Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Како и да е... најголем удел во оваа фарса имаат оние што ги понесе еланот од лажгите на „револуционерите“... Секој си одбра која лага да ја прифати, како лајт мотив за промените.
Сум верувал и сеуште верувам дека има снимки кои не ги објави Заев, најверојатно поврзани со ДУИ (кои тогаш беа најголеми пријатели со Груевски).

Плачење на темава по Груевски, не. Тоа дома, со главата во перница.
Автоматски споено мислење:

Како и да е... најголем удел во оваа фарса имаат оние што ги понесе еланот од лажгите на „револуционерите“... Секој си одбра која лага да ја прифати, како лајт мотив за промените.
Нема тука, како и да е.
Прво викаш дека и ја сум се посомневал во вината на убијците, после викаш дека сум толку глуп и сум поверувал во теоријата за Трајко. Без цитат, без ништо.

Бркај работа Јамајка.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.006
Види Јамајка, уопште не ми е тешко да зборам на форумов дека си рекол ствари кои не си ги рекол.
Мозокот си ги создава мемориите, така како што сакаш. Го знаеш тоа?

Цитирај ми некој пост во кој имплицирам дека не се тие. Никогаш не сум се посомневал во тоа.
Јас тогаш им предожив на муслиманите на форумов, кои ги оправдуваа протестите, да кажеме пред Бога (пошто и ја сум верник и они се верници), ако се невини, да даде Господ ја да лежам невин во затвор, како они, а ако се виновни на другиот, кој го тврди тоа, невини деца роднини да му загинат.
Ете, толку бев уверен дека се они.
Никој, ама баш ни еден не прифати. Освен еден вехабија торбеш од форумот религија.


Никогаш не сум верувал во теоријата за Вељановски. Вељановски има еден куп гревови. Одсекогаш сум сметал дека е смешна таа теорија.
Еве можеби грешам душа, еве не си поверувал. Но во голема мера во тој момент ја поддржи таа страна што ги пласираше овие лаги како изборна пропаганда. Тоа е уште бетер... Ем не си верувал во лажгите, ем си го подржувал тој од кајшто излегле лажгите ... Притоа да се разбереме во прашање беа сериозни тврдења, а не афери од типот кој бил педер и кој со кого се дупел.

Јас те разбирам од каде ти е таа потреба да речеш дека Заев никаде не го рекол тоа. Но не е ни битно тоа, имај во предвид дека Заев во историјата ќе биде запамтен како најголемиот бедник и предавник во историјата на Македонскиот народ, а ти ќе бидеш во реката луѓе кои жолчно се бореле тој да дојде на власт. Не е мое да судам, секој бил мотивиран некако, а пропагандата многу лесно го наоѓа патот до човековата психичка слабост, па затоа е не замерам премногу. Но редно е пошто си верник, да си ја разуздаш суетата пошто нели тоа е еден од смртните гревови.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Еве можеби грешам душа, еве не си поверувал. Но во голема мера во тој момент ја поддржи таа страна што ги пласираше овие лаги како изборна пропаганда. Тоа е уште бетер... Ем не си верувал во лажгите, ем си го подржувал тој од кајшто излегле лажгите ... Притоа да се разбереме во прашање беа сериозни тврдења, а не афери од типот кој бил педер и кој со кого се дупел.

Јас те разбирам од каде ти е таа потреба да речеш дека Заев никаде не го рекол тоа. Но не е ни битно тоа, имај во предвид дека Заев во историјата ќе биде запамтен како најголемиот бедник и предавник во историјата на Македонскиот народ, а ти ќе бидеш во реката луѓе кои жолчно се бореле тој да дојде на власт. Не е мое да судам, секој бил мотивиран некако, а пропагандата многу лесно го наоѓа патот до човековата психичка слабост, па затоа е не замерам премногу. Но редно е пошто си верник, да си ја разуздаш суетата пошто нели тоа е еден од смртните гревови.
Носталгијата, лелекањето по Груевски ја мешаш со сенешто, со разни теми. Измислуваш работи кои не сум ги рекол и на нив додаваш, накалемуваш други измислици.

Кој бил против Груевски, тој е за двојазичност, тој е за убијците од Смилковско, тој е за Македонците да бидат Бугари и т.н.

Тоа маломно упростување го користат и други грујови куртони, не само ти.

Еве ти кажувам и ден денес да бидат Заев наспрам Груевски, за Заев би бил. Кога би морал да гласам за едниот или другиот.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.595
дај барем една страна наназад прочитај
И роднините на децата и адвокатот на убиците тврдат дека на средбите со нив монструмот им кажал дека на местото на злосторот е пронајден мобилен телефон на Синиша Алексоски...нема што да се напаѓа Дојче Веле. Кој знае што им кажал и ним кога го припремале интервјуото
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.006
Носталгијата, лелекањето по Груевски ја мешаш со сенешто, со разни теми. Измислуваш работи кои не сум ги рекол и на нив додаваш, накалемуваш други измислици.

Кој бил против Груевски, тој е за двојазичност, тој е за убијците од Смилковско, тој е за Македонците да бидат Бугари и т.н.

Тоа маломно упростување го користат и други грујови куртони, не само ти.

Еве ти кажувам и ден денес да бидат Заев наспрам Груевски, за Заев би бил. Кога би морал да гласам за едниот или другиот.
Тоа што во тоа гледаш избор, е твој проблем војводо... Кој не се учи ни од сопствените грешки, нема никогаш да се научи. Уствари изборот секогаш ни бил ист, Заев наспрам Груевски... малку биле подруги имињата и фаците, ама воглавном тоа било тоа. А ако си избрал било кој од тие, нема да си осетел разлика, како што впрочем ни немало, како што немало ни избор уствари... Ниту Груевски ќе постоел без Заев, ниту пак Заев без Груевски. Тие се две страни од паричката што се хранат меѓусебно. А најглавен дел од нивната исхрана се гневните луѓе полни со суета.

Таа братоубиствена клетва не ни е од сега, таа се влече и во партизанско, и во комитско, и во средновековно, па и во античко... Јас не сум против Заев, затоа што сум за Груевски... Туку сум против тој естаблишмент што го сочинуваат Заев и Груевски кои се хранат од таа клетва.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.595
Но весникот Фокус на 03.02.2020 со наслов на текст:
“Рауфи до Заев: Дали се сеќаваш дека ни кажа дека Синиша Алексовски е автор на “Монструм”? Открива дека Заев сепак спомнувал имиња кои немале никаква врска со Монструм пред повеќе луѓе.

Дел од тие луѓе се поврзани со осудените во Монструм а дел се роднините на убиените деца и рибарот.

“Денеска во Кривичниот суд, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, го испрашуваше и адвокатот Насер Рауфи, кој е бранител на дел од обвинетите во “Монструм” .

Тој го праша Заев дали се сеќавал на еден состанок, на кој имало и претставници од меѓународната заедница.
-Дали се среќавате на една средба, бевме 12-мина, имаше и претставници од меѓународната заедница, кога разговаравме за “Монструм”, праша адвокатот Рауфи, а Заев истакна дека сега се потсетил.
Тогаш адвокатот додаде:
“А дали се сеќавате дека рековте дека автор на предметот, на “Монструм” е Синиша Алексовски”, прашал тогаш според Фокус адвокатот Рауфи.
Според текстот на неделникот тогаш Заев одговорил дека не се сеќава на такво нешто но не исклучил дека сепак имало такви информации.


“Не се сеќавам да сум спомнал такво нешто. Може сум прочитал нешто, сум слушнал нешто, и затоа пак ќе кажам дека случајот треба да се истражи до крај”, истакнал според Фокус тогаш лидерот на СДСМ.
На оваа тема на 3 февруари минатата година пишува и порталот мкд.мк кој објавил дека имињата на Трајко Вељаноски и на Синиша Алексовски се споменувале на судењето за случајот „Монструм“.
“Поранешниот собраниски спикер и некогашниот советник за безбедност на бившиот претседател Ѓорге Иванов најдоа место во дел од прашањата на Горан Наќевски, татко на убиениот Александар. Тој пред судот го потсети поранешниот премиер Зоран Заев дека кога мајките на убиените деца по свое барање биле кај него, тој им кажал дека на Смилковско Езеро има паднат мобилен телефон што му припаѓал на Алексовски, како и дека во овој случај е вмешан и Вељаноски.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
И роднините на децата и адвокатот на убиците тврдат дека на средбите со нив монструмот им кажал дека на местото на злосторот е пронајден мобилен телефон на Синиша Алексоски...нема што да се напаѓа Дојче Веле. Кој знае што им кажал и ним кога го припремале интервјуото
Аман по стоти пат:

Интервјуто не е на Дојче Веле, туку на друг медиум (ЗиДојче мислам). Дојче Веле го измисли насловот, цитатот, да личи како да рекол, за да им се дигнат курињата на муслиманите тука. Бидејќи повеќето од нив, на форумов, ги оправдуваа протестите за ослободување.
Исто и во фамозната снимка, која сигурно ја има на нет. Никаде не вика обвинетите се невини. Ја вели оваа реченица - по затвори лежат невини луѓе (или нешто слично).

Објаснив во кој контекст е кажано и зошто е кажано така.

Па они бре не разликуваат пилоти од пилот програми, па ќе ги пазат семантичките финти на Заев.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.006
Аман по стоти пат:

Интервјуто не е на Дојче Веле, туку на друг медиум (ЗиДојче мислам). Дојче Веле го измисли насловот, цитатот, да личи како да рекол, за да им се дигнат курињата на муслиманите тука. Бидејќи повеќето од нив, на форумов, ги оправдуваа протестите за ослободување.
Исто и во фамозната снимка, која сигурно ја има на нет. Никаде не вика обвинетите се невини. Ја вели оваа реченица - по затвори лежат невини луѓе (или нешто слично).

Објаснив во кој контекст е кажано и зошто е кажано така.

Па они бре не разликуваат илоти од пилот програми, па ќе ги пазат семантичките финти на Заев.
По таков еден наслов од весник со светско реноме, доколку не следи демант ... изјавата е вистинита. Насловот не е од инфомакс, политико, ниту буревесник.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Но весникот Фокус на 03.02.2020 со наслов на текст:
“Рауфи до Заев: Дали се сеќаваш дека ни кажа дека Синиша Алексовски е автор на “Монструм”? Открива дека Заев сепак спомнувал имиња кои немале никаква врска со Монструм пред повеќе луѓе.

Дел од тие луѓе се поврзани со осудените во Монструм а дел се роднините на убиените деца и рибарот.

“Денеска во Кривичниот суд, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, го испрашуваше и адвокатот Насер Рауфи, кој е бранител на дел од обвинетите во “Монструм” .

Тој го праша Заев дали се сеќавал на еден состанок, на кој имало и претставници од меѓународната заедница.
-Дали се среќавате на една средба, бевме 12-мина, имаше и претставници од меѓународната заедница, кога разговаравме за “Монструм”, праша адвокатот Рауфи, а Заев истакна дека сега се потсетил.
Тогаш адвокатот додаде:
“А дали се сеќавате дека рековте дека автор на предметот, на “Монструм” е Синиша Алексовски”, прашал тогаш според Фокус адвокатот Рауфи.
Според текстот на неделникот тогаш Заев одговорил дека не се сеќава на такво нешто но не исклучил дека сепак имало такви информации.


“Не се сеќавам да сум спомнал такво нешто. Може сум прочитал нешто, сум слушнал нешто, и затоа пак ќе кажам дека случајот треба да се истражи до крај”, истакнал според Фокус тогаш лидерот на СДСМ.
На оваа тема на 3 февруари минатата година пишува и порталот мкд.мк кој објавил дека имињата на Трајко Вељаноски и на Синиша Алексовски се споменувале на судењето за случајот „Монструм“.
“Поранешниот собраниски спикер и некогашниот советник за безбедност на бившиот претседател Ѓорге Иванов најдоа место во дел од прашањата на Горан Наќевски, татко на убиениот Александар. Тој пред судот го потсети поранешниот премиер Зоран Заев дека кога мајките на убиените деца по свое барање биле кај него, тој им кажал дека на Смилковско Езеро има паднат мобилен телефон што му припаѓал на Алексовски, како и дека во овој случај е вмешан и Вељаноски.
Кој е овој Синиша?
Автоматски споено мислење:

Но весникот Фокус на 03.02.2020 со наслов на текст:
“Рауфи до Заев: Дали се сеќаваш дека ни кажа дека Синиша Алексовски е автор на “Монструм”? Открива дека Заев сепак спомнувал имиња кои немале никаква врска со Монструм пред повеќе луѓе.

Дел од тие луѓе се поврзани со осудените во Монструм а дел се роднините на убиените деца и рибарот.

“Денеска во Кривичниот суд, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, го испрашуваше и адвокатот Насер Рауфи, кој е бранител на дел од обвинетите во “Монструм” .

Тој го праша Заев дали се сеќавал на еден состанок, на кој имало и претставници од меѓународната заедница.
-Дали се среќавате на една средба, бевме 12-мина, имаше и претставници од меѓународната заедница, кога разговаравме за “Монструм”, праша адвокатот Рауфи, а Заев истакна дека сега се потсетил.
Тогаш адвокатот додаде:
“А дали се сеќавате дека рековте дека автор на предметот, на “Монструм” е Синиша Алексовски”, прашал тогаш според Фокус адвокатот Рауфи.
Според текстот на неделникот тогаш Заев одговорил дека не се сеќава на такво нешто но не исклучил дека сепак имало такви информации.


“Не се сеќавам да сум спомнал такво нешто. Може сум прочитал нешто, сум слушнал нешто, и затоа пак ќе кажам дека случајот треба да се истражи до крај”, истакнал според Фокус тогаш лидерот на СДСМ.
На оваа тема на 3 февруари минатата година пишува и порталот мкд.мк кој објавил дека имињата на Трајко Вељаноски и на Синиша Алексовски се споменувале на судењето за случајот „Монструм“.
“Поранешниот собраниски спикер и некогашниот советник за безбедност на бившиот претседател Ѓорге Иванов најдоа место во дел од прашањата на Горан Наќевски, татко на убиениот Александар. Тој пред судот го потсети поранешниот премиер Зоран Заев дека кога мајките на убиените деца по свое барање биле кај него, тој им кажал дека на Смилковско Езеро има паднат мобилен телефон што му припаѓал на Алексовски, како и дека во овој случај е вмешан и Вељаноски.
Кој е овој Синиша?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Но весникот Фокус на 03.02.2020 со наслов на текст:
“Рауфи до Заев: Дали се сеќаваш дека ни кажа дека Синиша Алексовски е автор на “Монструм”? Открива дека Заев сепак спомнувал имиња кои немале никаква врска со Монструм пред повеќе луѓе.

Дел од тие луѓе се поврзани со осудените во Монструм а дел се роднините на убиените деца и рибарот.

“Денеска во Кривичниот суд, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, го испрашуваше и адвокатот Насер Рауфи, кој е бранител на дел од обвинетите во “Монструм” .

Тој го праша Заев дали се сеќавал на еден состанок, на кој имало и претставници од меѓународната заедница.
-Дали се среќавате на една средба, бевме 12-мина, имаше и претставници од меѓународната заедница, кога разговаравме за “Монструм”, праша адвокатот Рауфи, а Заев истакна дека сега се потсетил.
Тогаш адвокатот додаде:
“А дали се сеќавате дека рековте дека автор на предметот, на “Монструм” е Синиша Алексовски”, прашал тогаш според Фокус адвокатот Рауфи.
Според текстот на неделникот тогаш Заев одговорил дека не се сеќава на такво нешто но не исклучил дека сепак имало такви информации.


“Не се сеќавам да сум спомнал такво нешто. Може сум прочитал нешто, сум слушнал нешто, и затоа пак ќе кажам дека случајот треба да се истражи до крај”, истакнал според Фокус тогаш лидерот на СДСМ.
На оваа тема на 3 февруари минатата година пишува и порталот мкд.мк кој објавил дека имињата на Трајко Вељаноски и на Синиша Алексовски се споменувале на судењето за случајот „Монструм“.
“Поранешниот собраниски спикер и некогашниот советник за безбедност на бившиот претседател Ѓорге Иванов најдоа место во дел од прашањата на Горан Наќевски, татко на убиениот Александар. Тој пред судот го потсети поранешниот премиер Зоран Заев дека кога мајките на убиените деца по свое барање биле кај него, тој им кажал дека на Смилковско Езеро има паднат мобилен телефон што му припаѓал на Алексовски, како и дека во овој случај е вмешан и Вељаноски.
Не ти ја разбирам поентата. Скроз е можно Заев било што да им рекол на роднините на убиените или на роднините на обвинетите. Може на едните им рекол Петре ги уби не се Албанците, на другиве им рекол вашите роднини невини лежат. На трети, трето им рекол. Човекот си лаже и нема срам, ни перде да ги искористи за своја добивка.

Али знам дека е прилично паметен за никогаш да не каже јавно дека се невини, ако знае дека нема да бидат ослободени и дека солидно е обвинението.

Кажувал јавно разни работи, на начин, на кој Албанците ќе слушнат тоа што сакаат, а грујовите куртони друго ќе чујат.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Аман по стоти пат:

Интервјуто не е на Дојче Веле, туку на друг медиум (ЗиДојче мислам). Дојче Веле го измисли насловот, цитатот, да личи како да рекол, за да им се дигнат курињата на муслиманите тука. Бидејќи повеќето од нив, на форумов, ги оправдуваа протестите за ослободување.
Исто и во фамозната снимка, која сигурно ја има на нет. Никаде не вика обвинетите се невини. Ја вели оваа реченица - по затвори лежат невини луѓе (или нешто слично).

Објаснив во кој контекст е кажано и зошто е кажано така.

Па они бре не разликуваат пилоти од пилот програми, па ќе ги пазат семантичките финти на Заев.
Не само дицајт, сите медиуми во држвава ја постираа таа вест и неговите зборови, ниту еднаш не демантираше, почна да ретерира кога му почнаа преговорите со Мијалков.
Денеска може да се види договорот, Мијалков на слобода е, пратеници му даде, и сигурно владеење со државава 2-3 мандати. Значи и смилковско беше да тацна, и ти беше еден од тие кои забележа дека и Груевски почна да ретерира кога Заев му се закани со бомбите за смилковско.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
По таков еден наслов од весник со светско реноме, доколку не следи демант ... изјавата е вистинита. Насловот не е од инфомакс, политико, ниту буревесник.
И?
Никаде, во интервјуто на ЗиДојче го нема тој дел.

Само петнаесет пати објаснив зошто му е таа финта со Дојче Веле и зошто немало тогаш официјален демант.
Автоматски споено мислење:

Не само дицајт, сите медиуми во држвава ја постираа таа вест и неговите зборови, ниту еднаш не демантираше, почна да ретерира кога му почнаа преговорите со Мијалков.
Добро бе, само јас од цела држава сум го видел ова?
Само ја сум го прочитал интервјуто за ЗиДојче?

Вие сите и каури и муслимани сте недоветни?


Како ќе има демант бе Пуно?
Ако има демант како ти ќе се утврдиш во твоето мислење дека овие се невини и дека Заев ќе ја дотера правдата?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.006
И?
Никаде, во интервјуто на ЗиДојче го нема тој дел.

Само петнаесет пати објаснив зошто му е таа финта со Дојче Веле и зошто немало тогаш официјален демант.
Добро бе, не рекол... Ќе спиеш помирно ли ?
 

Stoichkov

Царево Село/Делчево
Член од
9 февруари 2010
Мислења
204
Поени од реакции
60
Свободата со кр'в се плакја ! Тоа беше финалот на шумадијската окупација на Македонија, и Косово освободихме од свинарите.
Да не сте педери ?
Па тоа лето си велам, кај да одам и одих во источна Тракија. Сите христиани екзархисти и патриашисти од Одринско, се заменени со 400.000 илјади торбеши/помаци/горани од БГ,МК, Шар и Егеј.. Беф тамо ми велат врите сме булгаре бубајко(татко), бен македонлар, од Воденско, Костур и Родопите и гораничинја. Има и босанци и албанци... но са малко.

Со Адем јашари и јордан Мијалков, ке ви дојдем . :popce:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom