Матура

Член од
5 февруари 2010
Мислења
290
Поени од реакции
58
Дечки, едно брзо прашање.
Вака, на сите сведителства 4 години, сите ми се петки - то се 60 бода
хемија и биологија исто ми се петки, арно ама за англиски и македонски незнам какви ќе ми бида одценките,
е сега, колку бодови се земаат од биологија и хемија, и плус, колку бодови ќе имам ако англиски и македонски ми се четворки или тројки?
Од интерните предмети ако ги положиш со петка, имаш вкупно 16 поени и плус 4 поени од проектната задача (ако ти е исто со 5).

Од екстерните предмети може да се освои најмногу 20 поени. Е сега, колку ќе освоиш зависи нормално и од перцентилниот ранг и од оценката (мислам дека во претходните страници ги имаш формулите за пресметување). Сепак пак ќе ти ги напишам;

екстерни предмети: (E1 x 2) x Пр1/100 + (E2 x 2) x Пр2/100 = најмногу 20 поени

интерни предмети: И1 x 1.6 + И2 x 1.6 = најмногу 16 поени

Што се однесува до мене, само знам дека едниот интерен предмет ми е 5-ка, вториот само што полагав. Се надевам исто на 5-ка.
 
Член од
16 јуни 2011
Мислења
60
Поени од реакции
23
Дечки, едно брзо прашање.
Вака, на сите сведителства 4 години, сите ми се петки - то се 60 бода
хемија и биологија исто ми се петки, арно ама за англиски и македонски незнам какви ќе ми бида одценките,
е сега, колку бодови се земаат од биологија и хемија, и плус, колку бодови ќе имам ако англиски и македонски ми се четворки или тројки?
Уште кажи ми дека одиш на општа медицина и исти сме и јас имам 4 години сите петки интерни био и хем петки и проектна петка.. значи до сега имаш вкупно 80 бода! на матура ако имаш две тројки добиваш најмногу 7 бода така да штип не ни бега.. а ако добиеш две 4ки зависи какви се добиваш најногу 12 13 бода . и скопје не ни бега. поздрав ;)
 
I

Intex

Гостин
Уште кажи ми дека одиш на општа медицина и исти сме и јас имам 4 години сите петки интерни био и хем петки и проектна петка.. значи до сега имаш вкупно 80 бода! на матура ако имаш две тројки добиваш најмногу 7 бода така да штип не ни бега.. а ако добиеш две 4ки зависи какви се добиваш најногу 12 13 бода . и скопје не ни бега. поздрав ;)
Нема врска дека добиваш 7 поени. Другар лани имаше 9 и нешто поени со две тројки од екстерен.
јас пак се надевам дека elena. на правен планира да оди :)
На финки кога ќе ти се запишат само мажишта:D ќејфови да си :D
Ами жените со бркчиња? :P
 
Член од
16 јуни 2011
Мислења
60
Поени од реакции
23
Нема врска дека добиваш 7 поени. Другар лани имаше 9 и нешто поени со две тројки од екстерен.

Ами жените со бркчиња? :p
Па по некоја логика дека оцената ја множат со 2 и си одземаш 1 ипол бод поради перцентилниот ранг.. али пак е тука некаден .. на другарти му биле ногу јаки тројките за да добие 5 бода од секој екстерен.. како и да е.. се фаќаат бодови..
 

thekillagorilla

Мортус
Член од
20 февруари 2007
Мислења
610
Поени од реакции
12
Уште кажи ми дека одиш на општа медицина и исти сме и јас имам 4 години сите петки интерни био и хем петки и проектна петка.. значи до сега имаш вкупно 80 бода! на матура ако имаш две тројки добиваш најмногу 7 бода така да штип не ни бега.. а ако добиеш две 4ки зависи какви се добиваш најногу 12 13 бода . и скопје не ни бега. поздрав ;)
Да, сум за на медицина во Скопје, значи досега 80 бода. Не верувам двете дека ми се 3јки(но ни една не верувам дека ми е 3јка), но сепак треба да се спремам и за најлошото
 
Член од
28 јуни 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Znae li nekoj kolku poeni se potrebni za zapisuvanje na medicinski fakultet ?
 

Немирлика

all I need is love, friends & a piano☺
Член од
15 јуни 2011
Мислења
225
Поени од реакции
126
Да, и мене ме интересира истото .. Колку бода отприлика требаат за да влезеш во било која квота? А колку ти требаат за влез во државна квота?
 
Член од
5 февруари 2010
Мислења
290
Поени од реакции
58
Да, и мене ме интересира истото .. Колку бода отприлика требаат за да влезеш во било која квота? А колку ти требаат за влез во државна квота?
Тоа зависи од самата конкуренција (секоја година е различно). Само знам дека за да се пријавиш на Општа медицина треба да имаш минимум 80 поени.
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.094
Поени од реакции
9.679
Уште кажи ми дека одиш на општа медицина и исти сме и јас имам 4 години сите петки интерни био и хем петки и проектна петка.. значи до сега имаш вкупно 80 бода! на матура ако имаш две тројки добиваш најмногу 7 бода така да штип не ни бега.. а ако добиеш две 4ки зависи какви се добиваш најногу 12 13 бода . и скопје не ни бега. поздрав ;)
Како бре 7 поени од двете тројки?
Засега 80 имам си викав со 2 тројки до кај 90 да одам .....ама сепак седум - седум добро е. Да не останам на 80 на крајот :ROFLMAO:
--- надополнето: Jun 28, 2011 11:10 PM ---
Да, и мене ме интересира истото .. Колку бода отприлика требаат за да влезеш во било која квота? А колку ти требаат за влез во државна квота?
Зависи факултетот. На пример Економски Прилеп и Правен Битола се влегува многу лесно. Не ни мора да си одличен нити пак на матуриве треба да имаш 5ки или 4ки. Доволно е да поминиш. Е сега Скопје нормално е многу тешко и ти требаат доста поени.
 
Член од
17 јуни 2011
Мислења
21
Поени од реакции
4
Kolku poeni moze da se dobijat samo od eksternite? Primer i dvata 5, ili eden 5, drugiot 4 ??
 
I

Intex

Гостин
Се знае до кога најкасно треба да ги има резултатите?
 
Член од
20 јуни 2011
Мислења
16
Поени од реакции
11
https://docs.google.com/document/d/13xv7v4rMdg-qd_fbXLieXN4JgeLGUcIqVVDRM2SSOWg/edit?hl=en_US&authkey=CPHI2PoC&pli=1 Официјалните резултати по македонски, при што на барање на професорите има две измени : за делото О писменех, за точни се земаат МОНОЛОГ и РЕТОРСКО ПРАШАЊЕ (наместо дијалог и антитеза)
Прегледувањето заврши, останува уште да се направи перцентилниот ранг и критериумот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom