Матура

Член од
10 јуни 2015
Мислења
7
Поени од реакции
4
Прашањето е каде ќе се пожалиш? Нас ни скратија пола саат и тестот се решаваше со 45 минути помалку (15 минути за делење итн итн.). И да се пожалиш, џабе е

Подобро нешто отколку ништо... Јас би да пробам да сменам нешто отколку да се помирам.
И воопшто не беше логично на толку многу големи задачи да имаме само 3 саати.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.705
Поени од реакции
1.616
А што е со она приговор ? 2000 се плаќало наводно,за што е тоа ?
 

GlaDOS

Surreal Fag
Член од
27 март 2012
Мислења
141
Поени од реакции
38
А што е со она приговор ? 2000 се плаќало наводно,за што е тоа ?
Приговор, колку што знам тоа се поднесува кога ќе ги добиеш резултатите. Се плаќа 2000, ако се прифати приговорот (има грешка) се враќаат парите, ако не се прифати (најчесто) парите се задржуваат. Тоа е информацијата што ја добив колку е точно не знам
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.705
Поени од реакции
1.616
Приговор, колку што знам тоа се поднесува кога ќе ги добиеш резултатите. Се плаќа 2000, ако се прифати приговорот (има грешка) се враќаат парите, ако не се прифати (најчесто) парите се задржуваат. Тоа е информацијата што ја добив колку е точно не знам
Епа да и јас така знам,а мене ми викаат,демек плаќаш и моеш да си го решиш по 2 пат :D да беше така,лесно ќе беше...ќе платев 2000,ама ке го одговорев точен :D
 

GlaDOS

Surreal Fag
Член од
27 март 2012
Мислења
141
Поени од реакции
38
Епа да и јас така знам,а мене ми викаат,демек плаќаш и моеш да си го решиш по 2 пат :D да беше така,лесно ќе беше...ќе платев 2000,ама ке го одговорев точен :D
Ако беше така, немаше да има рок за полагање во август
 
D

DAoliHVAR

Гостин
Проблемот со оваа година е дека тестовите беа МНОГУ потешки од сите други поранешни тестови.
Тестовите по математика од 2010-2014 ги решавав за пола саат се точно.
Ова е прв тест ДО СЕГА што имал 13 задачи за целосно решавање.
А да не зборам па како многу од нив резултатот им беше шкљ.
Реално задачите не беа до толку тешки ,ама беа многу по тешки него сите претходни тестови.
Ова ни го прават на нашава генерација најверојатно заради протестите.
Иначе некој ако го интересира
сите задачи решени освен една(онаа од веројатност со паричките),2 грешки у резултат(кај плоштина на пирамида,и уште незнам кај),а другото добро решив,ана сепак не сум сигурен.
Очекувам од 3-5.
 

GlaDOS

Surreal Fag
Член од
27 март 2012
Мислења
141
Поени од реакции
38
А некој што имал искуство од минатите години, со колку се полагало матура математика?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.428
Поени од реакции
6.062
Која ретардирана логика да плаќаш 2000 за приговор и ако имат грешка да ти ги вратат парите. Па нормално дека ќе ти го одбијат приговорот, парите им се битни ним. Намерно ги прават тестовите со грешки и двосмислени одговори за да се пишуваат што повеќе приговори,а со тоа и џебот да си го наполнат.
 
D

DAoliHVAR

Гостин
Како ја поставивте мислев?
ако не се лажам задачата гласеше „двајца работници заедно ќе ја завршат работата за осум дена,а едниот сам ќе ја заврши за 12 дена побрзо од другиот сам“(вака нешо)

задачата се поставува како систем кај што едниот работник е х другиот y
1/x+1/y=1/8
x=y-12
и ова е прост систем равенки
 
Член од
3 ноември 2014
Мислења
4
Поени од реакции
0
dali nekoj ima nekakva informacija za filozofija sto i kako ke bide?
 
Последно уредено:
Член од
20 октомври 2014
Мислења
64
Поени од реакции
14
dali nekoj ima nekakva informacija za filozofija sto i kako ke bide?
Kako sto gledam prasanja od minatite godini ne izgledaat mnogu tesko. Amaaa posle site shit testovi sto gi dobivme ne ocekuvam nesto lesno da e. Pa so lesno. Inaku,jas angliski prvo napisav Pismo I esej I posle prepisav od trite redici prvo na toa sto mozese da se ckrta pa posle se sto se sovpagjase oboiv drugoto sporediv ako dve se sovpagjaa boev,se na se samo prviot do pola go procitav drugoto ne ni tupev mozok. Dali ke mi go pregleduvaat pismoto ako mi e 140-150 zbora ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom