Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
Од вкупно петмина осудени,двајца избегаа на Косово а еден е ослободен од обвинение.За тие 2ца што се у робија ли станува збор? Каков Монструм,какво обвинение,мочам им се на цело племе Заеви да им се намочам
od napisanovo kje si rece coek gi imavme tie dvajca prethodno
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.262
Поени од реакции
81.428
od napisanovo kje si rece coek gi imavme tie dvajca prethodno
Не.
Не си сфатил зашто он се буни.

Заев, албанскиот пријател и сојузник, ни со прст не мрдна да ги побара од Косово лицата кои направја такво страшно злосторство. Не збориме ние тука за официјално барање.

Косово е држава која доби огромна подршка од нас за независноста (афирмација во меѓународни институции, гласања, спортски гостувања, лечење на косовски граѓани во наши државни здравствени институции и ред други работи).
Све тоа добиено од Груевски (кој го призна Косово) и Заев (добро, и Ковачевски после него).
И сега, оправдувањето кај вмровците и кај СДСМ денес, е рационално: - Косово ни е сосед и треба да имаме влијание таму, најдобро за нас е да имаме подобри односи со Косово од Црна Гора, Србија, па и од Албанија (што е невозможно, ама ајде) и така натаму.
ОК, сфаќам
Како тогаш Косово не ни ги праќа овие кои сториле такво страшно злосторство, како од Косово влегуваат, повеќе пати, банди, пљачкаат и се засолнуваат назад пак (еден пример е Про-кредит). Како Косово им даде боречки пензии и почести на оние кои влегоа во Диво Насеље?
и тн, и тн.
(добар дел од овие ствари се на товар на Груевски)


Каква е таа влада на СДСМ, која толку е албанизирана, ама не може нашиот штитеник да го натера да ни ги изручи криминалците, кои ни масакрираа деца на најголем празник? Како Грујо, кој го призна Косово и кој вршеше политички притисок врз спортските федерации да гостуваат таму и покрај тоа што нашите репрезентации беа дочекувани со Monkey-donia и слични написи, не можеше да им каже да ни ги вратат назад овие кои сега се со две идентични пресуди?


За тоа он се буни, не е така плитко ко што ти личи.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
Не.
Не си сфатил зашто он се буни.

Заев, албанскиот пријател и сојузник, ни со прст не мрдна да ги побара од Косово лицата кои направја такво страшно злосторство. Не збориме ние тука за официјално барање.

Косово е држава која доби огромна подршка од нас за независноста (афирмација во меѓународни институции, гласања, спортски гостувања, лечење на косовски граѓани во наши државни здравствени институции и ред други работи).
Све тоа добиено од Груевски (кој го призна Косово) и Заев (добро, и Ковачевски после него).
И сега, оправдувањето кај вмровците и кај СДСМ денес, е рационално: - Косово ни е сосед и треба да имаме влијание таму, најдобро за нас е да имаме подобри односи со Косово од Црна Гора, Србија, па и од Албанија (што е невозможно, ама ајде) и така натаму.
ОК, сфаќам
Како тогаш Косово не ни ги праќа овие кои сториле такво страшно злосторство, како од Косово влегуваат, повеќе
е пати, банди, пљачкаат и се засолнуваат назад пак (еден пример е Про-кредит). Како Косово им даде боречки пензии и почести на оние кои влегоа во Диво Насеље?
и тн, и тн.
(добар дел од овие ствари се на товар на Груевски)


Каква е таа влада на СДСМ, која толку е албанизирана, ама не може нашиот штитеник да го натера да ни ги изручи криминалците, кои ни масакрираа деца на најголем празник? Како Грујо, кој го призна Косово и кој вршеше политички притисок врз спортските федерации да гостуваат таму и покрај тоа што нашите репрезентации беа дочекувани со Monkey-donia и слични написи, не можеше да им кже да ни ги вратат назад овие кои сега се со две идентични пресуди?


За тоа он се буни, не е така плитко ко што ти личи.
Најголемиот грев што го направи Заев е што го користеше случајот за политички поени и ги лажеше родителите. Политиката е прљав бизнис, ама дури и таму има граница што не треба да се искористува, како мртви деца на пример. За тоа се надевам господ ќе му суди еден ден.

Во однос на испорачување на убијците, и едните и другите не направија ништо. Дали не можеле, дали не сакале да дадат нешто, не знам.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.262
Поени од реакции
81.428
Најголемиот грев што го направи Заев е што го користеше случајот за политички поени и ги лажеше родителите. Политиката е прљав бизнис, ама дури и таму има граница што не треба да се искористува, како мртви деца на пример. За тоа се надевам господ ќе му суди еден ден.

Во однос на испорачување на убијците, и едните и другите не направија ништо. Дали не можеле, дали не сакале да дадат нешто, не знам.
Види, ако ги донесеше овие од Косово (нашиот пријател и сојузник), ќе му простев све.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.262
Поени од реакции
81.428
ок, не мислев буквално све, али доста од работите, сигурно

исто и за Груевски

Коа веќе сум кај филмови, Теона Стругар Митевска ги овековечи во филм децата убиени кај Смилковско езеро.
Филмот е достапен на ЈуТјуб бесплатно под името „Кога денот немаше име“.

Според ја овоа што го видов,ако не ги знаев работите ќе мислев добро е што албанците ги убиле децава, пошто у филмот се претставени како силувачи, наркомани, пијаничиња, безвредни гомна на општеството кои едвај чекаат беља да направат и да го поебат некој, а во себе носат омраза спрема албанците и ништо друго. Доаѓаат од дисфункционални семејства во кои родителите ги научиле така да се однесуваат, да водат грижа за пари и материјални нешта.
Филмот е поддржан од Агенцијата за филм на Северна Македонија со 30 милиони денари (500.000 евра).

Ако имате време погледнете го, да ве предупредам, мене ми се згади од филмот и ако ја имам „честа“ да ја запознаам режисерката би и се исплукал у фаца.
ова звучи толку страшно, што е неверојатно
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Има аматерски македонски филм за случкава. Го има на јутјуб целиот филм, ,,Кога денот немаше име".
Филмот се фокусира на децата, за тоа каков карактер биле, што правеле пред да бидат убиени.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.217
Поени од реакции
16.729
Срцето ми се стужи. Додека не се почне, на таквите како Теона, и многу други, а ги има, да им се дешаваат сачекуши во темно, и мамицата ебавање, џабе само трубиме. За почеток. Кукавици над кукавиците сме, реално.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.022
Има аматерски македонски филм за случкава. Го има на јутјуб целиот филм, ,,Кога денот немаше име".
Филмот се фокусира на децата, за тоа каков карактер биле, што правеле пред да бидат убиени.
Настрана тоа дека случката со децата е македонска трагедија, крвопис како што пишуваше на паролата кога младината излезе на улица ден по убиствата и никако не треба со тој настан да се експериментира во уметноста со нивните карактери и ликови, но на крајот од денот по ова со филмот излегува дека убијците се само криминалци а дека децата провоцираат и тие се првите кои започнуваат. Ова се решава само со вистински филм за децата или барем вметнување на одредени сцени, како Јанаки со сцените на УЧК во неговиот филм. Се надевам еден ден децава ќе добијат нешто такво што ќе одблежува во иднината преку некој дел од уметноста, дека додека обичниот човек, кој можеби и заборавил, или пак некое дете кое и не знае дека 4 млади Македонци се убиени на верски празник и единствена вина и причина е само нивната религија и нација, ќе можат сето тоа да го видат на некое филмско платно.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.262
Поени од реакции
81.428

10 години оваа држава не може од Косово да ги добие убијците од Смилковско
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.116
Поени од реакции
15.064

10 години оваа држава не може од Косово да ги добие убијците од Смилковско
Dosegašnoto objasnuvanje beše deka nemalo konečna presuda, bidejki so sudenjeto prviot pat ,,nevini luđe ležele vo zatvor,,.
I nemožime da im se lutime na kosovarite za dosega, bidejki naš premier i pola.Makedonija tvrdeše deka ne se tie ubicite
Sega nema da ima opravduvanje za ništo...
 
Член од
30 април 2022
Мислења
248
Поени од реакции
347
Dosegašnoto objasnuvanje beše deka nemalo konečna presuda, bidejki so sudenjeto prviot pat ,,nevini luđe ležele vo zatvor,,.
I nemožime da im se lutime na kosovarite za dosega, bidejki naš premier i pola.Makedonija tvrdeše deka ne se tie ubicite
Sega nema da ima opravduvanje za ništo...
Једино правилно решение е влегување во косово и трпање гнасиве у гепек и штама.
 

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
340
Поени од реакции
500
Има аматерски македонски филм за случкава. Го има на јутјуб целиот филм, ,,Кога денот немаше име".
Филмот се фокусира на децата, за тоа каков карактер биле, што правеле пред да бидат убиени.
Филмот не е аматерски и не се фокусира на децата,
99.99% рајата што го гледале нема да го сватат.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.116
Поени од реакции
15.064
Једино правилно решение е влегување во косово и трпање гнасиве у гепек и штама.
Се чест на ликот што си го ставил на профилот, но не можиме ние со сила да им влегуваме на косоварите, кога наш премиер јавно кажува дека не се тие убиците...дека невини лежат во затвор
 

Kajgana Shop

На врв Bottom