Матични клетки

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
Medicinata se gordee so ova otkritie na decenijata so zacuvuvanje na maticnite kletki od papocnata vrvka na Novorodenceto i na negovite najbliski dokolku se zabolat od nad 80 teski boplesti im se ovozmozuva nivno lekuvanje . no sepak i pokraj humanosta na zdravstveniot s-em ovaa zivotna garancija ke ve kosta dosta pari . a i mnogu malverzacii ima okolu ovie kletki tie se poveke se baraat na crniot pazar
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Staro e ova, otkrieno e vo 1980 god, a prv pat e pocnato da se zacuvaat vo 1988, i ima mnogu specijalni reguistri koj go vrsat toa, duri i kaj nas e mozno kosta nekoi 2000evra a se prakaat posle vo svajcarija se dodeka ne zatrebaat.
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Супер тема!
Инаку, сакав и јас да ја отворам истава тема, ама Celtic ме претрка. Баш вчера гледав емисија на А1 за оваа процедура и планирав да направам еден research на интернет. Не за друго, туку вчера прав пат слушнав дека вакво нешто постои. Дури и се изненадив како до сега не сум налетала на ова, како така никој не ми го има спомнато. Би сакала некој со поголемо знаење да сподели некои медицински информации или да даде некои интересни и корисни линкови, баш ме интересира да прочитам.

edit: вчера сомнаа дека кај нас ова чини меѓу 1,250-1,750 евра, зависно од тоа дали се чуваат клетките во Брисел или Солун. Засега се само овие две опции на располагање.
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Супер тема!
Инаку, сакав и јас да ја отворам истава тема, ама Celtic ме претрка. Баш вчера гледав емисија на А1 за оваа процедура и планирав да направам еден research на интернет. Не за друго, туку вчера прав пат слушнав дека вакво нешто постои. Дури и се изненадив како до сега не сум налетала на ова, како така никој не ми го има спомнато. Би сакала некој со поголемо знаење да сподели некои медицински информации или да даде некои интересни и корисни линкови, баш ме интересира да прочитам.

edit: вчера сомнаа дека кај нас ова чини меѓу 1,250-1,750 евра, зависно од тоа дали се чуваат клетките во Брисел или Солун. Засега се само овие две опции на располагање.
Ама тоа 1000 евра ил колку год е годишно ако не се лажам. Storage fees! Целата папочна врвца се чува мислам. Одамна е ова, огромна дебата за и против. Цел приватна профит машинерија стои позади истото. За „рисрчот“ барај Cord blood stem cell .. cord blood banking... cord blood storage... Еве ти како изгледа contract agreement

[media]http://www.newbornblood.com/contracts-email.pdf[/media] :nesvest:
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Да, да, ќе испитам. Интересно нешто што вчера напоменаа е дека Црквата била против оваа процедура. Немам поим зошто, како. Јас сум табула раза по прашањево. Ме изненади што дури ни во Канада никаде не беше кажано, ниту пак слушнав од некого. Ќе си прочитам во секој случај. Thanks. :)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Да ги прашаш глупите американци ќе ти речат дека Кастро докторите го одржаваат жив со плацента ебате.
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Да, да, ќе испитам. Интересно нешто што вчера напоменаа е дека Црквата била против оваа процедура. Немам поим зошто, како. Јас сум табула раза по прашањево. Ме изненади што дури ни во Канада никаде не беше кажано, ниту пак слушнав од некого. Ќе си прочитам во секој случај. Thanks. :)
crkvata e protiv ova radi etika,bash imav predmet bioetika,so maticnite kletki sega a i vo idnina mozat da se tretiraat mnogu bolesti,kako i postoi moznosta vo idnina za kloniranje organi itn itn, celata filozofija e deka i bolnite luge se del od ova opstestvo a so ovaa metoda se stremi da go nema toa, plus crkvata e protiv kloniranje anyway.Drugata filozofija e zloupotrebata na istoto,sto znaci poznati se mnogu slucai na bukvalno odgleduvanje fetusi,embrioni strikno da se dojde samo do maticnite kletki.Opshirna tema e i ostava dosta golem prostor za debata.
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Да, да, ќе испитам. Интересно нешто што вчера напоменаа е дека Црквата била против оваа процедура. Немам поим зошто, како. Јас сум табула раза по прашањево. Ме изненади што дури ни во Канада никаде не беше кажано, ниту пак слушнав од некого. Ќе си прочитам во секој случај. Thanks. :)
Stem cell pearl... истата дебата е, и за истото станува збор!
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.314
Поени од реакции
2.140
Мајка ми беше на симпозиум на оваа тема и баш донесе интерсни брошури за некое претставништво во МК ама клеткитте се чуваат во грција:vozbud: барем од ова претставништво цената за чување е 1600Евра ...листата на болести кои можат да се третираат да се излечат целосно не е мала ама повеќето се поврзани со леукемија болести на крвта итн....
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
crkvata e protiv ova radi etika,bash imav predmet bioetika,so maticnite kletki sega a i vo idnina mozat da se tretiraat mnogu bolesti,kako i postoi moznosta vo idnina za kloniranje organi itn itn, celata filozofija e deka i bolnite luge se del od ova opstestvo a so ovaa metoda se stremi da go nema toa, plus crkvata e protiv kloniranje anyway.Drugata filozofija e zloupotrebata na istoto,sto znaci poznati se mnogu slucai na bukvalno odgleduvanje fetusi,embrioni strikno da se dojde samo do maticnite kletki.Opshirna tema e i ostava dosta golem prostor za debata.
А против што не е црквата, против дрогата, против клонирање, против насилство, а сега со ова и против спасување на живот на болен човек, хмм ај сега разбери ги ако можеш... :smir::helou:

Мајка ми беше на симпозиум на оваа тема и баш донесе интерсни брошури за некое претставништво во МК ама клеткитте се чуваат во грција:vozbud: барем од ова претставништво цената за чување е 1600Евра ...листата на болести кои можат да се третираат да се излечат целосно не е мала ама повеќето се поврзани со леукемија болести на крвта итн....
да така би требало според договорот кој го има тоа преставништво, доколку проработи овој систем во Македонија матичните клетки би се чувале кај грците..која иронија...:uvo:
 
Член од
9 јули 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
За матичните клетки

Од првата успешна трансплантација со матични клетки од крв од папочна врвца во 1988 година до денес, направени се приближно 15.000 трансплантации. Во овој момент, околу 3.000 трансплантации се изведуваат секоја година што значи дека слободно можеме да зборуваме за медицински стандарди.
Прочитај повеќе за матичните клетки овде
maticni kletki
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не знам дали знаевте, но можат матични клетки да се вадат и од млечните заби како и од умниците.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
261
Поени од реакции
28
Штета што во мое време немало ваква работа...
Али јас ќе гледам да можам на моите деца да им го обезбедам ова, бидејќи стварно вреди богатство...
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
217
Поени од реакции
8
Мн ни е напредна медицинава денес и како откритие матичните клетки се бладогет за секоја мајка која знае дека утре ако нешто недај боже му се слуши на детето ке може да му помогне и да го спаси.......но голем е жалот што секоја мајка не може да си го дозволи тоа бидејки и се потребни мн финансии.Конкретно во нашава држава ако едно нешто е добро за да тргнеш напред после него има уште 3 што те кочат и вракаат назад
 

Kajgana Shop

На врв Bottom