Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
СЈО е формирано само за криминалите на власта произлезени од нелегално прибавените снимки од страна на странските служби
Нели и Смилковското беше криминал на власта според Заев.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Нели и Смилковското беше криминал на власта според Заев.
СЈО е надлежно само за криминали кои произлегуваат од нелегално прибраните снимки од страна на странските служби
Ако на нив има докази дека власта е замешана и во злосторството на Смилковско, сигурно ќе следи и истрага и обвинувања
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
СЈО е надлежно само за криминали кои произлегуваат од нелегално прибраните снимки од страна на странските служби
Ако на нив има докази дека власта е замешана и во злосторството на Смилковско, сигурно ќе следи и истрага и обвинувања
Епа нели соросоидите трубат дека имало снимки на кој јасно се гледало дека ВМРО е крив.

ајде најди НЗС сега:toe:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Епа нели соросоидите трубат дека имало снимки на кој јасно се гледало дека ВМРО е крив.

ајде најди НЗС сега:toe:
За тоа одлучува СЈО
Веќе поминува време кога премиер или министер ќе му наложи директно на суд или инспектор кој да го осуди а кој не кој да го апси а кој не кој објект да се руши а кој не.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.291
Поени од реакции
22.537
Кур ме боли за Заев, треба и тој да лега заедно со Грујо. Ти дреми во југоисточна азија и објаснувај ни овде како е. Доста паламудиш од преку океаните. Пишав дека го имам слушано еден од родителите на децата кога онака болно кажуваше и не сакаш ништо да прашаш од тоа што го боли, лично пред мене плачеше татко на триесет и нешто годишен син вработен во МВР кој се "самоубил" и од МВР му имаат речено на таткото да не се распрашува и да не истражува уште затоа што има уште 2 деца и неколку внучиња и да си ги гледа нив. Ете такви браните, дали директно или индиректно како ти што глумиш дека не си за Грујо. Ама на народ кој му имаат скоро исчезнато сите морални вредности ништо неможеш да објасниш. Џабе сево ова кога ти и такви ботови ко иреал на сево ова ќе пишете и во време на сдсм се случуваа нарачани убиства. Во стил од секогаш го има па да им опростиме. Да осетите на ваша кожа или на некој од блиските една од овие ситуации па како ќе промените мислиње.

Убаво рече вчера Ване Цветанов сите што го гласаат ВМРО имаат крв на рацете, да и јас чуствувам одговорност затоа што и јас ги гласав криминалците до пред некоја година. Не дека ги сакав, туку дека ги мразам СДСМ.

Sto ima vrska koj kade eve ti od mkd palamudis i? Aj toa, ama uste i si gi glasal i toa zasto pred se drugite gi smetas za beter i sega ti najde da zboris za moral i krv na racete lol...

Prikazni od tipot na taa sto ja kaza se samo toa, prikazni. Ni tatkoto ni ti nikoj osven dzandarot ne znaeme sto mislil. Moze bilo kockarski dolg vo prasanje ili sto nesto beter koe ke nanelo uste pogolema steta i bolka. Nikoj ne te zapira da istrazis ako sakas samo toa e tebe polesno ti e od mkd da si palamudis i normalno site ti se krivi osven ti.

Ako razgledas nazad na edna od temite jas staviv sliki i pisuvav za edsa revolucijata i protestite na filipinite uste pred da ima protesti vo mkd. Ubavo kazav da ima uspeh treba splotenost i baranje ostavki od site politicari. Se dur takvi raboti se ednostrani ke nema splotenost kaj narodot, nema kritcna masa, prodolzuvame so razdori site samo obvinuvaat. Zhabe laes mislev seka sme ponapred, deka 20god pred niv ke ni dojde pametot ama tesko, narodot uste ima pari moze i ke trpi. Vinata baraj si ja kaj vas tamu, vie gi poddrzuvate i ste del od cela prikazna nie nadvor sme nezavisni i ednostavno pisuvame koj kako gi gleda rabotite.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.718
СЈО е формирано само за криминалите на власта произлезени од нелегално прибавените снимки од страна на странските служби
нем таква работа во Пржински договор....Ти си го измисли
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
нем таква работа во Пржински договор....Ти си го измисли
па до сега се шо е објавено од нелегално прибавените снимки од страна на странските служби се криминалите на власта, тоа не го измислив
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.718
па до сега се шо е објавено од нелегално прибавените снимки од страна на странските служби се криминалите на власта, тоа не го измислив
а кога штрумфот ќе го ногира бејли, можеби некој на јутјуб ќе објави разговор меѓу бејли и зајко во врска со дивље, шу праиме тогаш???
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
а кога штрумфот ќе го ногира бејли, можеби некој на јутјуб ќе објави разговор меѓу бејли и зајко во врска со дивље, шу праиме тогаш???
остај ти “можеби“, пули она шо го имаме в раце од нелегално прибавените снимки за криминалите на власта
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Па јас мислам редно е да се пушти бомбата за Смилковци....
пред да искоментирам за постов јавно да кажам дека нит сум партиски определен нити па сум бил некад член на некоја партија. настрана тоа -



кога пукаа „бомбите“ на заев и кога се расклатуваше ситуацијата на владеачкава партија се сеќавам заев искочи со една изјава каде што јавно ВЕТИ дека ке ја обелодени и вистината за смилковското езеро а мислам дека спомнаа да објават нешто и за случајот диво насеље....


до сега после поминат одреден период нема ни атмосвера а ни абер дека ке пукне некоја бомба од овие два случаи...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.558
Поени од реакции
26.072
пред да искоментирам за постов јавно да кажам дека нит сум партиски определен нити па сум бил некад член на некоја партија. настрана тоа -



кога пукаа „бомбите“ на заев и кога се расклатуваше ситуацијата на владеачкава партија се сеќавам заев искочи со една изјава каде што јавно ВЕТИ дека ке ја обелодени и вистината за смилковското езеро а мислам дека спомнаа да објават нешто и за случајот диво насеље....


до сега после поминат одреден период нема ни атмосвера а ни абер дека ке пукне некоја бомба од овие два случаи...
Мислам дека единствено во тоа ветување не смееше да има политика, ниту ситни дневнополитички игри. Не ме интересира мене каква е атмосферата, јас како и секој еден во Македонија, сакам да ја дознаам вистината.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Мислам дека единствено во тоа ветување не смееше да има политика, ниту ситни дневнополитички игри. Не ме интересира мене каква е атмосферата, јас како и секој еден во Македонија, сакам да ја дознаам вистината.
за жал вистината секогаш боли а на ваква тема за убиство на 4 млади деца ке боли превише...
не се ни надевам дека некогаш ке искочи снимка или доказ за овој случај затоа што се зборува дека се вмешани и големи политички и влијателни фаци но и фаци од надворешноста од македонија... така да конците ги држи некој многу стабилно тука и ако било кој проба да дојде до некаква информација па недај боже и да ја обелодени - скапо ке го кошта....
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.718
сега штрумфт кога ќе заседне во белата куќа поверојатно ми е вики леакс да објави, не димни бомби од типот муабети, може не се овие во затворот виновни, туку вистината кој стои зад тоа.... http://www.utrinski.mk/?ItemID=7D1405AEA16EFF47AC567D01D0931228
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.931
Родителите на убиените деца кај Смиљковци: Политичарите се пазарат со крвта на нашите деца!

Повеќе од една година Врховниот суд не закажува јавна седница за случајот „Монструм“, односно за петкратното убиство кај Смиљковското Езеро, за што на доживотен затвор, со неправосилна пресуда, беа осудени шестмина обвинети, а еден доби ослободителна пресуда.

Одбраната жалбите ги поднесе уште на 4 јануари 2016 година, но од судот се уште не закажуваат седница. Семејствата на убиените момчиња се сомневаат дека седницата се пролонгира бидејќи се чека прво да заврши, како што велат, пазарењето за новата влада, па потоа да го направат и пазарот за судскиот случај.

-Очигледно е дека се чека прво политичарите да седнат во фотелјите, па потоа на дневен ред ќе дојде „Монструм“. Јасно е дека сите политичари се пазарат со крвта на нашите деца, вели револтирано Горан Наќевски.

И од одбраната истакнуваат дека досега требало да биде закажана јавната седица и дека не им е јасно зошто се одложува. Тие најавуваат дека ситуацијата ќе се смени вртоглаво, односно убедени се во невиноста на своите клиенти и очекуваат истото да се утврди на јавната седница.

На седницата на Врховниот суд се очекува да присуствува и Специјалното јавно обвинителство, кое го презеде случајот во свои раце. Од нив вистината ја бараат и двете страни. Родителите очекуваат дека конечно ќе го слушнат името на нарачателот на велигденскиот масакар, а од одбраната очекуваат да докажат дека извршителите се други лица.

Апелацискиот суд минатата година во декември ја потврди првостепената пресуда на Кривичниот суд во Скопје.

„Со цитираната пресуда на Апелациониот суд Скопје, по одржаната јавна седница и сеопфатната анализа на доказите и оцена на жалбените наводи, жалбите на обвинетите А. И., А. Д., А. И., Ф. А. и С. Љ., огласени за виновни за кривичното дело – тероризам од членот 394-б став 1 од Кривичниот законик како соизвршители, и обвинетиот Х. А. огласен за виновен за кривичното дело – тероризам од членот 394-б став 1 од Кривичниот законик како помагач, кои се осудени на казна доживотен затвор изречена од страна на првостепениот суд, се одбиваат како неосновани“, стоеше во одлуката на Апелациониот суд.

Со пресудата од 30 јуни 2014 година, на доживотна казна затвор за тероризам беа осудени Алил Демири, Африм Исмаиловиќ, Агим Исмаиловиќ, Фејзи Азири, Хаки Азири и Сами Љута. Единствено петтообвинетиот, Сејди Рами, доби ослободителна пресуда бидејќи Судот не пронашол цврсти докази што посочуваат на негова инволвираност во настанот. Алил Демири и Африм Исмаиловиќ сè уште не се екстрадирани од Косово.

Цветанчо Ацевски, Кире Тричковски, Александар Наќевски, Филип Славковски и Борче Стевковски беа убиени на 12 април 2012 година, на Велики четврток, додека ловеа риба кај Смиљковското Езеро. Според Обвинителството, мотивот за свирепото убиство е предизвикување чувство на страв и несигурност кај македонското население.

http://fokus.mk/vrhovniot-sudd-edna-godina-ne-zakazhuva-javna-sednitsa-za-monstrum/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom