Мастурбација

Kolku mozete da izdrzite bez da masturbirate?


  • Вкупно гласачи
    399
Член од
12 мај 2005
Мислења
289
Поени од реакции
11
Ги очекувам вашите ценети мислења на оваа тема... 8)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Туку... Даблинке, пракса е тој што ја отвара темата и прашува, најпрво да каже за себе:)
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Зависи.. се дешавало со месеци да не мастурбирам а некогаш пак.. :wink:
 
Член од
12 мај 2005
Мислења
289
Поени од реакции
11
Ако е пракса тогаш се извинувам што ја нарушив и што пишувам вака после неколку постови на други членови... Нема да ми замерите, нова сум на форумов :)
Темава повеќе ја отворив за да видам што имаат другите да кажат на таа тема, бидејќи многу од луѓето околу мене (особено женските) одбиваат да зборуваат за тоа, но ете, ќе кажам и мое гледање на мастурбацијата. Според мене, тоа воопшто не треба да биде табу тема и многу би било полезно ако луѓето зборуваат за тоа без да му придаваат некое лево значење, на пример за различните техники и сл...
За мене мастурбацијата е нешто многу искрено, исто како што се јадењето и спиењето. Во тие моменти човекот е најблизок до вистинското јас и токму затоа тие се неспоредливи. А за тоа колку често мастурбирам... па, да речеме дека ако некогаш сум на одмор со моите или поради било која причина не сум сама во соба повеќе од три дена.. полудувам! :lol: :lol: :lol:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Кога ке кажам дека мастурбирам, одма во друштвото сите се понашаат како да они никогаш да не го прават тоа.За мене тоа не е табу, како и за повеќете машки ама за женските шпанско село, ич не сум слушнал женско да каже дека мастурбира.Ко да е забрането се кријат.
 
Член од
12 мај 2005
Мислења
289
Поени од реакции
11
Точно, дури не признаваат дека мастурбираат, се прават како појма да немаат што е тоа. Многу чудна работа...
Не ми е јасно..стварно. Што мислите вие, зошто го прават тоа?
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
МислењеПуштено на: Нед Мај 15, 2005 11:18 am Предмет:
Точно, дури не признаваат дека мастурбираат, се прават како појма да немаат што е тоа. Многу чудна работа...
Не ми е јасно..стварно. Што мислите вие, зошто го прават тоа?
Па најверојатно затоа што е глупо да се прави муабет за такви теми.
Некои работи треба да си останат интимни.
Зошто некој би "признавал" такво нешто?
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Сите мастурбираат... па дури и јас замислете :lol: :lol: Некад почесто некад поретко зависи ....
Инаку мислам читав едно испитување не интернет, ама одмана, дека секој женет човек (или во сериозна врска) мастурбира најмалце еднаш неделно, а во просек по 2 пати отприлика ... па видете вие сега каков геноцид се врши врз сперматозоидите :lol: :lol: :lol: :wink:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Никола напиша:
МислењеПуштено на: Нед Мај 15, 2005 11:18 am Предмет:
Точно, дури не признаваат дека мастурбираат, се прават како појма да немаат што е тоа. Многу чудна работа...
Не ми е јасно..стварно. Што мислите вие, зошто го прават тоа?
Па најверојатно затоа што е глупо да се прави муабет за такви теми.
Некои работи треба да си останат интимни.
Зошто некој би "признавал" такво нешто?
па никој не те присилува да признаеш, ако ти е срам да збориш за тоа ок
 
Член од
12 мај 2005
Мислења
289
Поени од реакции
11
Прашањето ми беше зошто на девојките им е потешко да зборуваат за тоа.. т.е. зошто се срамат да признаат (а не зошто сите не признаваат)?
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Прашањето ми беше зошто на девојките им е потешко да зборуваат за тоа.. т.е. зошто се срамат да признаат (а не зошто сите не признаваат)?
Зошто би сакале да зборуваат за такво нешто?
Немате попаметни муабети?

Не треба да се формулира прашањето, зошто на девојките им е срам да признаат, туку, зошто луѓето толку ги интересира што другите прават.
Што е, собирате искуства или оправдување за тоа што го правите?
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Искуства Ептен смешно!

(зашто оправдување?? хех..)
И што си зборувате ли и за различните техники или е доволно сознанието дека и другите го прават? ;)
Јас искрено никогаш не сум можел да ја разберам потребата на луѓето, да ѕиркаат во интимниот живот на другите. Најверојатно тоа се должи на селскиот или малограѓанскиот менталитет (ова е напишано како навреда до луѓето кои го прават тоа, не до селаните, како поим:) кој има зафатено јаки корења во Македонија, па и пошироко.
Али ќе си се средат сите тие работи :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom