Матура

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Од оваа година може да сменат тактика, па наместо за мравки, штурци, болви... ќе пишувате есеи поврзани со делата што се опфатени во програмата. Пример „Да се биде или не, моралната борба на јунакот“-Хамлет, “Потрагата по бесcмртноста го открива животот“ - Гилгамеш, “Моралниот пад на човекот во борбата за успех“ - Чичко Горио... или пак да ви дадат нешто од типот:

Ако имaш нешто неизречено,
нешто што те притиска и пече,
закопај го во длабоката тишина,
тишината сама ќе го рече.


И врз основа на песната од Ацо Шопов да напишеш целосен есеј. :smir:

:pos2:

Еден од моја генерација што отиде на приватен(oва го потенцирам зошто да кажам дека не му е беше гајле за резултатот), наместо есеј за штурецот и мравката им го раскажа вицот :pos2:
 
I

Intex

Гостин
Страните оставени за пишување се за есеј, или може да дадат да се напише соопштение, оглас, барање?
 
Член од
27 септември 2009
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.037
За сите матуранти . . . Верувам дека професорите ве заплашуваат премногу со матурата . . . Не е ништо страшно !!!!
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.402
Поени од реакции
6.022
За сите матуранти . . . Верувам дека професорите ве заплашуваат премногу со матурата . . . Не е ништо страшно !!!!
абе заплашуваат заради тоа демек дан имало голема разлика помеѓу тоа што ќе си добиел на матурскиот испит и нивната крајна оценка ...абе ајде...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Тројка се вади ко ништо, ама работата е да извадиш нешто повеќе : ))
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.772
Мене па многу ме нервираат таквите професори кои што не им ги даваат прашањата од интерните предмети на своите ученици.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Матурата воопшто не е толку стршна колку што мислиме се додека не ја поминеме. Матемзтика нема потреба да се повторува целиот материјал. Ако изберете основно ниво, тригонометрија, статистика, логаритми, експоненти, волумени и плоштини на калоти, отсечоци, засечоци на пирамиди и конуси, изводи, гранични вредности нема да ви треба воопшто! Голем дел од прашањата се од аналитичка геометрија... Обрнете внимние на неа! Научете ги основните формули за плоштинз и волумен во геометријата (посебно формулата за број на дијагонали во многуаглник... n(n-3)/2, два пати паѓа истата во задача од типот: Да се најде бројот на страни на многуаголник ако бројот на дијагонали е еднаков на тоа и тоа). НЗД и НЗС на полином е стандард за 2 поени, една од веројатност (ништо страшно, без пермутации, комбинации исл), една текстуална (равенка или ситем линеарни равенки со една непозната), средување на полиномен израз, хммм Доволно е да се излистаат сите испити до сега што паднале и ориентационо ќе знаете, а може и да погодите што ќе ви се падне!

Макдонски е исто така стандардна шема со тоа што очекуваајте да имате во содржина некое дело до сега воопшто што не паднало! И не верувајте на шпекулациите за можни теми а есеј ден - два пред испитот!
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
добро е шо оваа година нема да има молба , оглас бла бла некој формални писма . туку ке има есеј на тема од реализам или слободна тема која ке ти биде дадена во моментот на полагање.

единственото нешто шо ме нервира е поради изборите сега ке треба да полагаме на 14 и 16 јуни екстерните предмети. АЛО? два дена ? да ти ибам државата
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.430
Поени од реакции
13.827
единственото нешто шо ме нервира е поради изборите сега ке треба да полагаме на 14 и 16 јуни екстерните предмети. АЛО? два дена ? да ти ибам државата
Првично требаше на 12ти да се полага Македонски, али нас ни кажаа дека тоа го преместиле на 14ти, е сеа зошто на 14ти се уписите за средно, најверојатно македонски ќе се полага на 16ти, а екстерните во неделата што следи после тоа. Не е ова конечно, али ќе има промени околу датумите за полагање.
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
402
Поени од реакции
51
единственото нешто шо ме нервира е поради изборите сега ке треба да полагаме на 14 и 16 јуни екстерните предмети. АЛО? два дена ? да ти ибам државата
Колку ме служи мене сеќавањето, екстерните увек се полагале така, еден ден разлика.. ?
 
Z

ziko bt

Гостин
единственото нешто шо ме нервира е поради изборите сега ке треба да полагаме на 14 и 16 јуни екстерните предмети. АЛО? два дена ? да ти ибам државата
за сите беше така 2дена разлика,а и посекако не игра некоја разлика пример за англиски (девеесе и кусур посто матуранти шо имат земено) пошто да бидиме реални и да имаш една недела време разлика јазик не се учи за толку време,значи ако ти оди јазико големки се шансите добри резултати да извадиш,па и на тие шо не му одеше баш добро врвеја
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Јас имам одберено Математика основно ниво . Ама без разлика , два дена се малку и за Англиски и за Математика. :)
како и да е ке се положи не е тешко само шо ми е мака да учам сеа лол :icon_neut
 

Gunner_L

Lord , Lord Bendtner
Член од
7 април 2009
Мислења
922
Поени од реакции
500
добро е шо оваа година нема да има молба , оглас бла бла некој формални писма . туку ке има есеј на тема од реализам или слободна тема која ке ти биде дадена во моментот на полагање.
Есејот + оваа тема ( реализам или слободна ) или и без есеј само ова ?

Може некој да ги постира делата од реализам .. "Процес" од Кафка мислам дека е в тој правец или грешам ?
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Есејот + оваа тема ( реализам или слободна ) или и без есеј само ова ?

Може некој да ги постира делата од реализам .. "Процес" од Кафка мислам дека е в тој правец или грешам ?
Значи само еден есеј има во кој одбираш дали ке пишиш за дело од реализмот (најверојатно даено ке ти биди) или во моментот ти даваат некоја слободна тема и толку. :)

Е сега имаш два реализми да речам во средно -
во трета реализам од 19 век ( Достоевски - Злосторство и казна , Балзак - Чичко Горио).
во четврта реализам од 20 век ( Чехов - Раскази и уште некој не ми текнува , мислам Ман беше ама не сум сигурен) .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom