Матура

Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.446
Поени од реакции
68.659
Чичко Горио е реализам бе деца, што учевте вие? Општествениот реализам е специјалност на Балзак.
Ама она пишала дека е ЖАНР реализам, а не на кој правец припаѓа...
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
На која тема ви беше есејот?
 
Член од
14 јуни 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
а пример ако имаме повеќе од наведените збора пример јас имам 560 нема да ми го земат за валиден :S?
 
Член од
14 јуни 2011
Мислења
10
Поени од реакции
1
дали некој ги знае темите за есеј и писмо по англиски ако ги знаете ве молам пишете....
 

ChaLL3nGeR

Кајгана's APEX PredaTor
Член од
15 април 2009
Мислења
721
Поени од реакции
66
а пример ако имаме повеќе од наведените збора пример јас имам 560 нема да ми го земат за валиден :S?
јас како што знам, ќе го прегледаат до 500тиот збор а понатака ќе ти шкртнат како да нема ништо. Тоа значи дека ќе изгубиш бодови за немање на завршен дел.
 
Член од
14 јуни 2011
Мислења
10
Поени од реакции
1
1. За секој вид задача е дозволена максимум толеранција од 10 збора (под и над дозволената граница).
2. Доколку кандидатот напишал повеќе од бараниот број збора, согласно видот на задачата, како и над дозволената
максимум толеранција од десет зборови, текстот се оценува до дозволената горна граница на толеранција.
3. Доколку кандидатот напишал до 50% помалку зборови од бараниот број, согласно видот на задачата, текстот се
оценува со 0 бодови за содржина, и со по едно ниво подолу по сите критериуми.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Имаше едно кај О Писменех и едно кај Чичко Горио 100%. Кај едното е монолог кај другото нарација. јас кај Горио пишав нарација, а кај О Писменех монолог
Јас обратно, кај О Писменех пишав нарација а кај чичко Горио монолог :) хаха
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.619
Поени од реакции
12.431
O Писменех да не беше трактат ( или како и да се викаше ) ?
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
На која тема ви беше есејот?
Гледајќи напред ја градиме иднината.....нешто во тој стил беше.
Ама реално и темава за есејов не беше многу тешка, многу поглупави теми давале, така да кај нас и не беше нешто посебно тешка.
Инаку незнам за авс јас само досега си најдов 5-6 грешки, како тргнала работава до 10 ќе стасам без проблем :)
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
50
Поени од реакции
10
Абе според мене темата беше контрадикторна. Насловот е ГЛЕДАЈЌИ НАПРЕД да ја изградиме иднината а во образложението пишува како демек дали со гледање САМО во минатото или САМО во иднината ќе изградиме успешна иднина.. Фактички самото се негира дека треба да гледаме САМО НАПРЕД. незнам.. имало и поубави теми..
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
decki da ne ja znae nekoj temata za esejot i pismoto za angliski za vo cetvrtok ? aj pls pisete
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
decki da ne ja znae nekoj temata za esejot i pismoto za angliski za vo cetvrtok ? aj pls pisete
не ја знае и не замарајте веќе 10 пати прашувате по ред кој може да ја знае?

не се замарајте што ви е точно како сте одговориле касно е веќе како било воа ноа :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom