Мамин син

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.467
Поени од реакции
47.380
Hеам некое искуство на темава, ама се ми тера на тоа дека најголемите Хајрие и Шенѓуле испаѓаат од овие што се остро против мамините синови и мајките нивни.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.266
Поени од реакции
3.619
Мислам дека темата се исцрпи. Сите разбравме кој е маж во куќата само едно не ми е јасно. Извини што прашувам свекор имаш ? Ако имаш и е тука а не го спомнуваш тогаш уште повеќе ми е јасна ситуацијава кој и што е во куќата... за жал ова не е единствен пример но ова е до менталитетот. Многу тешко се искоренува за жал...
Ако немаш свекор тогаш за жал никогаш ама буквално никогаш ако мажот ти има постар брат кој не живее со вас во дворот а свекрвава самохрана тогаш буквално никогаш нема да го тргнеш нејзиното влијание од мажот додека е жива. Не не ти давам идеа да ја отепаш скраја да е само барај си го чарето прво со муабет со твоите па да пробаат да му дадат некој совет на мажот ти а ако не бива пут по ноге. Жално за детенцето но тоа е, нит прв нит последен случај за жал...
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Читаш дека не е само прислушкување?
Старата на глава и се качува на девојкава, секојдневно психички ја малтретира и ебава матер и згора на тоа кретеноидниот маж ич кур не го боли за жена му и ДЕТЕТО туку ја подржува мајка му и несмее а да и каже.

Не е бе малку малоумно понашање од страна на мажов?
Од кај ти тебе идеја дека ич кур не го боли за детето и за неа? Им дал покрив над глава, храна, љубов. Ти мислиш дека затоа што не и оди по ќефот на жена му дека не ја сака? Можеби повеќе ја сака мајка му од жена му или пак едноставно повеќе ја почитува и затоа ја слуша. Сепак мајка му е негова крв, го одгледала и ја познава цел свој живот, живее во нејзина куќа а жена му ја знае колку? Една година, две години? Мајка му ќе му биде мајка секогаш а жената денес ја имаш утре не. Незнам по која логика жените сметаа дека треба да имаат предност пред мајката на мажот? :confused:
 
Последно уредено:
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Од кај ти тебе идеја дека ич кур не го боли за детето и за неа? Им дал покрив над глава, храна, љубов. Ти мислиш дека затоа што не и оди по ќефот на жена му дека не ја сака? Можеби повеќе ја сака мајка му од жена му.
му кажав, ама он ми рече дека ако и речел ке требало да се кара, дека сме под нивни покрив (не значи дека ако сме под покривот на неговите родители дека треба на глава да се качуваат) а жената си е таква да не речам "свој леб јаде, туѓо гајле бере" за цело село знае да ја прашаш и само оговара, еднаш дури случајно ја слушнав како ме оговара по комшии и тогаш син и ништо не и рече си преќуте, па зар цел живот треба да ја трпам, само за неа гледа, за мене и за син ми не му чуе
Не е моја идеја, еве читај.
 
Член од
4 септември 2014
Мислења
13
Поени од реакции
7
Мислам дека темата се исцрпи. Сите разбравме кој е маж во куќата само едно не ми е јасно. Извини што прашувам свекор имаш ? Ако имаш и е тука а не го спомнуваш тогаш уште повеќе ми е јасна ситуацијава кој и што е во куќата... за жал ова не е единствен пример но ова е до менталитетот. Многу тешко се искоренува за жал...
Ако немаш свекор тогаш за жал никогаш ама буквално никогаш ако мажот ти има постар брат кој не живее со вас во дворот а свекрвава самохрана тогаш буквално никогаш нема да го тргнеш нејзиното влијание од мажот додека е жива. Не не ти давам идеа да ја отепаш скраја да е само барај си го чарето прво со муабет со твоите па да пробаат да му дадат некој совет на мажот ти а ако не бива пут по ноге. Жално за детенцето но тоа е, нит прв нит последен случај за жал...[/quot
Мислам дека темата се исцрпи. Сите разбравме кој е маж во куќата само едно не ми е јасно. Извини што прашувам свекор имаш ? Ако имаш и е тука а не го спомнуваш тогаш уште повеќе ми е јасна ситуацијава кој и што е во куќата... за жал ова не е единствен пример но ова е до менталитетот. Многу тешко се искоренува за жал...
Ако немаш свекор тогаш за жал никогаш ама буквално никогаш ако мажот ти има постар брат кој не живее со вас во дворот а свекрвава самохрана тогаш буквално никогаш нема да го тргнеш нејзиното влијание од мажот додека е жива. Не не ти давам идеа да ја отепаш скраја да е само барај си го чарето прво со муабет со твоите па да пробаат да му дадат некој совет на мажот ти а ако не бива пут по ноге. Жално за детенцето но тоа е, нит прв нит последен случај за жал...


Имам свекор ама исто ко да го немам "слика има, тон нема "
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
ne znam sto e problemot so zenava ama veke podolgo vreme ja primetuvam deka probuva da me prislusuva, ama sega ja fativ na lice mesto, ama ne e problemot samo so nea, ocigledno sto i da napravi ona i da ne e ispravno maz mi ke bide na nejzinata strana, a ne jas i sin mi, ona e broj eden ne sme vazni nie[DOUBLEPOST=1409830363][/DOUBLEPOST]postojano slusam deka ona mu bila majka, a deka mozel da ima zeni kolku saka, a mene ako ne mi se svigalo sum znaela kade e vratata i mozelo slobodno da si odam
И на ова он никако не реагира ?

Извини вака ама тој маж ти е тешка пичкетина.
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Не е моја идеја, еве читај.
Неможеш тоа буквално да го сфатиш, ако е така сигурно немало да ја земе за жена и да има дете со неа. Овде имаме случај на класичен однос меѓу снаа и свекрва и борба за превласт. Доминацијата е во моментов на страна на свекрвата. Снаата сака да биде главна али од некоја причина едноставно не и успева.
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.810
[quote="sneui, post: 6824604, member: 72500" Можеби повеќе ја сака мајка му од жена му или пак едноставно повеќе ја почитува и затоа ја слуша.[/quote]


Не се сака родител и партнер на ист начин, па да има тука могучност за повеќе и помалце. И општо, целава ситуација нема никаква врска со љубов, туку со јачина на карактер, воспитување и синдромот „златен на мајка“.
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
31 година неместо да даде совет како постар, он вика нема свадба и деца ако немате имот.
Колку само среќни фамилии има што се по 7 членови во еден стан, да им завидиш на атмосферата и културата во фамилијата.
Се и сешто има бе човек на светов, само шансите за подобар живот се секогаш на страна на тие што имаат обезбедено имот и финансии пред свадбата и децата. Се вика планирање на дом и семејство, мислам имаше некое време и предмет у школо :icon_lol:[DOUBLEPOST=1409859380][/DOUBLEPOST]
[quote="sneui, post: 6824604, member: 72500" Можеби повеќе ја сака мајка му од жена му или пак едноставно повеќе ја почитува и затоа ја слуша.
А може да има врска например со искуство и почит така? Од искуството на мажот што го имал со нив две може си дошол до заклучок дека едноставно мајка му дава подобри совети од жена му и си ја слуша нејзе.
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Види, со векови снаата и свекрвата се караат, па така е и денес......, може да се каже дека тоа е и нешто нормално во денешницава.
Но верувај дека на мажот му е најтешко. Сакајќи да ја сопре кавгата и да не застане од ниту една страна, бидејќи и својата мајка ја сака и својата жена ја сака, ќе биде крив.
Во очите на жена му ќе биде мамин син, а во очите на својата мајка ќе биде поттрчко по својата жена.

:)
 
М

мојќен

Гостин
prvo aplauz za temava toj sho ja otvori...:D
jas imam da kazam deka neodamna komsijava se zeneshe i denta pred svadbata se boreshe so majkamu i i mavashe kloci....
a inache drugo mislenje mi e deka site che se povlechite od duvlata(sobite sega kaj sho sedite) za nekoj den poshto che nema zatopluvanje vo niv i che odite kaj sobata so svekrvata poshto taja od sabajle ima zapaleno ogan :)
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.810
А може да има врска например со искуство и почит така? Од искуството на мажот што го имал со нив две може си дошол до заклучок дека едноставно мајка му дава подобри совети од жена му и си ја слуша нејзе.

Не може, затоа што е комплетно нездраво да ја споредуваш жена ти со мајка ти во било кој контекст. И крај краева, зошто возрасен маж би имал потреба да си ја слуша било жената, било мама за совети? Не знае сам што треба да прави и како да се понаша?
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Не може, затоа што е комплетно нездраво да ја споредуваш жена ти со мајка ти во било кој контекст. И крај краева, зошто возрасен маж би имал потреба да си ја слуша било жената, било мама за совети? Не знае сам што треба да прави и како да се понаша?
Зависи од ситуацијата, маж може и дете да слуша за совети на пример за компјутери ако не се разбира.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575

Да се обезбедат за мажот под итно. И за тие што ја оправдуваат мајката.
Мајка што го пика носот секаде и син што не знае да си ги избрише сам мрсулите е хумористична и забавна комбинација исклучиво во телевизиски серии, а и таму не секогаш. Во секоја друга ситуација е трагично.
 
Член од
4 септември 2014
Мислења
142
Поени од реакции
129
Кога ќе ја сфатите жртвата која секоја една мајка ја дала за својот син, сите работи од кои во животот се откажала за нејзиното чеда да стане човек е тогаш поинаков муабет ќе правиме. Мајка е света работа, богиња. Респектот кон неа треба да е како кон светица.
Нит јајца нит бутур, јајца да си купат тие што не ја почитуваат својата мајка и што потпаѓаат под влијание на привремени личности во животот кои заслепени од хормони им ги полнат главите со глупости. Оние што заборавиле кои се, што се и од каде се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom