Марихуана?

Член од
5 август 2016
Мислења
118
Поени од реакции
22
После добар секс добро е да завиткаш еден
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
320
Поени од реакции
311
Да не бевме народ со регресивен менталитет, за ова ќе имаше референдум и ќе беше легализирано. Регулација, зголемен приход од даноци (кој ќе се троши на образование и здравство), туризам и најбитно од се, економија. Ќе се опарат луѓето бре, фарми, дувални, производство на лекови, храна од конопово семе... можностите се огромни, а во исто време ќе се скинат мрачните дилери. Со ваков револуционерен потег се зголемува просечна плата, а не од сеење магла. И на крајот, кој сака нека дува, кој не, не мора и нека не ги суди другите за нешто што се сметало за чај до 1930-та!
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Најбитно од се е што луѓето нема да пушат албански гомна и ќе има еден вид на регулација на квалитетот. Којзнае со што све не прскаат и која штета има по организмот сето тоа.
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
320
Поени од реакции
311
Најбитно од се е што луѓето нема да пушат албански гомна и ќе има еден вид на регулација на квалитетот. Којзнае со што све не прскаат и која штета има по организмот сето тоа.
За одгледување канабис не треба многу препарати и прскање, издржлив е. Така да, ако набавиш цел цвет, биди со мирна душа. Но, ако е сомелен, тогаш скоро со сигурност е мешан со разни срања. Но дефинитивно, наместо фрлање пари на црно за сомнително албанско или подрумски изработено мељано срање, би имале шанса за производство на органски и разноразни квалитетни видови.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Секоја година барем една ми доаѓа...wait...уште не е легализирано ова кај нас?
Тоа е едина прилика кога ја пљукам државава/
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Груевски денес ги обвини СДСМ дека сакале да легализираат марихуана.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Груевски денес ги обвини СДСМ дека сакале да легализираат марихуана.
Да и не само тоа демо(н)христијанската ДПМНЕ ја обвинува СДСМ и дека покрај дроги исто така имале план да легализираат и истополови бракови како и проституција ... леле мајко мила па чекај малку па нели сите овие работи во модерниот западен свет се одамна легални и истополовите бракови и проституцијата како и одредени типови на дроги ... не гледам причина зошто и кај нас овие нешта кои и онака постојат(нелегално) не би биле и законски легални во иднина па кој сака нека си ги користи, а кој не сака не ни мора, би имало повеќе пари во буџет(даноци) !
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Најбитно од се е што луѓето нема да пушат албански гомна и ќе има еден вид на регулација на квалитетот. Којзнае со што све не прскаат и која штета има по организмот сето тоа.
Има многу што да се каже.
На пример џабе ова ако одредени фирми мафија држат монопол на лиценците... Како што е со производство за медицинска употреба...
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Има многу што да се каже.
На пример џабе ова ако одредени фирми мафија држат монопол на лиценците... Како што е со производство за медицинска употреба...
Не така. Зошто да ми биде забрането да чувам и негувам билка, ете нека се 5 годишно, за која јас ќе се грижам, јас ќе инвестирам време и труд, за мои потреби. Ама научна фантастика е ова за Македонија.

Дури и да се регулира на начин кој ти го предложуваш, пак ќе има подобар квалитет во секој случај.

Да, има многу што да се каже, ама ние имаме група на луѓе кои ја конзумираат демонизацијата на канабис во политички сврхи затоа што врховниот лидер така рекол, што е утепувачки глупаво.
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
320
Поени од реакции
311
А демек Зеко сака, а Пато не му дава да легализира? Нема да биде скоро тоа, ќе се користи во политичките препукувања, но немаат муда да се одважат малку од другите и да речат решивме. А башка, можно е ова и да не зависи од нас, како што Западот ни ја управува фармацијата и во врска со конопот го имаат последниот збор.
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
381
Поени од реакции
653
На македонскиот народ место алуминиум страшно му треба марихуана во воздухо
 

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
Od ekonomska gledna tocka da se legalizira marihuana ke ima pozitivni efekti
Povekje turisti povekje pari i pari vo budzet
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Od ekonomska gledna tocka da se legalizira marihuana ke ima pozitivni efekti
Povekje turisti povekje pari i pari vo budzet
Дефинитивно.
Сепак мислам треба зрела држава.
Кај нас веројатно ке "легализираат" само за некој монопол да си држи.
 

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
Дефинитивно.
Сепак мислам треба зрела држава.
Кај нас веројатно ке "легализираат" само за некој монопол да си држи.
Takov ni e mentalitetot za zal. Logicki super bi bilo dobra polozba sme sosedite nasi ke se utepaat kaj nas dovadjajki ali nie ke ja usereme rabotata uvek
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Takov ni e mentalitetot za zal. Logicki super bi bilo dobra polozba sme sosedite nasi ke se utepaat kaj nas dovadjajki ali nie ke ja usereme rabotata uvek
Треба силна држава кај што владее закон. Кај нас нема ни закон ни ништо, тек да се легализира..
А реално само мафија и препродавачи најжестоките се противи на легализација. Легализирање значи крај на нивен профит
 

Kajgana Shop

На врв Bottom