Мачки (општи дискусии)

Член од
9 јули 2011
Мислења
3.381
Поени од реакции
3.802
Овај е доста прибирлив, освен јогурт и многу тенко исечена салама не сака ништо друго да проба. И нормално неговата сува храна. Ама стварно ми е чудно зошто јаде цвеќе

Член од
14 јули 2016
Мислења
93
Поени од реакции
57
Овај е доста прибирлив, освен јогурт и многу тенко исечена салама не сака ништо друго да проба. И нормално неговата сува храна. Ама стварно ми е чудно зошто јаде цвеќе
Да не му требаат растителни влакна за исфрлање на влакната? Треба да му се дава hairball паста или грицки.
Може па од досада грицка, ама внимавајте затоа што некои собни растенија се отровни за мачките.

Член од
9 јули 2011
Мислења
3.381
Поени од реакции
3.802
Да не му требаат растителни влакна за исфрлање на влакната? Треба да му се дава hairball паста или грицки.
Може па од досада грицка, ама внимавајте затоа што некои собни растенија се отровни за мачките.
Му давам од време на врем паста ама тешко ја јаде, му ја мешам со храната. Се случуваше порано да поврати влакна, сега многу ретко Иначе сеа баш на нет гледав дека некои растенија се отровни, појма немам што цвеќе е ова, ќе ја прашам мајка ми утре :D Го грицка веќе некое време, така да не верувам да е отровно.

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
17.365
Поени од реакции
26.920
maceto mi fati bolvi, a ne e pustano nadvor voopsto, zivee na vtor sprat
ima ogrlica protiv bolvi, go prasam na nekolku denovi so neopetroid(?) mislam bese i mu stavam ampula na sekoi 3 meseci
na veterinar mi rekoa da stavam od prasokot niz sobite, staviv a koga ne sum doma sedi na balkon i sobite gi prskam so pips po zemja za sekoj slucaj
nemam drugi zivotni, ziveam vo grad
moze li celosno da se iscisti macevo i kukjava isto, ne kasaat lugje ama me nervira plus sve sto pravam mi izgleda ko za dzabe

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
19.037
Поени од реакции
44.957
maceto mi fati bolvi, a ne e pustano nadvor voopsto, zivee na vtor sprat
ima ogrlica protiv bolvi, go prasam na nekolku denovi so neopetroid(?) mislam bese i mu stavam ampula na sekoi 3 meseci
na veterinar mi rekoa da stavam od prasokot niz sobite, staviv a koga ne sum doma sedi na balkon i sobite gi prskam so pips po zemja za sekoj slucaj
nemam drugi zivotni, ziveam vo grad
moze li celosno da se iscisti macevo i kukjava isto, ne kasaat lugje ama me nervira plus sve sto pravam mi izgleda ko za dzabe
А го држеше чисто мачето пред да фати болви?
Јас пример кога бев на ветеринар за мачорот мој ми препишаа шампон Кетоконазол, и ми рекоа да го миеме еднаш месечно. Чудно е навистина како твоево фатило болви, а не е излезено од дома... :unsure:

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
17.365
Поени од реакции
26.920
А го држеше чисто мачето пред да фати болви?
Јас пример кога бев на ветеринар за мачорот мој ми препишаа шампон Кетоконазол, и ми рекоа да го миеме еднаш месечно. Чудно е навистина како твоево фатило болви, а не е излезено од дома... :unsure:
go zemav na nekolku meseci staro od macka cuvana u stan, treba da e cisto
go banjam samo leto, strav mi e da ne se razboli
ampula mu stavam redovno, prasokov koa vidov deka se cesa
go cuvam celi 3 godini samo ednas mi padna od balkon, niz ulica od eden saat dva odma ako zakacilo... :mad:

samponov od veterinar, pet shop ili nekoja apteka da go baram?

Член од
29 јуни 2014
Мислења
9.353
Поени од реакции
9.323
go zemav na nekolku meseci staro od macka cuvana u stan, treba da e cisto
go banjam samo leto, strav mi e da ne se razboli
ampula mu stavam redovno, prasokov koa vidov deka se cesa
go cuvam celi 3 godini samo ednas mi padna od balkon, niz ulica od eden saat dva odma ako zakacilo... :mad:

Кетоконазол за луѓе е, и како реконазол може да го најдеш, истата ствар е.

• Ми се допаѓа
Reactions: wot

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
19.037
Поени од реакции
44.957
Го има низ обичниве аптеки, кошта 300 денари, али ќе го користиш слободно една година

• Ми се допаѓа
Reactions: wot

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.744
Поени од реакции
2.283
Toa e sampon za gabicni infekcii. Malku e cudno zosto bi go preporacale za bolvi. Druga opcija ti e neopetroid alfa, da kupis ke ti kazat kako se rastvora i da go natopis. Pritoa go drzes nekolku minuti i ne mu davas da se lizne i ubavo go plavis so cista voda. Go ostavas minimum tri dena da se isusi i mu stavas ampula. I ampulata ti drzi mesec dena, povekje tesko. Koj ti veli drugo te laze.

Член од
7 септември 2010
Мислења
1.091
Поени од реакции
1.151
Зедов персиско маче и има два месеци. Му зедов Whiskas junior храна ама некако многу слабо јаде. На храната пишува 55г дневна доза а тоа не јаде ни 20г дневно. Некој совет дали да му сменам храната, дали да му давам нешто друго плус н.п. млеко. Иначе мачето си е расположено си игра си спие редовно единствен проблем му е исхраната. Фала однапред

Член од
9 јули 2011
Мислења
3.381
Поени од реакции
3.802
Смени ја храната, немој супермаркет брендови ефтини, пробај со поквалитетна храна, и млеко никако.Може јогурт.

Член од
29 јуни 2014
Мислења
9.353
Поени од реакции
9.323
Тури му манџиче, саламче, не ми е јасно што ги раните со кубети

Член од
7 септември 2010
Мислења
1.091
Поени од реакции
1.151
Тури му манџиче, саламче, не ми е јасно што ги раните со кубети
Абе во ред, полесно и за мене да му давам домашно јадење ама оди после одвикни го да не се качува по маси.

Член од
14 јули 2016
Мислења
93
Поени од реакции
57
И да допо
Зедов персиско маче и има два месеци. Му зедов Whiskas junior храна ама некако многу слабо јаде. На храната пишува 55г дневна доза а тоа не јаде ни 20г дневно. Некој совет дали да му сменам храната, дали да му давам нешто друго плус н.п. млеко. Иначе мачето си е расположено си игра си спие редовно единствен проблем му е исхраната. Фала однапред
Греота е да го храниш со таква лоша храна, барем дури е во развој, до година. Има многу екстра квалитетни храни кај нас најквалитетните се и најскапи, Оријен, Фармина Н&Д, Брит... Послаб квалитет се Леонардо, Минкас Хепи Кет, Пурина Про План, па Бош Санабел, Ројал Канин и Фармина Матис, Монге итн. Сепак од најквалитетните храни се дава количински многу малку бидејќи се доста калорични, така да дури и поефтино испаѓа да купиш поскапа храна бидејќи подолго ќе трае.
Можеш да го храниш и по БАРФ план (свежа домашно припремена храна), велат дека и најефтино испаѓа така ама не знам ни
начин на припрема ни рецепти.
Инаку потполно се сложувам да не го учиш со храната што ја јадете вие, како прво зачинета е што не е здраво за нив, а и нема да можеш да јадеш на раат после, ќе ви рипа на маса и ќе дежура пред фрижидер

На врв Bottom