Мачка без влакна - Сфинкс (Sphynx)

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Уникатен ќе си брат (y)
За колку го зеде ако не е тајна?
Поклон од прва братучеда на мајка ми од Германија.
Во Македонија мислам дека ги нема ... Devol CATS им е второто име :D
Утре идат овде за Божиќ, па ми носат едно женско.
Чудното за овие мачки е дека ако се парат со мачки со долгнавести влакна, секогаш ќе се роди голо маче.
Значи генот на Сфинксот има предност пред сите (ова го кажувам од литература ... ми имаат испратено една книгичка што совршено ги опишува).
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
246
Поени од реакции
155
Барем лесни се за капење, ќе ја намачкаш тро со гел за туширање, ќе ја поминиш една вода, ќе ја забришиш и готово, ни крлежи ни ништо :pos:
Иначе одвратни се :)
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.567
Поени од реакции
34.956
мачка.jpg
мацка 2.png
Имав прилика да бидам гостинка во семејство со ваква мачка, кратко и јасно, грозни, делуваат злобно, ме потсетуваат на гремлини.
Точно е дека се приврзуваат за сопствениците, ама спрема непознатите се буквален хорор, имаат страшни очи и се шетаат лево десно (истражуваат), па имаш такво грозно чувство дека секој момент ќе ти скокне и ќе ти ископа очи.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Прегледај го приврзокот 55692Прегледај го приврзокот 55693Имав прилика да бидам гостинка во семејство со ваква мачка, кратко и јасно, грозни, делуваат злобно, ме потсетуваат на гремлини.
Точно е дека се приврзуваат за сопствениците, ама спрема непознатите се буквален хорор, имаат страшни очи и се шетаат лево десно (истражуваат), па имаш такво грозно чувство дека секој момент ќе ти скокне и ќе ти ископа очи.
Поради тоа и се грижам, пишува дека се држи повеќе одбрамбено спрема странци дури и од кучиња пазачи. Што ако влезе некое дете, коа му скокне очите ќе му ископа...
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.747
Поени од реакции
9.874
Ги бричат и ги продаваат, или природно се такви грозни :confused:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Поради тоа и се грижам, пишува дека се држи повеќе одбрамбено спрема странци дури и од кучиња пазачи. Што ако влезе некое дете, коа му скокне очите ќе му ископа...
Огласи го уште пред да го добиеш, и купи си нешто помило :) куче - на пример.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.567
Поени од реакции
34.956
Поради тоа и се грижам, пишува дека се држи повеќе одбрамбено спрема странци дури и од кучиња пазачи. Што ако влезе некое дете, коа му скокне очите ќе му ископа...
Спрема странци се однесува крајно одбрамбено, веднаш стана нервозна (женско беше), па почна да шета лево, десно, со накоштрена кожа и "очи на штрек". Верувај секој момент ми се чинеше дека ќе ми скокне, се чувствува некоја негативна енергија.
Сопственичката ми кажа дека многу лесно се вознемируваат и дека не се како типичните мачки да се чувствува сигурна, значи сигурност во присуство на странци нема, секогаш е на штрек.
Сакаат мирни и тивки средини, значи дури и бучава/погласна музика знае да ги вознемири.
Сума сумарум, малку повеќе комплицирана мачка за чување, грда за гледање :pipi:

П.С: Наоружај се со челични нерви, прилично своеглави мачки.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Чудното за овие мачки е дека ако се парат со мачки со долгнавести влакна, секогаш ќе се роди голо маче.
Значи генот на Сфинксот има предност пред сите (ова го кажувам од литература ... ми имаат испратено една книгичка што совршено ги опишува).
Хммммм ... ако е чиста раса ќе роди секогаш голи, но ако еден родител е влакнест на гола мачка, нема гаранција дека ако ја париш со влакнеста дека ќе биде пак гола.
Инаку интересни се по карактер ... малку грди ама интересни ... сакам секакви мачки.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.522
Поени од реакции
33.703
Дури ко за мене овие, обожавам мачки, дури по скитници мјаукам и галам, само што сум алергичен на крзното.
Имам чувано, водено инает, ама не се издржува надуен по цел ден. Сеа се радувам само на село кога идам.
Да добијам на поклон ваква би ја обожавал. Маче ко маче де.
 
M

Moon Child

Гостин
Јас сум обожавател на мачки, ама овие ми се грди и незнам зошто некој би чувал такво грдо нешто.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.724
Поени од реакции
18.473
Спрема странци се однесува крајно одбрамбено, веднаш стана нервозна (женско беше), па почна да шета лево, десно, со накоштрена кожа и "очи на штрек". Верувај секој момент ми се чинеше дека ќе ми скокне, се чувствува некоја негативна енергија.
Сопственичката ми кажа дека многу лесно се вознемируваат и дека не се како типичните мачки да се чувствува сигурна, значи сигурност во присуство на странци нема, секогаш е на штрек.
Сакаат мирни и тивки средини, значи дури и бучава/погласна музика знае да ги вознемири.
Да и кажеш на сопственичката дека врска нема, тоа што се несигурни во присуство на странци, не е одлика на растата него на индивидуалниот карактер. Иначе да, грди се и делуваат језиво.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom