Мачка без влакна - Сфинкс (Sphynx)

Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
мачки кози крави кучиња ова форумов деновиве ме потсеќа на сточен пазар :LOL:
ај да отворам ијас една тема како стаорците ми го изедоа брашното:D
 

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
Поклон од прва братучеда на мајка ми од Германија.
Во Македонија мислам дека ги нема ... Devol CATS им е второто име :D
Утре идат овде за Божиќ, па ми носат едно женско.
Чудното за овие мачки е дека ако се парат со мачки со долгнавести влакна, секогаш ќе се роди голо маче.
Значи генот на Сфинксот има предност пред сите (ова го кажувам од литература ... ми имаат испратено една книгичка што совршено ги опишува).
Не би сакале мојте иначе сигурно би земал едно парче. После ова гостите кој ќе идат кај тебе драстично ќе се намалат.:LOL: Ако доминира нивниот ген да ги париш! По некое време кажи искуство, со што се хранат, ова она и слични интересни работи!
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Не би сакале мојте иначе сигурно би земал едно парче. После ова гостите кој ќе идат кај тебе драстично ќе се намалат.:LOL: Ако доминира нивниот ген да ги париш! По некое време кажи искуство, со што се хранат, ова она и слични интересни работи!
Мачка бе,со што ќе се храни :D :D
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Да и кажеш на сопственичката дека врска нема, тоа што се несигурни во присуство на странци, не е одлика на растата него на индивидуалниот карактер. Иначе да, грди се и делуваат језиво.
Си слушнал за расна карактеристика?
Индивидуалниот карактер е едно, а расната карактеристика е нешто сосема поинакво.
Овие мачки се приврзуваат многу за сопствениците, но спрема странците се однесуваат доста одбрамбено. Тоа им е расна карактеристика, а не индивидуална.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Дојдоа овие,ми донесоа и сфинксот.Наскоро слики ке стаам...многу е мило,барем добро е што нема брчки.Единствено гадно ми е опашот што е гол аууу...
Влегува татко ми и го гледа и вика....ууфф...помислив оти е мачка за малце...Па добро де,мачка е....и почна да вика да си го вратат кога се вратат у германија нема да чуваме ние такво ...ама ја не го давам.Мн е мило и како дете плаче кога тетка ми го остави овде на земја или било каде....зелени очички,ама многу чудно ме гледа....ке навикне,белки нема да ме убие.И да,расна карактеристика е да се приврзува за сопственици и да се држи како куче....сум чувал и сијамка,12 години ....ама секогаш беше самостојно притаена и инаетлива,само не сакаше кога и се јадеше и бегаше од се...
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Дојдоа овие,ми донесоа и сфинксот.Наскоро слики ке стаам...многу е мило,барем добро е што нема брчки.Единствено гадно ми е опашот што е гол аууу...
Влегува татко ми и го гледа и вика....ууфф...помислив оти е мачка за малце...Па добро де,мачка е....и почна да вика да си го вратат кога се вратат у германија нема да чуваме ние такво ...ама ја не го давам.Мн е мило и како дете плаче кога тетка ми го остави овде на земја или било каде....зелени очички,ама многу чудно ме гледа....ке навикне,белки нема да ме убие.И да,расна карактеристика е да се приврзува за сопственици и да се држи како куче....сум чувал и сијамка,12 години ....ама секогаш беше самостојно притаена и инаетлива,само не сакаше кога и се јадеше и бегаше од се...
sphy.jpg
Оваа слика е уште од Германија што сликале незнам дали е оно или некое братче сестриче сите биле идентични... а оваа е од овде...(очевидна телесна разлика поттикната од расположението)
sphynx_cat_kitten_widescreen_wallpaper.jpg
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
:sick:
--- надополнето: 5 јануари 2013 во 18:03 ---
Добро пријателе,не ти е шубе да го галиш? :D
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
:sick:
--- надополнето: 5 јануари 2013 во 18:03 ---
Добро пријателе,не ти е шубе да го галиш? :D
нее,мило е ,многуе нежно,кожата му е ештен мека,носето му е само за јадење,а дефинитно ке ја терам баба ми да му сошие нешо волнесто за опашот,ептен ми е гаден :/
 
S

Sagan

Гостин
Еве овде поголема листа на раси за тие што викаат дека не знаеле оти постојат вакви :) http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_cat_breeds

Мене по кул ми се украинските левкој :LOL:


пошто ме потсеќаат на суштествата од Нотр Дам.

Иначе сакам долговлакнести мачки.
Edit
Убавко е маченцето, грдо е само опавчето :P
Со среќа да си го чуваш, големо да расне!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom