Мачки (општи дискусии)

Дискусија во форумот 'Мачки' започната од faraon, 2 март 2007.

1. Avenger99

Avenger99

Член од:
    9 јули 2011
    Мислења:
    3.336
    Допаѓања:
    3.763
    Овај е доста прибирлив, освен јогурт и многу тенко исечена салама не сака ништо друго да проба. И нормално неговата сува храна. Ама стварно ми е чудно зошто јаде цвеќе

На Atomic Platonic му/ѝ се допаѓа ова.
  2. steff29

steff29

Член од:
    14 јули 2016
    Мислења:
    82
    Допаѓања:
    52
    Да не му требаат растителни влакна за исфрлање на влакната? Треба да му се дава hairball паста или грицки.
    Може па од досада грицка, ама внимавајте затоа што некои собни растенија се отровни за мачките.

На Atomic Platonic му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Avenger99

Avenger99

Член од:
    9 јули 2011
    Мислења:
    3.336
    Допаѓања:
    3.763
    Му давам од време на врем паста ама тешко ја јаде, му ја мешам со храната. Се случуваше порано да поврати влакна, сега многу ретко Иначе сеа баш на нет гледав дека некои растенија се отровни, појма немам што цвеќе е ова, ќе ја прашам мајка ми утре :D Го грицка веќе некое време, така да не верувам да е отровно.

4. wot

wot њ

Член од:
    20 мај 2008
    Мислења:
    17.327
    Допаѓања:
    26.855
    maceto mi fati bolvi, a ne e pustano nadvor voopsto, zivee na vtor sprat
    ima ogrlica protiv bolvi, go prasam na nekolku denovi so neopetroid(?) mislam bese i mu stavam ampula na sekoi 3 meseci
    na veterinar mi rekoa da stavam od prasokot niz sobite, staviv a koga ne sum doma sedi na balkon i sobite gi prskam so pips po zemja za sekoj slucaj
    nemam drugi zivotni, ziveam vo grad
    moze li celosno da se iscisti macevo i kukjava isto, ne kasaat lugje ama me nervira plus sve sto pravam mi izgleda ko za dzabe

5. Scirea

Scirea Старата Дама

Член од:
    4 август 2010
    Мислења:
    18.825
    Допаѓања:
    43.995
    А го држеше чисто мачето пред да фати болви?
    Јас пример кога бев на ветеринар за мачорот мој ми препишаа шампон Кетоконазол, и ми рекоа да го миеме еднаш месечно. Чудно е навистина како твоево фатило болви, а не е излезено од дома... :unsure:

6. wot

wot њ

Член од:
    20 мај 2008
    Мислења:
    17.327
    Допаѓања:
    26.855
    go zemav na nekolku meseci staro od macka cuvana u stan, treba da e cisto
    go banjam samo leto, strav mi e da ne se razboli
    ampula mu stavam redovno, prasokov koa vidov deka se cesa
    go cuvam celi 3 godini samo ednas mi padna od balkon, niz ulica od eden saat dva odma ako zakacilo... :mad:

samponov od veterinar, pet shop ili nekoja apteka da go baram?

На Scirea му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Ron Burgundy

Ron Burgundy

Член од:
    29 јуни 2014
    Мислења:
    9.178
    Допаѓања:
    9.188
    Кетоконазол за луѓе е, и како реконазол може да го најдеш, истата ствар е.

На wot му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Scirea

Scirea Старата Дама

Член од:
    4 август 2010
    Мислења:
    18.825
    Допаѓања:
    43.995
    Го има низ обичниве аптеки, кошта 300 денари, али ќе го користиш слободно една година

На wot му/ѝ се допаѓа ова.
  9. SaltNPepa

SaltNPepa Other's envy, owner's pride!!!

Член од:
    14 септември 2012
    Мислења:
    1.731
    Допаѓања:
    2.255
    Toa e sampon za gabicni infekcii. Malku e cudno zosto bi go preporacale za bolvi. Druga opcija ti e neopetroid alfa, da kupis ke ti kazat kako se rastvora i da go natopis. Pritoa go drzes nekolku minuti i ne mu davas da se lizne i ubavo go plavis so cista voda. Go ostavas minimum tri dena da se isusi i mu stavas ampula. I ampulata ti drzi mesec dena, povekje tesko. Koj ti veli drugo te laze.

На steff29, Scirea и wot им се допаѓа ова.
  10. zokizoze

zokizoze

Член од:
    7 септември 2010
    Мислења:
    1.091
    Допаѓања:
    1.151
    Зедов персиско маче и има два месеци. Му зедов Whiskas junior храна ама некако многу слабо јаде. На храната пишува 55г дневна доза а тоа не јаде ни 20г дневно. Некој совет дали да му сменам храната, дали да му давам нешто друго плус н.п. млеко. Иначе мачето си е расположено си игра си спие редовно единствен проблем му е исхраната. Фала однапред

11. Avenger99

Avenger99

Член од:
    9 јули 2011
    Мислења:
    3.336
    Допаѓања:
    3.763
    Смени ја храната, немој супермаркет брендови ефтини, пробај со поквалитетна храна, и млеко никако.Може јогурт.

На steff29 и zokizoze им се допаѓа ова.
  12. Ron Burgundy

Ron Burgundy

Член од:
    29 јуни 2014
    Мислења:
    9.178
    Допаѓања:
    9.188
    Тури му манџиче, саламче, не ми е јасно што ги раните со кубети

13. zokizoze

zokizoze

Член од:
    7 септември 2010
    Мислења:
    1.091
    Допаѓања:
    1.151
    Абе во ред, полесно и за мене да му давам домашно јадење ама оди после одвикни го да не се качува по маси.

14. Avenger99

Avenger99

Член од:
    9 јули 2011
    Мислења:
    3.336
    Допаѓања:
    3.763
    Не се тоа кубети, си има состав што све има во него.

На steff29 и Ron Burgundy им се допаѓа ова.
  15. steff29

steff29

Член од:
    14 јули 2016
    Мислења:
    82
    Допаѓања:
    52
    И да допо
    Греота е да го храниш со таква лоша храна, барем дури е во развој, до година. Има многу екстра квалитетни храни кај нас најквалитетните се и најскапи, Оријен, Фармина Н&Д, Брит... Послаб квалитет се Леонардо, Минкас Хепи Кет, Пурина Про План, па Бош Санабел, Ројал Канин и Фармина Матис, Монге итн. Сепак од најквалитетните храни се дава количински многу малку бидејќи се доста калорични, така да дури и поефтино испаѓа да купиш поскапа храна бидејќи подолго ќе трае.
    Можеш да го храниш и по БАРФ план (свежа домашно припремена храна), велат дека и најефтино испаѓа така ама не знам ни
    начин на припрема ни рецепти.
    Инаку потполно се сложувам да не го учиш со храната што ја јадете вие, како прво зачинета е што не е здраво за нив, а и нема да можеш да јадеш на раат после, ќе ви рипа на маса и ќе дежура пред фрижидер

На Avenger99, Atomic Platonic и zokizoze им се допаѓа ова.

Сподели преку: