Матура

Член од
7 јуни 2012
Мислења
87
Поени од реакции
52
Во упатството пишуваше да биде читливо тоа што го пишуваш не е проблем мислам дали е ракописно или печатно.
ами тоа е релативно може нема да ми го разберат ракописот... лелееее ќе треба поправен :facepalm:
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
мене сето ми е ракописно пишувано... :O
Секако дека може ракописно, Јас полагав втора генерација матура и секако дека и тогаш ширеа глупави муабети дека не смее да се пишува ракописно, дека не смее да се шкрта во есејот и во прашањата што се на дополнување. И ништо од тоа не беше точно, единствено не смееш да заокружиш 2 одговори и не смееш да пишуваш со молив.

Незнам што им е на бубалициве измислуваат глупости и паничат народ без потреба.

Како инаку пишувате писмени, со машина за куцање или со печатни букви а?

П.С. Незнам зошто се замарате со одговорите, биднало што биднало, сте напишале што сте напишале, сега уживајте во летово и полнете батерии за факултет. Така и на факултет ќе прашувате што напиша или што заокружи...?!
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Јас ќе се откажам од читање на оваа тема се дури не излезат резултатите, оти како шо читам многу грешки имам. Ама кој ве знај и вас дали е точно то шо го кажвате :D.
Мене можи се ми е точно :)
 
Член од
25 февруари 2011
Мислења
336
Поени од реакции
88
za esejot vika da se pisuva na kirilica. A siguren sum deka nikoj ne pisuval so latinsko pismo, pa taka dali ste pisuvale pecatno ili rakopisno vi nema vrska, seto toa e edno isto-kirilica. Nemajte gajle(y)
 

vakemk

vakemk
Член од
18 февруари 2009
Мислења
39
Поени од реакции
3
celoto delo e raskazuvanje, celoto delo e gledano od dva aspekta , eden od jon i eden od velika, taka sto e raskazuvanje, no toa mora da znaes opsto za pirej za da pises zaokruzuvanje, inaku toj izvadok deluvase kako opis, pa zatoa mnogu se izgorele.
и другар беше тоа раскажување или опис? Јас баш се мислев на ова прашање и ми доаѓа тој тестаторот го прашувам и ми вика.. "мене не ми личи на опис" и јас заокружив раскажување. Потоа ми доаѓа пак тестаторот и ми вика "бев сега до кај колешката да се консултирам можно е да е опис" Викам кој ве ебе сите заокружив раскажување па што сака нека биде.
--- надополнето: 10 јуни 2012 во 14:58 ---
Знае ли некој тема за писмото или за есејот? И уште едно прашање.. есејот треба да се пишува со аргументи ЗА и аргументи против, како што е тој дискрсв есеј или треба воведен, главен и завршен дел да има?
 
Член од
8 јуни 2012
Мислења
67
Поени од реакции
20
и другар беше тоа раскажување или опис? Јас баш се мислев на ова прашање и ми доаѓа тој тестаторот го прашувам и ми вика.. "мене не ми личи на опис" и јас заокружив раскажување. Потоа ми доаѓа пак тестаторот и ми вика "бев сега до кај колешката да се консултирам можно е да е опис" Викам кој ве ебе сите заокружив раскажување па што сака нека биде.
--- надополнето: 10 јуни 2012 во 14:58 ---
Знае ли некој тема за писмото или за есејот? И уште едно прашање.. есејот треба да се пишува со аргументи ЗА и аргументи против, како што е тој дискрсв есеј или треба воведен, главен и завршен дел да има?
treba da imas voveden del so TEZA i vo glavnio del (koj mozi da go podelish na 2-3-4) da ja odbranish taa teza sho znaci eden vid argumenti se toa (vo zavisnost kolku ke postavish vo tezata tolku da opravdas ) i normalno zavrsen del kako sekoj tekst struktura sto ima
 
Член од
25 февруари 2011
Мислења
336
Поени од реакции
88
и другар беше тоа раскажување или опис? Јас баш се мислев на ова прашање и ми доаѓа тој тестаторот го прашувам и ми вика.. "мене не ми личи на опис" и јас заокружив раскажување. Потоа ми доаѓа пак тестаторот и ми вика "бев сега до кај колешката да се консултирам можно е да е опис" Викам кој ве ебе сите заокружив раскажување па што сака нека биде.
--- надополнето: 10 јуни 2012 во 14:58 ---
Знае ли некој тема за писмото или за есејот? И уште едно прашање.. есејот треба да се пишува со аргументи ЗА и аргументи против, како што е тој дискрсв есеј или треба воведен, главен и завршен дел да има?

raskazuvanje e
 

vakemk

vakemk
Член од
18 февруари 2009
Мислења
39
Поени од реакции
3
епа го чекаме клучот да видиме :))
 
Член од
17 април 2012
Мислења
38
Поени од реакции
24
дали треба во неформалното писмо англиски да се напише адреса?
 

akcioner

стартер
Член од
20 февруари 2010
Мислења
174
Поени од реакции
85
Со 10 грешни прашања (можеби уште некое ?) и есеј каде е запазена структурата и бројот на зборови, но не знам колку содржински е добар што отприлика може да се добие. Исто дали очекувате просекот или успехот да падне за разлика од минатата година со оглед дека овој тест беше нешто потежок?
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Со 10 грешни прашања (можеби уште некое ?) и есеј каде е запазена структурата и бројот на зборови, но не знам колку содржински е добар што отприлика може да се добие. Исто дали очекувате просекот или успехот да падне за разлика од минатата година со оглед дека овој тест беше нешто потежок?
4ка би требало по мој клуч за оценвање. Јас мислам дека ќе имам 20 бода помалку од вкупниот број на бодој. 15тина грешни прашања да имам и 5-6 бода да ми скратат на есејот и да се соберав вкупно 20. Исто и јас се надевам дека успехот ќе биди слаб и границата ќе биди доста ниска оти како шо ги решавав тестојте од минатите години, овај беше најблиску со тој од 2008ма и не беше баш лесен (барем за мене) како што велат некои.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
626
Поени од реакции
323
Читам глупости и ви се чудам..... го прашав овој го прашав оној.... зар не сфаќате??? Откако ќе се прегледаат сите писмени и ќе се види најголемиот и најмалиот резултат ќе се направи граница за бодување..... роднина од министерство (што работи со матурскиве од коа почнаа со пробните дури) ми кажа дека секоја година границата зависи прво од резултатите,така да не рачунајте...и гледам ви пишал еден член да уживате,а вие сте сфатиле ко да треба до 25 Јули да се замарте со тоа,дај опуштете се по 18 години имате,не се замарајте со тоа.....
 

Iµµortal

사범님
Член од
26 јули 2011
Мислења
711
Поени од реакции
387
почна некој математика да учи за вторник или слабо?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom