Маркова река-битанга и принцеза ...

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
На 15 км. од градот, Маркова река, во два дела,две изданија сосем различни едно од друго.Прв дел Маркова река-принцеза ама 1-2 км. над Манастирот.
Picture 3340.jpg ATTACH]174991[/ATTACH] ................... Picture 3341.jpg
и втор дел,Маркова река - Битанга,1-2 км. од Марков Манастирот нагоре и уште поголема Битанга 4-5 км. надоле кон Вардар.Ама не,НЕ е реката битанга,НИЕ сме БИТАНГИ што одиме таму во околината на оваа убава природна Принцеза.
Еве состојбата денес од НАС, каква е Маркова река, не е да е од скандинавските туристи или западни,море и источни немци.
Picture 3297.jpg Picture 3330.jpg Picture 3331.jpg Picture 3327.jpg Picture 3335.jpg Picture 3334.jpg Picture 3344.jpg Picture 3345.jpg
 

Attachments

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
И пред неколку години кога бев на Маркова река, памтам дека исто имаше оставено ѓубре, ама не до олку колку што си сликал ти. Очигледно работава е дека чим видиш како некој фрла ѓубре во природа, па и на улица, треба да го сликаш и да го пријавиш.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.611
Поени од реакции
34.799
И пред неколку години кога бев на Маркова река, памтам дека исто имаше оставено ѓубре, ама не до олку колку што си сликал ти. Очигледно работава е дека чим видиш како некој фрла ѓубре во природа, па и на улица, треба да го сликаш и да го пријавиш.
...пих, и што ако го пријави? ќе му речат дојди ваму, кој ти рече да снимаш т.е. да сликаш други персони? ајде 300 Е казна за памет, да си ја гледаш својата работа има кој да се грижи за тоа што фрлаат ѓубре!! :([DOUBLEPOST=1501337605][/DOUBLEPOST]


Коњот Марко од Марков манастир
by bijons on Кајгана форум

...се потсетив на моето другарче коњот Марко од Марковиот манастир, кој се хранеше од контајнерот кој е поставен на паркингот (каде нема ниеден автомобил, оти сите се внатре во манастирот, ако може ќе ги внесеа и во конакот и црквата ако ги собираше влезот :( ), игравме криенка до Марковата Река, јас се криев позади дрвјата, а тој секогаш ќе ме пронајдеше од другата страна на дрвото и кога стигнавме до коритото на реката, таму изобилуваше од фрлени одпадоци од кампери, во тој момент коњот Марко се заврте и разочарно си замина, веќе не му беше до играње...:(
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.274
Поени од реакции
78.922
Глеам сте се зближиле, па ме зачуди како ти со толкава еколошка свест не го издресира да може да собира ѓубре и да биде корисен?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Picture 3388.jpg ...еве го местото, од мостов нагоре и надоле до сто метри се сите слики, Picture 3391.jpg а ова,НАЈ-БИТАНГАТА,од кола ја фрла кесата(кој да ја носи до дома или контехнер)ама ја промаши реката,ене ја до дрвото,ќе видиме до кога ќе стој таму.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
...пих, и што ако го пријави? ќе му речат дојди ваму, кој ти рече да снимаш т.е. да сликаш други персони? ајде 300 Е казна за памет, да си ја гледаш својата работа има кој да се грижи за тоа што фрлаат ѓубре!!:(
Знам дека тоа е така, законски не смееш да сликаш друг без негова дозвола, но од друга страна одредени дно од ,,познати" фаци сликаат луѓе како прават прекршоци и ги објавуваат на социјалните мрежи, па пак никому ништо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom