Матура

Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Ќе се дознае ли нешто до вечер за темата бре луѓе слободната мислам бидејќи задолжителната се знае дека е за егзистенцијализмот :??

Нема да се дознае, никогаш не била позната ден пред матурата, се е само шпекулации.

А за членот погоре, лани слободната тема беше Дали средствата за масовна комуникација ги зближуваат или ги оддалечуваат луѓето.
 
Член од
6 јуни 2013
Мислења
8
Поени од реакции
0
Нема да се дознае, никогаш не била позната ден пред матурата, се е само шпекулации.

А за членот погоре, лани слободната тема беше Дали средствата за масовна комуникација ги зближуваат или ги оддалечуваат луѓето.
значи претходната година на овој ист форум еден член ја напиша ден пред матурата слободната тема и утредента истата се падна секако ќе мора нешто д аима
--- надополнето: 7 јуни 2013 во 11:26 ---
Нема да се дознае, никогаш не била позната ден пред матурата, се е само шпекулации.

А за членот погоре, лани слободната тема беше Дали средствата за масовна комуникација ги зближуваат или ги оддалечуваат луѓето.
значи претходната година на овој ист форум еден член ја напиша ден пред матурата слободната тема и утредента истата се падна секако ќе мора нешто д аима
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Да бе, ние од РЈК си ги имаме тестови и ич не ни чуе. Тука само се подјебаваме со нас, демек ни е грижа за матурата, а всушност дома си кулираме. ;)

Иначе, гледам пак некој прашувал за Парадоксот на Диоген. Аман луѓе, читајте малку!
1. Не е ни во испитна програма.
2. Тоа е дел од македонската литература, не светската.
 
Член од
2 јуни 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
Дечки без паника,јас книга не пипнав Македонски па со 3 положив,тие на крај прашањата поготов што ке бидат се боза едноставно си го читаш прашањето од наведениот текст.Потрудете се малце за есејот да напишете нешто и тоа е тоа,Македонски баталете тој што одбрал Математика нека се ангажира малце повеке зашто е тешко стварно од моја генерација многу паднаа и во Август Математика,или некој одбраа Англиски полагаа за во Август...
Математика полагам јас .. браво сега ме израдва :/
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534


:vozbud::vozbud:

Шо има за јадење бе?
 
Член од
6 јуни 2013
Мислења
8
Поени од реакции
0
Да бе, ние од РЈК си ги имаме тестови и ич не ни чуе. Тука само се подјебаваме со нас, демек ни е грижа за матурата, а всушност дома си кулираме. ;)

Иначе, гледам пак некој прашувал за Парадоксот на Диоген. Аман луѓе, читајте малку!
1. Не е ни во испитна програма.
2. Тоа е дел од македонската литература, не светската.
дај ги ако ги имаш тестовите ним само се сили ги имале така е тоа и ти сакаш да ископаш некоја информација од тука ама кога нема, нема. Сите се трудиме истото ама кој будала ќе ти ги каже.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
дај ги ако ги имаш тестовите ним само се сили ги имале така е тоа и ти сакаш да ископаш некоја информација од тука ама кога нема, нема. Сите се трудиме истото ама кој будала ќе ти ги каже.
Друже...нит ми треба информација, нит ми треба ништо. Јас и 3ка да добијам на матурава ќе влезам во државна квота на правен. Ама доста ќе ми биде 4ка со негде 85 перцентили.

А тоа што не сфаќаш иронија, тоа е друго. :D
 
Член од
1 јули 2006
Мислења
853
Поени од реакции
84
Ај некој од вие што веќе имате полагано матура, кажете како ви беше слободната тема
Jas na matura prv pat pisuvav sostav od mene. Znaci jaka mu dusa na toj sto go citase. Imase za socijalnite/novite mediumi i lupav za facebook twitter. Izvadiv 4 i toa dobri percentili. Ne se zamarajte mnogu mnogu.

Sent from my LG-E400 using Tapatalk 2
 
Член од
17 август 2012
Мислења
49
Поени од реакции
5
Денес професорката ми кажа дека можело и симболизам со Бодлер да се падне за тема :)
 

merlin

Мадридистика...
Член од
29 јуни 2006
Мислења
543
Поени од реакции
119
Неофицијално,
"Странецот" - Албер Ками,
"Чекајќи го Годо" и
"Пиреј и Диво Месо" (ваљда на некаква споредба се мисли)
се јавуваат како можни теми за утре.
 

L-A-V

who cares? =)
Член од
2 декември 2008
Мислења
477
Поени од реакции
57
Значи дечки мора да се остави све, мобилни, листови итн. И ќе ја оставиш таму книгата. Ако те прашаа зошто си ја зел, речи само си сакал да повториш пред тестирањето и готово :). Иначе дозволено е само вода и безалкохолни пијалоци, како и пенкало и шестар, линијар... по потреба :). Добра ноќ :D
а девојките што носат ташни? не ранци за на школо туку знаеш женски какви ташни носат и тие ги оставаат на катедра или што? не смее со нив на клупа да биде?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Неофицијално,
"Странецот" - Албер Ками,
"Чекајќи го Годо" и
"Пиреј и Диво Месо" (ваљда на некаква споредба се мисли)
се јавуваат како можни теми за утре.
Па види сега, ќе биде од светска литература, убаво си пишува во упатствата на matura.gov.mk. Странецот и Годо се 100%, тоа сите го знаеме, само останува да видиме каква ќе биде темата.

Бодлер не може да биде - не е 20. век.


Abe, normalni li ste vie za esejot sto se tresite... 13 boda se toa samo aloooooo.... kompoziciski tocno da go napisis i tocno zborovi da imas a vnatre gluposti da tropas ke imas 7-8 boda....
Не ти е потребен ваков коментар. Луѓето се во забуна затоа што едно пишува на matura.gov.mk, а професорите им кажуваат друго, додека слушаат трето од страна. Тука сме да си помагаме едни на други. Ако не ти се свиѓа тоа што се дискутира, слободно напушти ја темата.

А да...ако ја немаш погодено темата добиваш нула поени. Па треси си глупости внатре.
 

HEATHY

BARCA!
Член од
21 јуни 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
154
Abe, normalni li ste vie za esejot sto se tresite... 13 boda se toa samo aloooooo.... kompoziciski tocno da go napisis i tocno zborovi da imas a vnatre gluposti da tropas ke imas 7-8 boda....
--- надополнето: 7 јуни 2013 во 15:08 ---
Па види сега, ќе биде од светска литература, убаво си пишува во упатствата на matura.gov.mk. Странецот и Годо се 100%, тоа сите го знаеме, само останува да видиме каква ќе биде темата.

Бодлер не може да биде - не е 20. век.




Не ти е потребен ваков коментар. Луѓето се во забуна затоа што едно пишува на matura.gov.mk, а професорите им кажуваат друго, додека слушаат трето од страна. Тука сме да си помагаме едни на други. Ако не ти се свиѓа тоа што се дискутира, слободно напушти ја темата.

А да...ако ја немаш погодено темата добиваш нула поени. Па треси си глупости внатре.

Треба да си ненормален да одбереш тема од материјалот. Мене само тоа на едно ме асоцира... на необразовани, немќури и луѓе што врска немаат од социјалниот живот. Тие одбираат тема од материјалот, затоа се тепаат овде за да отидат со напишана :) Ако си толку прост да не знаеш просто „муабет“ да направиш во 350 збора за секојдневна, социјална тема џабе човек од тебе друже.
И не знам како би промашил тема на пример (прочитав назад) Социјалните мрежи како влијаат врз општеството... Ако промашиш овде... си го промашил животот... :)
Фала и поздрав, со среќа на сите утре! Белки полагање матура на роденден ќе ми донесе среќа :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom