Матура - Облека - Машко

Член од
14 јули 2017
Мислења
167
Поени од реакции
132
За матура облека ме интересира од каде би/сте купиле а да не е прескапо?

Би сакал сако, панталони, кошулче и некои чевли/кежуал патики.

Немам многу пари за трошење.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Па види, имаш во секакви бутици, Шутка, по Скопје. Незнам од каде си.
Кошулите ти се движат од 500 денара па на горе, панталоните околу 1000-1200 денара би нашол солидни, чевли исто до кај 2000 денара имаш..
Јас немав сако, туку со пантолони, чевли и кошула на кратки ракави бев.
Тоа е битно само додека влегуваш во ресторанот, ништо посебно.
Партнерка ќе имаш?
И гледај што и да купиш, да си го носиш и за излегување, да не купиш кошула а да ти стои во плакар само. Да ти се наоѓа во секојдневието.
 
S

staycalm

Гостин
За матура облека ме интересира од каде би/сте купиле а да не е прескапо?

Би сакал сако, панталони, кошулче и некои чевли/кежуал патики.

Немам многу пари за трошење.
Само еден совет ќе ти кажам. Да си купиш на време а не ко повеќето од нас што купија во 5 до 12 кога цените се поскапи. Ја коа купував целосно ме фати 150 евра сако, кошула, панталони и чевли пошо ептен касно ги купив (имав замислена комбинација и за да ја остварам си дадов малце повеќе пари, ама бар ги носев стварите после), а сигурен сум дека за многу поевтино можеш да најдеш добра комбинација. Сепак зависи од кај си и како се движат цените. Друго, како што ти кажа членот погоре гледај да е нешто што би го носел да не фрлаш пари за нешто што ќе го облечеш еднаш.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Види ГТЦ таму 2 и 3 кат, има доста дуќани што имаат доста ефтини цени, бидејќи жив човек не ги посетува. Може да најдеш нешто влези во повеќе и види која комбинација највеќе би ти одела. Исто пазарче за кошулце, машна, панталони или нешто да докупиш. Гледај само СЦМ да избегнеш, јас од таму земав се од една продавница, наједноставно е нема ич замарање, ама највише по џебот ќе те удрат таму.
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
412
Поени од реакции
82
види во LC waikiki,
се согласувам со black hok купи нешто што ќе го носиш и понатаму не да ти стои во плакар
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
167
Поени од реакции
132
Од Скопје сум.

Гледам соученциве некои се занеле по 700евра ќе трошеле. За една вечер да и се намочам.

Да да гледам и за понатаму да го носам буџет ми е некаде до 120е.
 
L

Löwe

Гостин
Па види, имаш во секакви бутици, Шутка, по Скопје. Незнам од каде си.
Кошулите ти се движат од 500 денара па на горе, панталоните околу 1000-1200 денара би нашол солидни, чевли исто до кај 2000 денара имаш..
Јас немав сако, туку со пантолони, чевли и кошула на кратки ракави бев.
Тоа е битно само додека влегуваш во ресторанот, ништо посебно.
Партнерка ќе имаш?
И гледај што и да купиш, да си го носиш и за излегување, да не купиш кошула а да ти стои во плакар само. Да ти се наоѓа во секојдневието.
:facepalm:
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
На температура од 27 степени како да бидам?
Да те подучам дека матурските се во крајот на мај месец, или почеток на јуни.
Јас постапувам ЛИЧНО МЕНЕ како ми одговара, не пратам мода и слични гомна.
 
Член од
27 август 2017
Мислења
23
Поени од реакции
13
Ја за матура праев одело на шнајдер. Комплет панталони, сако и елек ми излезе околу 6000. Ама рачунај ако земеш поефтин материјал и ако не праиш елек ќе ти фати околу 3500-4000. Кошула само од Tudors, батали LC Waikiki и слично. Не дека се толку лоши, ама Tudors се неспоредливо подобри. Еве веќе втора година ја утепувам од носење кошулата и уште е ко нова. Со кошулите од LCW не е баш така... :neetaka: Кошулите во Tudors се движат 800-1300, ама со оглед на тоа шо матурата ти е во топол месец, земи си потенка кошула, тие ти се околу 800-900.
Кондури зедов од Urban X Store, уште се ко нови, ама ги платив скоро колку целиот твој буџет така да тоа не ти е опција. Башка ако си тип шо не носи кондури често, не ти се исплати. Земи нешто кинеско од 1000че и уживај :) Ако мислиш дека ќе ги носиш почесто, барај само кожа, во ГТЦ имаш најефтини, би можел да најдеш околу 2000-2500.
Каиш исто кожен (да биде иста боја како кондурите секако), барај во ГТЦ (Euro Аsia, Gorica Trade и др.) или во Ramstore во Bata исто имаат убави каиши. Цените им се 800-1200.

И, да наведам уште сеа пошо знам дека има паметни шо ќе се јават да коментираат. Поентата на Custom Made одело не е во тоа да заштедиш пари, баш напротив, може и поскапо да излезе. Поентата е во тоа да биде Custom Made, димензиски скроено баш како за вас, со материјал и боја кој што вие ќе го изберете. Купено одело никад нема да стои толку добро како одело праено кај шнајдер, по мерка ;)[DOUBLEPOST=1518802586][/DOUBLEPOST]
На температура од 27 степени како да бидам?
Да те подучам дека матурските се во крајот на мај месец, или почеток на јуни.
Јас постапувам ЛИЧНО МЕНЕ како ми одговара, не пратам мода и слични гомна.
Ќе одговорам во име на @Löwe

Кошула на кратки ракави, на таков настан е најголем моден грев. Кошула на кратки ракави, на таков настан, е нешто најсељачко шо може да го напраиш. Кошулите на кратки ракави треба максимално да се избегнуваат. Единствено одобрувам да се носат во покежуал варијанта, преку ден, најчесто со некое маиче одоздола. Матура е сепак свечен настан.
И да, ако не знаеш како добро да ја искомбинираш, и како да избереш да купиш стилска, а не сељачка, подобро никогаш не носи кошула на кратки ракави ;)
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
279
Поени од реакции
442
ти препорачувам на шнајдер ако планираш по класично и поевтино да поминеш, пантолони и палто, додека кошула, кајш и чевли до тебе останува
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Ја за матура праев одело на шнајдер. Комплет панталони, сако и елек ми излезе околу 6000. Ама рачунај ако земеш поефтин материјал и ако не праиш елек ќе ти фати околу 3500-4000. Кошула само од Tudors, батали LC Waikiki и слично. Не дека се толку лоши, ама Tudors се неспоредливо подобри. Еве веќе втора година ја утепувам од носење кошулата и уште е ко нова. Со кошулите од LCW не е баш така... :neetaka: Кошулите во Tudors се движат 800-1300, ама со оглед на тоа шо матурата ти е во топол месец, земи си потенка кошула, тие ти се околу 800-900.
Кондури зедов од Urban X Store, уште се ко нови, ама ги платив скоро колку целиот твој буџет така да тоа не ти е опција. Башка ако си тип шо не носи кондури често, не ти се исплати. Земи нешто кинеско од 1000че и уживај :) Ако мислиш дека ќе ги носиш почесто, барај само кожа, во ГТЦ имаш најефтини, би можел да најдеш околу 2000-2500.
Каиш исто кожен (да биде иста боја како кондурите секако), барај во ГТЦ (Euro Аsia, Gorica Trade и др.) или во Ramstore во Bata исто имаат убави каиши. Цените им се 800-1200.

И, да наведам уште сеа пошо знам дека има паметни шо ќе се јават да коментираат. Поентата на Custom Made одело не е во тоа да заштедиш пари, баш напротив, може и поскапо да излезе. Поентата е во тоа да биде Custom Made, димензиски скроено баш како за вас, со материјал и боја кој што вие ќе го изберете. Купено одело никад нема да стои толку добро како одело праено кај шнајдер, по мерка ;)[DOUBLEPOST=1518802586][/DOUBLEPOST]

Ќе одговорам во име на @Löwe

Кошула на кратки ракави, на таков настан е најголем моден грев. Кошула на кратки ракави, на таков настан, е нешто најсељачко шо може да го напраиш. Кошулите на кратки ракави треба максимално да се избегнуваат. Единствено одобрувам да се носат во покежуал варијанта, преку ден, најчесто со некое маиче одоздола. Матура е сепак свечен настан.
И да, ако не знаеш како добро да ја искомбинираш, и како да избереш да купиш стилска, а не сељачка, подобро никогаш не носи кошула на кратки ракави ;)
Пријателе јас ти кажав дека не пратам мода. Тоа мода ќе ми кажуваш во Франција, Италија или Швицарска. Јас топ си поминав, си имав и убава партнерка и купив убав подарок и тоа е тоа. 80% од машките во класот бевме со кошули на кратки ракави, да не барам слики сеа.
 
Член од
27 август 2017
Мислења
23
Поени од реакции
13
Пријателе јас ти кажав дека не пратам мода. Тоа мода ќе ми кажуваш во Франција, Италија или Швицарска. Јас топ си поминав, си имав и убава партнерка и купив убав подарок и тоа е тоа. 80% од машките во класот бевме со кошули на кратки ракави, да не барам слики сеа.
Тоа значи коа ќе идеме у странство ќе се грижиме за тоа како изглеаме, а у МК не мора, така? :bravobe:
Инаку тука веќе не станува збор за мода или тренд, туку станува збор за убаво облакање. Ако пратиш мода веројатно ќе изглеаш ко педер (да, за жал тоа е сеа на модаo_O).
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Тоа значи коа ќе идеме у странство ќе се грижиме за тоа како изглеаме, а у МК не мора, така? :bravobe:
Инаку тука веќе не станува збор за мода или тренд, туку станува збор за убаво облакање. Ако пратиш мода веројатно ќе изглеаш ко педер (да, за жал тоа е сеа на модаo_O).
Е што фали, панталони, чевли и кошулче со машна.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.778
Поени од реакции
7.515
Mногу луѓе се зафркнуваат купуваат одело и после им стои во плакар а кога ќе им затреба одело тоа им е мало затоа што пораснале и се здебелиле кило повеќе. Кога пишав одело мислев на на оние класичнине ама среќа сега се повеќето слим фит па така да може и да се носи горниот дел со панталони плус повеќето одела сега имаат и елечиња.

Јас за матура кога правев бев облечен кошула, панталони, патики плус едно тенко шалче како додаток да не биде без ич горе голо. Панталоните после матурата не ги ни облеков, додека пак кошулата и ден денес ми е таман затоа што сум доста послаб.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom