Мамин син

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Ако ја слуша жена му е самостоен а ако ја слуша мајка му не е? :)
Друже тој е веќе женет човек и има негова фамилија, своја. Негово е дали ќе ја слуша жена му или ќе се разведе или ќе имаат компромис во бракот. Мајка му треба да се помири со тоа ама грото од балканскиве мајки се понашаат како некој да и го украл синот и се кладам дека и принцезата Дајана да ја донесе дома пак замерка ќе и најде.
 
Член од
4 септември 2014
Мислења
142
Поени од реакции
129
А јас како ќерка не можам да ја сфатам жртвата која мајка ми ја направила за мене? Или да бев син повеќе ќе се жртвуваше мајка ми?
Ти или си трол или оние од 18ти век што се јавија тебе те бараа...
И еве да одиме под претпоставка дека си сериозен, мешаш политика и спорт. Тој е маж и треба да основа своја фамилија. Ако не може да пресече и да си гради сопствен живот тогаш не требало воопшто да се жени, туку да се прекрсти во Едип, да си направи една папочна врвца од црево од Бриколаж (поевтинки се таму, не за друго) и вечно да живее со мама :X3:
Не се разбираме. И ќерка да имаш јасно дека ќе ја вардиш како капка и ќе и посакуваш се надобро. Никој не сака ќерќата или сестрата да му е малтретирана во некоја куќа без разлика чија. Исто и за жената, не смееш да дозволиш малтретирање. Се има граници, почит треба кон сите. И кон снаата, мајката, свекрвата, сите треба да имаат почит, но треба и да се има разбирање кон постари луѓе, кон сентименталноста.

Работата е што на почетокот премногу малку работи беа кажани. После вовед од две реченици сите удрија по синот и свекрвата, без воопшто да се запрашаат што и како. Општо реплицирав на тие што плукаа по синови и свекрви.

Еве сега снаата напиша повеќе работи си ја објасна маката па се надевам некој ќе и даде совет што како. Да се надеваме среќно ќе се реши се.


Бидејќи не сакам да се мешам, а и не знам како би се решил поблемот што го има понатаму ќе се воздржам од пишување на оваа тема. Да не спамираме непотребно. Сакав да прекинам уште пред некоја страна затоа што моите мислења почнаа да граничат на спам, но морав да реплицирам бидејќи кон мене од страна на Мачорка беа искажани најподли и неосновани навреди. Се надевам совеста и ќе ја натера да се замисли за своите постапки.
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
А реков ли јас некаде дека треба да слуша било кого? Папучар си е папучар без разлика дали ја слуша мајката или жената. За жал, хомо балканиенс многу повеќе пати од синдром „мама така рече“.
Не рече, али често жената сака да го добива целото внимание и да биде слушана, ако мажот се слуша себеси и си тера по свое тогаш нечини, ако ја слуша мајка му пак нечини, за жената е добар само кога ја слуша нејзе.
Искрено кажано ако мажите секогаш се слушаат себе а не жените ова општество ќе изгледа сосем поинаку, слично како што било пред стотици години. Живееме во папучарско општество, одлуката е само дали мајката или жената треба да ја слушаме. :P[DOUBLEPOST=1409871521][/DOUBLEPOST]
Друже тој е веќе женет човек и има негова фамилија, своја. Негово е дали ќе ја слуша жена му или ќе се разведе или ќе имаат компромис во бракот. Мајка му треба да се помири со тоа ама грото од балканскиве мајки се понашаат како некој да и го украл синот и се кладам дека и принцезата Дајана да ја донесе дома пак замерка ќе и најде.
Они се сите заедно така да се работи за проширена фамилија, за која пишав веќе на неколку пати дека многу потешко функционира.
Се понашаат мајките така зашо синовите им ги носат снаите дома.
Ме потсети ова на Рејмонд :icon_lol:
 
Последно уредено:

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.266
Поени од реакции
3.619
Кога свекорот е слика има тон нема тогаш јасно ми е што е работава... се помирил кутриот со судбината што го снашла пред 30-40 години и сега си трпи се за децата и се за фамилијата. Е сега на тебе е дали и ти ќе се помириш или ќе преземиш нешто. ВО основа има три варијанти.
Сама да и го дотераш умот односно да и докажеш дека не чини тоа што прави.
Да го натераш мажот ти да и го докаже истото ако треба да разговараш и со свекорти да и тој го убеди синму за истото и да мајкаму се стабилизира.
Или она најжалното да одиш кај твоите ако може или ако имаш некаде сама па адвокат и такви работи... ова искрено не препорачувам затоа што ако за тебе и мажот ти е сеедно за вашето синче верувај не ќе нит сега нит во иднина...
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.754
Поени од реакции
12.081
Зашто мајка која ја прислушува снаата одма по дифолт ја ставате во "нелуѓе"? Од кај знаеш за што се работи, може снаата се курва со други мажи па затоа овие немаат доверба во нејзе и ја прислушкуваат.
Општо ми беше муабетот за грото црни родители неродители кои „на уста“ пред порта најчесто се великодушни добродетели кои им сакаат се најдобро на децата, на младите и иднината а приватно знаат да бидат себични и љубоморни социопати кои за жал имаат статус „газда/родител“.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Д ти го ебам мажот, да бевме кај мама, па шо кур не ја зел мајка му за жена, барем коа ке му речат иди еби си матер ке можел буквално тоа да го свати.

Можеби доколку успеете да живеете сами, ќе има хармонија, но и ќе ти го нафрла тоа при најмал финансиски проблем ,,Да бевме кај мама..,,
Потполно се слагам. Нема да ја искорени.
[DOUBLEPOST=1409905457][/DOUBLEPOST]Ти или:

1. си сопругот на maksecka
2. не си женет

Не сакам да се мешам во туѓи проблеми, но ќе одгворам. Тоа погоре напишаното се однесуваше на некои мислења погоре кои од мајките направија демони.
Што се однесува до слушањето разговори, ако мене ми се случеше ама ич немаше да се замарам и онака нема што да се слушне. Мајка како мајка, радознала, сака да знае, ја интересира, сепак и е син, се грижи. Лошо не му мисли сигурно.
[DOUBLEPOST=1409905677][/DOUBLEPOST]Кое искуство бе? Искуство со работите како што биле пред 50 години кога они биле млади и искуство со тоа денес како се поставени работите.... па син ми од 2 години има повеке искуство од било кој стар од 60 или 70 години. А ти ако живееш у времето од македонски народни прикасни каде што ХЦ порно е кога Стојан ке и каже на Стојанка де понапучи се и ке ја скрши пред неа стомната..... дури ни зборови повеке немам....

Ќе имаш и ти син, ќерка што и да е. Нема да ти е сеедно за нив, нема да ти е сеедно со кого е. Старите имаат искуство, виделе се и сешто во животот, вардат, знаат да намирисаат проблеми или спонзоруши недај боже.
Всушност за снаава ние не знаеме ништо, не знаеме каква е, знаеме само дека и смета свекрвата. А тоа е субјективно мислење.
Треба да ја слушнеме и другата страна, да си кажи свекрвата што мисли.


Mногу си паметна. Од памет да не куртулиш.
[DOUBLEPOST=1409905806][/DOUBLEPOST]Имам и син и керка и од уште првиот ден ги учам да бидат самостојни, сами да носат одлуки и да бидат свесни која одлука е правилна а која не е а не да чекаат од тате да ми најде жена или маж а после мама да ги преслушкува за да знае дали се тамам или не се....

Ќе имаш и ти син, ќерка што и да е.


Mногу си паметна. Од памет да не куртулиш.
 
Последно уредено:

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Имав сличен проблем во блиско опкружување, проблемот беше свекорот во случајот, а не свекрвата.
Започнаа живот во заедница и веднаш по неколку недели почнал свекорот со "паметни" коментари како снаата спие до пладне, како не направила ручек, како не ги пери алиштата на синот, како седи по компјутер додека тие работат, итн, итн.
Снаата веднаш реагираше до синот и му постави буквално ултиматум ако сакаат да живеат во истата куќа со нив да бидат физички одалечени од старите во најкус можен рок и истите да влегуваат со претходна најава во нивниот дел или пак да си побара нова невеста.
За брзо време со кредити некако оспособија соба и купатило, па пополека си опремија и останати соби како што им се зголеми фамилијата.
Од тогаш немам слушнато никакви поплаки ниту од старите, ниту од младите во врска со слични малограѓански работи.
Во оваа ситуација мора да изреагира твојот сопруг, од причина што проблемот нема да се реши сам од себе како што тој се надева.[DOUBLEPOST=1409909271][/DOUBLEPOST]
Кога ќе ја сфатите жртвата која секоја една мајка ја дала за својот син, сите работи од кои во животот се откажала за нејзиното чеда да стане човек е тогаш поинаков муабет ќе правиме. Мајка е света работа, богиња. Респектот кон неа треба да е како кон светица.
Нит јајца нит бутур, јајца да си купат тие што не ја почитуваат својата мајка и што потпаѓаат под влијание на привремени личности во животот кои заслепени од хормони им ги полнат главите со глупости. Оние што заборавиле кои се, што се и од каде се.
Секој нормален човек си ја почитува својата мајка...Лично би направил скоро се што е возможно за неа, од причина што таа целиот свој живот го посвети на децата и единствена цел и приоритет во живото и бевме токму ние.
Ниту одмори, ниту бутури виде само за да успеа да помогне колку што може...И тоа сега го прави и покрај тоа што на некој начин секој од нас дома си е независен и реализиран како човек и нагласуваме дека треба само да се одмора.
Арно ама ако ги слушавме нејзините совети кои беа кажани во најдобра намера, денес требаше сите дома да седеме покрај неа и чекаме да ни намачка лепче со еурокрем пошто надвор е суров свет.
Ако некоја со кого што се одлучуваш да имаш деца и заеднички живот ја сметаш за привремена личноста во својот живот за празнење на хормоните, а само мајка ти жена вредна за почит тогаш си имаш сериозен проблем со Едипов Комплекс.
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.827
Поени од реакции
24.891
Штом живеете заедно тогаш сте се заебале у старт. Нема помош, само бегајте на друго место.
Ni drugoto mesto nema da pomogne. Duri i da ima pogolema kilometraza pomegju niv, mama sekogas kje najde nacin kako da go natera sineto da se vrati doma uste so prviot avion. Kje najde nacin kako da go kontaktira sekoj den i da suflira od strana.
Neli vi se gadi od ovakviot odnos? Ova e odvratno i skoro incestoidno!
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Не не, има решение. Кога ке се спукаат отерај ги у курац у двете. И кажи им, ти си ми жена ти си ми мајка, не сакам да се карате. Ако се карате не ме интересира кој е виновен, и двете ке го јадите стапот. Па да видиш како ке се слагаат (али и ова само во случај ако и двете те сакаат и те почитуваат реално, за твоја љубов ке бидат мирни)

Не може, затоа што е комплетно нездраво да ја споредуваш жена ти со мајка ти во било кој контекст. И крај краева, зошто возрасен маж би имал потреба да си ја слуша било жената, било мама за совети? Не знае сам што треба да прави и како да се понаша?
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Ni drugoto mesto nema da pomogne. Duri i da ima pogolema kilometraza pomegju niv, mama sekogas kje najde nacin kako da go natera sineto da se vrati doma uste so prviot avion. Kje najde nacin kako da go kontaktira sekoj den i da suflira od strana.
Neli vi se gadi od ovakviot odnos? Ova e odvratno i skoro incestoidno!
Љубов е бе Агде тоа, чекај кога ќе станеш ти мајка да видиш како ќе го гњавиш твоето :P
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.166
Поени од реакции
85.606
Сега фали да дојде Про Фемина, и да дава совети како Снаата и Свекрвата треба заедно да се здружат, и да се свртат против машкиот дел од фамилијата :icon_lol:

