Мамин син

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.754
Поени од реакции
12.081
Големината на човекот се мери преку начинот на кој располага со моќта. Да имаш имот, куќа или стан на твое име не е којзнае колку ама се скоро секогаш злоупотребува од страна на т.н. родители. Тоа кажува за какви мизерни и ситни души станува збор. До последен здив имаат потреба да си го „дигаат“ од помислата дека се некакви газди, иако најчесто им се поклон од нивните стари. Најголеми газди се пред телевизорот и на креветот, се изживуваат врз своите, на лесно ранливите и беспомошните - толку се големи. Секој што ќе им застане помеѓу телевизорот и креветот за нив е најголем непријател.
Немојте да мислите дека некој некогаш ќе се сменел со разговор.
Луѓето менуваат понашање под притисок, од страв, а не со бесцелно дрдорење.
Човек ако не ја напушти „нежноста“ на мајката и нишанот од таткото дури е помлад запаѓа во декаденција.
Ќаре нема, или ќотек, или џаде, или трпење срања. За жал повеќето мораме да трпиме поради засраната широко распространета финансиска (не)ситуација. Ама ако веќе мора и не постои друг начин ќе трпам сам, нема во мизеријата да го вовлечам човек кој ми значи и го сакам.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.134
Поени од реакции
16.010
Да мене ми беше јасно каде ќе живеам, ама работата беше после свадбата да се тргнеме на страна, а сега ни а ни б од тоа, веќе не се ни спомнува неколку години, а за тоа дека е таков не изгледаше додека бевме во врска, сега и детето кога го имаме плус е полошо, не гледа за нас гледа прво за мајка му
Како тоа гледа прво за мајка му, а не за детето? Дај пример. Чоколади и купува на мајка му, а не на детето?
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.754
Поени од реакции
12.081
Кога ќе ја сфатите жртвата која секоја една мајка ја дала за својот син, сите работи од кои во животот се откажала за нејзиното чеда да стане човек е тогаш поинаков муабет ќе правиме. Мајка е света работа, богиња. Респектот кон неа треба да е како кон светица.
Нит јајца нит бутур, јајца да си купат тие што не ја почитуваат својата мајка и што потпаѓаат под влијание на привремени личности во животот кои заслепени од хормони им ги полнат главите со глупости. Оние што заборавиле кои се, што се и од каде се.
Абе една жртва што да ти кажувам - социјалата налагала да се омажи и да има деца сакала таа или не плус брановити оргазми дури не се пецни јајце клетката. Секоја будала можи да сврши и да оплоди јајце клетка, и секоја будала можи да роди живо битие а само човек во вистинска смисла на зборот можи да љуби и да почитува што за жал отсекогаш било реткост.
За мене не постојат социјални статуси меѓу кои е и „родител“. Постојат само луѓе (слабо нешто) и нелуѓе, трето нема.
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Абе една жртва што да ти кажувам - социјалата налагала да се омажи и да има деца сакала таа или не плус брановити оргазми дури не се пецни јајце клетката. Секоја будала можи да сврши и да оплоди јајце клетка, и секоја будала можи да роди живо битие а само човек во вистинска смисла на зборот можи да љуби и да почитува што за жал отсекогаш било реткост.
За мене не постојат социјални статуси меѓу кои е и „родител“. Постојат само луѓе (слабо нешто) и нелуѓе, трето нема.
Зашто мајка која ја прислушува снаата одма по дифолт ја ставате во "нелуѓе"? Од кај знаеш за што се работи, може снаата се курва со други мажи па затоа овие немаат доверба во нејзе и ја прислушкуваат.
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
496
Поени од реакции
462
Da si razgovarash so mazot pod itno i toa otvoreno a on posle da razgovara so tatko mu t.e. so svekor ti!
Samo on moze da ja pribere veshterkata!!!
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Кога ќе ја сфатите жртвата која секоја една мајка ја дала за својот син, сите работи од кои во животот се откажала за нејзиното чеда да стане човек е тогаш поинаков муабет ќе правиме. Мајка е света работа, богиња. Респектот кон неа треба да е како кон светица.
Нит јајца нит бутур, јајца да си купат тие што не ја почитуваат својата мајка и што потпаѓаат под влијание на привремени личности во животот кои заслепени од хормони им ги полнат главите со глупости. Оние што заборавиле кои се, што се и од каде се.
А јас како ќерка не можам да ја сфатам жртвата која мајка ми ја направила за мене? Или да бев син повеќе ќе се жртвуваше мајка ми?
Ти или си трол или оние од 18ти век што се јавија тебе те бараа...
И еве да одиме под претпоставка дека си сериозен, мешаш политика и спорт. Тој е маж и треба да основа своја фамилија. Ако не може да пресече и да си гради сопствен живот тогаш не требало воопшто да се жени, туку да се прекрсти во Едип, да си направи една папочна врвца од црево од Бриколаж (поевтинки се таму, не за друго) и вечно да живее со мама :X3:
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.207
Кога ќе ја сфатите жртвата која секоја една мајка ја дала за својот син, сите работи од кои во животот се откажала за нејзиното чеда да стане човек е тогаш поинаков муабет ќе правиме. Мајка е света работа, богиња. Респектот кон неа треба да е како кон светица.
Нит јајца нит бутур, јајца да си купат тие што не ја почитуваат својата мајка и што потпаѓаат под влијание на привремени личности во животот кои заслепени од хормони им ги полнат главите со глупости. Оние што заборавиле кои се, што се и од каде се.
ти ова сериозно?
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
А јас како ќерка не можам да ја сфатам жртвата која мајка ми ја направила за мене? Или да бев син повеќе ќе се жртвуваше мајка ми?
Ти или си трол или оние од 18ти век што се јавија тебе те бараа...
Човекот сакаше да каже само дека мајката е вечна а девојките и жените минливи.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Човекот сакаше да каже само дека мајката е вечна а девојките и жените минливи.
ОЌеј. Нели сфаќате дека постои точка во животот кога треба да пораснете?
Една работа е почит кон мајката, друга работа е самостојност. Ако тој живее одвоено и има сопствен живот не значи дека не ја почитува мајката.
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
ОЌеј. Нели сфаќате дека постои точка во животот кога треба да пораснете?
Една работа е почит кон мајката, друга работа е самостојност. Ако тој живее одвоено и има сопствен живот не значи дека не ја почитува мајката.
Ако ја слуша жена му е самостоен а ако ја слуша мајка му не е? :)
 
