Марчело

Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Марчело, за оние кои не го знаат е можеби најквалитетниот српски рапер во моментов. Начекав едно интервју преку мој српски пријател, и би сакал да го поделам со вас во првиот пост за овој мини фан клуб на Марчело... Еве што тој изјавува меѓу другото за вулгарноста и ситуацијата во неговата земја... која мора да се признае е доста слична со нашата... Македонската.

-...Некои луѓе се однесуваат како тој единствен збор(мислејќи на вулгаризмите) да е муниција за базука, ставена таму само за да го разнесе нивниот естетски стаклен дворец.

-...Додека некој родител ќе му заврани на своето дете да слуша “музичари кои пцујат“, лошо е тоа, бидејќи е вулгарно... од друга страна нема да има ништо против детето да слуша народњаци прекрасни, затоа што гледате, тие не пцујат. Не му пречи што се голи, неталентирани, и естетски осакатени, што на децата им ја сервираат идејата дека конечна цел во животот е да стави силикон во се живо и да се омажи за локалниот мафијаш. Бидејќи побогу, тоа е идеал. Тие се богати! А дека не пцујат во песните, што е право право е.

-... и не не сум член на ниедна партија ниту нејзин подмладок, ниту сум бил ниту ќе бидам. Значи не сум платен, не, јас пцујам затоа што ми се сака. Затоа што сум бесен и згаден.

-... се` додека е таква ситуацијата, интелектуалното малцинство ќе пцуе, а големосрпскиот плебс ќе ги цитира “Кодот на Да Винчи“ и “Алхемичарот“, и ќе дели памет кој е вулгарен а кој фин.

Ова е само мој извадок од интервјуто... целото интервју го имате тука: http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=39864...
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Не тражи ми праву љубав нек ме она мене наџе....
Марчело Puzzle Shock албумот е страва, постојано ми е на рипит. Плус прави доста песни со Виклер Скај од Бед Копи го прават уште по ѕвер

И „ало јер то Марчело? Јок то је бранко коцасти„:pos: ѕвер ѕвер ѕвер...шампион е стварно
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Закон типче. Иако не сум огромен фан на рап, али го поштуем Марчело, стилот му е уникат.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
heh dobar e da .. ama ne postoi najdobar ni na balkan ni na svet... sekoas se naoga nekoj podobar od prethodniot.... na kraj neli se e prasanje na vkus?:)
Секако, но за талент и знаење и труд никој не може да спори. А Марчело е навистина добар нели?
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.291
Поени од реакции
45.801
Закон е дечкото новиот албум не сум го слушал многу-многу ама затоа Дефакто ко потекував порано...Има страшно добри песни поготово ми се свиѓаа Кафанска прича, и Крем де ла крем 1 со Френки и Едо,Многу добар рапер заедно со Нигрутин можда најдобар во Србија за пошироко не му гарантирамsd
Многу би било добро да направи некој концерт овде(мада мислам дека има направено)
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Закон е дечкото новиот албум не сум го слушал многу-многу ама затоа Дефакто ко потекував порано...Има страшно добри песни поготово ми се свиѓаа Кафанска прича, и Крем де ла крем 1 со Френки и Едо,Многу добар рапер заедно со Нигрутин можда најдобар во Србија за пошироко не му гарантирамsd
Многу би било добро да направи некој концерт овде(мада мислам дека има направено)
Ја го фатив минатата година на лизгалиште на еден пол часовен настап како дел од турнејата на EXIT шо ја правеа... како реклама. У живо е одличен.
Точкест напиша:
Виктор кажи барем импресии од целиот албум
:vozbud:
 
Член од
22 септември 2005
Мислења
79
Поени од реакции
1
Секако, но за талент и знаење и труд никој не може да спори. А Марчело е навистина добар нели?
kazav deka e dobar,,talent ima a i znaenje samo sepak nesto ne mi se vklopuva mene vo taa slika:))

inaku ima uste kup drugi kvalitetni raperi niz Balkanov (ili potocno vo Srbija) koi nemaat finansii t.e uslovi kako nego pa nemozat da se probijat..
znaci ne e se do talentot i znaenjeto:) tuku i do kesot:)

a si ja slusnal od Deniro-Tata placa stan?:)) mnogu dobra pesna:)\
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
kazav deka e dobar,,talent ima a i znaenje samo sepak nesto ne mi se vklopuva mene vo taa slika:))

inaku ima uste kup drugi kvalitetni raperi niz Balkanov (ili potocno vo Srbija) koi nemaat finansii t.e uslovi kako nego pa nemozat da se probijat..
znaci ne e se do talentot i znaenjeto:) tuku i do kesot:)

a si ja slusnal od Deniro-Tata placa stan?:)) mnogu dobra pesna:)\
Се ежам кога луѓето ќе почнат да ми кажуваат дека заради пари некој не станал славен. Не се станува славен заради две причини. 1. Затоа што не сакаш да станеш славен; 2. Затоа што не те бива.

Парите никогаш не се проблем.
А коментари од типот “си слушнал ли за“, остави ги. Ти си слушнал ли за едно фудбалерче во Визбегово кое можеше да биде втор Роналдињо, ама беше глуп па остана да чува крави. Ќе разговараме кога ќе има за што да разговараме. И немој сега да ми кажеш ти не се разбираш од музика и хип хоп. Веднаш признавам, не се разбирам, и нема потреба. Сметај ја темава како фан клуб на еден рапер, а не за моите сфаќања за одредена тема како хип хоп.
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.010
Поени од реакции
1.122
Да, Марчело е звер.
Ама за најквалитетен незнам баш..
Според мое Frenkie, а и сите од FmJam се закон..
www.fmjam.com

Поздрав!
Слично мислење имам.. Марчело е најдобар од Србија.. има мноу интересен глас.. а на Балканот дефинитивно најдобар е Френки..
 
Член од
22 септември 2005
Мислења
79
Поени од реакции
1
Се ежам кога луѓето ќе почнат да ми кажуваат дека заради пари некој не станал славен. Не се станува славен заради две причини. 1. Затоа што не сакаш да станеш славен; 2. Затоа што не те бива.

Парите никогаш не се проблем.
А коментари од типот “си слушнал ли за“, остави ги. Ти си слушнал ли за едно фудбалерче во Визбегово кое можеше да биде втор Роналдињо, ама беше глуп па остана да чува крави. Ќе разговараме кога ќе има за што да разговараме. И немој сега да ми кажеш ти не се разбираш од музика и хип хоп. Веднаш признавам, не се разбирам, и нема потреба. Сметај ја темава како фан клуб на еден рапер, а не за моите сфаќања за одредена тема како хип хоп.

heh

nikade ne rekov deka stanuva zbor za slava tuku kazav deka ne e se samo do znaenjeto t.e ima mnogu kvaliteni decki koi imaat dobri stvati no snimaat obicni demo snimki na obicen kompjuter i nemozat taka lesno da se probijat i da bidat slusani.. a ne zboram za svetska slava.. a sto kaza pogore .parite nikoas ne se problem? hmmmm... dokolku si nekoj sultan mozno e da e taka .. priznavam:))

i uste ova.. nikade ne ti sudam jas nitu pak iam namera da te kritikuvam za toa dali se razbiras od rap ili hip hop kultura.. toa si e tvoja rabota.. no go spomnav Deniro zatoa shto i toj e raperi sprski i taa mu e dobra pesna
pa mislev deka ke sakas da ja slusnes
a toa za fudbalerot seirot tvoj nema smisla zs e totalno nepovrzana stvar ,,

pa pa
 

Kajgana Shop

На врв Bottom