Математичка мистерија

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.705
Поени од реакции
27.664
Мислам дека деветката доле треба да има уште едно хоризонтално кибритче.
Тоа е и проблемот со ваквите задачи што не е дефинирано која цифра како точно треба да изгледа односно дали би се земала за важечка ако фали кибритче а сепак ја highly resembles цифрата.
Ама па ако се знае како треба да изгледаат решението станува многу лесно.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Тоа е и проблемот со ваквите задачи што не е дефинирано која цифра како точно треба да изгледа односно дали би се земала за важечка ако фали кибритче а сепак ја highly resembles цифрата.
Ама па ако се знае како треба да изгледаат решението станува многу лесно.
Ако деветката нема доле хоризонтала, тогаш и шестката нема горе хоризонтала. Во хексадецималниот систем „B“ не може да се означи дигитално, па се користи како мало „b“. Значи дека е исто со шестката ако не се користи хоризонталата.
Дигиталните часовници и дигитроните користеа цифри со тие хоризонтали.
Ako mora da se pravilni cifrite...

8051
Како успеа да ја создадеш единицата?
Мора во џеб да имаш кибрит па си позајмил две. :)
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.417
Поени од реакции
29.978
Пффф, слабо, ако е за така може и боље:

505! = 39286186840366634460643451132895...... 3 со 1147 нули после него
ми текна и мене на (!) ....ама финтата беше како да го поставам симболот со кибритче :)
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Тоа го мислам како точен одговор (ако некој не пронајде друго решение).
Gresno napisav vo brzanje.....

81151...od nulata se vadat dve ckorcinja i se pravat edinici...i plus edna na krajot
Уште на почетокот забранив „демонтирање“ на нулата. Пред единицата треба да остане слободен простор, овде меѓу осумката и единицата го нема.
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.612
Поени од реакции
10.502
Ајде малку дигитална математика. Со поместување на две кибритчиња да се добие најголемиот можен број.
Прегледај го приврзокот 282046
Напомена:
Пред единица секогаш постои празен простор (не е дозволено од нулата да добиеме три единици).
9551
8451 алтернативно решение
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.631
Поени од реакции
36.290
805.jpg


... не е моја област иако мислев дека е обична игра, ова треба ептен математички да се размисли за можности, ама и снаоѓањето се смета за решавање! :)
 
Член од
3 април 2020
Мислења
905
Поени од реакции
508
Ravenka.png = 1


Ова со кибритчињава 5051,штом не може од нулата единици,друг не гледам:toe:
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.109
Поени од реакции
15.051
мора да признам дека ова не сум го работел веќе 25 години....и се откажувам...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.705
Поени од реакции
27.664
На првата слика, 4 страни прават еден квадрат.
За да направиме следна квадратна форма, потребни ни се уште дополнителни 8 страни, вкупно 12.
Добивме слика во која 4 мали квадрати прават еден голем квадрат.

1626301291631.png


Дали 576 мали квадрати можат да направат голем квадрат, и, ако да, колку страни ќе бидат потребни?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom