Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
33.377
Поени од реакции
49.944
... све да им ебам и фамилија и жена и деца.
Што може тој кој му го убиле така детето, да направи? Што му го мачеле и егзекутрале во очи на Велики Петок... Што може да направи кога гледа дека огромна група Албанци ги подржуваат убијците на неговото дете и браат слобода без срам и перде?

Некој би помислил дека би се осветил некако. Не мора сега одма. Има време. Имаат и они фамилии, а и овие кои безумно бараат слобода за нив.

Што му преостанува на тој човек у животот освен тоа? Јас не знам.
Автоматски споено мислење:


Ова лицемерно гомно, чекаше да види дали ќе го осудат на доживотна за ова да го изјави?

Секако дека нема никакви докази. Ова е само за гомната ко Пуно и останатите Албанци кои ги подржуваат, додатно да им се дигнат курињата и да излезат на нови протести кај што ќе тепаат, ко рошли пут, жени на улица и ќе кршат, извикувајќи смрт за каури, мавтајќи со знамиња од ИСИС.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
919
Поени од реакции
301
Кои се вистинските мотиви позади оваа садистичка грдотиjа за коjа немам зборови како ме погоди уште кога дознав башка на голем празник. Чуму загинаа дечките на таков начин? Го гледав братот на рибарот. Не се работи за одмазда од урбана мафиjа, односно некоj да одбива да продава имот, па тие за возврат да го казнат. Што е тогаш?
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.460
Поени од реакции
11.486
Кои се вистинските мотиви позади оваа садистичка грдотиjа за коjа немам зборови како ме погоди уште кога дознав башка на голем празник. Чуму загинаа дечките на таков начин? Го гледав братот на рибарот. Не се работи за одмазда од урбана мафиjа, односно некоj да одбива да продава имот, па тие за возврат да го казнат. Што е тогаш?
Српски тајни служби го извршиле ова за да го оцрнат мирољубивото албанско население у Маќедона и да го поткопаат кревкиот соживот до цел стварање меѓуетнички судири.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
2.883
Поени од реакции
11.910
Гневен сум на пресудава исто како што бев гневен и дента кога ги убија. Срам за оваа држава е да судиш според договор и да не се налути некое си нецивилизирано племе. Се освен доживотни казни за сите убијци и да гнијат таму додека не умрат, е рамно на пораз за ова судство.

Од друга страна имаш Македонци патриоти кои лежат многу повеќе за упад во Собрание.

Правда тука никогаш нема да има.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.518
Поени од реакции
10.834
Последен пат пишувам на темава, се до завршното судење, иако за жал и тогаш знам дека ќе нема што да напишам.

Убивање на млади христијани Македонци на голем христијански празник. Убијците се Албанци муслимани и се тие кои беа осудени на доживотна робија. Дали било терористички напад, одмазда за друго убиство каде загинале Албанци муслимани или пак нарачано од некоја западна служба за икс нивни причини, како што се и понатамошна поделба на население, создавање конфликти како во 2001, рушење на влада, манипулирање со овај чин со години, тоа јас не го знам. Ако ме прашуваш мене, ќе кажам ова последново, зошто мислам така не е важно. Важното е дека страдаа 5 луѓе, 5 Македонци, убијците иако се знаат ќе бидат ослободени, иако сите Албанци го знаат тоа сепак се заштитени секогаш од нивните, додека семејствата на загинатите се оставени сами, немале никогаш поддршка од нас како Македонци, со ниту еден протест за барање на правда(освен оној ден по убиството) Важно е што сегашниот премиер(читај резервниот премиер Заев) ги излажа родителите и инидрекно станува еден од монструмите ако не и поголем. Важно е што со години се продава на македонскиот народ приказни како да децата се криви што се убиени, која ќе е следна теорија, дека рибарот ги убил па се самоубил, дека уствари се удавиле па после се пукале сами?

Наместо да побаравме правда за нашите браќа, нас полесно ни е да веруваме во вакви гнасни лаги, наместо да сме храбри и единствени во вакви ситуации ние сме уплашени и седиме на страна. Го гледав вчера интервјуто со Ефтов, луѓето умираат секојдневно, како да не е доволно тоа што ги загубија најмилите па уште и ги убиваме со вакви теории.

Нема што повеќе да кажам на темава, се разочарав длабоко во мојот народ неколку пати, се разочарувам од ден на ден се повеќе од секој Македонец кој не го познавам аи од оние кои ги познаавм.

Вечна им слава на луѓето, барем нека ги остават да почиваат во мир, кога веќе нема судска правда за нив во нивната татковина.
Како што сум кажал, нема што да се напише, доживотна казна оние што избегале, оној 9 години значи ќе треба да излезе веќе, другиот за некоја година. Значи правдата ќе се задоволи со само една доживотна казна, и таа ќе биде намалена за некоја година. Без разлика на тоа во петок најверојатно пак ќе има протест дури и за тој еден човек а ние ќе молчиме.

Навистина некој пат се прашувам за што живееме ние како народ, која е смислата на нашето постоење. Порано се срамев од Зоран Заев од Груевски како македонски политичари, денес се срамам од сите Македонци, од вас што пишувате овде, од татко ми, од брат ми, од сите што ги познавам и најмногу од самиот себе. Знам дека ништо посебно не сум направил за ова да го одбраниме и се останато, како и сите ние и тешко се помирувам со ова како Македонец.


ПС: Затворете ја темата ако веќе нема други новости за ова, ако ништо друго барем конечно да ги оставиме да почиваат во мир. Ако нема земска правда за извршители, нарачатели и Заев, можеби ќе има божја.

Вечна им слава.
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
217
Поени од реакции
374
Smilkovsko ezero isti slucaj , ista pozadina kako ubistvata 98 vo Pec kafic Panda.. samo ne mi e jasno kako na eden osloboditelna presuda a na drug 9 god . Banana drzava , ova da bese vo amerika ke jadea site dozivotno ili inekcija. Znaci 9 god ako ti dadat ti si soucesnik po syo ne si prijavil i logcno treba i ti isyo da go jades dozivotno ( osven ako ne dobil imunitet zastiten svedok a ne e ) oprema imat dzandarite , kameri ima vo sk na sekoja raskrsnica , kameri od objekti,bankomati , pa taa kola ne e padnala od mars , civa e? Ako e zapalena brojot na sasija ke se dojde do sopstvenikot , pa preku kulite i mob tel da se provere toa vreme osumnicite deka se naogale za vreme ba ubistvata , se zima parafinska rakavica i mnoooogu drugi raboti i propusti , i suma sumarim izleva slucaj panda
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
2.883
Поени од реакции
11.910

Еве ги кучињата, ќе искочат во петок пак да протестираат, си извикување на УЧК и нови убиства на каури.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.120
Поени од реакции
13.837
Кои се вистинските мотиви позади оваа садистичка грдотиjа за коjа немам зборови како ме погоди уште кога дознав башка на голем празник. Чуму загинаа дечките на таков начин? Го гледав братот на рибарот. Не се работи за одмазда од урбана мафиjа, односно некоj да одбива да продава имот, па тие за возврат да го казнат. Што е тогаш?
Да му покажат на некој кој коси а кој вода носи.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.066
Поени од реакции
15.534
Кои се вистинските мотиви позади оваа садистичка грдотиjа за коjа немам зборови како ме погоди уште кога дознав башка на голем празник. Чуму загинаа дечките на таков начин? Го гледав братот на рибарот. Не се работи за одмазда од урбана мафиjа, односно некоj да одбива да продава имот, па тие за возврат да го казнат. Што е тогаш?
Мотивот е терор, заплашување и џихад. Точно истиот како и при терористичките напади во Париз, Брисел, Виена и други Европски престолнини.


Ова е еден вид на војна.
Тоа го кажа денес родителот на еден од осудените, а и истакна дека ќе имало нови протести во петок.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
12.611
Поени од реакции
21.115
1614093600137.png


Шалчево само си кажува каде лежи зајакот и што точно ги пече и роднинве и останатите индијанци. Треба да биде газен од тепање секој што ќе излезе да протестира .
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
1.837
Поени од реакции
681
Колку треба да попуштаме ние Македонците за да имаме некој соживот?Работата е многу јасна.Тие си имаат Тиранска и Призренска платформа си тераат по нејзе.Многу едноставно.Никаква филозофија и пацифизам не ги интересира.Језидите беа мирољубив народ,затоа овие од Исламска држава ги збришаа од лицето на земјата.Нема никаква филозофија.Или ќе се браниш или ќе те снема.Толку.
Ако убаво ме читаш и разбираш многу јасно ќе видиш, кај мене не постои пацифизам, релативност, инертност, демагогија...., напротив!, најкатегорично го разобличувам злото и немам толеранција и милост од чија страна и да доаѓа, во случајов Албанска.

Дај Боже да сме држава, но за жал не сме (тоа ми е муабетот цело време каква стратегија ни задале нашите предци како Аманет за да ја оствариме...) која може сама да си управува со животот..., прв како човек, но и како Христијанин, да сум на соодветна позиција, за вакви случаи како ,,Монструм“ ќе воведам СМРТНА КАЗНА со мирна совест и дерзновение пред самиот Господ. Толку!!!
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
7.368
Поени од реакции
8.843
Мотивот е битен, не може да не е битен. Мотивот е алката која ги поврзува сторителот со делото и видот на казната која би требало да ја добие.

Двајцата што се во бегство имаат доживотни, еден што е тука доживотна. Не може помагач (возач) со извршител иста затворска казна, затоа мислам дека затворските казни се правични.

Знам дека ова е нова причина Пуно да ја оквалификува оваа држава како фашистичка и дискриминаторска, ама искрено на никој не му е грижа Пуно што мисли. Ама тој е огледало на целото албанско малцинство во државава, каде Албанците мораат да можат да прават сѐ и што и да се случи секогаш ќе бидат деградирани, напаѓани, навредувани и дискриминирани. Само мое не е да ги кревам етничките тензии, има дежурни членови задолжени за таа работа.

Не ги знаев добро момците, по видување, ама познавам членови од нивните потесни семејства. Жално е, навистина, за немилиот настан. На влезот од населбата подигнат е крст во нивна чест и кој сака да запали свеќа истото може да го направи во секој момент.

Мене ме радува разрешницата. Нашиот систем предвидува максимална казна доживотен затвор. Во некој друг систем можеби би добиле и друга казна, но мора да се суди врз база на оваа рамка. Повторно, казните се фер, животите на момчињата и рибарот никогаш нема да се вратат, ама знаеме дека овие луѓе никогаш нема да ја видат убавината на слободата.
 
Член од
7 март 2012
Мислења
296
Поени од реакции
55
u naseto sudsvo odamna e izgubena verbata. zatoa nekako neubedlivo se osudeni, nikakov dokaz ne izleze na javnost. osven deka voziloto bilo na alfite toa drugo nisto.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.557
Поени од реакции
3.959
Како што сум кажал, нема што да се напише, доживотна казна оние што избегале, оној 9 години значи ќе треба да излезе веќе, другиот за некоја година. Значи правдата ќе се задоволи со само една доживотна казна, и таа ќе биде намалена за некоја година. Без разлика на тоа во петок најверојатно пак ќе има протест дури и за тој еден човек а ние ќе молчиме.

Навистина некој пат се прашувам за што живееме ние како народ, која е смислата на нашето постоење. Порано се срамев од Зоран Заев од Груевски како македонски политичари, денес се срамам од сите Македонци, од вас што пишувате овде, од татко ми, од брат ми, од сите што ги познавам и најмногу од самиот себе. Знам дека ништо посебно не сум направил за ова да го одбраниме и се останато, како и сите ние и тешко се помирувам со ова како Македонец.


ПС: Затворете ја темата ако веќе нема други новости за ова, ако ништо друго барем конечно да ги оставиме да почиваат во мир. Ако нема земска правда за извршители, нарачатели и Заев, можеби ќе има божја.

Вечна им слава.
Те гледам повикуваш на протести, на реакција, на граѓанска непослушност... излгеда си излезен доста време од оваа територија наречена држава, каде што народот додека не добие сендвич не излегува, каде што не е модерно да протестираш за заштита на национални интеереси, каде што секој се води саамо од свој интерес... така да џабе се трудиш да отвараш очи.
А уштее кога ке ми текне дека за малиот Алмир излегоа на протест оние куртон новинари од 24 сата бидејќи тоа беше модеерно и прогресивно, бидејќи тие сее граџанството, а у главно појма немаа од суштината и од случајот, едниот за по некоја случајност го знам му се обратив ме избриша од фб... толку.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom