Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
А ти бе, мрсулко еден, со твоите 23год... Си држел некогаш пушка во рака? Знаеш да пукаш? Знаеш како е кога ќе си во ситуација да треба да пукаш во друго човечко битие? Знаеш како е кога си приморан да го правиш тоа за да преживееш? Знаеш како е да спиеш со едно око отворено и да добиваш мини срцеви удари на секој шум пошто мислиш задње ти е?
Тоа го сакаш, војна, за ги испробаш стварите што си ги “научил“ од Кантер Страјк ?
Што си се упрпал бе брат. Ако ти е страв нема со сила да те носат, без гајле. Башка имаме профи полиција и војска доволна да се справи со вакви кризи. И доста извртувате тези, никој не ПОСАКУВА војна но има луѓе кои би војувале доколку сите други опции се искористени. За педерите секогаш има опција - да се натртат и да ќутат.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
brat on ne rabotel ali preku negovata institucija idelo sve . toa sakam da kazam.
Така кажи. Дека тоа сакаш да кажеш. Тоа веќе ти е точна формулација. Пошто нема во Скопје друга судска медицина, мора да одело преку неговата.
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
43
Поени од реакции
5
mene mi e strav da izlezam niz malo da se setam posto kaj mene ima epten mn albanci .. ako si vo grupa netreba da ni e strav ali da si 1 ili 2ca treba i toa kako.
 
Член од
23 март 2005
Мислења
284
Поени од реакции
133
И што ќе направиш? Ќе се иселиш? Ќе ги истребиш? На Бајрам ќе им влезеш со калашников? Што ќе направиш?
Не ве разбирам. На мене да ми се нарушела безбедноста? Па нели за тоа ги презирате? За нарушување на безбедноста? Па значи и ти се плашиш од тоа.
Уствари што дебатирам бе, кога не сте свесни дека треба да ги испоубиете сите за да кога одиш од Охрид до Скопје не поминеш низ ниедно Албанско село. Е па извинете што не сакам да бидам дел од таков геноцид. И извинете што за вас по сите ваши националистички коментари немам ништо повисоко мислење од оние што го извршиле убиството.
Ми се гади од овој национализам

п.с. Пред некој да ме омажи со Албанец, да ме обвини дека ги бранам или да ме обвини за тоа што не сум пишувала за тоа кога они пукале ваков национализам по убиствата во Гостивар да го кажам ова - За нивниот национализам не ми е гајле, се срамам од гнасниот национализам на својот народ.

Чувај не Господе.
Види што ќе ти кажам, „илинденке“, потполно те разбирам, а јас само ќе ти одговорам малце попрагматично и не директно. Дилемата како до нормала во Македонија, не потекнува од сега или од 2001!, таа потекнува уште од 1945, море и од пред тоа, а најверојатно од доаѓањето на османлиите на Балканот. Значи проблемот со албанците не е од сега, за овој проблем главите си ги кршеле помалце или повеќе политичарите на македонска страна во последните 60 години и тој проблем не сме го имале и имаме само ние. И уште нешто ќе ти додадам, воопшто, проблем со малцинства, не имаме само ние, туку цел Балкан и Европа.
Како реален човек, мора да погледнеш на некои факти во историјата и тоа процент на албанското население пред 60 години во Македонија, нивниот статус во тогашна СР Македонија, нивните човекови права, истото во Косово, потоа погледни го нивниот политички статус и нивната бројчаност денес во Македонија, погледни ја историјата на Косово, а потоа фрли еден поглед врз развојот на малцинствата во другите држави на Балканот и во Европа.

Дали не можеш да дојдеш до никаков заклучок?
 
Член од
15 април 2012
Мислења
341
Поени од реакции
642
Што си се упрпал бе брат. Ако ти е страв нема со сила да те носат, без гајле. Башка имаме профи полиција и војска доволна да се справи со вакви кризи. И доста извртувате тези, никој не ПОСАКУВА војна но има луѓе кои би војувале доколку сите други опции се искористени. За педерите секогаш има опција - да се натртат и да ќутат.
Учесник е во 2001, малку е изнервиран затоа што е монтирана војната, јас го сфаќам комплетно, не му замеравам за тонот. Но е на погрешно место!! Ние исто мислиме..само малку не чита како што треба
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.612
Поени од реакции
18.056
Ljepotice, не се Србите... ме мрзи да ти собирам по нетов индикации, безброј примери, изјави на Мендух Тачи, Хашим Тачи, Харадинај итн., видеа од злодела, палења и рушења од цркви, уништвање гробови итн...
јас мислам дека кај овој наш случај во Радишани, фамилиите од Гостивар имаат нарачано убијци од Косово, „за еден наш - двајца нивни“. Па пред камерите фамилијата на полицаецот кажа дека и соопштиле дека крв за крв мора да се плати, и тоа за убиено машко дете , машко дете да се убие, тоа е кодекс кај шипците, но не само кај нив......! Фамилијата на полицаецот е во безбедност и тргната од Гостивар... (сетете се на убиствата во Скопје пред неколку години кои беа од истиот мотив, кога еден наш застрела шипци, а потоа следеше после подолго време освета)
Треба сите да сватите со каков народ живеете околу вас. И треба сите да сватите дека варварството само со поголемо варварство може да се спречи и ништо друго. Интеграција на такви варвари не постои и не постоела никогаш, никаде и ниту во една земја. Тоа е реалноста.
Колку што знам фамилиите на убиените во Гостивар "дадоа збор" дека нема да бараат крвна одмазда. Сепак некои од Албанците знаат да демонстрираат компетитивност во вакви крвави спортови и бројките им се особено битни.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.572
Поени од реакции
26.094
А да ти заштедам јас некој денар и чим си на тој став да ти препорачам ич да не одиш бидејќи тоа ќе биде единственото скандирање?
Протестот се организира токму поради тоа. За да има смрт за Албанци или пак владата да падне. Не се организира за присилување на МВР да си ја заврши задачата и да ги најде убијците во најкус можен рок без разлика кои се, туку за да се придобијат одредени политички поени а најмногу да се осуди ова дело извршено од монструми од Албанска националност поради големо-албански побуди. Последново нормално сеуште не е докажано и потврдено, ама судејќи и по темава и по другите социјални мрежи, се доаѓа лесно до заклучок дека мнозинството во тоа е убедено.
Ама како сакаш на крај краишта, мене ми се допаѓа што воопшто така размислуваш како и да е.
Зборевме за генерализирање ?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.244
Поени од реакции
78.864
daj kazete kako da se otarasime od niv .
Од кои бе Филипче?
Од Албанците?
Нема отарасуење, треба да напраиме фер договор, што нема никад да се деси, пошто они мислат дека можат да се отарасат од нас.
Им оди или не, што мислиш?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
а сега не забошотуваат а? го знаат возилото не ги знаат осомничените? главна вест во медиумите е Титаник, а пет деца ни убија? тоа не е забошотување?
А да не треба да кажат регистарски таблички на ТВ?
Прво и основно, додека не обвинат некого, НЕ СМЕАТ да го откријат неговиот идентитет.
Второ, како што ти гледаш вести, така гледа и тој што ги убил.
И да, исто така, тој не смее да знае колку му се блиску ниту што знаат.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Море да ги најдат сторителите ПОД ИТНО , и на ПЛОШТАД на КЛАДА да се запалат , евентуално ОБЕСАТ ... како и да е има една поговорка , никогаш незнаеш што имаш додека не го изгубиш ... така и со момциве...
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.149
Поени од реакции
25.591
mene mi e strav da izlezam niz malo da se setam posto kaj mene ima epten mn albanci .. ako si vo grupa netreba da ni e strav ali da si 1 ili 2ca treba i toa kako.
Батали стравот, дај испуцај уште некоја проверена информација од автобус или семеен пријател. Ти и даваш динамика на темава. (y)
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
43
Поени од реакции
5
Од кои бе Филипче?
Од Албанците?
Нема отарасуење, треба да напраиме фер договор, што нема никад да се деси, пошто они мислат дека можат да се отарасат од нас.
Им оди или не, што мислиш?
pa ne veruvam posto kaj mene se pojse i posje ima albanci nego makedonci jas mislam deka oni ke ne izbrkaat nas ali netreba toa da si go dozvolime.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.417
Поени од реакции
9.303
Батали стравот, дај испуцај уште некоја проверена информација од автобус или семеен пријател. Ти и даваш динамика на темава. (y)
За некоја минута очекува повик од близок пријател за да му ги каже табличките на колата ;) Стрпи се
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
А да не треба да кажат регистарски таблички на ТВ?
Прво и основно, додека не обвинат некого, НЕ СМЕАТ да го откријат неговиот идентитет.
Второ, како што ти гледаш вести, така гледа и тој што ги убил.
И да, исто така, тој не смее да знае колку му се блиску ниту што знаат.
Ела да им го кажеш ова на пола мои познаници.....не можат да разберат дека тое од најголема важност.....си мислат што и да се дознае треба во јавност да се каже......
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Пак не. Ги мешаш работите. Значи ако си искрен и размислуваш трезвено, ќе сватиш дека МВР не може и не смее да одлучи дали одредено дело било извршено во самоодбрана. Тоа е силен речник, речник што само и исклучиво на судот му се дозволува да го користи по сите правила и норми.
Од друга страна пак, да каже дали на телата на убиените е извршено физичко насилство пред да бидат убиени е токму работа на МВР, поточно Судска Медицина, патолозите. Тука нема потреба судот да реагира, тука оние што ја извршиле обдукцијата го имаат последниот збор.
Ти викам, мешаш работи и си ги местиш коцките онака како што ти би сакал да бидат наместени.
[/quote]
принц... вака - прва работа ако неможе мвр да каже односно одлучи дали станували збор за самоодбрана или не тогаш кој друг? - тоа е нивна работа.. од друга страна - викаш мвр неможе да каже такво нешто а цел албански народ дури и пошироко јавно ЛАЖЕА дека не било самоодбрана и им веруваа на нив... ај сеа ти најди ми логика???

и ова со обдукцијава - мислиш сериозно дека они го имаат последниот зборт? теоретски да. практично НЕ. еве и зашто - на сите 4 деца им се скршени носовите пред да бидат убиени - од ударот а зрното од било која пушка може нос да ти се скрши туку така?

ај да гледаме реално на работиве. и свати дека неможеш да одиш контра цел форум некогаш барем ти си поискусен модератор и попаметен....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom