Матура

Член од
23 јуни 2015
Мислења
192
Поени од реакции
340
Знаете ли кога ке ги добиеме резултатите од државната матура и како се оценуваат тестовите, бодовна скала како оди и сето тоа ? Позз
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Знаете ли кога ке ги добиеме резултатите од државната матура и како се оценуваат тестовите, бодовна скала како оди и сето тоа ? Позз
После 15 јули би требало.
 
D

DAoliHVAR

Гостин
Какви 30 мин, цел ден се досадувам. Најмалку по 2 часа планирам. :D
слушај брат. Како што ти кажаа горе на финки се учи од почеток така да тоа не е некој проблем.
Ама ќе ти препорачам да почнеш да програмираш и летово да си поставиш ко задача некое мало програмче да напраиш.
Ова е чисто да видиш дали ти се свиѓа програмирањето како работа.
Знам многу луѓе(на пример ја у основно),што мислев ејј ќе праам игри ќе праам она,и коа видов што е уствари програмирањето,малце се разочарав. Тоа се смени и сега веќе не мислам дека е така, ама сепак „тестирај ги водите“.
претпоставувам дека математика сакаш дека и тоа многу се учи на финки
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
слушај брат. Како што ти кажаа горе на финки се учи од почеток така да тоа не е некој проблем.
Ама ќе ти препорачам да почнеш да програмираш и летово да си поставиш ко задача некое мало програмче да напраиш.
Ова е чисто да видиш дали ти се свиѓа програмирањето како работа.
Знам многу луѓе(на пример ја у основно),што мислев ејј ќе праам игри ќе праам она,и коа видов што е уствари програмирањето,малце се разочарав. Тоа се смени и сега веќе не мислам дека е така, ама сепак „тестирај ги водите“.
претпоставувам дека математика сакаш дека и тоа многу се учи на финки
Не ми е омилен предмет но повеќе би сакал да решавам задачи(да мислам) него ли да учам на памет како што е случај со економскиот факултет(економист сум по струка). А за апликација да направам,тоа за 2 месеца да го научам мислам дека не е можно. Како и да е, би сакал нов предизвик, доволна мотивација ми е работењето со компјутер од дома. И други ме убедуваат дека со тек на време го засакале програмирањето што биле претходно друга струка средно, се надевам дека и мене истото ќе ми се случи. Ако не те мрзи и ти да ми пуштиш некој корисен линк за да поднаучам нешто од оваа област.
 
D

DAoliHVAR

Гостин
Не ми е омилен предмет но повеќе би сакал да решавам задачи(да мислам) него ли да учам на памет како што е случај со економскиот факултет(економист сум по струка). А за апликација да направам,тоа за 2 месеца да го научам мислам дека не е можно. Како и да е, би сакал нов предизвик, доволна мотивација ми е работењето со компјутер од дома. И други ме убедуваат дека со тек на време го засакале програмирањето што биле претходно друга струка средно, се надевам дека и мене истото ќе ми се случи. Ако не те мрзи и ти да ми пуштиш некој корисен линк за да поднаучам нешто од оваа област.
Ти реков некој мал програм. Под тоа мислам на некое калкулаторче,некое мало игриче(икс нула,погоре подолу итн).
За такви можеш за една недела да научиш да ги правиш.
Ова е за да видиш како е да се прави некој програм, како е чуството да имаш тежок проблем, да си ја тупиш главата на него 2 саати и на крај да го решиш, и одма после тоа да ти дојде уште потежок проблем.

еве ти препорака за некои почетнички проблеми(за кои ти треба базично познавање на некој програмски јазик):
1.направи калкулатор за собирање
2.направи калкулатор за сите основи операции
3.програм што ја печати фибоначи низата
4.програм што ги наоѓа сите прости броеви до даден број.
-овие се лесни и мислам дека ќе ги решиш брзо.(сите овие се прават во конзола и за нив не треба GUI)

Ова ти го кажувам за да не ти дојде голем шок коа ќе отидеш на факс.
Математиката јас ја сакам за истата причина ко тебе..

Како за почетник ќе ти ги препорачам видеата на "the new boston" на youtube.
јас на мои 14 години успеав доста да научам нешто c++ од него,така да ти на твоите 18-19 мислам дека ќе немаш проблем. Многу убаво и просто објаснува.

Со среќа и се глеаме идната година на факс
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.051
Поени од реакции
17.727
Не ми е омилен предмет но повеќе би сакал да решавам задачи(да мислам) него ли да учам на памет како што е случај со економскиот факултет(економист сум по струка). А за апликација да направам,тоа за 2 месеца да го научам мислам дека не е можно. Како и да е, би сакал нов предизвик, доволна мотивација ми е работењето со компјутер од дома. И други ме убедуваат дека со тек на време го засакале програмирањето што биле претходно друга струка средно, се надевам дека и мене истото ќе ми се случи. Ако не те мрзи и ти да ми пуштиш некој корисен линк за да поднаучам нешто од оваа област.
Чудна е таа појава кај луѓето кои мислат дека работите кои не ги разбираат доволно се учат на памет. Ништо лично против тебе, но истиот муабет го слушнав и пред некое време кога ми рекоа нешто во смисла "абе не можам економија или право да учам, на памет е таму, јас ќе студирам ветерина"

Еве сигурно и јас да земам да студирам информатика, програмирање или не ти знам што, ќе мислам дека се учи напамет, од едноставна причина што јас не го разбирам тоа. Заклучокот е дека ништо не се учи на памет, туку добиваме таква импресија од работите кои не ги разбираме доволно.
 
D

DAoliHVAR

Гостин
Чудна е таа појава кај луѓето кои мислат дека работите кои не ги разбираат доволно се учат на памет. Ништо лично против тебе, но истиот муабет го слушнав и пред некое време кога ми рекоа нешто во смисла "абе не можам економија или право да учам, на памет е таму, јас ќе студирам ветерина"

Еве сигурно и јас да земам да студирам информатика, програмирање или не ти знам што, ќе мислам дека се учи напамет, од едноставна причина што јас не го разбирам тоа. Заклучокот е дека ништо не се учи на памет, туку добиваме таква импресија од работите кои не ги разбираме доволно.
можда „на памет“ не е добар начин да се опише.
јас гледам вака.
за да учам математика седнувам на маса,и решавам задачи.
за да учам биологија седнувам на маса и го читам истиот параграф по 100 пати дур не ми влезе у глава.
ништо против едното или другото,ама мене ми се свиѓа решавање па за тоа го преферирам.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.051
Поени од реакции
17.727
можда „на памет“ не е добар начин да се опише.
јас гледам вака.
за да учам математика седнувам на маса,и решавам задачи.
за да учам биологија седнувам на маса и го читам истиот параграф по 100 пати дур не ми влезе у глава.
ништо против едното или другото,ама мене ми се свиѓа решавање па за тоа го преферирам.
Проблемот е што ако тој параграф ти излезе од глава после еден месец, тогаш учиш на памет.
 
D

DAoliHVAR

Гостин
Проблемот е што ако тој параграф ти излезе од глава после еден месец, тогаш учиш на памет.
Да бидеме реални. Колку и да сваќаш после неколку месеци ако не го користиш тоа знаење ќе ти излезе од ум. ова исто важи и за науките како математика физика информатика итн.
значи разликата е во начинот на учење,а меѓу методите нема подобар,туку е personal prefrence ..
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.051
Поени од реакции
17.727
Да бидеме реални. Колку и да сваќаш после неколку месеци ако не го користиш тоа знаење ќе ти излезе од ум. ова исто важи и за науките како математика физика информатика итн.
значи разликата е во начинот на учење,а меѓу методите нема подобар,туку е personal prefrence ..
Да ти излезе од ум не би рекол. Ако си сфатил како што треба, тогаш би ти требало малку време за пак да ти излезе во главата. Покрај тоа материјалот е битен од каква природа е, но доколку станува збор за клучен материјал заснован на разбирање тогаш не може да се каже дека се заборава.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
На разбирање сум учел и ќе учам. Но за да сфатиш треба повеќе пати да прочиташ и тоа испаѓа како на памет да учиш. Предметот економија е на пример на разбирање,а организација и менаџмент мора да се учат на памет. Тоа сакав да го кажам кога реков учење на памет. Ги познавам добро предметите.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.051
Поени од реакции
17.727
На разбирање сум учел и ќе учам. Но за да сфатиш треба повеќе пати да прочиташ и тоа испаѓа како на памет да учиш. Предметот економија е на пример на разбирање,а организација и менаџмент мора да се учат на памет. Тоа сакав да го кажам кога реков учење на памет. Ги познавам добро предметите.
Добро си сфатил. Само што предметите организација и менаџмент се од областа на организационите науки и нивната практична примена е речиси непостоечка. Затоа реков многу е битно и каква материја се изучува. Материјата од овие предмети е небитна и затоа се учи на памет што би се рекло. Иако и тоа не треба да биде така, ама учебниците од Шукљев и Дракулевски се да земеш и во колено да си пукаш.

Сепак предметите од областа на финансиите и економијата во никој случај не се учат напамет.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Добро си сфатил. Само што предметите организација и менаџмент се од областа на организационите науки и нивната практична примена е речиси непостоечка. Затоа реков многу е битно и каква материја се изучува. Материјата од овие предмети е небитна и затоа се учи на памет што би се рекло. Иако и тоа не треба да биде така, ама учебниците од Шукљев и Дракулевски се да земеш и во колено да си пукаш.

Сепак предметите од областа на финансиите и економијата во никој случај не се учат напамет.
Да, но не за џабе сметководството ми беше омилен предмет. Само тие два предмета ќе ми фалат, но во суштина не ме влече економијата. До уписите ќе гледам да научам да програмирам едноставно програмче за пресметка како што ми рекоа погоре. Ако воопшто не ми иде програмирањето ќе си одам по струка, али тешко.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom