Матура

Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Дали перцентилниот ранг е процент колку си подобар од другите кои имаат иста оцена или општо од сите други матуранти?

Некако не ми е логично да е првото, 5ка со 20% испаѓа полошо од 4ка со 60%.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.945
Поени од реакции
11.567
Дали перцентилниот ранг е процент колку си подобар од другите кои имаат иста оцена или општо од сите други матуранти?

Некако не ми е логично да е првото, 5ка со 20% испаѓа полошо од 4ка со 60%.
Перцентилниот ранг покажува од колку луѓе имаш поголем број на поени.
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
523
Поени од реакции
164
Бидејќи мислам дека сум на граница математика можно е после приговори ако добие некој поени да ми ја расипат мојата оценка???
 
Член од
7 август 2009
Мислења
115
Поени од реакции
16
Некако ми е нелогично, можам ли со две 4ки матура една со 88% друга со 74% да имам 96 поена (вкупно). Интерни предмети и успех од сите 4 години ми е максимален. Сметав на калулатор на факултети мк, и ако е точно задоволна сум, ама нели е многу да имаш 96 бода со две 4ки?
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
523
Поени од реакции
164
Некако ми е нелогично, можам ли со две 4ки матура една со 88% друга со 74% да имам 96 поена (вкупно). Интерни предмети и успех од сите 4 години ми е максимален. Сметав на калулатор на факултети мк, и ако е точно задоволна сум, ама нели е многу да имаш 96 бода со две 4ки?
Можеш. Ако ти се сите други петки значи имаш 80 поени. 80 + 4 + 5*88/100 + 4 + 5*74/100
мислам дека е вака
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
3ца солидни ученици имаат 0% на Англиски матура.. изгледа не се ги прегледувале убаво, како што треба..
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
523
Поени од реакции
164
3ца солидни ученици имаат 0% на Англиски матура.. изгледа не се ги прегледувале убаво, како што треба..
Им ги имаат поништено веројатно заради препис
Инаку не може 0%, освен ако не си ептен последен во државава
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
Им ги имаат поништено веројатно заради препис
Инаку не може 0%, освен ако не си ептен последен во државава
Од 3цата, 2ца имаат све напишано, а и немаат препишувано. Ваљда е некоја грешка
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.945
Поени од реакции
11.567
Грешка е, а за препис мало морген што ставаат 0%. Тоа единствено ако се препишува писмо/есеј од збор до збор. Би требало да е грешка, нека поднесат приговор.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Не биле толку солидни дечките :)
Луѓе ова не ви се бодови ните е процент на тоа колку ти е точен тестот,перцентилниот ранг е над колку луѓе во државата кои положиле си подобар.Тие со нула перцентилен се паднати,се над тоа па дури и 1 перцентилен ранг е положено.Ја имам математика 3ка со 20 перцентилен ранг,перцентилните се ниски поради добрите резултати и малиот број пријавени(помалце дрва што нема да знаат да решат нешто) али оцените си се тие,поточно бодовните граници не зависат од останатите.
 
Член од
5 јуни 2013
Мислења
23
Поени од реакции
0
Има ли некој математика со 3 - 42,42% ? Дали да поднесам приговор ???
 
D

Drima94

Гостин
Шо мислите дали ќе ми смени нешто ако поднесам приговор по македонски имам четворка со 86 перцентили , и стварно неможам да си претпоставам кај имам грешки сто пати се консултирав со професорка по македонски и не си најдов грешка.....евентуално ако ми има земено премногу поени на есејот .... и во рок од колку дена треба да се достави приговор ?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.945
Поени од реакции
11.567
Apolon19

Може да поднесе приговор, 5ката почнува негде 91,5/92 (бидејќи има случаеви со 92+ што имале 5ки).
Drima94 искрено не знам колку е рокот, но не знам дали нешто ќе можеш да смениш. Можеш да пробаш во секој случај.


jas imam 2 matematika so percentilen rang 3,29 e sega nemie jasno zs kako so ako vece odime na logikata deka to e e od kolku ucenici imas podobar test gledano 10 % padnaja treba da imam nad 10 percentili togas a ne 3,29 i uste nesto ako sakate kazetemi dali ako na tie so che mu ja popra edinicata 2 bi mozelo mene da me turna i da imam 1 posto percentilive mi se mali ?
Сите што имаат кецови имаат 0 перцентили и мислам дека не се ни конкурентни. Како и да е, не може да имаш кец, пошто оценката зависи од бројот на освоени поени, не од перцентилниот ранг.

http://press24.mk/node/18198
Овде се е убаво објаснето, и која е границата за сите оценки. На пример македонски треба да бидеш над 91.7 % за да имаш 5-ка.
Откако ќе се исфрлат единиците (тие не се конкурентни), и англиски и македонски доаѓаат негде на 91,5.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom