Матура

Член од
29 август 2012
Мислења
51
Поени од реакции
2
jas imam 2 matematika so percentilen rang 3,29 e sega nemie jasno zs kako so ako vece odime na logikata deka to e e od kolku ucenici imas podobar test gledano 10 % padnaja treba da imam nad 10 percentili togas a ne 3,29 i uste nesto ako sakate kazetemi dali ako na tie so che mu ja popra edinicata 2 bi mozelo mene da me turna i da imam 1 posto percentilive mi se mali ?
 

Тетекс фан ^

100% МАКЕДОНЕЦ
Член од
24 јануари 2009
Мислења
2.394
Поени од реакции
881
http://press24.mk/node/18198
Овде се е убаво објаснето, и која е границата за сите оценки. На пример македонски треба да бидеш над 91.7 % за да имаш 5-ка.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
http://press24.mk/node/18198
Овде се е убаво објаснето, и која е границата за сите оценки. На пример македонски треба да бидеш над 91.7 % за да имаш 5-ка.
нема врска тоа,според таа логика мат 3ката треба да почиња над 26 а ја имам 22%.Ова се само колку чуѓе имаат 5ки,4рки и тн..нема врска ни со бодовната листа ни со перцентилниот ранк.
 

Тетекс фан ^

100% МАКЕДОНЕЦ
Член од
24 јануари 2009
Мислења
2.394
Поени од реакции
881
нема врска тоа,според таа логика мат 3ката треба да почиња над 26 а ја имам 22%.Ова се само колку чуѓе имаат 5ки,4рки и тн..нема врска ни со бодовната листа ни со перцентилниот ранк.
Па нели перцентален ранк значи од колку души си подобар? Логично е ако имаш 3 да си подобар од тие што имаат 1 и 2, значи сигурно си подобар од тие 26%. Е сеа може ако не ги рачунаат тие што паднале на матурава ко што кажа еден член погоре, па по тоа да се рачуна перцентилниот ранк, затоа и ти со 22% имаш 3-ка.
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
763
Поени од реакции
1.018
За 1993 година има резултати или не? дали знае некој или уште не ги објавиле тие гледам само за 1994 има
 
Член од
7 септември 2011
Мислења
3.539
Поени од реакции
4.782
Што ви се чудам ќе поднесам приговор ќе поднесам ова , да ако сакате да ги частете тоа може оти тие со душа чекаат приговор да поднесеш и на крај пак истото ќе ви го дадат :) . Така да размислете убаво дали да поднесете или не .
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.258
Поени од реакции
58.063
Добро е, издржа сајтот :D
Ај да видиме како ќе се справи со генерација 95та :D
 
Член од
4 јули 2009
Мислења
4.795
Поени од реакции
3.492
се надевам дека генерацијата 85 е задоволна од успехот да ти ебам државата и министерството неписмено и ретардирано.Незнам што уопште очекуваме резултати ние кога тоа хакерите се отидени од работа уште во 3 саат,бидејќи е мачно да внесуваш податоци со клима и тастатура,посебно со тастатура многу букви има у пм....
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
Шо мислите дали ќе ми смени нешто ако поднесам приговор по македонски имам четворка со 86 перцентили , и стварно неможам да си претпоставам кај имам грешки сто пати се консултирав со професорка по македонски и не си најдов грешка.....евентуално ако ми има земено премногу поени на есејот .... и во рок од колку дена треба да се достави приговор ?
сестра ми има 90.45 перцентили и има 4ка.......ти ако поднесуваш приговор и таа значи ќе мора......:unsure:
 
D

Drima94

Гостин
па ти си единственио глупак во конверзацијава и мое право е шо сакам да прам
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
па ти бараш совет,мој совет далеку си од 5ка имаш доста грешки :)
 
D

Drima94

Гостин
ПРОСВЕТЛУВАЊЕ: перцентилите не се бодови имам другар шо има четворка со 56 перцентили и то самото ти дава до знаење дека во еден перцентил сигурно немаш еден бод а јас со 85.66 сигурно не сум далеку од 5 а и плус знам колку напишав и подоцна се консултирав со професорка стручна по предметот и така да знам шо прам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom