Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Дај боже да е така, иако мене друго ми кажале.
Не студирам право, па нека биде како што викаш иако сум сигурен декa не ме лажеле :)
Крим техниката во Македонија е на високо ниво. За ова сум сигурна, имаше рангирање за тоа мислам дека Лупевска во КОД го објави ранкингот и нашиве беа во подобрите. Не се секирајте за нивната професионалност, надевајте се дека никој нема да им ја попречува работата.
 
Член од
24 јануари 2011
Мислења
523
Поени од реакции
148
Од студенти кои ги носат на пракса по одделите...
Голема грешка си за ова брат...
Али не е време и место да се објаснуваме за ова...
Навидум иаме шалабајзери
Али подобранците се само застапени во оние јавни и видливи места никој од нив сеуште нема допрено до високите служби
Ова ти го гарантирам 10000000%
А и ма и доста спремни момци кои знаат што и како
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Судска медицина: Убиените не биле масакрирани

  • Објавено: пред 6 минути
  • Прочитано: 282
  • Печати
Сподели со твоите пријатели!9
Во врска со петкратното убиство кај Смиљковското езеро во четвртокот вечерта, а како што пренесува Прес 24, сите четири момчиња и повозрасниот рибар се здобиле со повеќе огнострелни повреди во горниот дел на телото а дел од нив имале исти повреди и во нозете. Сите рани кај убиените се прострелни, куршум се задржал само во телото на едно од убиените момчиња. Ова го покажала обдукцијата на Институтот за судска медицина, соопштија денеска Билјана Јаневска и Златко Јакевски.
Смртта кај настраданите е директна последица од оштетувањето на виталните органи. Експертите не утврдиле други повреди освен огнострелните рани. Тоа доведува до заклучок дека жртвите не биле масакрирани, не биле врзувани и не биле измачувани пред убиството.
Неколку од повредите се направени одблизу. Прострелни рани се забележувале и во грбот и во градниот кош кај момчињата. Во главата биле забележани помеѓу 3 и 6 прострелни рани.
Вештачењето го извршиле 3 екипи на судска медицина со над 10 лица. Од таму велат дека обдукцијата е извршена најпрофесионално и е обезбедена добра фото-документација.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Од каде знаеш дали во МВР нема стручен кадар, си бил, си видел, ти кажал некој, или онака ова по твое си донесе заклучок ??? Дај не зезај, имаме ние и тоа како добар кадар и професионалци.
Штрајкуваа пред некој ден дипломирани криминалисти....
 
В

влијателен

Гостин
:facepalm:
Ти знаеш ли шо е профил бре море
НАПРАВИЛЕ профил,не го откриле.
А башка како што се сите наострени,не ми се верува и да ги/го откријат,да го кажат туку така јавно.
Откриле пишуваше во вестите, затоа го ставив во наводници.
Без разлика што и да вклучува, мотив, психичка состојба... сигурно дава барем насока за која би била националноста.

Еве сега министерката ја слушам дека требало да разбереме зошто не ни даваат детали. Разбираме.
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Вечерта кога се случи убиството, беа границите затворени?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
15
Поени од реакции
20
Ја сум многу сигурен дека ке ги најдат. Само не знам дали вистинските.
да, сигурно ќе најдат некои за курбан, и ќе испадне дека биле некои психопати и све ќе се заташка
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
дали има некој протест кај љуботенски кај обиколницата во бутел или во радишани моментално да не знае некој ?
нешто се зборуваше во 3 саат дека ќе има ?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
15
Поени од реакции
20
се сеќавам за убиствотот пред ПМФ кога алфи беа убиени, беа фатени и осудени некои албанци кои врска немаа со настанот (од сигурни извори), но мораше некој да се осуди за да се смири јавноста...
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Можеби имало, лекарката не кажа дека немало.
Кажа! Кажа дека нема масакр! Кажа дека освен прострелните рани направени од оружје со голема енергија (значи само на еден му останал куршумот во телото, на сите други ги прободел - затоа се прострелни рани) НЕМА НИКАКВИ ДРУГИ ПОВРЕДИ НАНЕСЕНИ ПРЕД ИЛИ ПОСЛЕ УБИСТВОТО. Смртта настапила како резултат на повреда на виталните органи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom