Матура - Облека - Машко

Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Да си одбереш нешто што сигурно ќе си го носиш и после матурата, колку и да те "пере" возбудата, една вечер е, не е некое чудо големо.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.614
Поени од реакции
34.802

ајде да одбереме ... кој предлог? кое машко е најфенси... да му дадеме идеја на идниов матурант на форумов ? :rolleyes:

 
Последно уредено:

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.831
Поени од реакции
5.944
@MNikolovski Пост на место. (y)

Исто имав шиено одело за матура. Сакото дали го облеков уште два пати, сега веќе ми е и мало, а и помината му е модата. Панталоните знам за некои пригоди да ги облечам. Кошулата (Springfield) сеуште ја носам и сеуште е здрава, како вчера купена, а поминати се веќе 7 години од тогаш. Ете тоа се вика квалитет. :)
Кондури ретко носам, само на некои пригоди. Оние што ги земав на матурата, беа од Пеко, 4000. Дали два пати ги облеков. Сега ми требаа за некој настан кафени, па си земав оксфорд за 1500 ден. турски. И ене ги така стојат. Ако си како мене, слободно земи си некои чевла-патики што ќе можеш да ги носиш секој ден.

Во Signori имаш добри сакоа од 3000 па нагоре. Квалитетни, модерни, а не многу скапи. Панталони ќе си најдеш посебнo до кај 1500 ден. Ако одбереш чевла-патика, не ги бирај свечени и класични, земи си помодерни.

+1 За Тудорс. Имаат и некое намаление на кошулите, се наоѓаат и поевтини. Ако не се лажам земав бела со точки по долги ракави :D за 700. Има дури и поевтини, кежуал, за секој ден. Од тука можеш да си земеш и некое аксесоарче. Лептир машниче. Стави добар саат со кожно ремче во бојата на каишот и кондурите, ако немаш, има кинески што одлично изгледаат како моден додаток.

Сума сумарум сето ова ќе те кошта некои си 7000-8000 денари колку што ти е и буџетот. Битно е истото да ти стои добро, да одбереш складни бои и секако убаво да си поминеш. ;)
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Е што фали, панталони, чевли и кошулче со машна.
Не фали ништо, секој има право да се облака како сака и никој не може да те осуди за тоа, туку поентата е во комбинациите за одредена прилика, не мора ти да пратиш 24/7 мода, или сега модерното да си метросексуалец, туку само да ја испочитуваш приликата. Денес е матура утре ќе биде нешто поголемо каде за дрескодот можеш да паднеш... Само кошулче по кратки ракави со машна (претпоставувам кравата) без сако изгледа старинско, како дедо од 100 години а не матурант од 18-19. Подобро е кошулка со долги ракави па подвратени до лакт и лептирка отколку кошулка по кратки... Тоа ми е некако за +50-60 год...
 
Член од
27 август 2017
Мислења
23
Поени од реакции
13
Да не излезе дека зборам на празно.. еве како ја и партнерката изглеавме за матура. Бојата на машната е баш таа за да биде matching со фустанот на партнерката. Целта на оделото ми беше да изгледа Old School, а сепак модерно. Се, освен елекот, ги користам се уште. Елекот само за некоја свадба :)

 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Да не излезе дека зборам на празно.. еве како ја и партнерката изглеавме за матура. Бојата на машната е баш таа за да биде matching со фустанот на партнерката. Целта на оделото ми беше да изгледа Old School, а сепак модерно. Се, освен елекот, ги користам се уште. Елекот само за некоја свадба :)

Barem ja legna li? :):P:cool:[DOUBLEPOST=1518875256][/DOUBLEPOST]
Сликиве од некоја галерија од 2004 ги извади? :D
Ne deka ja branam, ama ne izgleda loso.
 
S

staycalm

Гостин
[DOUBLEPOST=1518875256][/DOUBLEPOST]

Ne deka ja branam, ama ne izgleda loso.
Комбинацијата што ја постирала не изгледа толку лошо колку што е аут од мода од пред многу години. Чевлите се нaјс tho. Вратоврската на втората слика????? Молим?
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Матурска вечер не е деловна вечера, не е прием, не е коктел и така натаму да не објаснувам се знај какви прописи има за каде и како. Матурската вечер е обична забава. Мои препораки:

Опција број 1:
Кошула - 1.190 денари.
Фармерки - 1.990 денари.
Патики - 3.490 денари.
Вкупно: 7470 денари

Опција број 2:
Кошула - 1.290 денари.
Панталони - 1290 денари.
Чевли - 2990 денари.
Вкупно: 5570 денари
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Комбинацијата што ја постирала не изгледа толку лошо колку што е аут од мода од пред многу години. Чевлите се нaјс tho. Вратоврската на втората слика????? Молим?
Koga ti taka vikas,okey.
 
D

dobramuzika

Гостин
купи си адидас универзал, класични фармерки и поло блузиче, да не ти биде криво после зошто си се костимосил.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
@MNikolovski Пост на место. (y)

Исто имав шиено одело за матура. Сакото дали го облеков уште два пати, сега веќе ми е и мало, а и помината му е модата. Панталоните знам за некои пригоди да ги облечам. Кошулата (Springfield) сеуште ја носам и сеуште е здрава, како вчера купена, а поминати се веќе 7 години од тогаш. Ете тоа се вика квалитет. :)
Кондури ретко носам, само на некои пригоди. Оние што ги земав на матурата, беа од Пеко, 4000. Дали два пати ги облеков. Сега ми требаа за некој настан кафени, па си земав оксфорд за 1500 ден. турски. И ене ги така стојат. Ако си како мене, слободно земи си некои чевла-патики што ќе можеш да ги носиш секој ден.

Во Signori имаш добри сакоа од 3000 па нагоре. Квалитетни, модерни, а не многу скапи. Панталони ќе си најдеш посебнo до кај 1500 ден. Ако одбереш чевла-патика, не ги бирај свечени и класични, земи си помодерни.

+1 За Тудорс. Имаат и некое намаление на кошулите, се наоѓаат и поевтини. Ако не се лажам земав бела со точки по долги ракави :D за 700. Има дури и поевтини, кежуал, за секој ден. Од тука можеш да си земеш и некое аксесоарче. Лептир машниче. Стави добар саат со кожно ремче во бојата на каишот и кондурите, ако немаш, има кинески што одлично изгледаат како моден додаток.

Сума сумарум сето ова ќе те кошта некои си 7000-8000 денари колку што ти е и буџетот. Битно е истото да ти стои добро, да одбереш складни бои и секако убаво да си поминеш. ;)
Не кажа дека 7.000-8.000 денара имал за буџет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom