Мачки (општи дискусии)

Член од
14 јули 2016
Мислења
99
Поени од реакции
58
Му купувавме и италјанска мачешка храна со омега и некои други витамини, не ги јадеше баш секогаш.
Но сега кога ќе размислам за глистите секогаш кога му даваме апче, состојбата се подобрува.
Совет на колку месеци да му даваме апчиња против глисти?
Четири годинки има, ми имаат кажано дека само првата година да му давам но ние ете на три месеци му даваме а некогаш и на 6, по половинка.
Сакав да го носам на ветеринар ама секогаш кога ќе пробам да го изнесам од дома бега како луд, трча се плаши, а домашна посета од ветеринар не можеме секогаш бидејќи се зафатени ветеринарите и мора да чекаме со денови.
Најдобро е на три месеци, по половина апче. Не е голем трошок, од 30-50 денари е апчето, а превентивно завршува голема работа. Јас само еднаш го оставив мачорот без апче подолго, и некаде околу 4 месеци по последното веднаш фати глисти, затоа најсигурно си е на три месеци.
Што се однесува до храната, може едноставно е пребирлив, маанџија :) Внимавај кога купуваш сува храна првата состојка да е месо, и во првите пет состојки да има барем уште едно месо/ месен продукт. Поквалитетните храни се поскапи, но помалку се трошат количински бидејќи повеќе заситуваат така да на крај пресметката испаѓа исто.

Член од
14 февруари 2018
Мислења
69
Поени од реакции
40
Здраво. Дај помогнете ми со еден случај. Совет или нешто . Имам две женски мачиња, една година стари. Сеуште не се кастрирани но се in heat секоја недела скоро. Епа проблемот е во тоа што едната мачка почна да извршува урина на мебелот. И тоа се на исти места. Од вчера па до денес 7-8 пати се измоча. Незнам што да правам. Некој продукт доколку има да ми кажете? А дополнително на ветеринар ќе ги однесам за кастрација во скоро време.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
19.253
Поени од реакции
45.981
Некој продукт доколку има да ми кажете? А дополнително на ветеринар ќе ги однесам за кастрација во скоро време
Нема никаков продукт, решението е само кастрација, што побрзо толку подобро за мачките

Член од
17 јануари 2011
Мислења
472
Поени од реакции
174
Да не има некој што подарува/продава маче, би сакал British shorthair, Scottish Fold или Russian Blue? :)

Член од
23 јуни 2011
Мислења
8.433
Поени од реакции
2.505
Да не има некој што подарува/продава маче, би сакал British shorthair, Scottish Fold или Russian Blue? :)
Нема шанси да најдеш. И јас барав за мене. Најдов еднаш на пазар3, 450 евра ми даваше British Shorthair. А за другиве две не се труди ич. Нема да најдеш.

Член од
23 март 2009
Мислења
6.193
Поени од реакции
4.399
Најубаво е да се распраша од Србија да си донеси .....

Член од
14 јули 2016
Мислења
99
Поени од реакции
58
Russian Blue се наоѓа одвреме навреме за подарување, секако без педигре, од домашни легла. Следи ги на Facebook групите за миленичиња, таму највеќе имаш шанси да најдеш маче какво што сакаш.

Член од
23 јуни 2011
Мислења
8.433
Поени од реакции
2.505
Russian Blue се наоѓа одвреме навреме за подарување, секако без педигре, од домашни легла. Следи ги на Facebook групите за миленичиња, таму највеќе имаш шанси да најдеш маче какво што сакаш.
Маче од 1.000 евра некој подарува? :eek:
Seriosly? o_O

Член од
23 јуни 2011
Мислења
8.433
Поени од реакции
2.505
Не е баш толку скапо .....До 500е .....У Бугарија и Србија уште поефтино по 200е
Можам да си земам од таму со педигре?
Знаеш некој човек да продава?

Јас барав British Shorthair или Russian Blue?

Член од
14 јули 2016
Мислења
99
Поени од реакции
58
Маче од 1.000 евра некој подарува? :eek:
Seriosly? o_O
Нагласив, без педигре, во обични легла се погаѓа понекогаш такво маче, скроз сиво без никакви шари и линии. Некои мачки го имаат генот од баби/дедовци и одвреме навреме избива.
Еве ти пример:
Screenshot_20190523-221230.png
А и на една комшика мачката пред некоја година имаше легло во кое беше едно вакво маче

Член од
23 март 2009
Мислења
6.193
Поени од реакции
4.399
Можам да си земам од таму со педигре?
Знаеш некој човек да продава?

Јас барав British Shorthair или Russian Blue?
Барај по фејсбук групите српски и бугарски,полесен е пристапот ....А со педигре секако и документација ....

Член од
23 јуни 2011
Мислења
8.433
Поени од реакции
2.505
Барај по фејсбук групите српски и бугарски,полесен е пристапот ....А со педигре секако и документација ....
Во кои групи поточно?
Како да ги најдам?

staycalm

prof. d-r potpaluvach na konzervi
Член од
12 јануари 2013
Мислења
2.253
Поени од реакции
1.548
Сува храна за мачки со пристојна цена знае некој кај се продава во Штип?

BloodyJesus

патенирана чепкалка
Член од
15 февруари 2012
Мислења
1.168
Поени од реакции
1.173
kako da izbrkam macka od doma? se krie nemozam da ja nagodam, nesto za plasenje?

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

На врв Bottom