Мачки (општи дискусии)

Член од
3 јуни 2009
Мислења
208
Поени од реакции
135
Operacijata trae 45 min. Ne presaduvame srce
Реков процедурата трае неколку часа (а не операцијата), односно од кога ќе се остави за операција додека се јават да се земе, плус периодот на будење дома.
 
Член од
29 март 2014
Мислења
83
Поени од реакции
30
Како што кажа членот погоре, мачето е доволно возрасно, па и дошол периодот за парење.
Тој период обично трае 4-5 дена, a доколку не се спари тогаш, повторно се јавува за околу 3 недели, и се повторува истото, се додека не се оплоди (во тој случај бременоста им трае 2 месеци, 2 месеци ги дојат малите, па за брзо одново истиот циклус)
Многу се напорни кога се во тој период, со мјаукање по цел ден, тртење на газето, прпелкање по подот ...
Има некои методи за краткотрајно справување, но за жал единствен траен начин е стерилизација.
Кај женките е покомплицирано отколку кај мачори, постапката е операција со целосна анестезија.
Процедурата трае неколку часа, заздравувањето минимум 5 дена.
Понекогаш може да се појават и контраиндикации: гоење, таложење на масно ткиво на долниот дел на стомакот, промени во однесувањето.
Стерилизацијата е важна одлука, па информирај се добро пред да ја носиш на операција, после тоа нема назад.
Океј фала многу. Јас разговарав со ветеринар и решивме да ја стерилизираме.Сепак тоа е најдобро за неа бидејќи нема контакт со надворешноста.Се надевам само дека се ќе помине во најдобар ред,оти не знам што ќе правам страшно многу сум приврзана за неа ..
 

staycalm

prof. d-r potpaluvach na konzervi
Член од
12 јануари 2013
Мислења
2.253
Поени од реакции
1.550
Ако може некој да ми предложи нискобуџетен тоалет и песок за мачки од некој онлајн шоп би му бил благодарен. :)

Дали силиконскиот песок можам да го користам подолг период во споредба со обичен? Кој побрзо се троши?
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
19.390
Поени од реакции
46.505
Купувам песок од Веро, има една полска ми се чини дека е, 5 кила 175 денари, ептен квалитетна... кога моча стокава моја, песокта не се прави каша попара, туку се стврднува и потоа само ја вадиш мочката во вид на топка :)
Преку зима потешко се стврднува, али затоа на лето е многу корисна... 5 кила едно 3-4 недели не купувам нова песок.

Порано користев италијанска песок Миљор Гато, беше околу 230 денари, али ја упропастија начисто.
 

staycalm

prof. d-r potpaluvach na konzervi
Член од
12 јануари 2013
Мислења
2.253
Поени од реакции
1.550
Купувам песок од Веро, има една полска ми се чини дека е, 5 кила 175 денари, ептен квалитетна... кога моча стокава моја, песокта не се прави каша попара, туку се стврднува и потоа само ја вадиш мочката во вид на топка :)
Преку зима потешко се стврднува, али затоа на лето е многу корисна... 5 кила едно 3-4 недели не купувам нова песок.

Порано користев италијанска песок Миљор Гато, беше околу 230 денари, али ја упропастија начисто.
Не сум од Скопје. :/
 
Член од
14 август 2010
Мислења
638
Поени од реакции
291
Imam mace bez malku godina e i mnogu e mirno i prosto dojde pred nekoj den edno malo mace i non stop i jajade hranata ovaa ne teagira...obicno znam deka mackive ne toleriraat drugi macki a ne posenno pomali....sto da pravam nemozam da ostavamhranasve i jajade sedamdonejzedodekase najade......nekoj sovet?
 
Член од
15 јануари 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo, imam mace i na uvoto i se pojavi nesto crno kako topka i sega i se rasiri celoto uvo i e vo takva crna topka padnato i e nadole... od sto bi mozelo da bide? mnogu mi e zal nemozam da ja gledam
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
5.989
Поени од реакции
2.420
Zdravo, imam mace i na uvoto i se pojavi nesto crno kako topka i sega i se rasiri celoto uvo i e vo takva crna topka padnato i e nadole... od sto bi mozelo da bide? mnogu mi e zal nemozam da ja gledam
Сликај го барем, белким така некој ќе добие идеа што е.
 
Член од
14 октомври 2015
Мислења
42
Поени од реакции
23
Барам женка за парање со бел персиски мачот. Ве молам пишете ми во порака ако има некој персиска мачка !!!
Да му го направиме ќеифот на малиот пред да го кастрираме :):place:
 

Attachments

Член од
20 ноември 2008
Мислења
5.989
Поени од реакции
2.420
Пријателе јас не знам шо е ова и неможам никако да ти помогнам, ама можам да ти дам предлог да ја однесиш барем на преглед кај ветринар, за то никој не земат пари а за понатака ќе ти кажат, можит лекот е 5 пари и тогаш немат да ја сватиш поентата од барање помош овде. Греота е мачето помогниму некако.
 
Член од
4 февруари 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, имам маче старо 5 месеци. До пред некој ден беше многу темпераментно, весело, дури и немирно. Но последниве неколку дена е многу мирно постојано седи, се гали, а денес забележав и оток во горниот дел на предната нога. Веднаш го однесов на ветеринар рекоа дека најверојатно се боцнало на нешто или е каснато од инсект па да пробаат да го намалат отокот ао антибиотик, а доколку не успее да го дренираат. Но и покрај инекцијата мачето е уште повеќе западнато и мене ми изгледа дека е нешто посериозно. Дали знаете што може да биде?
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
99
Поени од реакции
58
Здраво, имам маче старо 5 месеци. До пред некој ден беше многу темпераментно, весело, дури и немирно. Но последниве неколку дена е многу мирно постојано седи, се гали, а денес забележав и оток во горниот дел на предната нога. Веднаш го однесов на ветеринар рекоа дека најверојатно се боцнало на нешто или е каснато од инсект па да пробаат да го намалат отокот ао антибиотик, а доколку не успее да го дренираат. Но и покрај инекцијата мачето е уште повеќе западнато и мене ми изгледа дека е нешто посериозно. Дали знаете што може да биде?
Прочистено ли е од глисти?
 
На врв Bottom