Член од
4 септември 2014
Мислења
13
Поени од реакции
7
Како тоа гледа прво за мајка му, а не за детето? Дај пример. Чоколади и купува на мајка му, а не на детето?

Значи детето не го ни погледнува да не речам, ако го изнесам да го прошетам зашто го шеташ цел ден не сум го видел на работа бев, ако го оставам да сработам нешто донеси ми го, еве плаче по тебе, ќе седне пред телевизорот или пред компјутер и си тера неговото, па плаче после, па и јас да не му обрнувам внимание ќе плаче, а кога сме кај мајка му да не речам попрво ќе отрча за неа него за нас двајца (не викам да не и помогне нешто сепак мајка му е, ама се има граници), кога бев трудна значи да не речам веќе да се породам, ми помина терминот, на госпоѓата и текнало да се шета во друг град надвор од Скопје кај нејзина пријателка па син и да ја однел да си тера гости жената, па ако ти се сака толку да шеташ фала му на Господ имаш автобус фати си оди каде сакаш, а јас такси ќе викам за да одам на пораѓај (после еден ден се породив, ама она си ги истера гостите, го насанка постариот син да ја носи, пошо со маж ми се испокаравме поради неа и не ја однесе он) и не е само оваа ситуација со прислушувањето има еден куп други што сум ги преќутела, ама ќути ќути не се издржува веќе
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.207
Едни чичковци многу одамна добро ја опишаа мајчината љубов
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Ако ја слуша жена му е самостоен а ако ја слуша мајка му не е? :)
А реков ли јас некаде дека треба да слуша било кого? Папучар си е папучар без разлика дали ја слуша мајката или жената. За жал, хомо балканиенс многу повеќе пати од синдром „мама така рече“.
 
Член од
4 септември 2014
Мислења
13
Поени од реакции
7
Зашто мајка која ја прислушува снаата одма по дифолт ја ставате во "нелуѓе"? Од кај знаеш за што се работи, може снаата се курва со други мажи па затоа овие немаат доверба во нејзе и ја прислушкуваат.

А извини како ти проценуваш дали некоја е курва или не, по тоа што реагира дека ја прислушуваат на врата, не знам до каде ќе оди малограѓанштинава не ми е јасно.Од таквите ко тебе и ко неа со такво размислување ќе ни отиде државава во пропаст
 

Kajgana Shop

На врв Bottom