Ај малце поозбилно....
@maksecka

А да му ставиш јасно дознаење на твојон, дека ако не ги поправи односите со мајка му, ќе го напуштиш слободно и ќе си заминеш кај твоите... Отиди кај твоите родители на недела-две, поседи кај нив со се детето... па види како ќе реагира твојон. И после ова ако не му дојде паметот, па тури му к.рот, ете му ја мајка му, таа нека го контролира.
Чим свекрвата те оставила сама во деветтиот месец од бременоста, сакајќи да шета низ пријатели, а вооедно и синот да и биде момок, тогаш нешто не е во ред со старата.
Гледам на твојов профил, имаш 25 години, значи детето ти е негде од 2 до 5 годинки и сеуште нема почнато да оди во школо. Мораш.... АМА МОРАШ да го решиш овој проблем што побрзо. Кога ќе го запишеш детето во прво одделение, е тогаш ќе почне вистинскиот пекол, старата може да те тормози уште толку, а ти ќе мораш (добро немораш, ама повеќето така прават) да трпиш заради доброто на детето, заради другарчињата што ќе ги запознае вшколо итн...
Ме интересира, иако веќе си пишала дека и свекорот не е ништо поарен.... какви ти се односите со него? Можеш ли да му веруваш? Што не седнеш насамо со него па да си се отворите двајцата.
Оној твојон има брат или сестра? Ако има, кажи како се сложуваш и со нив.... Многу е битна ствар каков е односот во куќата, ако со сите држиш одличен контакт, тогаш сигурно проблемот е во старата, неизживеана дроља.


П.С.
Сонот на секоја снаа :LOL: (+18)

 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.207
[quote="Scirea, post: 6826925, member: 41628"


П.С.
Сонот на секоја снаа :LOL: (+18)

[/quote]

Не на секоја.....постојат снаи и свекрви кои имаат нормален и продуктивен однос....ако синот навремено се осамостои како личност и има „м*да„ на својата мајка да и каже дека греши кога навистина греши, а ги има истите „м*да„ и пред сопругата, тогаш снаата и свекрвата немаат причина за нетрпеливост. Исто така синот мора уште од самиот почеток на врската (не бракот) да им стави до знаење дека ниту една нема да има ексклузивна сопственост на неговиот живот. Дека неговиот живот е само негов. Мајката ќе ја почитува и сака како мајка, а (жената, девојката) ќе ја почитува и сака како животен сопатник. На свекрвата мора да и се стави до знаење дека нема право и не смее да се меша во животот на новото семејство, а на снаата мора да и се стави до знаење дека нема право да се меша во животот на старото семејство. И финално (не секогаш изводливо) ....подалеку од очи поблиску од срце....што помалку време снаата и свекрвата делат ист простор помалку шанси за нетрпеливост и кавги.

Ако мажот уште од самиот старт се постави правилно, тогаш наместо две закрвавени непријателки ќе добие две жени во неговиот живот кои со заеднички сили работат за неговата добросостојба.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.266
Поени од реакции
3.619
Не на секоја.....постојат снаи и свекрви кои имаат нормален и продуктивен однос....ако синот навремено се осамостои како личност и има „м*да„ на својата мајка да и каже дека греши кога навистина греши, а ги има истите „м*да„ и пред сопругата, тогаш снаата и свекрвата немаат причина за нетрпеливост. Исто така синот мора уште од самиот почеток на врската (не бракот) да им стави до знаење дека ниту една нема да има ексклузивна сопственост на неговиот живот. Дека неговиот живот е само негов. Мајката ќе ја почитува и сака како мајка, а (жената, девојката) ќе ја почитува и сака како животен сопатник. На свекрвата мора да и се стави до знаење дека нема право и не смее да се меша во животот на новото семејство, а на снаата мора да и се стави до знаење дека нема право да се меша во животот на старото семејство. И финално (не секогаш изводливо) ....подалеку од очи поблиску од срце....што помалку време снаата и свекрвата делат ист простор помалку шанси за нетрпеливост и кавги.

Ако мажот уште од самиот старт се постави правилно, тогаш наместо две закрвавени непријателки ќе добие две жени во неговиот живот кои со заеднички сили работат за неговата добросостојба.
За жал ако просек познавам 100 парови нема ни 10 вакви во нив а да живеат заедно. 30тина се такви ама дал во друга куќа во двор или некаде во близина, други триесет се исто ама со километри разлика а за жал последните 30 има очи да си ископаат кога ќе се видат без разлика дал се на иста маса или на друг континент. А се видат а за јадат...

Се е до менталниот капацитет на младоженоцот, невестата, свекрвата и свекорот. со IQ собна температура нема разбирање...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom