Мачки (општи дискусии)

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
20.555
Поени од реакции
52.889
samponov od veterinar, pet shop ili nekoja apteka da go baram?
Го има низ обичниве аптеки, кошта 300 денари, али ќе го користиш слободно една година
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.806
Поени од реакции
2.349
Toa e sampon za gabicni infekcii. Malku e cudno zosto bi go preporacale za bolvi. Druga opcija ti e neopetroid alfa, da kupis ke ti kazat kako se rastvora i da go natopis. Pritoa go drzes nekolku minuti i ne mu davas da se lizne i ubavo go plavis so cista voda. Go ostavas minimum tri dena da se isusi i mu stavas ampula. I ampulata ti drzi mesec dena, povekje tesko. Koj ti veli drugo te laze.
 
Член од
7 септември 2010
Мислења
1.107
Поени од реакции
1.177
Зедов персиско маче и има два месеци. Му зедов Whiskas junior храна ама некако многу слабо јаде. На храната пишува 55г дневна доза а тоа не јаде ни 20г дневно. Некој совет дали да му сменам храната, дали да му давам нешто друго плус н.п. млеко. Иначе мачето си е расположено си игра си спие редовно единствен проблем му е исхраната. Фала однапред
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
3.657
Поени од реакции
4.367
Смени ја храната, немој супермаркет брендови ефтини, пробај со поквалитетна храна, и млеко никако.Може јогурт.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.086
Поени од реакции
11.635
Тури му манџиче, саламче, не ми е јасно што ги раните со кубети
 
Член од
7 септември 2010
Мислења
1.107
Поени од реакции
1.177
Тури му манџиче, саламче, не ми е јасно што ги раните со кубети
Абе во ред, полесно и за мене да му давам домашно јадење ама оди после одвикни го да не се качува по маси.
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
99
Поени од реакции
58
И да допо
Зедов персиско маче и има два месеци. Му зедов Whiskas junior храна ама некако многу слабо јаде. На храната пишува 55г дневна доза а тоа не јаде ни 20г дневно. Некој совет дали да му сменам храната, дали да му давам нешто друго плус н.п. млеко. Иначе мачето си е расположено си игра си спие редовно единствен проблем му е исхраната. Фала однапред
Греота е да го храниш со таква лоша храна, барем дури е во развој, до година. Има многу екстра квалитетни храни кај нас најквалитетните се и најскапи, Оријен, Фармина Н&Д, Брит... Послаб квалитет се Леонардо, Минкас Хепи Кет, Пурина Про План, па Бош Санабел, Ројал Канин и Фармина Матис, Монге итн. Сепак од најквалитетните храни се дава количински многу малку бидејќи се доста калорични, така да дури и поефтино испаѓа да купиш поскапа храна бидејќи подолго ќе трае.
Можеш да го храниш и по БАРФ план (свежа домашно припремена храна), велат дека и најефтино испаѓа така ама не знам ни
начин на припрема ни рецепти.
Инаку потполно се сложувам да не го учиш со храната што ја јадете вие, како прво зачинета е што не е здраво за нив, а и нема да можеш да јадеш на раат после, ќе ви рипа на маса и ќе дежура пред фрижидер
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
20.555
Поени од реакции
52.889
Ви се случува на вашиве мачки да им солзат очите?
На мојов едното око постојано му солзи, понекогаш течноста е обична како солза, понекогаш е бела. Вака нема проблеми со тоа око, нит му е црвено, нит подзатворено, али нон стоп му тече.
 
Член од
17 јуни 2019
Мислења
3
Поени од реакции
2
На 15 јуни вечерта некој од комшиите со пушка / пиштол ми го застрелал мачето, на левата страна назад, над ногата некаде. Вечерта мислевме дека е од нешто друго (го приметивме на 16 јуни кај 03:00 некаде). Викнавме ветеринар, тој мисли дека во мачето има дијабола од пиштол/пушка. Го допираше полека ама ништо не сети. И, мачето неможе да гази на таа нога. Ветеринарот му намачка и некоја маст и потоа го прсна со некој спреј (сина боја). Мачето 2 дена одбива да јаде и пие, и постојано лежи. Го храниме со шприц од коа го видовме дека е рането (2 дена), му даваме млеко по малце. Помош некој? Ќе преживее? :( Инаку мачето е одгледано без мајка од многу мало(ја отру истиот комшија, над 24 часа без престан се обидувавме да ја спасиме и бевме со неа). Има можност во дијаболата да има некој отров? :(

EDIT: Сите 250 страни ги прочитав, нема ниту една слична ситуација, има некој буден за совет, help??
 
Последно уредено:
Член од
14 февруари 2018
Мислења
91
Поени од реакции
44
На 15 јуни вечерта некој од комшиите со пушка / пиштол ми го застрелал мачето, на левата страна назад, над ногата некаде. Вечерта мислевме дека е од нешто друго (го приметивме на 16 јуни кај 03:00 некаде). Викнавме ветеринар, тој мисли дека во мачето има дијабола од пиштол/пушка. Го допираше полека ама ништо не сети. И, мачето неможе да гази на таа нога. Ветеринарот му намачка и некоја маст и потоа го прсна со некој спреј (сина боја). Мачето 2 дена одбива да јаде и пие, и постојано лежи. Го храниме со шприц од коа го видовме дека е рането (2 дена), му даваме млеко по малце. Помош некој? Ќе преживее? :( Инаку мачето е одгледано без мајка од многу мало(ја отру истиот комшија, над 24 часа без престан се обидувавме да ја спасиме и бевме со неа). Има можност во дијаболата да има некој отров? :(

EDIT: Сите 250 страни ги прочитав, нема ниту една слична ситуација, има некој буден за совет, help??[/QUOTE

Како прво ова е страшно што го читам... Треба со ренген да се провери дали дијаболата е во мачето во кожата уште или не ако е треба да се извади со операција... Меѓувреме давајте храна со шприц (НЕМОЈТЕ МЛЕКО) ако е повозрасен/а може да давате конзерви паштети за мачиња и мешајте со вода да биде потечно за полесно да јаде. А ако не пие воопшто вода ќе мора да се стави инфузија. Ако е ептен мало маче треба со мачешка формула да се храни.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
91
Поени од реакции
44
За ова треба да има казна веќе тука. Ако пукаш милениче/треба да е исто како и за човек. А кој е тој болен што пука? Се надевам со тешкотии да си оди од овој свет...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.086
Поени од реакции
11.635
За ова треба да има казна веќе тука. Ако пукаш милениче/треба да е исто како и за човек. А кој е тој болен што пука? Се надевам со тешкотии да си оди од овој свет...


Sent from my iPhone using Tapatalk
мачки навечер умот ќе ти го дупнат бркајќи се и ебавајќи се,не знам ти кај живееш но кај мене е така, не викам дека пукањето во нив е решение, но треба да има служба што ќе ги решава овие работи, не мачки да ми се ебаваат над глава секој ден.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
17.684
Поени од реакции
27.885
мачки навечер умот ќе ти го дупнат бркајќи се и ебавајќи се,не знам ти кај живееш но кај мене е така, не викам дека пукањето во нив е решение, но треба да има служба што ќе ги решава овие работи, не мачки да ми се ебаваат над глава секој ден.
Tocxno
Ama ne samo macki i lugje ima so mi se ebavaat na glava sekoj den
I za niv nekoja sluzba aktivno, ne znam i ti kaj zivees ama pukanneto i jas mislam ne e resenie
 
На врв Bottom