку салама и поткасна ептен малце, сега пак лежи цел ден на исто место и не јаде ништо, ниту пие). А во врска со ненормалниот што пукал, ќе има добра освета, само да ми се стабилизира мачето (тоа ми е најбитна работа). И да, комшијата е пензиониран полицаец. Дајте ми совети за здравје на мачето, а не предрасуди кон мачето или комшијата и судење од ваша гледна точка. :):)

https://imgur.com/a/3smM6Nv - 17.06 (15:19ч) Фотографија од раната
Даниел, а има ли како грутче на раната? Отворена ли е раната, истекува нешто?
Моево ти кажав како е, ама си јаде и пие нормално, оди нормално.
Треба и твоево секој ден да прима некои антибиотици, а ако има дијабола да се извади, да се оперира.
Еве ја на моето раната :(
IMG_20190617_152631265.jpg
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
19.542
Поени од реакции
47.141
Не, од Кавадарци сум.

Инаку до останатите, побарав побрз совет во врска со мачето и негово подобрување (од сабајле му изрендав малку салама и поткасна ептен малце, сега пак лежи цел ден на исто место и не јаде ништо, ниту пие). А во врска со ненормалниот што пукал, ќе има добра освета, само да ми се стабилизира мачето (тоа ми е најбитна работа). И да, комшијата е пензиониран полицаец. Дајте ми совети за здравје на мачето, а не предрасуди кон мачето или комшијата и судење од ваша гледна точка. :):)

https://imgur.com/a/3smM6Nv - 17.06 (15:19ч) Фотографија од раната
Нема што совети да даваме, секој различно ќе ти каже... најдобро е да го однесиш мачето на ветеринар и нека му направат детален преглед со се ренгени и се друго. Ќе прашаш и што храна да му даваш овие денови и тоа е тоа, да се надеваме на најдоброто дека ќе оздрави мачето.[DOUBLEPOST=1560783449][/DOUBLEPOST]П.С. Која будала пука во домашни миленици, какви ги има во земјава еј
:facepalm:
 
Член од
17 јуни 2019
Мислења
3
Поени од реакции
2
Нема што совети да даваме, секој различно ќе ти каже... најдобро е да го однесиш мачето на ветеринар и нека му направат детален преглед со се ренгени и се друго. Ќе прашаш и што храна да му даваш овие денови и тоа е тоа, да се надеваме на најдоброто дека ќе оздрави мачето.[DOUBLEPOST=1560783449][/DOUBLEPOST]П.С. Која будала пука во домашни миленици, какви ги има во земјава еј
:facepalm:
Помина некој ден, мачето што беше повредено е сега подобро. Сеуште неможе да гази на едната нога целосно (криви), но за недела-две ќе му мине и тоа. Веќе јаде нормално и пие што е најважно. Но се јави поголем проблем, бидејќи имам повеќе мачки, брат му (поголем за едно раѓање, од иста мајка), го нема цел ден. Бидејќи е машко, има некоја можност да е тргнат по жени .., ама синоќа кај 03:20 слушнав силно мјаучење и веднаш престана. Истрчав во ходникот каде што лежи повреденото, беше таму и лежеше. Тркнав до улицата да видам ама немаше никој, го побарав секаде околу куќата, го немаше никаде. Дури и другата мачка (уличарка, што ја захранивме, веќе 2 месеци е овде) ја нема цел ден како и Марко (поголемото маче). Моја претпоставка е дека е повреден на истиот начин како и Живко (мачето што беше повредено пред некој ден) и е веднаш собран и фрлен некаде, за да неможе да побара помош. Што се случува со човештвото, зошто толку омраза кон животните, посебно маче, што му згрешиле?...:(
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
131
Поени од реакции
19
Дечки имам мал проблем, се работи за персиска мачка ја чувам во стан...Земено е од мало месец и пол и веќе има година и некој месец. Преку ден обично спие или лежи, многу многу не се замара и не е хиперактивна, освен ако не прелета некој инсект или птица на прозор. Слабо се мазим, освен ако нема храна или нешто има проблем. Проблемот е што навечер се буди околу 03:00 - 04:00 и почнува да гребе(до тој степен што не се издржува) по се што ќе стигне посебно на врати, а секогаш има вода и храна (значи не е до тоа ако мисли некој дека е гладна).
 
На врв Bottom